Editörler : F16 Gökçen

Kapalı
04 Mart 2010 22:19

bebek zekasını kimden alır?

anneden diyorlar doğru mu?

libertyl
Aday Memur
04 Mart 2010 22:23

yaptığım gözlem ve araştırmam

ilk çocukların baban sonrasının anneden aldığı

't.a.t.u
Kapalı
04 Mart 2010 22:24

bilimsel bir açıklaması olmalı ama

elbim
Kapalı
04 Mart 2010 22:24

zeka kalıtsal dır çevrenin etkisi daha azdır sade anneden diyemeyiz bazı genler daha baskın bazıları çekiniktir eğer doğrudan anne olsa down sendromlu veya zeka geriliği olan biçok çocuğun annesinin normal olduğunu görüyoruz bu genlerle ilgili bi konu ezberden anne yada baba diyemeyiz

tanya80
Kapalı
04 Mart 2010 22:26

ortak.

't.a.t.u
Kapalı
04 Mart 2010 22:26

hekimlerin olduğı forumda şunu okudum ilginç geldi

7 Şubat 2010 22:25 Düzenle Sil

Bebek, anneden de babadan da 23'er kromozom alır Ancak, çekirdek içindeki DNA, hem anneden hem de babadan alınan genetik bilgiyi içerdiği halde, mitekondrial DNA, yani hücre çekirdeğinin dışındaki DNA, yalnızca anneden alınan genetik bilgileri kapsıyor ve bu durumda özellikle zeka kavramı daha çok anneden geliyor:))

"qualify as a doctor

scarllet666
Kapalı
04 Mart 2010 22:30

kalıtsal anne baba ortak ama aybnı oranda çevreden de etkilenir ve geliştirilebilir:))))

elbim
Kapalı
04 Mart 2010 22:31

daha çok demiş orda da doğrudan anne dememiş doğrudan anneyse bunu açıklayın zeka engelli bir çocuğun annesi normal zekaya nasıl sahip oluyor

't.a.t.u
Kapalı
04 Mart 2010 22:32

evet benimde ilgimi çekti ben bu konuda ne anneme nede babama benziyorum onlar kadar zeki değilim demek oluyor ki var bişiyler ama geliştirememişim:)

libertyl
Aday Memur
04 Mart 2010 22:33

inanın öyle değil

yaptığım 10 aile üzerindeki izlenimim ve araştırmam da

ilk çocukların herşeyi babalarından aldıkları yönünde

elbim
Kapalı
04 Mart 2010 22:35

saçmalığa bak ilk çocukların mış beyefendi yanlış bilgilendirmeyiniz insanları yaptığınız araştırmaların adını ve konusunu söyler misiniz

't.a.t.u
Kapalı
04 Mart 2010 22:35

herşeyi derken mesela benim eşimin sanatsal yönü çok ağır her entüsrmanı çalabilir .ama bende tık yok bu konuda .yani ben istiyorumki sanatsal yön babasına benzesin

scarllet666
Kapalı
04 Mart 2010 22:38

zeka geriliği olan çocuklar genelde hamilelik döneminde olumsuz bi durumdan veya anne babanın sağlık durumundan kaynaklı bi şey yüzünden öyle doğar bence yoksa anne babada zeka geriliği var diye çocuğa geçmez.keisn olarak bildiğim zeka üzerinde kalıtımın mı yoksa çevrenin mi etkisi büyük bu tam açıklığa kavuşturulamamış aynı oranda etkili...ama zeka daha sonra geliştirilebilir..:))

elbim
Kapalı
04 Mart 2010 22:41

scarllet666 evet kardeşim yazdıkların çok doğru ikisi de etkili kalıtımla doğuştan gelir çevreyle geliştirilir tabi bunun içine de bir sürü faktör girer sosyoekonomik durum falan uzun bi konu

libertyl
Aday Memur
04 Mart 2010 22:41

ya ben kendi fikir ve düşüncelerimi söyledim

gözlem ve araştırmam geregi

illaha ki doğru demiyorum ki

sadece yansıttım sizlere

't.a.t.u
Kapalı
04 Mart 2010 22:43

öyleyse sosyo ekonomik durumu iyi olmayan köhne yerlerde yaşayan vs çocukların zekası olumsuz mu etkileniyo bu durumda yani çevre bu kadar önemliyse yani ben sanmıyorum çevrenin bukadar önemli olduğunu çevre sadece motive eder bana göre

libertyl
Aday Memur
04 Mart 2010 22:46

çevre tabi ki önemli

ama asıl önemli olan çocğun genleri

elbim
Kapalı
04 Mart 2010 22:47

hayır canım bak biz eğitim bilimleri gördük ve konuda yeterli olduğumu düşüneyrek yazıyorum bi örnek vereyim sana zekanın kalıtsal mı yoksa çevresel mi olduğunu araştırmak için bi sistemli gözlem yapılıyor çift yumurta ikizi olan 2 ikiz kardeş farklı farklı ailelere veriliyor birisi çok güzel besleniyor her türlü uyarana sahip diğeri beslenme yetersizliği yaşıyor ilgisiz bir aile çocuk günün büük bi bölümünü beşiğinde kendi kendine oynayarak geçiriyor belli bi yaşta ikisine de zeka testi yapılıyor ve durumu iyi olan ailedeki bebeğin xekası büyük bir farkla yüksek çıkıyor

scarllet666
Kapalı
04 Mart 2010 22:50

cnm bu bir gerçek bir çok bilim adamının söylediği bu derler ki;döllenmeden itibaren insanın içinde yaşadığı ve etkilendiği tüm dış uyarıcılar çevreyi meydana getirir..ve zeka bunlardan fazlasıyla etkilenir bu açıklanmaış bişey ama zekayı sadece matematiksel ve sözel zeka diye düşünmemek gerek..görsel uzamsal,müziksel,bedensel kinestetik,sosyal ve doğa zekaları var bunlar birazda deneyim ve yaşantıyla kazanılıyo...böle yani:)))

't.a.t.u
Kapalı
04 Mart 2010 22:51

bu durumda çevre genlerden ağır basıyor gibi çünki fark oldukça büyük müş ilginç geldi

elbim
Kapalı
04 Mart 2010 22:52

scarllet666 harikasın :))))

Toplam 84 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi