Editörler : swat3410E.Kayı Han
30 Eylül 2011 10:44

Renk körlüğü polis olmaya kesin olarak engel olur mu

arkadaşlar bende yeşil renklere karşı renk körlüğü var. geçenlerde göz muayenesinde doktor söyledi. biliorum polis olmam için engel ama yinede merak ettim benim durumumda olupta sağlık muayenesinde elenen yada polis olabilen varmı? olsada sınırlar nelerdir

gaesay
Memur
30 Eylül 2011 10:56

Bu durumun bir çok somut örneği var. Renk körlüğü polis olmaya engel. Ama burası Türkiye. Renk körü olup ta polis olan da vardır büyük ihtimalle :)

bikarar
Kapalı
30 Eylül 2011 15:09

renk körüysen olmuyormus . renk körü olupta bi şekilde poliste olma kimsenin hakkına girme bence

KaRa HaN
Müsteşar
30 Eylül 2011 19:24

Renk görü olupta bir şekilde Polis olanı hiç görmedim.

Bence emin olmadığınız konularda yorum yapıp teşkilatı zan altında bırakmayınız.

30 Eylül 2011 21:22

Bu durumun bir çok somut örneği var. Renk körlüğü polis olmaya engel. Ama burası Türkiye. Renk körü olup ta polis olan da vardır büyük ihtimalle :)

gaesay

Nasıl bu kadar emin olup hem emiyet'i hem sağlık teşkilat'ını zan altında bırakıyorsunuz acaba?

Eger böyle bir olay var ise yani renk körü oldugu halde sağlam rapor'u alan var ise alanın değil verenin A.....VERSİN

Hem ne demek burası TÜRKİYE?

Beğenmeyeni zorla tutmuyoruz!!

sagami
Daire Başkanı
30 Eylül 2011 21:26

neslihan

senn yazılarını burada çok göremiyoruz,kameraya oynuyorsun gibi geldi bana!!!

30 Eylül 2011 22:02

Kişi kendisi NE İSE karşısındakinide öyle görürmüş:)) ASALET ve KALİTE MESELESİ kayseri talas köselesi değil:)))

30 Eylül 2011 22:06

Oynamak derken ne iş ile meşgul oldugumu bilseydiniz iyi olurdu:))sagami.

Bir ara uğrayınızda RİE garfinizi alalım malüm CİĞER MESELESİ:))de göz meselesi kadar önemlidir!!

sagami
Daire Başkanı
01 Ekim 2011 10:25

işinizi bilmiyorum ama gercekleri ya görmüyorsunuz yada görmezlikten geliyorsunuz..

sizi en çarpıcı yerlerde görüyorum ekfo nun konusunda meshur oldunuz ve şimdide karahanın mesajının arkasından msj yazmak hosunuza gidior sanırım :))

diğer mesele ise: arkadas büyük ihtimalle olabilir demiş!!

neden olmasın olamazmı? ben rapor alırken bir kişi vardı sadece kan verip gitti gerisini babası halletti tüm polikliniklere girip çıktı. peki ben bunu gördüğüme göre siz KALİTELİ siniz ya daha çoğunu görmüş olmanız gerekli dimi?

gaesay
Memur
01 Ekim 2011 13:46

Öncelikle ben emniyeti zan altında bırakmıyorum. Bıraksam bıraksam doktorları zan altında bırakırım. Çünkü sağlam raporunu emniyet değil hastaneler veriyor.

neslihan; Öncelikle benim yazımı iyi okumanızı tavsiye ediyorum. Eğer okuduğunuzu anlama probleminiz varsa bol bol kitap okuyun, geliştirirsiniz bu eksikliğinizi. Ben yazımda "ihtimal"den bahsediyorum, siz bana "nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz" diyorsunuz.

Polis olmasına engel problemleri olup ta sağlam raporu alanlar var. Bunu çoğu insan biliyor. Bana burda yazdırmayın şimdi tek tek. Bu ülkede herşey dört dörtlük işliyormuş gibi yazmışsınız, enteresan.

"Burası Türkiye" demek torpilin döndüğü ülke demek. Benim ülkemle problemim yok. Ben bu vatana dayısını şehit vermiş birisiyim. Bilip bilmeden yazı yazmayın.

Saygı çerçevesinde yazışan herkese sayılarımı sunuyorum,

01 Ekim 2011 14:20

Sn sagami;KARAHAN editör benim çok önceden tanıdıgım bir editördür ve üye /editör olarak gerçekten dengeli seviyeli bir baglantımız vardı,ben ilk olarak emniyet ve siyaside yazmaya başlamıştım 2005li yılların sonlarında sonra görev geregi bir süre ara verdim nette yazmaya döndügümde eski arkadaşlardan özlemsin abla, karahan editör vardı kimse kalmamıştı yani sizin dediğiniz gibi ekfo olayı ile gündemde olmak gibi bir kaygım yok kimseyi İKNA ETMEK mecburiyetinde değilim amasamimiyetle söylüyorum dünkü yazı tesadüfi yazıldı çünkü ben sağlık camiasındanım atıla HAKSIZ çamur insani üzüyor ama dediğiniz olay yapılmışsa onlarda SİZLERİN hakkını gasp ediyorlar.

Ben yeni üye değilim sagami ama hep aynı nick ile yazarım AYRICA ÇOK NET BİLMEDİĞİNİZ KONULARDA sanalda olsa yorum yapıp fikir yürütmeniz ve HAKKINIZ olamayarak HAKSIZ yere birilerini karalamaya çalışmanız da adil değil çok merak ediyor iseniz konuyu forum editörlerinden öğrenebilirsiniz olur mu?

Captain MURAD
Yasaklı
01 Ekim 2011 15:05

1999 Polis Koleji sınavında yanımdaki arkadaşım o fonları okuyamadığı için elenmişti.Yani elenme sebebidir,ötesi yoktur.

01 Ekim 2011 20:29

gaesay;Raporu hastaneler veriyor doğruda sağlam olmayanlar bu raporu babalarının hayrına nasıl alabiliyorlar?

Okudugumu anlamama gibi bir derdim yok siz alenen kurum yada kurumları itham ediyorsunuz ama suç bende ki anlama ve idrak etme sorunu olanlara zaman ayırıyorum.

zafer-kocaman
Kapalı
01 Ekim 2011 22:53

gaesay a katılıyorum kelimesi kelimesine. burada yazacaklarımız direkt suç duyurusu olacağı için savcılığı harekete geçirip kimseyi ekmeğinden etmeyelim. Gerçi ispat et deseler edemeyecez. Orası da ayrı ya.

Şişe dibi gözlüğü olan polis yokmu. Benim okuduğum(elendiğim) dönemden ismini cismini hatırlamadığım bir kaç kişi vardı. Neyse uzatmanın anlamı yok. Ama renk körlüğü daha önemli bir konu doktor bu riski alırmı bilemem.

sagami
Daire Başkanı
02 Ekim 2011 00:10

neslihan hanım;

isterseniz 20 yıllık bir maziniz olsun.sizin buradaki tarihiniz benim ilgi alanım değil!! ben sizin kişiliğinize göre cvp veririm.zaten kişiliğinizi ben KALİTEYİM diyen birinden öğrenecek çok seyim olmasa gerek.bende yıllardır forum sitelerinde bulunuyorum ancak bunu belirtmek zorunlulugu hissetmedim..

Devletin her kurumunda TORPİL ve adam kayırma var,bana sakın yok deme.sen sağlık sektöründe çalıştıgın için leke atmamaya çalışıyorsun ama leke var neslihan..

Seni editöre falan neden sorayımki bana verdiğin cvp lar önemli. Sadece samimi ol yeterli.. Saygıyı yerlere düşürmeden sohbetimize devam edersek sevinirim. İyi Forumlar..

emircan99
Aday Memur
02 Ekim 2011 22:21

konunun buraya kadar geleceğini bilseydim konuyu açmazdım. ben bilgisayar kullandığım için monitor ışıklarının etkisyle yeşil renkleri seçemiyorum. doktorumdan aldığım bilgi bu. ben daha önce boyu kısa olan, hatta şaşı polis bile gördüm. polislik sınavlarında sağlık muayenesinden birilerinin yardımıylada geçenşeri gördüm. amacım kimseye çamur atmak ua da zan altında bırakmak değil. ama lütfen gerçekci olalım. bu ülke hepimizin hakkı ve hukuk herkez için var ve gün gelir herkez hukuka muhtaç kalır.

hacı naber ya 553
Genel Müdür
05 Ekim 2011 13:47

aslında renk körlüğü olayı çok tartışmalı bir konu. hemen hemen bütün üniformalı mesleklere renk körü olmama şartı getirilmiş fakat her renk körlüğü bir değil. örneğin ishihare kitabındaki renkleri seçemeyip günlük hayatta hiçbir zorluk yaşamadan hatta renk körü olduğunu bilmeden yaşayan insanlar var.

ayrıca renk körlüğü için artık lensler çıktı. zamanında böyle bir madde konmuş derecesine çeşidine bakmadan renk körü olan eleniyor. önceden renk körlerine ehliyet de verilmiyordu fakt 2007 de ab uyum yasaları çerçevesinde değiştirildi.

birçok denizci tr de renk körlerine sağlık raporu verilmediği için yurt dışından raporunu yeniletmek zorunda kalıyor. anlayacağınız ab ülkelerinde renk körlüğü sorun değil fakat tr de sorun.

tgba
Aday Memur
15 Mayıs 2012 14:21

mrb renk körü olan denızcılerin yurt dısında saglık raporunu yenıletebilecegini yazmışsınız bu konuda sıkıntı ceken bı arkadaşım var kesin bilgiyi nereden ogrenebilirim yardım ederseniz cok sevinirim.

atmaca321
Aday Memur
31 Mayıs 2013 18:23

gncellllllllllllllllllllll

05 Nisan 2017 19:47

arkadaşlar renk körlüğü hiç bişeye engel değil mesleği yapmaması için gerekçe nedir?

meslek hayatı boyunca silahını kullanmayan polisler var ülkemizde ilkokuldan beri olmak istediğimiz mesleği hayalimizi elimizden almaya kimsenin hakkı yok...Ya da biz ilkokulda bu testlere

tabi tutulup ona göre yönlendirilmeli ona göre kendi hayatımızı çizmeliydik ama yok tam hayaline ulaşmana ramak kalmış adamın biri bi sayfada renk topurcuğu gösteriyor içinde yazanı bilemessen polis asker(askere alınıp çatışmaya en önde gidebilirsiniz tabi piyade olarak) olamıyosun.E kardeşim lensi var onu kullanalım yok bunun dereceleri var onları ayırın bari yok benim gözlüklü polisden askerden farkım ne kardeşim...Ömür boyu sevmediğim bi mesleği yapıp kalitesiz hizmet vereceğime severek yapacağım işte en kaliteli hizmeti verebilirim bunu düşünen yok..

Bi aralar güvenlik de olamıyordu renk körleri sonradan birinin bi yakınına dokundu galiba o yasa değişti şimdi bi milletvekili yakını polis asker olmak istese renk körlüğünden olamasa eminim yeni bi yasa çıkarırlar...

işin garip tarafı kaptan da olamıyoruz :(

Kendi öz yurdumda ben miyim garip? Beni bir köşeye atan utansınEğilmiyor diye,kurdu hor görüp,İti el üstünde tutan utansın! ..Oğlumuz sokağa itiliyorken,Ve kanına zehir katılıyorkenYolda kızlarımız satılıyorkenYatağında rahat yatan utansın! ..

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi