Editörler : Pangaea
13 Temmuz 2006 13:45

STANDART SAPMA HAKINDA:

ARKADAŞLAR bak bizim buraya sınav için bu sınavı değerlendiren şahsın kendisiyle görüşüldüü ve bize söylediği tek şeyy (tabiki sınavdan iki gün önceydi) "hiç bir sorunun standart sapması yoktur. basit soru da olsa zorda olsa aynıdır.değişen bir şey yok;fakaat belli bir standart net ortalamasının üzerine çıkıldığında ozaman standart sapma uygalanırr." bence boş işlerle uğraşmayalım.bekliyelim zaten az kaldıı gerçekler gün yüzüne çıkarr.şunuda söylüyeyim buraya yazılan netlerin gerçekliğine inanmıyrum(istisnalar hariç)ama ben yinede ama gerçek netlerimi yazdım. saygı ve sevgilerimle.ALLAH yardımcımız olsun...!

dg1115
Memur
14 Temmuz 2006 11:59

arkadaşlar soruların kesinlikle standart sapması war sınava 3 yıl girdim arkadaşlarımı da takip ettim. muhakkak bazı sorular fazla puan getiriyo...

isikayhan
Kapalı
14 Temmuz 2006 23:05

Standart Sapma

TANIMI

Standart Sapma istatistiksel analizde büyük önemi olan bir dağılma ölçüsüdür. "Kareli Ortalama Sapma" adı da verilen bu ölçü "değişkenlerin aritmetik ortalamadan sapmalarının kareli ortalaması"dır.

Standart Sapma en iyi şekilde varyanstan yola çıkılarak anlatılabilir. Bir dağılımda varyans; birim değerlerin aritmetik ortalamadan farklarının karelerinin toplamının birim sayısından bir eksiğine bölümüdür. Standart Sapma da, varyansın pozitif kareköküdür. Standart sapmanın temelinde sapma kavramı yatmaktadır. Sapma, bir serinin herhangi bir "X" değişkeni ile ortalaması arasındaki farktır.

Sonuç olarak Standart Sapma; bir serideki değerlerin aritmetik ortalamadan sapmalarının kareli ortalaması, varyansın kareköküdür. Standart Sapma, s ile gösterilir.

Formülü

Xi= Değişken

N= Dönem sayısı

Yorumlanması

Genel olarak, standart sapmanın küçük olması; ortalamadan sapmaların ve riskin az olduğunun, büyük olması ise; ortalamadan sapmaların, riskin çok olduğunun ve oynaklığın göstergesidir.

Hisse senedi piyasasında standart sapma; fiyatlardaki dalgalanmayı ölçen istatistiksel bir göstergedir. Fiyatlar durgun bir seyir izlerken standart sapma düşük çıkacak, fiyatlar dalgalanmaya başladığında standart sapma büyüyecektir. Bir hisse senedinin standart sapmasının yüksek olması o hisse senedinin, fiyatının ortalamadan fazla saptığını, volatil ve riskli olduğunu gösterir. Tam tersine standart sapması düşük ise; o hisse senedinin, fiyatının standart sapması hesaplanan dönem içinde ortalamadan fazla uzaklaşmadığını, sakin bir seyir izlediğini ve riskinin az olduğunu gösterir.

Standart sapmanın büyük veya küçük olma kriteri yoktur. Standart sapmanın yüksek veya düşük olduğuna fiyatlar veya ortalama ile kıyaslama yapılarak karar verilir.

Örneğin, Hisse Senedi Fiyat İstatistikleri ürünümüzde;

Ağırlıklı Ortalama Tablosu'nda verilen standart sapma, günlük ağırlıklı ortalama değerlerinin verilen dönem içindeki ağırlıklı ortalamasına göre sapmasıdır. Bu sapmanın ölçüsü için; standart sapma değeri ağırlıklı ortalama değerinin yarısının üstünde ise, bu hisse senedi volatildir, hisse senedinde manipülatif hareketler olmuş olabilir, risklidir denilebilir. Fakat standart sapma değeri ağırlıklı ortalama değerinin %20'si kadarsa veya yarısından çok daha az ise hisse senedinin az volatil, risksiz olduğu ve ani iniş ve çıkışlar göstermediği, durgun bir seyir izlediği söylenebilir. Özellikle TRL bazında değil de USD ve DEM olarak incelendiğinde daha güvenli sonuçlar verecektir.

Hacim Tablosu'ndaki standart sapma da, günlük hacim değerlerinin verilen dönem içerisindeki ortalama hacmine göre sapmasını, oynaklığını gösterir. Aynı mantıkla bir hisse senedinin işlem hacminin standart sapması, incelenen dönem içindeki, ortalama hacminin yarısının üstünde ise oynak (değişken) alım/satım hareketlerinin yapıldığı söylenebilir. İşlem hacminin standart sapmasının küçük çıkması yani ortalama işlem hacminin %20'si kadar veya yarısından çok daha az olması durumunda da; o hisse senedindeki işlem hacminin ortalama işlem hacmi etrafında olduğu, oynaklığının az olduğu yorumu yapılabilir. Tabii fiyatlarda olduğu gibi hacimde de USD ve DEM bazında değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Aynı şekilde Döviz Bazında Ucuz Pahalı Analizi ürünümüzde de hisse senetlerinin ağırlıklı ortalama fiyatlarından sapmalarının, oynaklığın ve riskliliğin bir ölçüsü olarak standart sapma verilmiştir. Bu üründe de standart sapma değeri ağırlıklı ortalama değerinin yarısının üstünde ise, bu hisse senedi volatildir, hisse senedinde manipülatif hareketler olmuş olabilir, risklidir denilebilir. Fakat standart sapma değeri ağırlıklı ortalama değerinin %20'si kadarsa veya yarısından çok daha az ise hisse senedinin az volatil, risksiz olduğu ve ani iniş ve çıkışlar göstermediği, durgun bir seyir izlediği söylenebilir. Özellikle TRL bazında değil de USD ve DEM olarak incelendiğinde daha güvenli sonuçlar verecektir.

kaynak:http://analiz.ibsyazilim.com/egitim/sts.html

sonsuzluk_35
Aday Memur
15 Temmuz 2006 12:13

SEVGİLİ ARKADAŞIM BAY OZYGONN:BEN SADECE BANA SÖYLENENLERİ YAZDIM ORAYA BENDE MATEMATİK YAPTIM HEMDE 21 TANEE,KIZIŞTIRMAK İÇİN VEYA KENDİMİ ÖNE ÇIKARMAK GİBİ BİR NİYETİM YOKK.İNŞALLAH DEDİĞİN GİBİ DİR ÇÜNKÜ BENİMDE İŞİME YARAYICAK.SEN LAFLARINA DİKKAT ET BİRAZ TAMAM ARKADAŞIM.

scorsky
Genel Müdür
15 Temmuz 2006 13:05

ozygonn ortalığı karıştırma burda.arkadaşlar ozygonnu tanıyorum satandart sapma sayesinde rekor bir puanla atandı antalyaya.

standart sapma vardır.aynı netleri yapan arkadaşlar bir baksın acaba aynı puanımı alıyolar.

geçen sene arkadaşımla ben aynı netleri yaptık.arkadaşım 19 mat yaptı bende ise yoktu.o 2 puan fazla aldı benden.

yani sapma var.

Toplam 4 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi