Editörler : "eskiyara"Pangaea
14 Şubat 2007 19:45

Sorumluluk sınav ücretleri

Sorumluluk sınavına öğrenci girmedi diye ücret ödemesi yapılmıyor.

Komisyondaki öğretmenler 2 saat önce geliyor. soruları hazırlıyor. Ancak sınava hiç bir öğrenci teşrif etmiyor. Hadi bakalım sana sınav ücreti (5saat) yoook. Anayasaya göre angarya yasaktır.

atk
Memur
14 Şubat 2007 19:57

Sınav görevi

MADDE 12- (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ilgili mevzuatı gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve beceri/proje yarışması sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, öğrencilerin sınava girmeleri kaydıyla, her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir.

ek ders esaslarının 12. maddesinde maalesef -öğrencilerin sınava girmeleri kaydıyla- ibaresi ver. Bu ibare yüzünden sınava öğrenci girmezse ödeme yapılamaz. Yapılan İş bence de doğru değil ama mevzuata uygun. Selamlar.

beyceli
Aday Memur
15 Şubat 2007 00:06

mevzuata uygun tabi de mantığa pek uymuyor. soruları hazırla 2 saat önce gel sırf bu sınav için ha geldi ha gelecek yarım saat daha bekle...

ve kimse gelmesin... devlet daha çok öğrenci bırak elbet biri gelir ücreti kurtarırsın mı diyor yoksa herkesi geçir uğraşma mı diyor çözemedim...

beyceli
Aday Memur
15 Şubat 2007 00:08

bugün bir komisyon elimizde patladı boşu boşuna uğraştık bakalım yarın ne olacak

@slanparçası
Yasaklı
15 Şubat 2007 00:11

telefonla arayın muhakkak birini getirtin;) kafanızı çalıştırın birazzz

mkdeepblue
Yasaklı
15 Şubat 2007 00:22

haftasonu sınavım var ücret değişir mi?

cuma günü 3 sınavım var 15 ssat mi alırım?

avkat
Genel Müdür
15 Şubat 2007 17:11

ücret, sınava değil komisyona verilir yani her komisyon için 5 saat ücret ödenir.bir komisyon iki sınıfın sorularını hazırlayabilir ona da 5 saat ücret ödenir.öğrenci sınavagelmezse ücret ödenmez.bu hukuki ama mantıksızdır.öğretmen görevini yapmıştır.fakat mevzuat öyle dediği için okul idaresi ücret ödeyemez.öderse kendilerinden tahakkuk ettirilir.tabiki bu ortaya çıkarsa.

byby
Daire Başkanı
15 Şubat 2007 17:14

daha kötüsü var. Sınav nedeniyle derse giremiyorsunuz. Sınava da öğrenci gelmiyor. Hem ekdersiniz hemde sınav ücretiniz kanat takıp uçup gidiyor.

ilhamix
Daire Başkanı
15 Şubat 2007 18:43

Arkadaşlar; yapılan sorumluluk sınavlarında öğrenci olmazsa sınav ücreti verilmeyecek,tamam. Ancak;

A- Öğrenci olmadığı için sınav ücreti 5 saat verilmezse, ders ücreti ödenecek,

B- Sınavı yapan öğretmen hem sınav ücreti hem de ders ücreti alacak,

C- Öğrenci olmadığı için öğretmen hem sınav ücreti hem de ders ücreti alamayacak,

şeklinde üç adet yorum var. Yukarıdakilerden hangisi? Niçin? :)))

kob
Daire Başkanı
15 Şubat 2007 19:10

15* %20 zamlı alırsın

Kumpiter
Müsteşar
15 Şubat 2007 19:17

Cevap veriyorum:

A ve B şıklarındaki ifadeler doğrudur. Öğretmenler, sınav görevi nedeniyle görevli izinlidir. Sınavlar için milli eğitimden onay alınır. Kafanıza göre sınav yapamazsınız, sınav yapacaksanız, hangi sınavı hangi günde, komisyonları ve gözcüleri hangi öğretmenlerden oluşturacağınızı, olur içeren yazıyla bildirmek zorundasınız.

O yüzden: Öğretmen, soruyu hazırlar, öğrenci gelmezse, sadece o gün için normalde tahakkuk etmesi gereken ücreti alır. Diyelim öğrenci geldi, hem sınav ücretini hem de ders ücretini alır. C şıkkı, yarısı doğru, yarısı yanlış.

Geçen sene. okulun gerçekleştirme görevlisi (eski tabir tahakkuk memuru) idim. Bu sene harcama yetkilisiyim. Ödedim, imza attım, başım da ağrımadı (sizde de böyle malmüdürü olsa, dakikasında ağrırdı başınız).

Sanırım, bu konuda soru olmamalı kafalarda. Saygılar.

Govalı
Aday Memur
15 Şubat 2007 20:10

Aynı anda iki görev birden varsa (ders,sınav) EKDERS ÜCRETİ FAZLA OLANI ALIRSIN SADECE

ilhamix
Daire Başkanı
15 Şubat 2007 20:42

Sayın Kumpiter hocam önce paylaştığınız fikirler için teşekkürler. Ancak cevap tarzınız ile inandırıcılığınızı yitiriyorsunuz. Kimse kafasına göre sınav yaptığı yok, nereden uyduruyorsunuz. Sizin mal müdürünüz size olsun. Bizim ki de ve özellikle de daha önceki tam bir öğretmen düşmanı idi ve kan kusturuyordu. Yani sadece sizin mal müdürü ile sorununuz var sanmayın. Ödedim derken sanki cebinden kendi paranı veriyorsun ve çok cömert davranıyorsun. Bu konuda hiç teftiş geçirmişliğin var mı? Bu önemli bir konu; bir şekilde yanlış yapıldığı zaman ya öğretmenin mağduriyeti yada yanlış ödeme (tüyü bitmemmiş edebiyatı yapmıyorum)söz konusu. Bulunduğum yerde bu üç fikir de özellikle tartışılyor ve C şıkkı yani hiç ödeme yapılmaması ağırlıklı. Buda benim içime sinmiyor.İdareci için sorun yok çünkü öğrenci olsa da olmasa da sınav ücret alamıyor. Teşekkürler,Saygılar...

byby
Daire Başkanı
15 Şubat 2007 21:51

Bence doğru yorum şöyle olmalıdır: Sınav görevi yönetmelik ve kaymakam onayı ile verildiği için giremediğimiz derslerde görevli izinliyiz. Diğer görevli izinli durumlarında olduğu gibi derse girmiş sayılmalıyız ve dolayısı ile ekdersler ödenmelidir. Yine yönetmelik gereği sınav ücretlerimiz ayrıca ödenmelidir.

tevarih
Daire Başkanı
15 Şubat 2007 22:05

sabah saat 10.00 da sınav yaptım, öğleden sonra 3 saat daha ek dersim var, ikisinin toplamını mı alırım , yoksa sadece 5 saat ayırtmanlık mı alırım?

cevap

byby
Daire Başkanı
15 Şubat 2007 22:36

tümünü alırsın.

elektronikuludag
Aday Memur
29 Haziran 2007 09:54

Valla bu sorumluluk ve Ortalama Yükseltme sınavlarına kökden birçözüm şart .Zamanında bir sınavda olsa 10 sınavda olsa ful ücret niye aynısını aypmıyorlar anlamıyorum

çeşmeli
Memur
29 Haziran 2007 23:48

Arkadaşlar bu sorumluluk sınavlarına ek ders meselesini nerden kattınız pek anlayamadım,şu an yapılan sorumluluk sınavları ders kesiminden sonra yapıldığına göre sadece sınav ücretinizi alırsınız,yok eğer şubat dönemi sınavlarından bahsediyorsanız zamanlama hatası var gibi... ama eğer hem sınav hemde ders işleniyor ise bu durumda sınavın olmadığı saatlere denk gelen ders ücretini alırsınız,mesela sabahçı iseniz ve öğleden sonraları sınav göreviniz varsa her iki ücretide alırsınız,sabahçısınız sınavda sabah ise sınav ücreti ödenir.

akgül.40
Kapalı
01 Temmuz 2007 18:05

O kadar emek verip soruları ve cevap anahtarını hazırlamışsın, ama sorumsuz öğrenci gelmemiş. Ücret tabi ki alınmalı. Bir imza attırıyoruz sağlık ocağında sağlık raporuna üsteli de sevkli gittiğimizhalde bizden para alınıyor! Ama bize gelince öğrenci gelmemişmiş. Lanet okumak geliyor içimden. Mevzuat düzeltilmeli!

Hem bir taraftan bir gözcülük bazen 30dk. sürüyor. Yani öğrenci erken çıkabiliyor. Ama bir ayırtman 2 Saat uğraşıyor. Öğrenci gelmeyince para yok! Avrupalılar bu adaletsizliği ve anlamsızlığı duysalar herhalde bize ağızlarıyla gülmezler!

yasinemre
Aday Memur
01 Temmuz 2007 18:24

Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz bu hükümet genelde memurlara özelde öğretmenlere düşman bir tutum sergiliyor. kamuda yaklaşık 600 bin eğitimci olmamıza rağmen hakkımızı alamıyoruz bizi adam gibi çalıştırsınlar ama hakkımız olanıda versinler biz birlikte hareket edemiyoruz ve bu yüzden hakkımızı alamıyoruz işin özeti bu

RealdreAmer
Daire Başkanı
01 Temmuz 2007 18:38

bu hükümet eğitimi batırdı aksini iddia edecek olanın aklından şaşarım(!)

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi