Editörler : oto-danisman-expert

05 Eylül 2011 20:48

opel corsa 1.3 cdti hakkında herşey ...

corsacı arkadaşlar arabanızdan memnunmusunuz ..

bakımını nasıl yapıyorsunuz mesela bu araçta triger kayışı yerine zincir var onun değişimi nasıl olur bakımı ne zamandır ?

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
05 Eylül 2011 22:14

hocam 2 yıla yakındır aktif kullanıyorum. 2004 cdti essentia. 71000 de aldım 107binde şu an.

bakımını şöyle yapıyorum: sanayiden parçacıdan 55 tlye castrol yağ, 10 tlye hava filtresi, 10 tlye yağ filtresi, 20 tlye de mazot filtresi(mazotu güvendiğin yerden alıyorsan iki yağda bir değişsede olur) alıp ustama gidiyorum altını üstünü suyunu hidroliğini baktırıyorum yağını değiştirip 10-20 tl arasıda ustama ücret veriyorum. her 10binde bir bunu yapıyorum.

triger zinciri bakım gerektirmez. ses yapmaya başladımı değiştirilir. servis zincirin ömrünü 120bin olarak belirlemiş fakat ilk zinciri ile 250 bin km devirenleri biliyorum.

bunun dışında her yaz başında ve her kış başında teflon cila atıp boya koruma yapıyorum. yaza doğruda motor takozlarımı (motoru şaseye tutturan kısımlardaki kauçuk parçalar) ve amotisörlerimi değiştireceğim amortisörler izmirde bir firmada 4üne (monroe marka) 360 tl istedi muhtemelen ondan alacağım, takozlarda tamamı 150 falan tutacak ama yaza yapacağım bunları kışın zaten çok binmiyorum..

egelibalıkçı
Yasaklı
06 Eylül 2011 11:56

paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim el san ..

bende de aynı modeli var 113binde aldım şuan 118binde.. kaportada bi kaç çizik var , aracı alalı 2 ay oldu .. çizikleri kapatmak için boyatmayı düşünmüyorum sonra satarken kazalı sanabilirler .. boya koruma için bende teflon cilamı yaptırsam , masrafı ne kadar olur ?

ayrıca debreyaja bastığımda da kır kırr diye ses geliyo servise sordum valantı değişcek dedi 950 tl masraf istedi ( servis dediğim sanayide güvenilir bi opelci ) ... sözlerinden şunu anlıyorum illa yetkili bi servise gidipte 2 misli ücret vermektense tutulan bi opelciye gidip daha ucuza bakımını yaptırabiliriz , değil mi ?

hocam bide yakıtta nasıl arabanız benimki tahminime göre 800 km yapıyo bir depo ile sizce çok mu yakıt tüketiyor ?

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
06 Eylül 2011 15:23

hocam çiziğin çoğaldıysa pasta cilaya gir. sanayide 100 tl civarına yaparlar, çiziğin çok değilse parlasın istiyorsan sadece cila yaptır onuda 50 tlye yaparlar. (ben en küçüğünden cbs teflon cila (17tl tekzen) alıp kendim yapıyorum ama çok yorucudur sabır ister polisaj aletim olmadığı için).

debriyaj ses yapar ona fazla takılma, sert basıp bırakınca yada bikaç kez basıp bırakınca ses gider, debriyajı sonuna kadar basarak kullanın, öyle 950 tl falan diyen adamların dükkanının olduğu mahalleye bile girmeyin benden tavsiye illa opelci olmasına gerek yok hocam benim ustam mazdacı .şu an 206 hdi, citroen c3 hdi, albea palio multijet, polo tdi, toyota d4d, bunların hepsinin sistemleri birebir olmasa da usta adam baktımı anlar ve halleder. Etrafınızdaki arabası olan arkadaşlardan iyi ustalar hakkında referans alabilirsiniz.

yakıt konusuna gelince. gecen sene aracımın ne kadar az yakabileceğini denemek için kış ayında tekirdağdan gölbaşına 80-85kms sürat ile gittim ve bu mesafede 21 litre motorin tüketti. bu yaktığım minimum yakıttı bir seferde 1000km yolu 160-170 hız aralığında gittim o zamanda 58 litre civarı yaktı.

yani uzunyolda basarsan 100km/6 litre basmazsan 100km/3,5 litre arasında değişiyor.

şehir içinde ise ekonomik kullanım koşullarında 5 litre, normal gidersen 6-6,5 litre yakıyor. çok devirli kullanırsam 7 litre yakıyor.

ş.içinde az yaksın istiyorsan 1500-1700 devir aralığında hızını sabit tutup kullanacaksın mümkün olduğu kadar boş tümseksiz ve ışıksız yolları tercih edeceksin. dik rampalarda 2ye çekip devir saatini 1800ddk lerde tutup oynatmadan ilerlemekde en iyisi oluyor. çünkü bu araba ne yakıyorsa onuda dur-kalklarda yakıyor.

brera
Kapalı
06 Eylül 2011 15:26

bu araçlarda triger zinciri sadece motor yenilenirken değiştirilir...

- formen
Yasaklı
06 Eylül 2011 19:10

corsacı değilim ama motor aynı:)

1.3 dizel

dizel corsalarında trigeri zincirli mi yoksa kayış mı?

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
06 Eylül 2011 20:29

zincirli.

brera
Kapalı
06 Eylül 2011 20:42

1.3 cdti ve 1.3 multijet aynı fabrikadan çıkıyor

egelibalıkçı
Yasaklı
15 Eylül 2011 16:58

TEŞEKKÜR EDERİM ELSAN HOCAM.. SANAYİDE Bİ USTA VARMIŞ UCUZ VE KALİTELİ İŞÇİLİĞİ VARMIŞ ONA GİDİCEM BOYA İÇİN.. KIŞ GELİYOR PASTA CİLANIN ZAMANI GELDİ .)

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
15 Eylül 2011 22:02

rica ederim hocam... iyi sürüşler..

erdem23
Aday Memur
15 Eylül 2011 23:42

egeli kardeş bende de 2006 corsa cdti essentia var.2 yıldır kullanıyorum herhangi bir sıkıntı çıkarmadı bana.bakımlarını(yağ,filtre vs) sanayide yaptırıyorum.yakıt konusuna gelince;istanbul trafiğinde kullanıyorum aracı.o yüzden ölçümler değişiyor(bugün 15 dk lık mesafeyi 50 dk.da gidebildim)ama tahminen ortalama ş.içi bir depoyla 800-900 km yaparsın.ş.arası daha az yakar.sonuç itibariyle; corsa parasına göre iyi araba...

erdem23
Aday Memur
15 Eylül 2011 23:54

elsan hocam önerdiğiniz dizel temizlik katkıyı kullandım.araba sanki rahatladı gibi.sağolun...

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
16 Eylül 2011 07:59

rica ederim hocam. şehir içinde araçlar kısa sürede kurum bağlıyor, bu katkılarda bir nebze olsun rahatlatıyor aracı. kaliteli olanlarından 5000 km de bir kullanmak iyidir. faydalı bilgileri paylaşmaya devam edelim...iyi sürüşler..

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
16 Eylül 2011 08:03

Birde katkı sisteme girdikten sonra 3000-3500 devir aralığında 10-20 dk kullanırsanız daha çok faydasını görürsünüz.

egelibalıkçı
Yasaklı
18 Eylül 2011 17:53

aracımı aldıktan bu yana 6000 km yaptım. 10bininci kmde bakım yaptırmalımıyım ? ağır bakımı yapılıp yapılmadığını bilmiyorum yani aldığım adam geveledi durdu ağzında demekki yapılmamış.. masrafı çok olur mu ?

egelibalıkçı
Yasaklı
18 Eylül 2011 17:57

erdem 23 ,

Allah kazasız belasız binmek nasip etsin ..

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
18 Eylül 2011 18:08

ikinci el arac alındığı anda bakımı yapılmalıdır hele dşzelse sakın ihmal etmeyin çok pişman olursunuz. 10bin kmlik bakım toplam 100 tl tutar. yağ,filtreler ve işçilik..(eğer usta başka masraf görmezse) en kısa zamanda yaptırın. silecek kolunda yağ değişim kartı varsa onda yazar..

egelibalıkçı
Yasaklı
19 Eylül 2011 09:15

hocam aracı aldıktan sonra sadece yağını değiştirdim.. diğer bakımlarını yaptırmadım.. iyi bari 100 tl çok para değilmiş.. dizelde ağır bakım olayı nedir ve kaçıncı km de yapılır ?

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
19 Eylül 2011 16:26

hocam yok öyle bir bakım (ağır bakım)onlar satıcıların araclarını satmak için uydurdupu laflar. siz periyodik bakımlarınızı yaptırın (yani yağ ve filtreler) gerisi ses oldukça arıza yaptıkça yada bozuldukça değişecek parçalar. her gidişte 300-500 masraf çıkaran ustaya da gitmeyin. onlar üçkağıtçının önde gidenidir.

egelibalıkçı
Yasaklı
23 Eylül 2011 16:06

teşekkürler elsan hocam.. bende 10bininci kmde dedikelrinizi yaptırcam ustama.. ayrıca gecende sordum çizikleri kapatmak ve pasta cila boyu korucu için toplamda 150 tl istedi.. çok iyi fiyat bence.. saygılar..

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
21 Nisan 2012 17:36

ikinci el aldıgım dizel essentiadan çok memnun kalmıştım, onu satıp sıfır corsa dizel enjoy aldım. şimdi daha da memnunum. kafamda astra vardı ama c kasa corsadan sonra bu arac iç hacmi ile diğerlerini hiç aratmadı bana fazla bile geliyor..

Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi