Editörler : F16 Gökçen

Yasaklı
16 Nisan 2010 16:48

Felsefe ,Sosyoloji ve Türk Dili aöf okuyanlar dikkat

eğer amacınız öğretmen olmak ise

mücadele etmeden boşa kürek çekmeyin derim

zira meb Talim -Terbiye Kurulu'nun 80 sayılı karara göre öğretmen olmazsınız.

bu bölümleri öğretmen olamayacaksanız neden okuyursunuz acaba çok merak ettim

zira ben de Türk Dili açıköğretimi okumayı düşünüyordum ama yazmadan önce meb i aradım Talim -Terbiye kurulu kararlarını inceledim açıköğretim mezunları öğretmen olamıyor

meb baskı yapmanızı tavsiye ederim

baskı sonuç vermezse dava açın derim

yoksa boşa kürek çekeceksiniz tabi amacanız öğretmen olmaksa

Ben Türkolog olacam ya da sosyolog olacam derseniz tabi sizin bileceğiniz iç

hoş Türkologlar, sosyologlar bu ülkede ne iş yapıyorlarsa örgündekiler iş bulamıyor hani açık öğretimi kimse sallamaz

izohipsder
Daire Başkanı
16 Nisan 2010 17:14

bu bilgiye nerden ulaştın bilmiyorum ama yanlış olduğunu düşünüyorum. türk dili ve edebiyatı sosyoloji ve felsefe bölümlerinden mezun olanlar formasyon eğitimini(tezsiz yüksek lisans) aldıkları takdirde öğretmen oalarak meb e atanabilirler. bu eğitimi almazlarsa dersanelerde çalşıma hakları var. zaten örgün öğretim fen edebiyat fakültesi mezunlarıda formasyon eğitimini almayınca mebte öğretmen olarak atanmıyorlar(bi istinası var tabi soran olursa anlatırım)

strateji11
Daire Başkanı
16 Nisan 2010 17:15

bence hak verilmez alınır... demokratik hukuk devletlerinde bu böyledir...

kes kin
Aday Memur
16 Nisan 2010 17:42

ben zaten öğretmenim branş değiştiremez miyim?

ilginç...

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
16 Nisan 2010 21:49

Sosyoloji veya Felsefe veya Türk Dili bölümlerinden mezun olupta öğretmen olmak istediğinde OLAMAZSIN diye bir engelle karşılaşan mı oldu ? Kaldı ki bu bölümler 2009 yılında açılmıştır.

pikniktüpü
Müsteşar Yardımcısı
16 Nisan 2010 22:20

helal editörüm

rahmetli babamla konuşuyoruz tlf o yıllarda ikinci sınıftayım .

dedim baba ögretmenliğe almaycaklar herhalde bizi

güldü almazlar tabi oğlum daha okulu bitirmedin ki dedi

çok hoşuma gitmişti ne zaman aklıma gelse gülerim

öyle yaa almazlar tabii

bitirmedik ki daha

mugur1247
Kapalı
17 Nisan 2010 14:26

finger arkadaşımız tamamen yalan söylüyor. Diyor ki Talim ve Terbiye Kurulunun Kararına göre Öğretmenlik bölümlerine kaynak olan programlar içerisinde yok.DOĞRU!!! Ancak şöyle: bU BÖLÜM YENİ AÇILDI VBE YENİ AÇILAN BÖLÜMLER HEMEN EKLENMEZ. 3. SINIFA GEÇTİKLERİ ZAMAN EKLENİR.

Size bir örnek veriyim.Din Kült. öğretmenliği 3 yıl önce Eğitim Fakültelerine baglandı ancak alanlara kaynak olan bölümler içerisine bu yıl eklendi.Yeni açılan bölümler hemen eklenmez.Finger biraz daha iyi araştır.

Ayrıca Açıköğretim Edebiyat Bölümü program broşürleri bölümüne bakarsanız orda açıkça: Formasyon alanlar öğretmen olabilir deniyor.Yani hiçbir sorun yok.

Ancak şu uyarıyı yapmak isterim: Felsefe ve Sosyoloji Böölümü mezunlarının öğretmen olması için ayrıca : 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji ve 8 Kredi Mantık gerekiyor..Sanırım bu 2 bölüm bu şartları taşımıyor.Dersleri incelediğiniz de böyle bir sorun görüyorsunuz.Ve bu 2 bölümün program broşürlerinde de mezunlarının formasyon alırlarsa öğretmen öğretmen olabilecekleri yönünde bir bilgi yok.

finger
Yasaklı
19 Nisan 2010 10:30

mugur öncelikle sizi saygıya davet ediyorum

açıköğretim fakültesi mezunların

ingilizce öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği dişindaki hiç bir bölüm öğretmenliğe kaynak değildir.

o bölümler de zaten ingilizce ve okul öncesi açığı kapatmak amacıyla açılmış öğretmen yetirtirmeye yöneliktir.

bana inanmak zorunda değilsiniz ama saygı duymak zorundasınız

80 sayılı kararda açıkça yazmasa da personel genel müdürlüğünün öğretmen alımı yaparken her üniversitenin ilgili kaynak bölümü ek listeye eklenir

atama dönemi geldiği zaman size o listeyi göstereceğim şimdi yayında kaldırmışlar

o listede olmayan bir bölüm mezununun atanması mümkün değildir.

çünkü ben bundan en fazla canı yanan kişimiyim

benim formasyonum olduğu halde atamam yapılmadı üstelik ben fen edebiyat örgün öğretim mezunuyum yani açıköğretim de değilim

bölümümü merak ediyorsan

almanca tercümanlık mezunuyum

kpss de yeterli puanı aldığım halde

formasyonum olduğu halde

sırf bölümüm almanca öğretmeniliğine kaynak değil diye atamamı yapmadılar

ben bunu bildiğpim için sizin canınız yanmasın formasyon alsanız dahi eğer listede bölümünüz yoksa otomatikmne engelleniyorsunuz başvur yaparken çünkü sizin mezun olduğunuz üniversitedeki bölümünüzün ismi geçmiyor

ben sadece sizi uyardım sıkıntı yaşamamanız için

benim canım yandı sizin de yanmasın amacıyla başlığı açtım

ama pişman ettirdiniz

sadece hakkınız aramanız için açtım başlığı

bana gelince ben zaten dava açtım hakkımı sonuna kadar da arayacam

sizin gibi ön yargılı neyin ne olduğunu araştırmadan saldıran tipler öğretmen olacaksa vay ülkemin haline

faruk2005
Aday Memur
26 Nisan 2010 11:39

Merhaba Arkadaşlar

Ben daha önce dört yıllık bir bölümde okudum ve öğretmenlik formasyonu almıştım.şimdi de aöf türk diline kayıt yaptırdım.kayıt sırasında meb'e yazı yazdım ve durumumu açıkladım.aöf ten mezun olmam halinde öğretmen olabilirmiyim diye.bana gelen cevapta aöf mezunları öğretmen olamaz diye bir ibare yoktu.aynen şöyle yazıyor.türk dili ve edebiyatı öğretmeni olmak için talim terbiye kurulu kararı gereği türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, türk dili ve edebiyatı bölümü ve çağdaş türk lehçeleri mezunu olup öğretmenlik formasyonu alanlar.şeklinde.yani burdan da anlşılıyorki aöf öğretmenlik formasyonu aldığında öğretmen olabilir.ayrıca ben talim terbiye kurulu 80 sayılıkararını inceledim her türlü örgün ve yaygın öğretim kurumlarından diye ifade var.yani aöf te bu ifadeye giriyor.çünkü aöf yaygın öğretim oluyor. saygılar

çetto
Aday Memur
20 Eylül 2010 15:22

hayret bişey yaa yine bi ön yargı ben biliyorum gayet oluyorsun bölümün açılma amacından biri de bu atmayalım daha mezun bile vermedi arkadaş kokuyor heral sadece kendisi okumak istiyor ne uyanık arkadaşlar var yaa gülünücek şey inannanlarda var

idealist__12
Aday Memur
17 Ekim 2010 12:53

Aöf Türk Dili Edebiyatı bölümü mezunları belki formasyon ve tezsiz yüksek lisans ile öğretmen olabilirler. ama felsefe ve sosyoloji bölümleri için tek yol var ales ten iyi bir puan alıp tezsiz yüksek lisans yapmak çünkü formasyon dışında 16 kredi felsefe 16 kredi psikoloji 8 kredi mantık olması lazım bu kredileri üniversiteler formasyonda vermiyorlar. ancak belki tezsiz yüksek lisansta hem bu kredileri hem de formasyonu alabilirler. Ancak Üniversitelerin vermiş olduğu formasyon da sadece eğitim bilimleri dersleri ve eğitime yönelik psikoloji derslerini oluşturmaktadır. bu nedenle kendimizi kandırmamız gerektiğini düşünüyorum. bu hususu milli eğitim bakanlığından bilgi edinme kanunu çerçevesinde başvuru yapılıp net bir bilgiyi mebden sorabiliriz. çünkü forumlarda bayağı kafa karışıklığına neden olan yasal dayanaktan yoksun tamamen gündelik bilgiye dayalı bilgiler uçuşmaktadır. anadolu üniversitesi ile milli eğitim bakanlığı bu hususlarda resmi açıklama yapmalıdır.

burgumakarna
Aday Memur
26 Mayıs 2011 16:36

sırf bu yüzden sosyoloji okumaktan vazgeçmiştim :S

belki ilk mezunlarını vernince aöf ondan sonra bakabilrim bilemiyorum..

rainsun
Aday Memur
26 Mayıs 2011 17:04

eğer amacınız öğretmen olmak ise

mücadele etmeden boşa kürek çekmeyin derim

zira meb Talim -Terbiye Kurulu'nun 80 sayılı karara göre öğretmen olmazsınız

sayın (fin ger) uslupten ve saldırkanlıktan bahsederken bu bölümü okuyanlara yaptığın kabaca açıklamalara karşı sana yapılan açıklamalar gayet yerindedir...anladığım kadarıyla sende mağdursun ve hakkını arama çabasındasın.peki biz niye bu hakkı aramayacağımızı düşünüp bizim yerimize boş kürek çektiğimizi düşünüyorsun onu anlamadım... şu talim terbiyeden den tut sağlıktan eğitimden vs her 5 yılda 6 yılda sınav sisteminde hep birşeyler değişip duruyor...bu bize özgü bir olay değil.örgün dede olay aynı kiii sen bunun somut bir örneğisin...

benim zamanımda sosyoloji okuyup sonradan 9 aylık bir eğitimle formasyon alan arkadaşlarım devlet okullarına rehber öğretmen diye atandılar bazıları dersanelerde çalışıyor...

sayın fıng arkadaşım eğitim camiası adına verdiğin hukuk mücadelen de sana başarılar bizi de kendi halimize bırak .yok biz yanmayalım diye bizim için meşale olacaksan senin için burdan bir ıslık çalarız..bir ıslıkta bizden olsun:)sana kolay gelsin...

Cool.
Daire Başkanı
26 Mayıs 2011 18:00

evet şimdiye kadar aöf mezunları öğretmen olamıyordu ama bundan sonra olacak aöf sınav sistemi yıllık olduğu için dönemlik olmadığı için yani kredili sistem olmadığı için mebe göre öğretmen olunamıyordu aöf sistemi gelecek yıl değişiyor kredili sisteme geçiyor (şu anda deneme amaçlı ilahiyat bölümü geçmiş)bunun için bundan sonra aöf mezunları bundan sonra öğretmen olabilecek

finger

o kadar kişinin hakkına girdin belki bu bölümlere girip de öğretmen olacak kişileri caydırdın kul hakkı yedin ne olacak şimdi :)

zira ben de Türk Dili açıköğretimi okumayı düşünüyordum ama yazmadan önce meb i aradım Talim -Terbiye kurulu kararlarını inceledim açıköğretim mezunları öğretmen olamıyor

sen şuna bu bölümü okumaya cesaret edemedim desene bahane uydurma :)

armak
Şef
14 Eylül 2011 15:32

GNCL

Aşk-ı memur
Daire Başkanı
14 Eylül 2011 16:30

Al işte Türk dili ve edebiyatı için ilk adım atıldı kredili sisteme geçildi

mavihan
Daire Başkanı
14 Eylül 2011 18:11

bunları öğretmen yapmazlar. ben şöyle söylim şu an halihazırda 30bin mezun var türk dili edb alanında. açıköğretime bu hakkı vermezlar. fen edebiyatlar engel olur eğitimler engel olur. kandırmayın kendinizi.

dershane çalışmaya engel olacağını sanmam orada zaten uzman öğretici adı ile çalışırsunuz öğretmen ünvanı ile değil.

Aşk-ı memur
Daire Başkanı
14 Eylül 2011 18:28

herkes bi varsayım peşinde ben Açıköğretimin resmi açıklamasına inanırım oda formasyon alıp kpss den yeterli puan aldıktan sonra herhangi bir engelin olmadığı yönündeydi

Cool.
Daire Başkanı
14 Eylül 2011 20:05

tabi yapmazlar babanızın hayrına açtılar bu bölümleri üstelik kontenjan koyarak

Scape Goat
Aday Memur
14 Eylül 2011 20:11

Öğretmen olma yolunda hiç bir engel yok,zaten kredili sisteme geçmenin amacı da odur.

Bölümü bitirip,formasyon adıktan ve kpss'den yeterli puanı aldıktan sonra kimse sen AÖF mezunusun atanamazsın demez.Örgün öğretimde bu bölümleri okuyanlar hangi haklara sahipse siz de aynı haklara sahipsiniz arkadaşlar.

Ben o bölümlerde okumuyorum ama bu konuda bir imza kampanyası yada başka bir etkinlik olursa seve seve destek veririm.

Aşk-ı memur
Daire Başkanı
14 Eylül 2011 20:30

kredili sistem 2.3.4. sınıfları kapsıyormu net bilgisi olan varmı

Toplam 169 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi