Editörler : Pangaea
20 Ekim 2007 12:03

Tarihe mâl olmuş populer sözler

Geldim, gördüm, yendim?:

Roma İmparatoru Sezar?a ait bu söz, Pontus asıllı Basforos Kralı II. Pharnake ile şimdiki Tokat?ın Zile ilçesinde yapılan savaş sonunda söylenmiş. Galip gelen Sezar, Roma Senatosu?na yolladığı mektupla savaşın neticesini bildirir: ?Geldim, gördüm, yendim.?

?Sen de mi Brütüs??:

Roma İmparatoru Sezar?ın ölümü, kalabalık bir grubun kendisine saldırması sonucu gerçekleşmiştir. İsyancılara karşı bir müddet direnen İmparator, kendisini bıçaklayanlar arasında evlatlığı Brütüs?ü de görünce bu sözü sarf etmiştir.

?Yaratılanı hoş gör Yaradan?dan ötürü?

Yunus Emre?nin insanlık sevgisi, Allah?a olan muhabbetiyle açıklanır.

?Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi /

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi?

Kanuni Sultan Süleyman,bir şiirinde yer alan bu beyti, hasta yatağına düştüğünde söylemiş. Beyitte geçen ilk ?devlet? ?makam- mevki? anlamında kullanılmış, ikinci kez geçen ?devlet? ise ?saadet? manasında söylenmiştir.

?Yollar yürümekle aşınmaz?

60?lı yılların sonunda Adalet Partisi?nin Ankara il kongresinde bir delege sürekli yapılan gösteri yürüyüşlerinden şikâyetçidir. Bu isteğini Süleyman Demirel?e ileten delege, hazır cevaplılığıyla bilinen Demirel?in bu ilginç sözüyle karşılaşır.

?Selam verdim, rüşvet değildir deyü almadılar?

16 asırda yaşayan Fuzuli?nin ?Şikâyetname?sinde geçen bu söz, toplumdaki çarpıklığı, adalet ve hukuk sisteminin gidişatını anlatması bakımından önemlidir.

?Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın?

İstiklal Marşı şairi Mehmed Akif Ersoy, hastayken, içlerinde yazar Tarık Us?un da bulunduğu bir grup, ziyaretine gider. Ziyaretçilerden birinin, ?İstiklal Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?? sorusuna Akif bu cevabı verir.

?İşte Paşam, İstanbul?

1949- 957 tarihleri arasında İstanbul valiliği ve belediye başkanlığı yapan Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay?ın, İsmet İnönü?ye söylediği meşhur söz. 1950 seçimlerinden önce seçim konuşmasını yapan İnönü?ye kalabalığı gösteren Gökay, ?İşte Paşam, İstanbul? demiştir. Ancak seçim, CHP açısından bir hüsranla neticelenmiş ve CHP o yıl İstanbul?dan hiç milletvekili çıkaramamıştır.

?Asmayalım da besleyelim mi??

12 Eylül askerî darbesinin mimarı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, darbenin ardından gerçekleşen idamlar üzerine bu meşhur yorumu yapmıştır. Bu dönemde yaklaşık 7 bin kişinin idamı istenmiş, Askerî Yargıtay 124 idama hükmetmiş, bunların 50?si infaz edilmiştir.

?70 sente muhtacız.?

Türkiye?nin en çok başbakan olma rekorunu elinde bulunduran siyasisi Süleyman Demirel?in incilerinden biridir. Türkiye?de 70?lerin sonunda yaşanan ekonomik krize atfen sarf edilmiştir. Demirel, dış ticaret açığındaki artışı ve döviz darboğazını bu sözle ifade etmiştir.

* Adaletsizlik eden, adaletsizliğe uğrayandan daha mutsuzdur. Demokritos

* Adalet güzeldir fakat hüküm sahiplerinin elinde olursa daha güzeldir.

Hz. Muhammed (sas)

* Merhamette güneş gibi ol; cömertlikte akarsu gibi ol; tevazuda toprak gibi ol; ayıpları, kusurları örtmekte gece gibi ol. Hz. Mevlânâ

* Aklın bağlamadığı dostluğu, akılsızlık kolayca çözebilir. William Shakspeare

* Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez. Tolstoy

* Her başarı, sabır ile zamanı birleştirerek sağlanır. Honoré de Balzac

ArTiZ__
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 12:09

Arkadaşlar sizinde varsa aklınızda kalan Tarihi sözler yazın.

Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez. Tolstoy

ArTiZ__
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 12:20

Ven Vidi Vici... Geldim gördüm yendim...

Tarihi bir söz yazmak isteyenler çekinmesin :))

sosyalci1983
Yasaklı
20 Ekim 2007 12:23

geldikleri gibi giderler

"sevgili atam"

ceren41
Aday Memur
20 Ekim 2007 12:30

insanlğın tümünü bir varlık ve bir ulusu bunun bır organı saymak gerekır.bır varlığın parmağının ucundaki acıdan diğer bütün organlar etkilenir.dünyanın filan yerinde bır rahatsızlık varsa,''bana ne..''dememeliyiz.böyle bir rahatsızlık varsa,tıpkı kendı aramızda olmus gıbı onunla ılgılenmelıyız.olay ne kadar uzak olursa olsun bu esastan sasmamak gerekır.işte bu düsünüs ınsanları,ulusları ve hukumetlerı bencillikten kurtarır.BENCİLLİK KİŞİSEL OLSUN,ULUSAL OLSUN,DAİMA FENA BİLİNMELİDİR.

YURTTA BARIŞ,DÜNYADA BARIŞ!!

Mustafa Kemal ATATÜRK

sosyalci1983
Yasaklı
20 Ekim 2007 12:37

ben Müslümanı camide,Hristiyanı kilisede, Yahudiyi havrada görmek isterim...

II.Mahmut

aslıturk
Şube Müdürü
20 Ekim 2007 12:39

Mükemmellik Allah?nındır. Mükemmelliği arzulamak insanindir. (Goethe)

ArTiZ__
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 12:41

'Dünya yuvarlaktır döner,

Sevda yalancıdır söner,

Alavera,dalavera...'

Macellan

sosyalci1983
Yasaklı
20 Ekim 2007 12:45

"Dün dündür bugün bugündür"

Süleyman Demirel

aslıturk
Şube Müdürü
20 Ekim 2007 12:47

Bir insanın yaşayabilmesi, ancak ?hayatın sarhoşluğuna? kapılmışsa mümkün olabilir. Ayıldığında ise, hayatın sadece bir yanılsama hem de aptalca bir yanılsama olduğunu görecektir.

Tolstoy

elifordek
Yasaklı
20 Ekim 2007 12:48

Evet haklısınız

ArTiZ__
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 12:49

Çaresiz kaldığım zamanlarda gider, bir taş ustası bulur, onu seyrederim. Adam belki yüz kere vurur taşa. Ama değil kırmak, küçücük bir çatlak bile oluşturamaz. Sonra birden, yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir. işte o zaman anlarım ki; taşı ikiye bölen o son vuruş değil, ondan öncekilerdir.?

Jacob RIIS

aslıturk
Şube Müdürü
20 Ekim 2007 12:49

Baktığımız her ufkun öte yanına hasret;

Bir ömür sürüyoruz nereye varsak hicret...

Necip Fazıl Kısakürek

ssessizz
Kapalı
20 Ekim 2007 12:50

Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım. (Necip Fazıl Kısakürek)

ArTiZ__
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 12:54

Bizi güclü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir!

Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil, muhafaza ettiklerimizdir!

Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil, kafamıza yerleştirdiklerimizdir!

Francis Bacon

Haksızlık önünde eğilmeyiniz, çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.

Hz. Ali

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır.

Mevlana

Bilmeyen ve bilmediğini bilen, çocuktur : Ona öğretin

Bilen ve bildiğini bilmeyen, uykudadır :Onu uyandırın

Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen, aptaldır : Ondan sakının

Bilen ve bildiğini bilen, liderdir :Onu izleyin

K?ung-Fu-tzu

Erkeğin de, kadının da terbiyesi, birbiriyle münakaşa ettikleri zaman belli olur.

Bernard Shaw

sosyalci1983
Yasaklı
20 Ekim 2007 12:57

"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum"

HZ ALİ

mehmet tuğrul
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 13:00

sussam gonul elvermıyor,konussam care olmuyor..FUZULI.

ArTiZ__
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 13:01

İtiraf etmeliyim ki, olasılık üzerine yaptığım çalışmalar, en çok barbut oynarken işime yaradı...

Jacques Monod ("Rastlantı ve Zorunluluk" yazarı, Nobel ödüllü biyolog)

ArTiZ__
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 13:07

Küçükken merdiven bile çıkamazdım. Yükseklik korkumu yenmek için önce atletizm takımına sonra da hava kuvvetlerine girdim. Şimdi olduğum yere bakın, harbiden çok saçma lan...

Neil Armstrong

buna çok güldüm :))

mehmet tuğrul
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 13:07

Koca bir ırk Türk ırkı ancak ve ancak Tanrı'nın buyruğundan, Töre'nin öğretilerinden vazgeçmedikçe,üstteki mavi gök çökmedikçe, alttaki yağız yer delinmedikçe hasılı kelam İsrafil sur'a üflemedikçe var olacak yegane ırktır.Türk Irkı....

ORHUN ABİDELERİ

ArTiZ__
Müsteşar Yardımcısı
20 Ekim 2007 13:09

Yeterli ödenek verselerdi dik yapardık...

Bonanno Pisano (Pisa Kulesinin mimarı)

Zorla güzellik olmaz!..

Max Factor

Toplam 177 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi