Editörler : supporters.

Kapalı
05 Haziran 2017 14:48

Ziraat bankası uzman yardımcılığı servis görevlisi alımı

arkadaşlar B grubu lisans forumunda bir konusu vardı buraya da ben açayım dedim herkesin görmesi açısından link şudur.

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bankamiz/InsanKaynaklari/Pages/Duyurular.aspx

Ben duyuruyu okudum kafama takılan birkaç soru var B grubunda yazdığım mesajın aynısını aşağı kopyalayacağım ben benim kafasında soru işareti olanlar da gidermiş olurlar :)

Merhaba arkadaşlar ben bu sınavın servis görevlisi ünvanı için hazırlanmayı düşünüyorum ama kafama takılan birkaç soru işareti var bunları aydınlatabilirseniz mutlu olurum.1)Alım sayısı 40 kişi ve 8 şehir var.Alım sayısı az olacağı için ve dolayısıyla şehirlere alınacak kişilerin sayısı da az olacağı için mülakat sürecinde referans olayının ne kadar etkili olacağını daha önce girmiş ya da bu durumu bilen arkadaşlardan öneri bekliyorum.Çünkü eğer çok etkin olacaksa sınava girmeyi düşünmüyorum çünkü 85 tl sınav ücreti ve Ankara'ya git gel yapmanın masrafı boşa gitsin istemiyorum.

2)Sınavda genel kültür genel yetenek kısmında konular belirtilmemiş genel yetenekte Türkçe-Matematik sorulacağını biliyorum ama genel kültür kısmında nasıl bir dağılım oluyor tarih coğrafya arasında?(bi yerde okumuştum tarihte sadece inkılap coğrafyada da bölgeler coğrafyası ve ekonomik coğrafya soruluyor diye gördüm buna istinaden soruyorum). Alan kısmında da iktisat-hukuk-muhasebe-işletme var.Bunların dağılımını bilen bir arkadaşımız varsa yardım istiyorum bu konuda da.Örneğin 15 iktisat 10 hukuk 10 muhasebe 5 işletme gibi.

Şimdiden cevap veren herkese teşekkürler. :)

ecemcelik
Aday Memur
05 Haziran 2017 15:21

Ben hem uzman yardımcıligi hem de servis görevlisi sınavına gireceğim. Referans kısmıyla ilgili yorum yapamayacağım çünkü ilk kez Ziraat'in sınavına gireceğim ama kısa süre önce Vakıfbank'in stajer memurluk sınavına girdim ve bankada çalışan tanıdığım olmasına rağmen ise alınmadim. Genel kültür icinse daha önce girdiğim banka sinavlarindan yola çıkarak şu yorumu yapabilirim tarih ve coğrafya çıkmıyor. Türkçe paragraf soruları ve güncel olaylardan soru geliyor. Alan bilgisinin agirligi hakkında net bir yorum yapamam. Zaten 40 soru çıkacak ama çok ayrıntı ya da zorlayici olacağını düşünmüyorum. Bu sınavda en büyük dezavantaj alım sayısının az olması. Sınava girmezseniz de işe alınma şansınız hiç kalmaz. Tabi son karar yine sizin. Hayırlısı olsun

Xendhi
Kapalı
05 Haziran 2017 15:45

Öncelikle teşekkürler cevabınız için. Ben de birkaç güne kararımı netleştireceğim sanırım. Genel kültür kısmında tarih coğrafya çıkmıyor demişsiniz.Bu vakıfbankın sınavına özgü olabilir mi? Çünkü duyuruda 30 adet genel kültür sorusu sorulacağı yazıyor ve bazı yerlerde de inkılap tarihi ve ekonomik coğrafya vs. gibi kpss konularının çıktığını okudum/gördüm. Ama net bir şey yok bu konuda da maalesef çıkmıyor diyenler de mevcut.En azından bir netleştirebilsek ne olduğunu zaman kaybı yaşanmaz diye düşünüyorum sizin için de hayırlı olsun şimdiden

ecemcelik, 7 yıl önce

Ben hem uzman yardımcıligi hem de servis görevlisi sınavına gireceğim. Referans kısmıyla ilgili yorum yapamayacağım çünkü ilk kez Ziraat'in sınavına gireceğim ama kısa süre önce Vakıfbank'in stajer memurluk sınavına girdim ve bankada çalışan tanıdığım olmasına rağmen ise alınmadim. Genel kültür icinse daha önce girdiğim banka sinavlarindan yola çıkarak şu yorumu yapabilirim tarih ve coğrafya çıkmıyor. Türkçe paragraf soruları ve güncel olaylardan soru geliyor. Alan bilgisinin agirligi hakkında net bir yorum yapamam. Zaten 40 soru çıkacak ama çok ayrıntı ya da zorlayici olacağını düşünmüyorum. Bu sınavda en büyük dezavantaj alım sayısının az olması. Sınava girmezseniz de işe alınma şansınız hiç kalmaz. Tabi son karar yine sizin. Hayırlısı olsun

paretoo
Şef
05 Haziran 2017 16:56

Arkadaslar sinav iceriginin yaninda uzman yardimcisi maasi ve ankaraya gecme sansi gibi hususlarda bilgisi olan varsa onu da aliriz:))

Xendhi
Kapalı
05 Haziran 2017 17:47

Maaş konusunda söyleyeceğim bilgi kesin olmamakla birlikte uzman yardımcılığı için 2400 diye biliyorum ama bunu 16 ile çarpacaksınız yılda 4 defa çift maaş alırsınız çünkü aslında aylık 3200 de diyebiliriz bu sayede. Bunun yanında yemek kartı da verilir 200-300 tl arası aylık ama bu bahsettiğim yemek kartı bu maaşa dahil mi değil mi tam emin değilim. Bir de yılda (yanlış bilmiyorsam) 1 defa temettü alırsınız 2 ya da 3 maaş kadar.Temettüyü az önceki hesabımın dışında tuttum. Tekrar söylüyorum bu yazdığım kesin bilgi değildir ama üç aşağı beş yukarı bu şekildedir.

paretoo, 7 yıl önce

Arkadaslar sinav iceriginin yaninda uzman yardimcisi maasi ve ankaraya gecme sansi gibi hususlarda bilgisi olan varsa onu da aliriz:))

paretoo
Şef
05 Haziran 2017 18:40

Eyvallah hocam asagi yukarı benim de bunlar geçiyordu kafamdan. Peki uzman olunca ve yillar gectikce maasta degisme oluyor mu yoksa sadece klasik enflasyon zammi mi veriyorlar? Bunla ilgili bir bilgin var mi? Bir de bu yukarida bahsettiklerinin brut oldugunu varsayiyorum?

Xendhi, 7 yıl önce

Maaş konusunda söyleyeceğim bilgi kesin olmamakla birlikte uzman yardımcılığı için 2400 diye biliyorum ama bunu 16 ile çarpacaksınız yılda 4 defa çift maaş alırsınız çünkü aslında aylık 3200 de diyebiliriz bu sayede. Bunun yanında yemek kartı da verilir 200-300 tl arası aylık ama bu bahsettiğim yemek kartı bu maaşa dahil mi değil mi tam emin değilim. Bir de yılda (yanlış bilmiyorsam) 1 defa temettü alırsınız 2 ya da 3 maaş kadar.Temettüyü az önceki hesabımın dışında tuttum. Tekrar söylüyorum bu yazdığım kesin bilgi değildir ama üç aşağı beş yukarı bu şekildedir.

Xendhi
Kapalı
05 Haziran 2017 18:57

Hocam brüt değil net rakam bu dediğim özel bankalarla karşılaştırmayın bu rakamları normal yani çok gelmesin. Bir gelir uzman yardımcısı ile benzer rakamları alıyorlar işte.Ha ben vergi dilimlerinin yükselişini hesaba katmadım o ayrı mesela.Uzman yardımcılığından uzmanlığa geçişte ücretiniz artar.Daha sonraki pozisyonlar hakkında her şey karışık çünkü bankada prim satış kredi vs. şeyler çok fazla olduğu için performansa bölgeye göre maaşlar değişiyormuş.Ama genel olarak unvan yükseldikçe maaş ciddi anlamda artar.Ayrıca yanlış bilmiyorsam en az C seviye ydsniz varsa bu rakam daha da yükselir.Şöyle düşünün alt ve orta seviyelerde kamu bankalarının maşları özel bankalardan yüksektir (servis görevlisi uzman yardımcısı gibi).Üst seviyelerde ise özel bankların verdikleri ücretler daha yüksektir(yönetmen müfettis gibi).

paretoo, 7 yıl önce

Eyvallah hocam asagi yukarı benim de bunlar geçiyordu kafamdan. Peki uzman olunca ve yillar gectikce maasta degisme oluyor mu yoksa sadece klasik enflasyon zammi mi veriyorlar? Bunla ilgili bir bilgin var mi? Bir de bu yukarida bahsettiklerinin brut oldugunu varsayiyorum?

paretoo
Şef
05 Haziran 2017 19:14

Yds var hocam şükür, o zaman dil tazminatı, temettü falan da katınca hiç de fena olmayan bir para çıkıyor ortaya. Artı olarak istihdam yeri de istanbul olacağı için ordan da bir ilave olabilir. Yemek kartı da varsa hiç de fena olmayan bir para çıkıyor ortaya. Hayırlısı olsun bakalım

iradem3401
Aday Memur
05 Haziran 2017 19:26

Merhaba sınava 86 doğumluyum başvuru yapabilirmiyim sistem müsade edermi

paretoo
Şef
05 Haziran 2017 19:47

01.01.1987 ve sonrasi dogmus olmak diyor, yani uzgunum basvuramazsiniz.

iradem3401, 7 yıl önce

Merhaba sınava 86 doğumluyum başvuru yapabilirmiyim sistem müsade edermi

Xendhi
Kapalı
05 Haziran 2017 19:59

Evet gerçekten ücret tatminkar. Şunu tekrar söyleyeyim yemek kartı bu bahsettiğim ücrete dahil mi değil mi bilmiyorum.Bir de biliyorsunuz aylar geçtikte vergide üst dilimlere geçildiğinden ücret düşecektir ama o haliyle bile bence de tatmin edici YDSniz de varmış sizin o kısımdan da faydalanırsınız dilediğiniz gibi olur inşallah. İstanbul'da ücretlerin değişip değişmediği hakkında bir fikrim yok o konuda yorum yapmayayım.

paretoo, 7 yıl önce

Yds var hocam şükür, o zaman dil tazminatı, temettü falan da katınca hiç de fena olmayan bir para çıkıyor ortaya. Artı olarak istihdam yeri de istanbul olacağı için ordan da bir ilave olabilir. Yemek kartı da varsa hiç de fena olmayan bir para çıkıyor ortaya. Hayırlısı olsun bakalım

paretoo
Şef
05 Haziran 2017 20:40

Eyvallah hocam Allah hepimizin gonlune gore versin insallah

Xendhi, 7 yıl önce

Evet gerçekten ücret tatminkar. Şunu tekrar söyleyeyim yemek kartı bu bahsettiğim ücrete dahil mi değil mi bilmiyorum.Bir de biliyorsunuz aylar geçtikte vergide üst dilimlere geçildiğinden ücret düşecektir ama o haliyle bile bence de tatmin edici YDSniz de varmış sizin o kısımdan da faydalanırsınız dilediğiniz gibi olur inşallah. İstanbul'da ücretlerin değişip değişmediği hakkında bir fikrim yok o konuda yorum yapmayayım.

Quaresma66
Memur
07 Haziran 2017 12:34

Arkadaşlar uzman yardımcılığı için kaç net yapan kazanır

Pijamalıı
Aday Memur
07 Haziran 2017 12:56

20 soru İngilizce diyor nasıl sorular bilen var mı ?

Akdemir3
Aday Memur
08 Haziran 2017 22:16

hem uzmanlık hem servis görevlisi sınavlarına aynı anda girebiliyor muyum?

Pijamalıı
Aday Memur
10 Haziran 2017 00:49

Arkadaşlar başvurmak konusunda kararsızım sorular nasıl ? İngilizcem iyi değil halledebilir miyim o kısmı ? Daha önce başvuranlardan ya da şuan çalışanlar tavsiye verirse sevinirim :)

cellik44
Aday Memur
10 Haziran 2017 13:02

uzman yardımcısı olarak çalışmaktayım. merak ettiklerinize cevap verebilirim

atsız5834
Aday Memur
10 Haziran 2017 13:06

sorular nasıl geliyo mesela gk gy ne tür sorular soruluyo birde ingilizce ve alan soruları zormu?

cellik44, 7 yıl önce

ecemcelik
Aday Memur
10 Haziran 2017 13:18

Ben özellikle İngilizce sorularının zorluğunu merak ediyorum. Sorularin konu dağılımı ne şekilde? Yani kaç tane gramer, kaç tane ceviri ya da kaç tane paragraf sorusu var? Alan sorularının zorlukları ne şekilde? Ayrıca mülakata kalabilmek için yaklasik kaç puan almak gerekir? Çünkü alım sayısı çok yüksek değil. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

cellik44, 7 yıl önce

cellik44
Aday Memur
10 Haziran 2017 13:24

İngilizce sorularından korkmanıza gerek yok arkadaşlar. Ben yds yapamayan biri olarak ingilizceden geçtim. Gramerden ziyade okuduğunu anlama gibi sorular var. Lise seviyesinde diyebilirim. GY GK kısmında genel olarak kpss gibi olur ama fraklı olarak bankanın tarihçesi, kuruluşu, güncel ekonomik olaylar ile ilgili soru gelir.

greatzion
Aday Memur
10 Haziran 2017 17:20

cellik44

Öncelikle şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

1. Hiç kpss çalışmayan birisi için, genel yetenek ve kültür bölümleri için nasıl hazırlanması gereklidir ?

2. Hukuk soruları çok detaylı mı yoksa karışık mı ?

3. İşlem soruları fazla mı ve süre yeterli midir ?

Toplam 228 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi