Editörler : "eskiyara"Pangaea
07 Ekim 2012 16:38

Bölge İdre Mahkemesinde dava süresi

Kıymetli meslektaşlarım, bölge idare mahkemelrinin işleyiş hızı hakkında bilgisi olan var mı? Alan değişikliğinde yaşadığım haksızlık için dava açmayı düşünüyorum. Eşit şartları taşıdığım meslektaşlarımn başvurusu kabul edildi benim başvurum maalesef reddedildi.

E K S E L A N S
Müsteşar
07 Ekim 2012 16:46

Hem dava açmayı düşünüyorum demişsin.

Hemde reddedildi demişsin.Mahkemedeki önbüro hakiminin taktirdir bu.Sizin Dava dilekçesinin RET Gerekçesi ne?

anlatıcı
Şube Müdürü
07 Ekim 2012 20:45

Alan değişikliği başvurum reddedildi beyefendi. Dilekçe ile itiraz ettim onun yanıtını bekliyorum, ona göre dava açacağım süreç böyleymiş; mahkeme sürecinin çok uzun olma ihtimali can sıkıyor, yıpratıcı olur. O sürecin ne kadar olduğuyla ilgili bilgi almaya çalışıyorum.

E K S E L A N S
Müsteşar
07 Ekim 2012 20:50

Anladığım kadarı ile mahkeme önbürosu tarafından değil ilçe yada il MEM tarafından ret olunmuş.Hocam;

Umudunuzu kırmayayım, Dava açtığınız andan itibaren çok hızlı olsa bile 6 ay sürer.Savunma ve tebligat sürelerinide eklersek 9 ay civarı, Lakin itiraz ve danıştaya temyiz vs. edilirse 2 yıla kadar uzar.

Kazanırsanız.Geçmişe yönelik olarak haklarınızı alırsınız.

atlasım
Memur
07 Ekim 2012 20:53

bölge idare mahkemesi terimini kullandığınızdan size bu şekilde cevap vermiştir ekselans.çünkü idari yargıda dava açacağınız yer idare mahkemesidir.idare mahkemesinin kararına karşı itiraz edeceğiniz yer ise bölge idare mahkemesidir..bölge idare mahkemesinde dava süresi diye bir şey söz konusu olmaz..ancak öğrenmek istediğiniz konu idare mahkemesindeki dava süreci ise: dava dilekçenizi verdikten sonra size ve davalı idareye tebliğ edilir bu tebliğden sonra 30 günlük süre içinde davalı idare, mahkemeye savunam yapar..arada postada geçen süreler de var..yaklaşık olarak en erken 3 ay derim..

SONDARBE
Şef
07 Ekim 2012 20:56

Hocam memlekette adalet olmadığı için bu mahkemede davalar en az 1 yıl sürer.

Ancak buna rağmen hakkınızı arayın derim. Ben de dilekçemin cevabını bekiyorum. Mahkeme sürecinde normal yaşantımıza devam edersek ve davanın uzun süreceğini baştan kabullenirsek psikolojik sağlığımızı koruruz.

Ama sonunda inşallah adalet tecelli edecek, ben buna inanıyorum.

Konuyla ilgili açtığım başlığa da ayrıca katkılarınızı bekliyorum

E K S E L A N S
Müsteşar
07 Ekim 2012 20:59

Atlasım tecrübem var bu konuda bölgeye itira ve ek savunma 2 aya kadar süreci uzatıyor.ayrıca itirazı karşı tarafta yapabiliyor vede son günleri bekliyorlar.Bu arada 3 ayda dava sonucuna ,,,tesadüfi mucize derim.Sizden önce benzer davalar açılmıştır ve sonuçlanmıştır ve sizede kopyala yapıştır yapıp vermişlerdir.

---------------

HOCAM Yinede bu sitenin "adalet personeli" bölümünde ;

"İdare mahkemesi dava süresi" başlığı açarsanız idare mahkemesinde çalışan zabıt katipleri (çoğu adli yargı çalışanı)tarafındanda cevap vede yardım alırsınız.Ama sürekli güncellemeniz gerek.

Benim size aktardığım bilgi eski tecrübemdir.Şimdi UYAP denen bir sistem çıkmış.Kimi diyor hızlı kimi diyor sinir ediyor.Neyse başarılar.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi