Editörler : supporters.
25 Aralık 2008 11:14

MYO Öğretim Görevlisi

Bir Meslek Yüksek Okulu'na son atamalarda öğretim görevlisi olarak atandım. Ancak öğretim görevlisinin şu andaki maaşı, veya maaşlı mı yoksa ders karşılığı mı hakkında bir fikrim yok. Göreve başlamadan önce bu konu hakkında biraz bilgi almak istedim sakıncası yoksa. Araştırma yaptım da pek beni tatmin eden bir cevaba ulaşamadım. Özellikle MYO'larda öğretim görevlisi olan arkadaşlar maaşları ve araştırma görevlisinden farkları hakkında kısacık bir bilgi verebilirse sevinirim.

Şimdiden teşekkürler....

25 Aralık 2008 12:28

Öncelikle hayırlı olsun zokanzi,

Öğretim görevlisinin maaşları 1450 ile 1600 arasında değişir. Bu değişim yüksek lisans yapıp yapmadığına ve kadro derecene göre değişebilir. Ayrıca görev yerinde bu değişimde etkilidir. Geliştirme ödeneği doğuda daha fazla olur.

Öğretim görevlisi ders vermekle yükümlü öğretim elemanıdır. Haftada 12 saat ders vermekle yükümlüdür. 12 saatten sonra gireceği dersler için ders ücreti alır. Ücret birinci ve ikinci öğretimde farklılık gösterir. İkinci öğretim ders ücreti birinci öğretim ders ücretinin üç katı civarında olabilir.Çok fazla detaya girmiyorum. Detayları göreve başladığında daha net öğrenebilirsin.

Araştırma görevlisi ise araştırma yapmaka ve akademık kariyer yapmakla yukumludur. Ancak bölümün bazı işlerini yapar. Bununla birliktre ihtiyaç duyulduğunda derslere girer. Ders ücreti alamaz.

Görevinde başarılar dilerim.

zokanzi
Aday Memur
25 Aralık 2008 13:33

akademikkritik cevabından dolayı çok teşekkür ederim. Buradan çıkarıyorum ki araştırma görevlisinin 50/d kadrosu ve üstlerinin işlerini yapması gözönüne alındığında öğretim görevlisi kadrosu daha sağlam.

ferroskop
Şef
25 Aralık 2008 15:17

hayırlı olsun zakanzi

zokanzi
Aday Memur
25 Aralık 2008 17:15

ferroskop teşekkür ederim. İyi olur inşallah

eforiakos
Kapalı
25 Aralık 2008 21:33

değerli zokanzi arkadas ben de kutluyorum sizi..eğer paylasırsanız bir sorum olacak:mülalatınızda ne tür sorularla karsılastınız genel hatlarıyla..hayırlı olsun yeniden iyi çalışmalar..

zokanzi
Aday Memur
25 Aralık 2008 21:54

Başvurduğum kadroya tek başvuru benimdi. Onun rahatlığıyla sınava girdim. Ancak beklediğim gibi olmadı. Oldukça teknik konulardan sorular geldi. Ancak neden öğretim grv. olmak istediğimi ve kişisel konular hakkında da sorular geldi. Ancak farklı yerlerde farklı uygulamalar oluyor tabii. Daha önce de sınavlara girdim ve saçım uzun diye daha farklı sorular sorulduğuna şahit oldum. Ama azimle çalışınca mutlaka oluyor. Hiç tanımadığım bir yere girdim.

eforiakos
Kapalı
25 Aralık 2008 22:07

tesekkür ediyorum paylaştığınız bilgiler için..akamemik yasam ve çalışmalarınızda basarılar hersey gönlünüzce gelişsin..

eforiakos
Kapalı
25 Aralık 2008 22:18

bu arada merak ettiğim bir konuyu daha sormak isterim bu platformdan bilgisi yada mülakat deneyimi olan arkadaslara: alanında iki yıl çalışmaktan kasıt nedir?örneğin sosyal bilimler MYO larında görev almak için işletme mezunu ama kamu yada özelde maliyeci,muhasebeci vs...görevde bulunan bir aday, alanında -işletmecilik,büro yönetimi vs..programlarda- deneyimli sayılırmı??

bir baska yönü:yüksek lisans yapmış olmak önemseniyor mu?

saygılar..

zokanzi
Aday Memur
26 Aralık 2008 00:10

Benim başvurduğum kadroda 10 yıl tecrübe şartı vardı. Ancak muafiyetler arasında yüksek lisans bitirenlerde tecrübe şartı aranmadığını söylüyordu. Bu şekilde girdim.

astemrey
Aday Memur
04 Ocak 2009 20:22

1-657 ye tabi 2 yıllık memurum.öğretim görevliliği sınavını kazansam geçiş yapmam için muvafakatmı gerekli yoksa istifa edip geçilebilitomu?

2-eger istifa edlip geçilebiliyorsa kazandıgım kesinleştiğindemi istifa etmem gerekiyo.kısaca süreç nasıl işliyor?

bilgisi olan arkadaşların bana acil yardım etmelerini rica ediyorum.teşekkür ederim

eysace
Aday Memur
12 Ocak 2009 19:11

Öncelikle hayırlı olsun diyorum. Benim de bir sorum olacaktı. MYO Öğretim görevlisi olarak bir yere atandıktan sonra başka bir ile tayin mümkün mü?

martanzit
Memur
12 Ocak 2009 21:41

malesef. il değiştirmek için tayin olmaz başka bi üniversiteye başvurursun kazanırsan bulunduğun yerden istifa edip il değiştirmiş olursun. başka bir yolu yok

ikibir
Memur
13 Ocak 2009 00:53

il degiştirmek için istifa dışında başka bir yolu yok mu? mesela sözleşme yenilememek gibi.

yelizzzzz
Aday Memur
13 Ocak 2009 00:58

sayın zokanzi. merak ettiğim bişey var... bu MYO öğretim görevliliği için, dışarda (özel sektör) tecrübenizmi vardı? yoksa, o 2 yıl tecrübe şartını yüksek lisans yaparak mı sağladınız?

burak85
Aday Memur
13 Ocak 2009 11:26

zokanzi MYo öğretim üyeliğine girişte ne istiyorlar 10 yıl tecrübemi 2 yıl etcrübemi,akademik ortalama 2.50 şartı varmı?biraz bilgilendirirmisin..çünkü yök yaptığı sözde reformla kafaları iyice karıştırmış durumda...

su_desire
Şef
13 Ocak 2009 11:44

ZOKANZİ ADINA COKCOK SEVİNDİM TEBRIKLER DİLERİM. ARTIK DARISI BASIMA DİYORUM :)

arkadaslar oğrt gorevlılıgı ıcın alanında 10 yıl deneyim YADA o bolumde yuksek lısansını bitirmiş olma sartı var. yenı yonetmelıkte yazıyor zaten bu. ama genel sartlar asistanlıkla oğrt. gorevlılıgı ıcın aynı sanırım. yanı ales ve yabancı dıl puanına enınde sonunda bakılıyor diye biliyorum .

burak85
Aday Memur
13 Ocak 2009 11:53

arkadaşım ayrıntılar çok önemli 10 yıllık şart lisans düzeyinde eğitim veren yerler için, 2 yıl ise önlisans düzeyinde olanlar için öyle anlıyorum ben..ii okursan..onun için zokanziye sordum zaten..birde ales 70 yetiyor ünv ilanlarında MYOlar için..acaba her yerdemi öyle yoksa senatomu karar veriyor burası muallakta...

zokanzi
Aday Memur
15 Ocak 2009 13:50

Benim başvurumda 10 yıl tecrübe şartı vardı. Muafiyetlerde ise MYO'lara girişte yüksek lisans mezunlarında tecrübe şartı aranmaz diye bir not düşülmüştü. Bu muafiyet sayesinde girdim. http://www.ahievran.edu.tr/?s=akademikk_ilan şuradan bakabilirsiniz.

yelizzzzz
Aday Memur
15 Ocak 2009 21:29

linke baktım.. ama ""Muafiyetlerde MYO'lara girişte yüksek lisans mezunlarında tecrübe şartı aranmaz"" diye bi ibare yokki :S

mat111
Aday Memur
15 Ocak 2009 22:00

arkadaşlar bilgisi olan varsa yanıtlarmı lütfen,

doktora yaptığı için birinin myo lara başvurusu geçersiz kabul edilebilir mi?

Toplam 224 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi