Editörler : oto-danisman-expert
27 Şubat 2010 13:16

Hayatımın dönüm noktası olabilir...Astsubay ve Subaylıkla ilgili. Bi bakarsanız çok makbule geçer

Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve bu yıl üniversite sınavına giriyorum.Elbette ilk hedefim 4 yıllık bir üni. Ama ben askeriyeyi de düşünüyorum.Şimdi sorularım şöyle:

1: Üniversitenin herhangi bir 4 yıllık bölümünden mezun olup subay olarak askeriyede kalabilirmiyim? Nasıl?

2: Üniversitenin herhangi bir 2 yıllık bölümünden mezun olup astsubay olabilirmiyim? Ben astsubay olursam buradan subaylığa nasıl geçiş yapabilirim ve subaylığın hangi sınıfına geçebilirim ( Hava-Kara-Jandarma-Deniz)?

3: Yukarıda da söylediğim gibi sözel bölümü öğrencisiyim. Üniversite sınavından aldığım sözel puanla Astsubay M.Y.O'na başvurabilirmiyim?

4: Astsubay olurken liseden sonra As.M.Y.O okuyarak mı yoksa 2 yıllık üni. mezunu olarak mı astsubay olmam daha avantajlı olur? Olursa bu avantajlar nelerdir?

5: As.M.Y.O ya da 2 yıllık üni. mezunu olarak astsubay olduğumu varsayalım. Buralardan subaylığa geçiş yapabilirmiyim? Yapabilirsem nasıl?

6: Malum üst rütbeli askerler Kara Harp Okulu mezunudurlar.Benim de buralardan sonra asker olup (subay) yüzbaşı, binbaşı vb. yüksek rütbeler almam mümkün olabilir mi? Yoksa bi sınırlama var mı?

7: Son olarak... Ben karacı olmak istiyorum. Yani jandarma olmayı istemiyorum ( karacı olup birliklerde görev yapmak, dağlarda operasyonlarda bulunmak gibi nedenlerle karacı olmak istiyorum). Bir de jandarmaların tayinleri karacılardan daha fazla oluyor diye biliyorum bu doğru mu? Karacıların ve jandarmaların tayin ve terfi süreleriyle nasıldır?

8: Bir de benim amcamın bi sabıka kaydı varmış. Ancak bu sabıkadan şikayetçi olunmadığından içerde yatmadı. Bunun bana bi zararı olur mu?

Biliyorum sizi sıktım :) Ama bu konularda bi türlü doğru ve yeterli bilgiler alamadım.Rehberlik öğretmenimiz bile bu konularda fazla bilgi sahibi değil.Gördüm ki burda da halen görevde olan ya da bu yollardan geçmiş olan değerli abilerim var bi danışayım dedim.Ne olur doğru bilgilerinizle beni aydınlatın. Ama bilen kişiler konuşsun sonra kafa karışıklığı olmasın.

Şimdiden hepinizden Allah razı olsun . Teşekkürler.....

detailed
Yasaklı
27 Şubat 2010 16:56

sn tamer75 :

"Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve bu yıl üniversite sınavına giriyorum.Elbette ilk hedefim 4 yıllık bir üni. Ama ben askeriyeyi de düşünüyorum.Şimdi sorularım şöyle:" demişsiniz...

*** Sorulara geçmeden baştan başka bir alternatifi de göz önünde bulundurmanızı nacizane öneririm...

öncelikle lise son sınıfta iseniz... ÖSS den yeterli puanı alarak doğrudan harb okulu başvurusu yapabilirsiniz... Zaten belli bir puanın üzerindekilere davetiye yollamaktalar...

"1: Üniversitenin herhangi bir 4 yıllık bölümünden mezun olup subay olarak askeriyede kalabilirmiyim? Nasıl?" demişsiniz.

***sanırım asteğmen olarak askerlik yaparken askerde kalmayı söylemeye çalışıyorsunuz... Yanılıyorsam düzeltirsiniz. Hayır artık böyle bir uygulama yok.

"2: Üniversitenin herhangi bir 2 yıllık bölümünden mezun olup astsubay olabilirmiyim? Ben astsubay olursam buradan subaylığa nasıl geçiş yapabilirim ve subaylığın hangi sınıfına geçebilirim ( Hava-Kara-Jandarma-Deniz)?" demişsiniz...

***Evet olabilirsiniz... Astsubay alımlarını takip ederek başvurmanız mümkün... Astsubyalığın belirli yıllarında subaylığa geçiş için sınav hakkı tanınmaktadır... Fakat bu yol biraz zorludur...

"3: Yukarıda da söylediğim gibi sözel bölümü öğrencisiyim. Üniversite sınavından aldığım sözel puanla Astsubay M.Y.O'na başvurabilirmiyim? " demişsiniz...

ÖSS de ilgili puanla başvurmak mümkün ama sayısal puan esas alınıyor hatırladığım kadarıyla...

"4: Astsubay olurken liseden sonra As.M.Y.O okuyarak mı yoksa 2 yıllık üni. mezunu olarak mı astsubay olmam daha avantajlı olur? Olursa bu avantajlar nelerdir?" demişsiniz...

*** bu kişiye göre değişir... Ama Dışarda okumak her zaman rahatlık açısından rahattır...

"5: As.M.Y.O ya da 2 yıllık üni. mezunu olarak astsubay olduğumu varsayalım. Buralardan subaylığa geçiş yapabilirmiyim? Yapabilirsem nasıl?" demişsiniz...

*** 2 sorunuzla aynı şekilde...

"6: Malum üst rütbeli askerler Kara Harp Okulu mezunudurlar.Benim de buralardan sonra asker olup (subay) yüzbaşı, binbaşı vb. yüksek rütbeler almam mümkün olabilir mi? Yoksa bi sınırlama var mı?" demişsiniz

*** astsubaylıktan subaylığa geçerseniz yaş sınırına takılmanız mümkün...

"7: Son olarak... Ben karacı olmak istiyorum. Yani jandarma olmayı istemiyorum ( karacı olup birliklerde görev yapmak, dağlarda operasyonlarda bulunmak gibi nedenlerle karacı olmak istiyorum). Bir de jandarmaların tayinleri karacılardan daha fazla oluyor diye biliyorum bu doğru mu? Karacıların ve jandarmaların tayin ve terfi süreleriyle nasıldır?" demişsiniz...

*** Aslında kişiye göre rahatlık anlayışı kişiye göre değişmekle beraber, şahsi zorluk sıralamam en zordan en kolaya doğru...

Kara, jandarma, deniz, hava... Tayinde en çok rotasyonu jandarmaların gördüğü de doğrudur... Terfi bütün kuvvetlerde aynıdır istisnai durumlar hariç...

"8: Bir de benim amcamın bi sabıka kaydı varmış. Ancak bu sabıkadan şikayetçi olunmadığından içerde yatmadı. Bunun bana bi zararı olur mu?" demişsinz...

*** Adli sicil kaydınız ile ilgili bir sorun yaşamazsınız... Hele amcanızdan dolayı değil... Tabi amcanızın suçunun da çeşidi önemli... Adli sicil kadınızdan ziyade arşiv araştırmanızda görünebilir fakat mahsurlu olacağını tahmin etmiyorum...

Saygılarımla.

kaynar99
Aday Memur
27 Şubat 2010 19:44

detailed... Mükemmel bir yanıtlama bu. Arkadaş adına teşekkürler..

mky37
Memur
28 Şubat 2010 06:15

ne olacağına bişey demem ama ne olmayacağınla ilgili yardım edip bir şey söyleyebilirim kardeşim bu ülkede öğretmen olunmaz! sakın üniversite tercihinde öyle bir hata yapma. hayatında başarılar.

bugra89
Aday Memur
28 Şubat 2010 15:41

haklısın arkadaşım bu ülkede öğretmen olunmaz. Zaten olmak istesen de olamıyorsun. Ünv. bitir. yetmez kpss'ye gir iyi puan al. Yetmez senelerce atama bekle. Yetmez evlendiğinde eşin de çalışıyorsa ayrı kalırsın.Daha da uzatılabilir bu.

BU ARADA ASTSUBAYLIKTAN SUBAYLIĞA GEÇİŞTE YAŞ ŞARTI KAÇ?

tamer75
Aday Memur
09 Mart 2010 21:57

Detailed, soruları çok açık bir şekilde cevaplamışsın Allah razı olsun. Birçok konuda aydınlattınız. İlgi ve alakalrından ötürü yorum yapan diğer abilerime de çok teşekkür ediyorum saolun. Umarım başka arkadaşlara da bu cevaplar aydınlatıcı olmuştur.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi