Editörler : "eskiyara"Pangaea
01 Eylül 2011 22:07

Norm Kadro Fazlası ( İhtiyaç Fazlası) Olmak

Arkadaşlar branş sınıf öğrt.eş özründen bir il merkez emrine kaldık ve milli eğitim bir hafta içinde merkez il emrine kalan öğretmenleri hemen okullara görevlendirdi valilik oluruyla.Fakat işin garibi merkezde 1 tane bile sınıf öğrt.açığı yok ve hepimiz her okulda norm fazlasıyız.Bende tabi.Şimdi yönetmeliğe göre bir okulun ders yüküne bağlı olarak bir normu var ve bunun dışında kesinlikle atama yapılamıyor.Ama yapıldı.Şimdi ne olcak???Merkeze görevlendircez deseler açık yok.İlçelere yollucam dese eşlerimiz burda o zmn niye açmadı tayin isterken ilçeleri?Okulda depo olarak bekletebilir mi?Bekletirse ek ders sorunumuz da olacak.Nasıl oluyor başına gelen varsa paylaşırmı yaşadıklarını.Eğer ilçeye gönderirlerse görevlendirme mi oluyor kadromuzla mı gidiyoruz?Şu an kadromla merkez okula geldim çünkü herkes gibi.

Atama Yer Değiştirme Yönetmeliğindeki Maddeler

İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri

MADDE 41 ? (1) Eğitim kurumunun ya da bölümün kapanması, program değişikliği, Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla ders kaldırılması ya da norm kadro esasları gereğince yapılacak düzenlemeler sonucu öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde; eğitim kurumunun ya da bölümün kapatılması veya program değişikliği sonucunda bu eğitim kurumlarında görevli öğretmenler, yeni eğitim kurumu açılarak öğrencilerin taşınması hâlinde bu eğitim kurumlarına, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan eğitim kurumlarında ya da bölümlerde görevli olanlar ise açık norm kadro bulunması hâlinde öncelikle öğrencilerin taşındığı eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına özür durumları ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanırlar.

(2) Bu şekilde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi hâlinde bu durumdaki öğretmenler tercihleri de dikkate alınmak suretiyle öncelikle il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına atanırlar. Bunlardan il içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanlar, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına atamaları yapılabilir. Bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.

(3) Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları eğitim kurumlarında norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda hizmet puanı en az olandan başlamak üzere norm kadro fazlası olarak belirlenir. Norm kadro fazlası olarak belirlenen bu öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanırlar.

(4) Genel hayatı etkileyen deprem, sel, yangın ve benzeri doğal afetler nedeniyle olağanüstü durumların oluştuğu yerlerdeki eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı öncelikle bu madde kapsamında bulunan ihtiyaç fazlası öğretmenlerle karşılanır. İhtiyacın bu şekilde karşılanamaması durumunda valiliklerce gerekli önlemler alınır.

(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın ancak öğretim yılının başladığı tarihten itibaren en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

hugo-stiglitz
Yasaklı
01 Eylül 2011 22:20

muhtemelen kaynastirma sinifi vb. bişe alirsın okulda

bdpsavar
Yasaklı
03 Eylül 2011 18:00

oturduğunuz yerde maaş alırsınız kötümü))

londergon
Memur
03 Eylül 2011 20:48

iyiyde nereye kadar:))) sanırım yeni yönetmelikte norm fazlası olanlar hem il içi hem il dışı açılıyo.mayısa kadar norm fazlası bırakırlar isterim bi yer.yoksa 3 yıl isteyemiyordum.keyifleri bilir.

steril mikrop :)
Genel Müdür
04 Eylül 2011 16:25

arkadaşlar ben de norm fazlasıyım, (bilişim Tekn.)

ama hala yer değişikliği hakkında bilgilendirilmedim. müdürümün de bi bilgisi yok. istanbulda ne zaman belli olur okul değişikliği bi bilgisi olan var mı?

steril mikrop :)
Genel Müdür
04 Eylül 2011 16:25

bilen yok mu?

spongebobbb
Şube Müdürü
05 Eylül 2011 19:21

arkadaslar yeni baslık acamıyorum su soruma bakar mısınız bi lütfen

1-2-ve 3 sınıflar haricinde diğer bütün sınıfları baska bir okula tasınan okuldaki brans öğretmeni öğrencilerinin tasındıgı okula gitmekte öncelikli midir?

fakat okul kapanmıyor. sadece 4den 8 e kadarı tasınıyor. fakat bu arada okula özür grubundan bi ögretmen geliyor.ve kadro doluyor. bu durumda hak kimindir?

lifebe
Aday Memur
06 Eylül 2011 20:48

Bir ilçede görev yapmaktayım. Norm fazlası duruma düştüm. İl merkezinde ki okulları tercih edeceğim. Bu durumda merkezde tercih ettiğim okullardan biri mi gelir yoksa ilçede açık gözüken bir okula mı atarlar?

hakan_55
Müsteşar Yardımcısı
06 Eylül 2011 21:09

arkadaslar norm fazlasının il dışında tayin hakkı önceliği var mı?

serap topbaş
Aday Memur
06 Eylül 2011 21:41

ilçede açık olan okullardan tercih etmeniz istenecek ve puan üstünlüğüne göre yerleştirileceksiniz.hayırlısı olsun öğretmenim

_angel_83
Kapalı
06 Eylül 2011 21:55

okul öncesi öğretmeniyim bende norm fazlasına düştüm ama ildeki başka nerde açık var bilmiyorum il yazı göndermiş yarın açıklar belli olcakmış ne yapıcaz bilen varmı arkadaşlar senebaşı tüm motivasyonum bitti

lifebe
Aday Memur
06 Eylül 2011 21:57

serap topbaş hocam açık olan okulların listesini yayınladılar ve tüm il merkez ve diğer ilçelerdeki okullar var. Dediğiniz gibi bir zorunluluktanda bahsedilmiyor.

_angel_83
Kapalı
06 Eylül 2011 22:00

lifebe hocam nerde bu yayın

lifebe
Aday Memur
06 Eylül 2011 22:04

corum.meb.gov.tr 2. duyuru

hakan_55
Müsteşar Yardımcısı
07 Eylül 2011 11:47

Arkadaşlar, okulumuz kapandığı için beni ilçe merkezindeki okula almayı düşnüyorlar. Kadom ilçedeki ilköğretimde olcak ancak görevlenirme olarak liseye gideceğim. Ama gideceğim ilköğretimin normu 2 ve suan 2 tane arkadas var zaten (hizmet puanları da benden yüksek) şimdi norm fazlası ben oluyorum. bu durumda bana ne zaman tayin istetirler. İlçede başka okula gitme şansım yok, çünkü bransımda boşluk yok. muhtemelen il beni norm fazlası görüp başka ilçeye verecektir. bu durumda da iki kere taşınma durumum olcak. milli eğitim lisede açık oldugu için beni salmak istemıyor suan.

eee-sonra
Aday Memur
07 Eylül 2011 13:32

ben de benzer bir durum yaşıyorum, okulum kapandı ve ilçe merkezde bir okulda branşımda açık varmış beni oraya alacaklarmış ama ben il merkezinde ikamet edeceğim şekilde bir görevlendirme talep ettim sıcak bakmıyorlar, biz mağdur duruma düştüğümüze göre bizim isteğimiz önemli değil mi bilgisi olanlar yazarsa ben de sevinirim

hakan_55
Müsteşar Yardımcısı
07 Eylül 2011 16:45

hocam, sizin kapanan okulunuz il merkezinde miydi? eğer ilçeye bağlıysa kapanan okulunuz öncelikli olarak sizi ilçe merkezindeki açıklarda değerlendiriyorlar. benim durumda benim branşımda ihtiyaç olmamasına rağmen ilçe mem bırakmıyor. normun 2 olduğu ilçe merkezindeki okula alıyor ve liseye görevlendirme yapıp orda bransım dışındaki bir dersi doldurmaya çalışıyor. ama ben ilçe merkezindeki okula alındıgımda direkt olarak norm fazlası oluyorum.

ultraaslan58
Kapalı
07 Eylül 2011 18:16

arkadaşlar ağustosta ilk atama ile atandım,haziranda ilk atamayla atanan bir başka arkadaş da var benim okuluma,aynı tarihte başladığımız için hizmet süremiz de aynı oluyor. Sizce hangimizi gönderirler? Ben gidersem geçiçi görevlendirmeyle mi gideceğim,gittiğim yerde kadroyla kalabilir miyim?

arzu93
Müsteşar Yardımcısı
07 Eylül 2011 18:39

ilk atama norm fazlası da ılk defa duyuyorum.ee burası türkiye

yaşa bakılıcak sanırım öle duymustum büyük olan kalır yol küçüğün..

ultraaslan58
Kapalı
07 Eylül 2011 19:02

hocam benim olduğum ilçede biri daha var böyle olan:D ben de sizin verdiğiniz tepkiyi verdim. yok hocam yaş dikkate alınmıyormuş,kpss puanına bakılır diyorlar ama burası türkiye..

il emri var
Yasaklı
07 Eylül 2011 20:56

Ağustos eş özrü atamalarında il emrinden merkezde açık olmadığı için

merkezdeki bir okula norm fazlası olarak verildim sorum şu eğer

özrüm

ortadan kalkarsa beni kafalarına göre istedikleri okula

yollayabilirler mi? ya da başka ilçelere

Toplam 63 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler