Editörler : F16 Gökçen
09 Şubat 2013 23:24

ALES

Ales'ten yüksek puan alabilmek için sizce ne yapılmalı? Bulmaca çözerek tekniğimizi geliştirebilir miyiz?

Yüksek puan almak zekaya ve yeteneği mi bağlı yoksa pratik mi öne çıkmakta? Ne dersiniz?

Doksanın üzerine çıkan arkadaşlar bunu neye bağlıyorsunuz?

tefler
Şube Müdürü
10 Şubat 2013 01:58

çok okuyarak olabilir. ekstradan hiç çalışmadan 93 almıştım sanırım fazla okumamın etkisi büyük

kahramansporcu
Kapalı
10 Şubat 2013 11:35

bence pratik yapmanın etkisi büyük.Hız kazanmak lazım ..

cankara80
Memur
10 Şubat 2013 16:46

EA eşit agırlıktan 93 alda göreyim seni...

kahramansporcu
Kapalı
10 Şubat 2013 17:07

aynı şekilde sayısaldan 93 almak da çok zor.

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
10 Şubat 2013 19:44

Sözelden 90 üzeri almak için biraz matematik bilmek ve çok okumak yeterli olabilir.

Ama Eşit Ağırlık ve Sayısal'dan doksanın üzerine çıkmak ciddi bir çalışmayı gerektirecektir diye düşünüyorum. Zaten sayısaldan 90 üzeri alanlar ya lisansı matematik olanlar ya da iyi üniversitelerin mühendisleri. Yani ÖSS matematiğini bundan dört beş yıl önce dahi olsa hallaç pamuğu gibi atanlar. Bir aylık tekrarla doksanı geçiyor bu saydıklarım.

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
10 Şubat 2013 20:00

ALES'in hızı ölçtüğü konusunda hemfikiriz.

Fakat ALES sizce zekayı ya da yeteneği mi ölçüyor yoksa pratiği yani çalışma performansını mı?

Bence ALES %70 pratiği yani çalışma performansını, %30 zekayı yani yeteneği ölçüyor.

Katılır mısınız?

tefler
Şube Müdürü
10 Şubat 2013 22:08

kimi, neyi görüyorsun arkadaşım..?
ben alanımdaki puanımı bir sebebe bağladım öneri mahiyetinde. çok okuyarak matematik yapabildiğimi düşünecek kapasitedeysen zaten lafım yok...

cankara80, 11 yıl önce

EA eşit agırlıktan 93 alda göreyim seni...

cankara80
Memur
11 Şubat 2013 00:34

Kardeş, hiç çalışmadan 93 aldığını yazmışsın. Bende dedimki: " EA eşit ağırlıktan da aynı puanı alda göreyim seni .." demiştim. Senin zaten bu kafayla çok okuyarak matematik yapamayacağın kesinde... üstüne üstlük bu yazdığımı anlayabilecek kadar kapasiten yoksa benimde sana lafım yok...

tefler, 11 yıl önce

kimi, neyi görüyorsun arkadaşım..?
ben alanımdaki puanımı bir sebebe bağladım öneri mahiyetinde. çok okuyarak matematik yapabildiğimi düşünecek kapasitedeysen zaten lafım yok...

leydiiimm
Kapalı
11 Şubat 2013 10:32

bencede zaten ülkemizde Ea okuyanlaraacıyorum ne sayısal olduğumuz belli ne sözel hamalız resmen herşeyden biraz biraz bilmek zorundasın:)

cankara80, 11 yıl önce

Kardeş, hiç çalışmadan 93 aldığını yazmışsın. Bende dedimki: " EA eşit ağırlıktan da aynı puanı alda göreyim seni .." demiştim. Senin zaten bu kafayla çok okuyarak matematik yapamayacağın kesinde... üstüne üstlük bu yazdığımı anlayabilecek kadar kapasiten yoksa benimde sana lafım yok...

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
12 Şubat 2013 18:54

Evet ALES konusunda farklı fikir ve yorumları alalım :))

tefler
Şube Müdürü
12 Şubat 2013 21:58

Arkadaşım ben sözel bile okumadım, 10 yıldan fazladır matematik hiç ama hiç görmedim, hangi eşit ağırlıktan bahsediyorsun?? üstelik fazla okumayla hangi puan türünün geliştirilebileceğini senin dışında herkes idrak edebilir sanırım.. yani gereksiz bir çıkışla ea'dan al da göreyim diyorsun, sonra da o mesaj iyi niyet taşıyor benim cevabım kötü oluyor? bu arada merak edip ea puanına baktım aynı sınavın 79'muş; sidik yarışına da döndürdük saolasın...

cankara80, 11 yıl önce

cankara80
Memur
13 Şubat 2013 19:34

Tefler konuştukça batıyorsun.. bence daha fazla uzatma ve işine bak

tefler
Şube Müdürü
13 Şubat 2013 22:24

peki büyük insan, işime bakarım. sen de git biraz ales bak da gönlünce olsun ea! puanların :))

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
13 Şubat 2013 22:25

Forumlar paylaşım içindir, tartışma için değil!!!

kötülüğe iyilik
Aday Memur
13 Şubat 2013 23:37

arkadaslar alese hazırlanyrm ama hiç calısamıyrm.ilk girişim olacak.önerileriniz?

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
17 Şubat 2013 22:43

SÖZEL 1 ve SÖZEL 2'den sekizer tane sözel mantık sorusu geliyormuş. Bu soruların çözümü için tablo yapmak gerekiyormuş. Dersanede öğrettiler. Bilgilerinize.

mavi16
Müsteşar Yardımcısı
17 Şubat 2013 22:49

"kötülüğe iyilik" öncelikle temel matematik (sayılar, bölünebilme, çarpanlara ayırma, üslü-köklü sayılar, problemler vs.) konularını gözden geçirmen faydalı olur. Bunun için ALES, YGS, DGS veya KPSS matematik kitaplarının hepsi de işini görür. Nitekim bu konularla ilgili ne kadar pratik yaparsan o kadar hızlı çözersin.

Sayısal Mantık için de sınav benzeri sorular çözersen lehine olur. Bu alanda Uzman Kariyerin seti iyi deniliyor.

Türkçe için zamanın olursa soru pratiğini geliştirebilirsin.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi