Editörler : Pangaea
08 Şubat 2009 13:43

Endüstri Mühendisi Kpss Sınavında Hangi Konulara Çalışmalı!!!

Merhaba arkadaşlar!

Başlıktada belirttiğim gibi bir endüstri mühendisi olarak kpss sınavına çalışmak istiyorum fakat hangi konulara çalışmalıyım,hangi kaynakları önerirsiniz? Bununla ilgili bilgiye hangi adresten ulaşabilirim. Devlette kpss den sonra kadro şansımız ne? (Ben sadece istanbulda çalışmayı düşünüyorum) Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

k_u_d
Kapalı
08 Şubat 2009 13:56

KPSS' de alan soruları yok; B kadroları için soruyorsan, tüm mühendisler gibi genel yetenek genel kültür konularına çalışmalısın.

Eğer A kadrosu için sınava girmeyi düşünüyorsan sana en iyi yol gösterici önce verilmiş ilanlar olur, orada bakarsın kurumların hangi puan türünden eleman aldığına, o puana katsayı etkisi fazla olan alana çalışırsın.

muratakgoz
Kapalı
08 Şubat 2009 14:44

Sadece Mühendis kadrolarına ösym nin merkezi yerleştirmesi ile atanmak istiyosan genel yetenek genel kültürden hazırlanman lazım ancak endüstri mühendislerini alan A kadroları (uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı)devlet kurumlarıda var ve bu kadrolar gün geçikçe artmakta bana sorarsan ingilizcende varsa a kadrolarınada hazırlan derim. bunun için genel yetenek yanında ingilizce istatistik muhasebe hukuk ekonomi gibi konularada çalışmalısın bunlara çalışmadan öncede A kadrolarına endüstri mühendislerini alan kurumları ve kpss de alan bilgisi bazında hangi derslere ağırlık verdiğini araştır ve ona göre çalış bence...

örneğin;

EPDK

KOSGEB

Çalışma ve Sosyal Güv. Bak.

TÜİK

DPT

BDDK

Merkez Bankası

Vakıfbank

Tarım Kredi Dest.

gibi kurumlar endüstri mühendisliğinden uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı almakta hatta bu kadrolar gün geçtikçe artmaktadır.

Bir endüstri mühendisi olarak sana başarılar diliyorum. Yolun açık olur inşaallah meslektaşım.

muratakgoz
Kapalı
08 Şubat 2009 14:48

Ayrıca Hazine Müsteşarlığı ve Başbakanlık müsteşarlığı da endüstri mühendisi almıştı bu sene, sana düşen bu kurumların bu sene ve önceki senelerde açtığı ilanlarda endüstri müh. için kpps hangi puan türünü istediği ve puan türünün hesaplanmasında etkili olan konuları belirlemek ve ona göre hazırlanmak...

concrete_2006
Kapalı
08 Şubat 2009 16:05

kpss artık yetmiyor kpds de çalışmalısın...

onderrr
Memur
08 Şubat 2009 17:21

A sınıfı kadrosu nedir? B sınıfı kadrosu nedir? Bunları ayrıntılı olarak bulabileceğim bir site adı falan var mı? Ben müfettiş yardımcılığı falan düşünmüyorum zaten sadece kadrolu mühendis olarak çalışmak istiyorum? Arkadaşların dediğine göre bunun için sadece genel kültür ve genel yetenek+ kpds yeterli?

lacry
Şef
08 Şubat 2009 18:05

dostum A sınıfı kadro alımları açıktan yapılır, arkadaşın yukarıda saymış olduğu tarz kurumlar belli dönemlerde mühendis alımı ilanı yayınlarlar ve müfettiş ve uzman yardımcısı pozisyonlarına sözleşmeli mühendis atarlar, bunun için birtakım şartlar ararlar(kpds'den şu kadar puan, kpss-3, kpss-13 gibi puan türlerindeki puanın vb...) ve o şartları sağlayan mühendisler arasından yapacakları sözlü veya yazılı sınava belli sayıda mühendisi çağırırlar ve bu şekilde alınanlarala sözleşme imzalanır, B sınıfı kadrolar için ise çift yıllardaki kpss-3 puanın yeterli, yani arkadaşların da dediği gibi gy ve gk fifty fifty:) haa bir de A kadrolara başvurabilmek için her sene kpssye girebilis,n ama sadece çift yılardaki kpss puanını B kadrolar için kullanabilirsin, farklarına gelince ee biraz maaşlar daha iyi olur ama son zamlardan sonra bazı A kadrolar dışında çok da büyük farklar yok A ve B kadro maaşları arasında, kısaca böyle işte:)

muratakgoz
Kapalı
08 Şubat 2009 18:21

eğer mühendis kadrolu düşünüyosan genel yetenek genel kültür yeterli ingilizce bile önemsiz kalır sadece ilk defa bu alımlarda tcdd ve ibb ingilizce istedi MKE Tüvasas Tülomsas DMO Bayındırlık Bakanlığı İşkur Şeker Fabrikası Kredi Yurtlar Mühendis Kadrosunda alım Yapmıştır bugüne kadar ve ingilizce istememiştir. buralara girmen için Kpss p3 ten ilk atamada atanman için 92 93 üzeri alman lazım toplam iki senede 4 alım olur ortalama bunlardan birinde atanman için 88.6 89 dan yukarı alman lazım endüstri mühendisi olarak. bu zamana kadar yaşanan tecrübeler buna paraleldir. birazda araştırmacı olman lazım bence yapacağın şey çok basit A kadrosu istemiyosan oturup Genel yetenek genel kültür çalışıp 2010 kpss den yüksek bir puan alacaksın.ALLAH gönlüne göre versin

muratakgoz
Kapalı
08 Şubat 2009 19:26

Ayrıca A kadroları sözleşmeli almaz sadece istisna olarak kosgeb bu sene sözleşmeli aldı tam tersi mühendis kadrosuna merkezi yerleştirmeyle alan bölümlerin çoğu 399 kadro karşılığı sözleşmeli almaktadır. bilende konuşuyo bilmeyende işte. yok kpss yetmiyomuş kpds de olmalıymış.

evet kpds önemli ama a kadroları için eğer b kadrosu düşünüyosan ingilizcenin önemi yok sadece bu atamalarda ibb üds 50 toefl 153 istedi tcdd kpds 90 istedi bunlar istisnaydı ayrıca kpds den 90 alan birinin A kadrosu yerine b ye başvurmasıda düşündürücüdür.

ulas_19
Aday Memur
31 Mayıs 2009 14:12

Arkadaşlar ben de inşaat mühendisiyim.2010 alımları nasıl olur sizce.Kpds isteyen olur mu ve alım çok olurmu acaba.Tahminlerinizi bekliyorum.

multimedyanet
Aday Memur
25 Kasım 2009 16:41

gncl

endmuhh
Aday Memur
15 Ocak 2010 21:53

arkadaslar 2010 kpss den 90 p3 puanı alabilirim kasım 2010 kpds den de 80 en kotu 70 küsür bir puan alabilirim. endüstri mühendisiyim yasım 26. Bu şartlarla kpss 2010 dan umut besleyebilirmiyim, bir kadroya atanabilirmiyim.

yorumlarınızı bekliyorum

isil0687
Aday Memur
15 Eylül 2010 23:43

2010 kpss iptal olursa eğer akibeti belli değil b tipi kadroyu 2011 de de açarmı ?

sadece genel kültür yetenek çalışmak yeterlimi b tipi kadroda ?

temmuz2010
Şef
17 Eylül 2010 15:50

B tipi atamalarda sadece p3 puan grubu ele alınır bu yüzden genel kültür ve genel yetenek çalışmak yeterlidir, kapesese üç puanız hesaplandıktan sonra açılacak olan kadrolara yapacağınız tercihler neticesinde mülakat da olmadan doğrudan puanınız ve diğer bir kaç, kılavuzdaki şartlarınız yeterli ise atamanız yapılır ve hayırlısıyla artık o işte kadrolu olarak yer almış olursunuz... ancak şuan kasım ayına sadece bir tam ay kaldı ve o ayda olabilecek atamalar için 2010 kpss puanlarının geçerli olup olmayacağına dair şu ana kadar kimse net bir bilgi veremez sanırım ve bu yüzden zaman herşeyin ilacı olduğundan ne olacağını zamanla görmüş olabileceğiz.. şu da unutulmamalıdır ki endüstri mühendisleri için puanlar pek de az bir sayıyla kapatmıyor bu yüzden bahsettiğimiz p3 puanının 85 ve altı durumlarında ilk atamalar için zor bir durum gibi olabilir...

greenday1907
Kapalı
23 Eylül 2010 19:35

arkadaşlar biraz sesimiz çıksın

ismailturanbjk
Aday Memur
06 Ekim 2010 01:29

endüstri mühendisiyim kpss konusunda tecrübesizim 85.5 puan aldım ve bursada mühendis olarak çalışabilme imkanım sizce nedir? yardımlarınızı bekliyorum. ayrıca bu puan için ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi