Editörler : oto-danisman-expert
14 Ocak 2013 22:37

ayim sicil iptal davasi hakkinda

iyi çalışmalar. AYiM a sicil iptal davası açtım. İlçede bulunan Sulh Hukuk Mahkemesi kanalıyla yaklaşık 1.5 ay geçti yanlız ne arayan var nede soran

1. davanın açılıp açılmadığını nereden ve ne şekilde öğrenirim çünkü uyap da vs. yerde AYİM i kapsayan bir sistem yok

2. İptal davası ne kadar süre sonunda sonuçlanır.

Cevaplarınız Teşekkür ederim

detail
Başbakan Müsteşarı
15 Ocak 2013 07:05

AYİM in sayfasında, başvuru usulü mevcut olmakla beraber...

Sulh hukuk mahkemesine dilekçenizi vermek yerine, posta yoluyla doğrudan AYİM'e dilekçenizi göndermeniz daha hızlı bir yol olacaktı...

Şimdi sulh hukuk bu konuda her gün ayim dilekçes almadığından ne yapacağını şaşırmış olabilir...

Gidip bir an önce dava dilekçenizin AYİM'e iletilmesi gerektiğini hatırlatmanızda fayda var...

Yoksa, değil 1,5 ay 6 ayda dilekçeniz ayime ulaşmaz...

İşlem ancak dilekçeniz ulaştıktan sonra başlayacaktır...

Dilekçeniz ayime ulaştığında... Size her aşamada tebligat gelecektir... Dilekçeniz incelendi, dava tarih bu, görüşüldü gibi tebligatlar adresinize ulaştırılacaktır...

Sizden alınan pul parası bunun içindir...

Tahmini süre dava yoğunluğuyla değişmekle beraber 3 ay ila 6 aydır... Bazan 1 yıla kadar da sürebilmektedir...

Sicil iptal davaları için tahmini süre 6 ay ila 1 yıldır...

Tabi dilekçenizdeki gerekçe nedir, dilekçeniz usule uygunmudur bilemiyorum...

Yani davayı beklerken usulden reddine de karar verilebilir, esastan olumlu yada olumsuz da dönebilir...

Bir hukukçudan yardım almanızda fayda var...

Allah kolaylık versin...

lord_cizza
Memur
15 Ocak 2013 21:21

Sayın detail'inde belirttiği gibi süre 6 ay ile 1 yıl içerisinde sonuçlanabilir.

Sulh Hukuk Mahkemesi evrakınızı göndermişse bir muhabere numarası olması gerekiyor. Dosyayı teslim ettiğiniz kaleme(özellikle kalemin mübaşirine) sorarsanız size yardımcı olacaktır.
Dosyanız AYİM'e ulaştığında sunduğunuz deliller yetersizse MSB'nin avukatı size davanın açılması için göndermiş olduğunuz evraklar yetersiz ibareli bir tebligat gönderir. (30 gün içinde gelen tebligata cevap vermez iseniz dava açılmaz) Dosyanıza ekleyebileceğiniz evraklar varsa bunları tebligata cevap olarak gönderirsiniz. Delillerin yeterli olması durumunda AYİM'de davanız açılır ve dosyanız siciliniz incelenmek üzere birliğinizden istenir. Yapılan incelemede lehinize yada aleyhinize bir sonuç çıktığında yeni bir tebligat belgesi tarafınıza ulaştırılır.

(Tebligatlar PTT yoluyla gönderildiğinden sizi adresinizde bulamadıkları durumlarda evrakınızı mahallenizin muhtarına bırakırlar. Evrakınızı muhtarlıktan alabilirsiniz diye de bir not yazarlar. Düşük ihtimal ama not elinize geçmemiş ve evrakınız muhtarlıkta olabilir.)

Kolay gelsin...

*arslan*
Aday Memur
16 Ocak 2013 19:26

ilgi ve alakanıza teşekkür ederim evet sulh hukuk mahkemesi kanalıyla gönderdim ama hala bana bir geri dönüş olmadı arıyorum cevap da vermiyorlar bakalım yapıcam artık bişeyler

piyade1979
Aday Memur
17 Ocak 2013 21:20

Ben dilekçemi AYİM'e direk vermiştim. Bana 6 ay sonra bir yazı geldi. Bu süre içerisinde MSB'den savunma alınmış ve benim bu savunmaya karşı cevabım varsa yazılı olarak bildirmem isteniyordu. MSB'nin savunması öyle zehir zemberektiki beni iftiracılıkla suçluyorlardı. Sonra hiç birşey yapmadım. Dilekçeden 1 yıldan fazla süre geçmişti ki davayı kazandığıma dair gerekçeli hükmü gördüm. Dünyalar benim olmuştu. Yıl 2002'idi. O zamandan bu zamana neler değişmiştir bilemem ama çoooook sabırlı olman gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.

Aklıma gelmişken paylaşmak istiyorum. Mahkemeden o yazı gelince biraz paniklemiştim, ben bu davayı kaybedicem diye. Kendime avukat tutmaya karar verdim. Şimdi hatırlamıyorum ama maaşımın iki katına kadar varan paralar talep edilmişti. Sonuç olarak hiç birşey yapmadım ama davayı kazandım.

Mahkemeyi kazanıp sicili iptal ettirmem bir çözümü oldu mu? Hayır. Bana o sicili veren kişinin bundan haberi bile olmadı.

Şahsi dosya mı hiç görmedim. Ama mahkeme madde madde hangilerine "C" verildiğini yazmıştı. Bugün bir tane "B" verilse insanlar ortalığı ayağa kaldırıyor. Ben ise bana tebliğ edilen tebellüğ belgesini kuzu kuzu imzalamıştım. Sonradan aklım başıma geldi. Hep söylüyorum bugünün gençleri o zaman ki bizim gençliğimizden daha iyi.

*arslan*
Aday Memur
18 Ocak 2013 20:06

benim sicil sıramda 500 kişi oynama var bir dönem içerisinde ve bu zamana kadar da hiç ceza almadım. Aynı sicil dönemindede takdirlerim var muhtemelen iptal olur ancak önümde girecek olduğum sınavlar var maalesef onlara katılamıyabilirim o yüzden biran önce sonuçlanmasını istiyorum

ergun1983
Aday Memur
21 Ocak 2013 18:11

Arkadaşım bir tane bile cezam yoktu.Sınırda terörle mücadele ettim.sicil dönemi içerisinde genel komutandan şerit rozet aldım,ayrıca her türlü takdir.Peki ne oldu piyadenin harekat kontrolünde çalıştım yıl boyu,sicilimi jandarma verdi:)Bana görevle ilgili emir vermeyen biri sicil verdi.eee ne oldu sonuçta mümtaz terfi alacakken devre sonlara doğru gittim.iptal davası açtım sonraki sicilimde tam dı.sicilin olgunlaşmasını bekledim yani.mahkeme sonucu;sicilin iyi verilmiş dendi.başlardan sona gidince iyiymiş.ayrıca 1200 tl mahkeme masrafları:)tam komedi.bence iyi düşün dava açarken...

piyade1979
Aday Memur
21 Ocak 2013 22:07

1200tl. mahkeme masrafı mı? Avukat mı tutunuz?

ergun1983
Aday Memur
21 Ocak 2013 22:45

Tebligatla mahkeme masrafı,mal müdürlüğüne yatırdım.sıkıysa yatırma:)Hak aramak ta parayla artık.ne duruşma oldu ne de keşif.2 a4 kağıda 1200 tl ödedik.devlet hakimi savcıyı kendisi vermez mi mahkemeye,ne diye parasını insandan alır.parasıyla ise ben kendime hakim savcı tutardım.günde 10 sicil iptal davası görseler.12000 tl 20 gün desen ayda.240 bin tl iyi para aylık.ben de mi mahkeme açsam ne:)

serkan197607
Aday Memur
22 Ocak 2013 17:45

0312 410 66 28 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz. İnşallah adaletli kararlar sizi bulur...

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi