Editörler : supporters.
21 Haziran 2010 16:12

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır?

garantinin bonus card ın a 40 tl yıllık kart aidatı geldi ne yapmalıyım..

platin42
Şef
21 Haziran 2010 23:34

müşteri hizmetlerini ara geri yatırlar. cardfinans öyle yaptı.

22 Haziran 2010 11:44

aradım 2 adet otomatik fatura talimatı verin 30 tl lik bonus yükleyelim dediler ..iptal etmediler 40 tl lik aidatı geri ödeme yapmadılar...tüketici haklarına başvuruda bulunacam artık bankalar milleti bu yolla soymayı bıraksınlar..

servet2100
Memur
22 Haziran 2010 15:49

merhaba ben de aynı durumdayım.buradan bilgi alınca aradım parayı iade etmiyorlar.ancak 3 ay 400 tl kredi kartı harcaması yapmaya söz verirseniz 40 tl bonus kazanacaksınız dediler.aidatı geri ödeme şekilleri böyleymiş.tlf faturalarını bana da söylediler ben kabul ettim.yani dedikleri doğruysa harcama sözünü de kabul ettiğim için 10 güne kadar karta 40+30=70 tl para puan yatacak bakalım ne olacak inşallah altıdan farklı birşey çıkmaz

fatihim81
Aday Memur
22 Haziran 2010 19:58

sayın arkadaşlarım kredi kartı aidatını geri almak isterseniz aşağıda belirttiğim yolu izleneminizi öneririm.

1.Kredi kartı yıllık ücretine itiraz için zaman aşımı süresi borç ekstresinin size ulaşma tarihi itibariyle üç aydır

2.827TL nin altındaki tüketici anlaşmazlıkları için yetkili olan kurum her il veya ilçedeki kaymakamlık binası içinde bulunan hakem heyetleridir. 827TL ve üstü davalar için Tüketici Mahkemeleri görevlendirilmiştir. Kredi kartı aidatları için başvurulacak yet hakem heyetleridir.

3.Kredi kartı yıllık ücretlerinin iadesi zaman aşımı 3ay olduğundan geçmiş ödemeleriniz iade edilmemektedir.

4.kredi kartı yıllık ücretleri her yıl kesilmektedir. Bu yüzden her yıl kesilen aidatın iadesi için Hakem Heyetine her yıl başvurmak gerekmektedir.

5.Tüketici bankasına giderek sözleşmesini talep edip söz konusu kart yıllık ücretlerinin alınmaması yönünde değişiklik yapılmasını isteyebilir.

6.Hakem Heyeti?nin tüketici lehine verdikleri kararlarını bankasına götüren müşteriler müşterilere,bankalar tarafından belli miktar para harcamaları karşılığında bu aidatı almamalarını teklif ederlerse bu konuda tüketici tekrar hakem heyetine basvurabilir.

Aşağıda verdiğimiz dilekçeden 2adet doldurup daha önce alınmış yargı kararının kopyasını, kredi kartı ekstiresiyle birlikte kaymakamlık binası içindeki Hakem Heyetine vermelidirler.

??????????.. KAYMAKAMLIĞI

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI?NA

Şikayet eden : ????????????.

Şikayet edilen : ??????..

Konu :Kredi kart aidatın iadesi hk.

1. ??????.. Bankasına ait ?????????? ?nolu kredi kart hamiliyim.

1.Kredi kartıma ait ?./?./??. son ödeme tarihli hesap ekstresi ile kredi kart üyelik ücreti adı altında ?..,00 YTL borç tahakkuk ettirilmiştir.

2.Banka ile aramda tanzim edilmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince, bu sözleşme;

a.Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.

b.Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir.

c.Sonuç olarak sözleşmenin o maddesi banka tarafından tek taraflı olarak sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur.

3.Bu konuda Yargıtay 13. H.Dairesi ekteki örnek kararlarıyla, kart ücretinin hukuksuzluğunu iki kez kanıtlamıştır.

4.Yukarıdaki nedenlerle tahakkuk ettirilmiş bulunan ?..,00 YTL tutarındaki, kredi kart üyelik ücretinin tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

Adres: Adı ? Soyadı

İmza

Tarih: ?./?./??

Yazının devamı : Kredi Kartı Aidatı nasıl geri alınır? | Kürşat Şentürk http://www.kursatsenturk.com/2009/01/kredi-karti-aidati-nasil-geri-alinir.html#ixzz0rbNrM3jq

24 Haziran 2010 13:10

Yukarıdaki yazı eski tarihlidir

Şimdi değişti

mesela borç ekstresinin zaman aşımı diye bir şey yok

Genelde yargıtay içtihatın çıktığı 2008 yılından bu yana alacaklarınızı alınmaktadır. Bazı hakem heyetleri de 2008 den önceki alacaklarınıda vermektedir.

Yapılacak tek iş

Hesap ekstreleri ile beraber ildeyse valiliğe ilçede oturyorsanız kaymakamlığa başvurmanız yeterlidir.

mrtsrky
Genel Müdür
26 Haziran 2010 14:42

iş hakem heyetinden lehe karar almakla bitse iyi,lehe karar alsanız bile banka vekili bu kararın iptali için tüketici mahkemesine dava açıyor ve muhtemelen bu davayı kaybediyorsunuz ( çünkü yerel mahkeme gündemdeki bu konu hakkında lehe karar vermekten genellikle çekiniyor ) ve en az 250 TL vekalet ücreti ödüyorsunuz.

Naçizane tavsiyem kredi kartı üyelik ücreti almayan bankaların kartların alın,yahut düşük yıllık ücret alan kartları alın,örnek halk bankası,( hsbc özellikli yıllık 5 lira ) , ziraat maximum ( yıllık 10 lira ) ,banka asya ( üyelik ücret yok )

tüketicilerde bu yönlü eğilim olursa ancak büyük bankalar üyelik ücretlerinde indirime giderler yada almazlar.

Diğer türlü gerisi hikaye.

28 Haziran 2010 10:54

mrtsrky

4822 sayılı Kanun ile Değişik 4077 sayılı Kanunun 6. Maddesi dikkate alınarak, Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 03/03/2008 tarih ve 2007/ 11236 Esas ? 2008/ 2982 Karar sayılı içtihadı ile Kredi Kartı Sözleşmesindeki kart ücretine ilişkin hükmün, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun un 6. Maddesi gereğince haksız işlem şartı kabul edilmiştir.

Bu bakımdan bunu bozamazlar, Tüketici hakem heyetleri bu sözkonusu madde üzerinden işlem yapacağından bu yargıtayın içtihadına göre işlem yapacaklardır.

mrtsrky
Genel Müdür
28 Haziran 2010 18:35

tüketici dostu,yargıtayın o kararını çok iyi bilirim,hatta yargıtay'ın kendisine de temyiz dilekçemde belirttim,ancak temyiz sınırından incelemediler bile.

Kart aidatı ile ilgili bankaların yeni politikası hakkında az sonra başlık açacağım.

mislina2
Kapalı
02 Mart 2012 01:00

Kart aidatı 10 yıl geriye dönük alınabilecek

Yargıtay, tüketicileri sevindiren bir karara imza attı. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı (THD) Turhan Çakar, Yargıtay?ın aldığı ilke kararı çerçevesinde kredi kartı aidatlarının geriye dönük olarak alınmasında daha önce 2 yıl olarak uygulanan sürenin 10 yıla çıktığını bildirdi.

........

.........

Emsal niteliğindeki bu karar uyarınca; bundan böyle tüketiciler bankaların aldığı yıllık kredi kartı kullanım ücreti (aidat) kesilmesine karşı 10 yıl geriye dönük tüm kesintileri talep edebilecekler.

tungusten
Memur
03 Mart 2012 23:28

ALINAMAZ

07 Mart 2012 23:30

bankalar yine yan çiziyorlar :)

08 Mart 2012 23:05

yok bu sefer bankalar yan çizemez

10 yıllık geriye dönük aidatınızı geri alanilirsiniz.

bankalar aldatmasin
Aday Memur
02 Nisan 2012 21:58

bu sayfadan ne yapabileceğinize ulaşabilirsiniz

http://forum.memurlar.net/konu/1480662/

mithat61
Daire Başkanı
03 Nisan 2012 15:42

bana 49 tl üyelik aidatı çıkardılar.kredi kartını kullanmıyorum.banka kart borcumu bana sormadan hesabımdan ödemiş.böyle bir şey olabilir mi?

mithat61
Daire Başkanı
05 Nisan 2012 18:42

Güncel

- tutku
Yasaklı
05 Nisan 2012 21:32

önceden telefon edınce hemen dıger ay hesabına yatırıyorlardı artık zorlastırdılar.en son ben şubeye dılekce yazmıstım.ve gerı hesaba yatırdılar

sonra adresıme bı mektup gondermıs şube 1 defaya mahsus olarak sızden aıtadı almıyoz dıye.bakalım bu sene nasıl kurtaracagım

reddevist
Genel Müdür
03 Mayıs 2012 19:26

bankayı arayın kartımı kapatmak istiyorum deyin,neden diye sorduklarında aidat ödemek istemiyorum dersiniz, tamam kapatıyoruz derler, gidip hemen kuruşu kuruşuna borcunuzu kapatın. sonra sizi arayıp aidatı iade edelim derler.

*Peter*
Yasaklı
03 Haziran 2012 21:52

Yapı kredi ile başım dertte. İtiraz ettim, geri adım atmıyorlar. Kartı iptal edeceğim, başka çare kalmadı.

mhmt01el
Aday Memur
06 Haziran 2012 09:39

Ben 2010 ve 2011 deki kredi kartı aidatlarımı arkadaşımdan aldığım dilekçe örneğiyle Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvurarak geri almıştım.2012 deki aidatın iadesi için müşteri hizmetlerini aradım.Bana sistem üzerinden benim adıma başvuru oluşturup bana e-postayla cevap vereceklerini söylediler.1 Hafta sonra e-postayla red cevabı gönderdiler.Ben de gelen red cevabının çıktısını alarak daha önce başvuru yaptığım örnek dilekçeye ekledim ve Tüketici Hakları Hekem Heyetine başvurdum.Sonraki ay aidatı iade ettiler.

Dileçe Örneği;

.....KAYMAKAMLIĞI veya .... VALİLİĞi

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI?NA

Başvuran : ??????????(Kendi adınızı ve soyadınızı yazın)

Karşı Taraf : ?????????. (Bankanın adını yazın)

Konu :Kredi kartı yıllık ücretinin iadesi hk.

Olay :

1-Karşı taraf (Bankanın adını yazın) ?nin çıkarmış olduğu (Kredi kartı numarasını yazın) kredi kart hamiliyim.

2-Kredi kartıma ait ?/?/?.. son ödeme tarihli hesap ekstresi ile kredi kart üyelik ücreti adı altında ???..TL para tahakkuk ettirilmiştir.

4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun?un ?Sözleşmedeki Haksız Şartlar? başlıklı 6. maddesine ve 5464 Sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunun 24. maddesine göre bankanın almış olduğu bu kart ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından ve de söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip; müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır. Ayrıca 5464 sayılı yasanın 44. maddesinde yapılan atfa binaen, uyuşmazlıkların Tüketici Hakem Heyeti`nde veya Tüketici Mahkemesi`nde çözümleneceği hüküm altına alınmıştır,denilmektedir.

3-Bu nedenle alınmak istenen üyelik ücretinin haksız olduğunu düşünmekteyim.

4-Bu nedenlerle tahsil edilmiş bulunan ???.. TL kredi kart üyelik ücretinin tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

/?/..2012

İsim-Soyisim

İmza

Ekler

1- ?/?/2012 son ödeme tarihli hesap özeti

2- Bankanın verdiği red cevabı

ADRES:

TEL:

*ece
Aday Memur
16 Haziran 2012 10:07

Önceleri bankayı arayıp kart aidatımı ödemek istemiyorum dediğimde hesabına yatırıyorlardı ,zorluk çıkarmıyorlardı.müşteri hizmetleriyle görüştüm ve dilekçede yazdım.Kartımın aidatının yatırılmaması durumda kartımın iptalini istedim.Kartımın iptalini yapacaklarını fakat kart aidatının yatırılma durumunun söz konusu olmadığını söylediler.Bende kartlarımın iptalini yaptım.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi