Editörler : F16 Gökçen
19 Temmuz 2007 09:27

Bankacılıkla İlgili Bir Yazı ..!

İçimdeki çocuk olmasa bir bankada genel mudurdum

iş bulunacak sektör açısından hiçbir çaresi kalmayıp da bankacı olmayı tercih ederek, gazetelerin insan kaynakları eklerinde kendi bölümleri ile birlikte anılan nice bölüm mezununu kardeş bellemiş tüm iş adayları bilirler ki; bankacı olmak herşeyden önce mezuniyet yılının yaz aylarında binbir türlü sınava girip, girdiği her kişilik testinde "hadi be bu sefer de şiir okuyan, obsesif, analitik düşünemeyen bir mimar oldum iyi mi"; "neyse geçen ki intihar eğilimli çiçek sever ressamdan iyidir bea" benzeri düşüncelere gark olmakla başlıyor.sınavların ardından geceleri açık bırakarak uyunan bir cep telefonu ve beklenen haberleri müteakip bir işe alım mülakatına giriş ikinci bir safha oluşturmakta.

Mülakat apayrı bir çile. ankara'dan kalkıp istanbul'a gidiyosun 15 dakikalık görüşme için. Daha önce istanbul'a gelmediysen daha gidişte çıkıyo ilk bokluk. Ben kendimi bildim bileli hangi şehire gittiysem otogarda indim arkadaş. Otogardan şehrin her yanına bir vesait vardır diye bir kural bellemişim. nevşehir'e gidiyorum otogarda iniyorum, erzurum'a gidiyorum otogarda iniyorum. e istanbul'a gittim, haliyle otogarda indim ben. Ne biliyim otogarın eşşeğin ?..nde olduğunu, ben sanıyorum ki esenler denen yer tam istanbul'un göbeği, bir elim taksim'de diğeri kadıköy'de olacak... neyse, aldım takım elbisemi, girdim metro turizm'in bürosuna açıkca dedim, abi benim şuracıkta soyunup bu lanet kıyafeti giymem ve traş olmam icabediyo. sağolsunlar beni otogar tuvaletine yönlendirmek yerine kendi muavin odalarına aldılar. bir tanesine iki tanesine alışkınım da bir oda dolusu muavin, kötü iki yatak atılmış bir kenara, bir lavabo bir de ayna. Eldeki teknik imkânsızlıkları ve muavinlerin uykularını almaya çalıştıkları bu zor şartları bir kenara bırakıp giyindim. Önceden tembihlemişler, mülakatta lacivert takım giyilecek, bordo kravat takılacak. neden lan? insan kaynakları cemil cümle barcelona taraftarı mı? Soruları çok deşmeden, giyindim çıktım. Maslak?a gidicem. Ömrümde ilk kez duyuyorum yerin adını. ilk gözüme çarpan adama sordum "abi meraba, ehe, ben maslak'a nasıl gidebilirim burdan?"..."gidemezsin" dedi adam. Baktım hiç şaka yapar bi hali yok. "nereye gidebiliyorum abi peki burdan" dedim, "şişli'ye git otobüsle, ordan mecidiyeköy'e geç, sonra bulursun bi yolunu" dedi. "peki" dedim.

Gittim şişli'ye. Adam bana "şişli'den mecidiyeköy'e geç" demiş lakin semt isimlerine ve semtlerin istanbul içindeki konumlanışlarına ilişkin en ufak bir fikrim yok. "peki" dedim adama ama hani adam "burdan paralel başka bi evrene geç" dese benim için gene aynı şey, ona da peki dicem. şişli'de bir elimde bavulumsu bir çanta, takım elbisem ve sinekkaydı traşımla soruyorum deli gibi "abi mecidiyeköy'e gidicektim de, nası yaparım" diye, deli gözüyle bakıyolar insanlar bana. En sonunda biri söyledi "bak burası zaten mecidiyeköy" diye. İnanmadım, ne inanıcam? şişli'deyim lan ben. Eminim yani. çok sonra açıklamaya çalıştılar arkadaşlar, yok şişli ilçenin adıymış da mecidiyeköy semtmiş de, yanyanaymışlar da bunlar kardeşmiş de..."semizotu ıspanağın abisidir, greyfurt da portakalın babası" vari tonla açıklama yapıyosun, baştan desene abi biz aynı 1 kilometrekarelik alana hem şişli hem mecidiyeköy diyoruz evet tuhafız biraz diye. amaaaan şehrinde iki tane levent olup birine levent diğerine dördüncü levent diyerek matematikte çığır açan adamlara dert anlatıyorum ben de.

Gittim maslak'a, girdim mülakatın yapılacağı plazaya. Danışmadaki kıza "merhaba" dedim "ben de sizler gibi çok koyu barcelona taraftarıyım ve giyimimde bunu yansıtmak benim için adeta bir yaşam tarzı. Mülakata gelmiştim" diye ekledim. insan kaynaklarını arayıp beklememi istedi. Neden? Yanımda refakatçi olmadan yukarı çıkamazmışım. iyi niyetlerine verdim bu tavrı, hani çocuk şişli'de neler çekti mecidiyeköy'ü bulucam diye, burdan kaybolmasın koca plazada anlamında aldım. Geldi refakatçim...

şimdi naapıyosun? anadoluda orta halli bir ilin hayvanat bahçesine çinden hediye gönderilen bir panda muamelesi görerekten yanında refakatçinle paşa paşa çıkıp yukarı, giriyosun mülakata. binbir türlü zırvalıktan sonra yine refakatçinle inip, çıkıyosun binadan. tekrar şişli, tekrar esenler...(bak gene vazgeçmiyorum otobüse otogardan binilip otogardan inilir iddiamdan)

bundan sonra yine belli bir dönem gece açık telefon metoduyla hayatı stand-by konumuna alıp bekliyorsun. ve beklenen an geliyo, bi telefon haydi hoppa işe alındın, 4 ay eğitim vericez istanbul'da, atla gel hemen. eğitimden sonrası belirsiz, ne yer belli ne yurt belli,hayatının ilk brüt-net hesabını yapıp (günde bi paket kısa malbuş alsam,ayda iki kez manitayı sinemaya götürsem -iştahı açıldı bu ara nazar değmesin bi girişte bi arada iki mısır yir- bi gece de şööle okul arkadaşlarıyla fasıl yapsak,e aileye de bi destek lazım...du bakiim 20 milyon artıyo şerefsizim) "kabul ediyorum" diyosun (zaten neyi etmicen dürrük,yönetim kurulu üyeliği verdiler başka yerden de onu mu düşünüyosun) akabinde de bi sözleşme imzalıyosun.öğlen yemeeni bankacılarla yiyosun ilk kez o sözleşmenin ardından,yok diyosun keşkül nefissss harbiden,olsa her öğlen yirim ben,soruyosun her öğlen çıkıyo keşkül diyolar,doğru mesleği seçtiğine inanıyosun.. ve sonrasında bi ferahlama efendim bi küçük dağları ben yarattım havası baş gösteriyo ki sormayınız gitsin..evde sevinçli bi annenin yanısıra ohhhh hayvan evladı anla bakalım senelerdir ben ne çekiyorum dercesine şen bakan bir babaya da sahip oluyosun.bundan sonraki en keyifli kısımlardan biri alışveriş (ki bayan bankacılar çok daha lezzetli geçişmiştir bu süreci diye tahmin ediyorum) aman yarabbi nası güzel tweety kravatlar,snoopy çoraplar alıyorum,öyle huzurluyum...rengarenk dizmişim gömlekleri gardrobuma,yeni pijama bile almışım otelde giymeye,bi de gitmişim 5 kiloluk ipek şampuan şişemi doldurmuşum açık muzlu şampuanla ki benden iyisi yok.nilüfer'den gece otobüsüne cam kenarı alıyorum biletimi,veriyorum takımları çantalarıyla muavine "dikkatli as" falan diyorum bööle en işadamı halimle.bi sigara yakıp, aşti'den memur laciverti görünen şehrime bakıyorum hafif bir sis içinden,tam karizmatikleşicem muavin "nerde incen" diyo, aha buyur işte,"e istanbulda tabi" diyorum,işadamları hep istanbula gider,bilmiyomusun şebelek muavin dercesine bakıyorum adama. "yok abi onu demiyorum haremde mi inicen,yeni sahrada mı,esenlerde mi?" işte bu noktada muavin çok pis sırıtıyo,bütün o işadamı havam gidiyo hafifçe sokulup yanına "eee bilmemne otel varmış da ne tarafta insemki" diyorum,bağıra bağıra cevap veriyo it sıpası "haaaa anladım sen istanbulu bilmiyosun abi tamam tamam geç,şimdi uyursun bi de ben uyandırırım sabah,aman horlamayasın ha hohohooo" ulan varyaaa diyorum,sen gelirsin ilerde ihtiyaç kredisi almaya benden,o zaman iki memur kefil istemessem adam diilim..bozuluyorum...biniyorum cam kenarıma..takıyorum walkmanimi...doors giriyo inceden...people are strange when you're a stanger,faces look ugly when you're alone...hiç tanımadığım insanların arasına gidiyorum lan diyorum,4 ay orda yaşıcam,nasıl olucak acaba...doors devam ediyo...anneme el sallıyorum..gözlerim buğulanıyo...

sabah yağmurlu bir istanbul karşılıyo beni..mecidiyeköy'de servisten inip (esenler kabusuna son vererek),yüklenip 4 buçuk ton ağırlığındaki eşyalarımı otele doğru gidiyorum,kendi kendime "yolun bundan sonrasında katırları bırakıp yayan devam edicez ,ha gayret az kaldı mordora" falan diye yüzüklerin efendisi yolculuğu gazı vermeye gayret ediyorum ağırlığın altında ama ruhumda ne bi aragorn yatıyo ne bi gandalf,en baba halimde yarım gollum ederim,pek işe yaramıyo oflaya puflaya taşıyorum bavulları ..hayatımda en son 6 yaşında okula başlamamdan bi gün önce babanemin yaptırdığı banyoda bu kadar uzun süre ıslanmış olduğumu farkediyorum ansızın (o yaştaki aklımla bi hafta boyunca çektiğim ishali bile buna bağlamış,ulaaa kadın içimize su kaçırdı bak görüyo musun demiştim...hala bile inanılası bi teori gibi duruyo aslında).sıçan kıvamına gelmemle otele ulaşmam aynı ana denk geliyo.şimdi gönül istiyoki güzel bi stand olsun,aman da depeyi bey hoş geldiniz nerde kaldınız desin bööle bankacı makyajlı bayanlar,kol düğmeli erkekler...bakınıyorum lobiye hiç ööle bişey yok... hayırlara vesile olsun diyip eşyalarımı lobiye atıp dolaşmaya çıkıyorum mecidiyeköy?de. tam o esnada yanıma spor ayakkabı almadığımı farkediyorum,bulup bi ayakkabıcı, bi süre kendimi aldığım şeyin kötü olmadığına ikna ederek bi spor ayakkabı alıyorum.tanımına bu kadar yakışan bir başka eşyayı hala bile görmüş değilim,aldığım "şey" tam manasıyla bi ayak-kabı,ayağı kaplamaktan başka herhangi bir amacı ya da iddası yok.

biraz daha etrafı dolaştıktan ve artık köşebaşlarında gördüğüm pilavcıların gerçekten pilav sattıklarına kanaat getirip iyiymiş bee dedikten sonra (ankara'da yolda pilav gördüğünüzde alma şansınız olmaz genelde,hatta ankarada yolda pilav görmessiniz.biz ankaralılar her pirinc tanesinde 7 kuluvalla yazılı olduğuna inanır gördüğümüz yerde tüm pirincleri yiriz -babannem demişti bu kuluvalla şeysini de,kadın çok uğraştı imam olayım, hatip olayım diye ama olmadı yazık üzüldü sonra) otele dönüyorum. otel kalabalıklaşmış artık,binbir çeşit yeni bankacı toplaşmış..oda arkadaşı listeleri açıklanmış,her an tetikteyim "bi karışıklık oldu maalesef özlemle depeyi aynı odada kalıcaklar" ya da "aaa tüh burcu'ya yer kalmadı,depeyiyle sığışıversinler aynı odaya" benzeri bi açıklama yapılır (yeni pijama aldım,hayrına diil heralde) ben de "öhöm bak özlem,bak burcu, profesyonel düşünmek gerek,iş arkadaşıyız biz,kalabilmeliyiz aynı odada.sinerji yaratırız hem" diye cevap verir,olmadı yeni ayakkabıları saklarım yatağımın altına giymem hiç diye palanlar yapıyorum.ama ne mümkün! listede buldum kendimi,bi baktım ismimin karşısına;aaaa son derece sivilceli ve kıllı bi erkek ismi ayol: yusuf ali (allahtan öyle çıkmadı,yanlış tahlil yapmışım ilk anda) aldım çantalarımı gittim attım odama,dediler ki kokteyl olucak.indik geri aşşa insan bi tuhaf oluyo ilk anda,tanıdık kimse yok.üstüne üslük tanımadığın tipler de son derece ciddi görünmekte. neyse efendim insan kaynakları geliyo ve "gündüz gündüz kokteyl nası olucakki" sorunun cevabını ikram edilen limonata-kuruyemiş ikilisiyle girdiğin başkent düğün salonu ruh haliyle çözüyosun, geceyi halaybaşı başlayıp halaybaşı bitiren cevval bi amcaoğlu kıvamında dinliyosun anlatılanları. herkes diyoki çok güzel olucak eğitim,şöyle eğiticez böyle eğiticez.fazla tutmuyolar allahtan,bi yarım saat sonra bırakıyolar serbest....

dönüp odama bir sigara yakıyorum. oraya ait olmadığımı hissederek. yeni aldığım ayakkabılarıma ve 5 kiloluk ipek şampuan şişeme ilişiyo gözüm. bir an önce kurtulmak lazım bankacılıktan diyorum...bir an önce...

o gün bir an önce diyordum, şimdi 3.yılımı bitirdim bankacılıkta.

her sabah ama her sabah, o mülakata gittiğim için, o 4 aylık eğitime katıldığım için, bu işi yaptığım için küfrediyorum şimdi kendime..

cem özer'i beğenmem hiç, hoşlanmam da. o beğenmediğim adam, aziz kedi'nin katıldığı televizyon makinasında birşey söyledi: "içimdeki çocuğu yitirmiş olsaydım bir bankada genel müdürdüm"....içimdeki çocuk olmasa bir bankada genel müdürdüm....cem özer söylüyo bunu..

ve ben, her sabah içimdeki çocuğu yitiriyorum...onun uykulu, ağlamaklı gözlerine hesap defterleri sokuyorum haince...minicik ellerini müşteri imzalarıyla berbat ediyorum...çikolatalı gofret yerken suratına yayılan o gülümsemeyi alıp elinden müşteri memnuniyeti gülümsemesini yapıştırıyorum o surata, tokatlaya tokatlaya...

ben, her sabah kendimden nefret ediyorum...

* * *

"Ö.S. Forumu İlkeleri!" Tıklayınız.

Mülakata Hazırlık Uygulamaları - Güncel Bilgiler - Online Etüd Salonu

Banka Mülakatlarına Hazırlık Arşivi: Döküman Havuzu

emrahsnr
Memur
19 Temmuz 2007 09:53

bir bankacı olarak tüylerim diken diken oldu...

kim yazdı bunu?

bilemem
Şef
19 Temmuz 2007 10:09

Kimin yazdığını bilemiyorum ama benim de gözlerim dolmuştu.

jeomiss
Aday Memur
19 Temmuz 2007 10:21

bilemem arkadaşım bu ne yaaa, iyi mi kötü mü anlamadım,ben içimdeki çocuğu öldürmeden bankacı olmayı düşünüyorum, illede öldürmek gerekmez, bilemem biraz daha yassan roman yazacakmışsın ama şunu sölim çok etkilendim bence sen yazar olmalısın çok ciddiyim seni severek okurum

peteluma
Aday Memur
19 Temmuz 2007 10:24

tam da ben telefona yapışık akbanktan haber beklerken okumuş oldum....

jeomiss
Aday Memur
19 Temmuz 2007 10:32

bilemem arkadaşım bende sen yazdın zannettim, kim yazmışsa takdir ediyorum bu adam ne yassa okurum

thegonia
Şef
19 Temmuz 2007 10:43

Bunun bir de defalarca farklı bankaların mülakatlara gitmiş, aynı ızdırapları onlarca defa çekmiş ve bir gün bu bankaların birinden iş teklifi almış, daha sonrasında aynı pişmanlıkları yaşamış biri tarafından anlatıldığını düşünün.. Traji-komik halimize gülsek mi ağlasak mı bilemiyorum..

whisperance
Şube Müdürü
19 Temmuz 2007 10:48

Mükemmel arkadaşım bu yazı mükemmel. Uzun zamandır yazmıyordum forumlara ama bu yazıyı okuyunca...Gözlerim doldu, sonra içim ürperdi, bankacılığa adım atmaya çekindim korktum.Aslında çok rahat olduğum şu anki işimden sadece para nedenli çıkıp bankaya girmek düşencisi...bilemiyorum.Kabus gibi bişey bu yazıyı okudukdan sonra. Acele burda devam mı etsem...

19 Temmuz 2007 11:54

bakın ben bankacı falan değilim ama size şunu söyleyeyım.burada yazılanlarla ne memur olunur nede bankacı.bankadan bankaya fark eder.pozısyon fark eder.bunlarıda düşünün.birde devlette sbt maaş ile yaşayıp,o sınav bu sınav girmekte var.bu sizce daha mı ıyı.ben olsam özel sektörde kendimi geliştirmeyı tercıh ederım.olay bu....ama şartlar memur olmayada insanı zorluyor.bankalarda üst duzey ınsanlarla muhatap oluyorsunuz.bellı pozısyonlarda...onuda düşünün.özellıkle şubelerde çalışanlar için çevrenız olur.birde bellı bir deneyım elde ettıkten sonra iş değiştirirsınız.yanı size teklıfler gelmeye başlar.

ok?

ecosa
Aday Memur
19 Temmuz 2007 12:01

abartmış yazan trajediye dönüştürmüş

19 Temmuz 2007 12:07

BU arada devlet bankaları ile özel bankalarıda kıyaslayabilirim.devlet bankalarında yaptığınız iş biraz daha kalıtelıdır.pazarlama olayı yok.:)performans olayı da yok.karıyer yolunuz daha açık ve sınavlarla oluyor sanırım.birde maaşlar daha yüksek.ama kendinizi ne kadar gelıştırırsınız onu bilemem.

ok?

Petrol_Kemirgeni
Yasaklı
19 Temmuz 2007 12:46

arkadaşlar

peki müfettiş yard pozisyonu için

mülakatta ortalama bir anadolu lu gibimi olmak gerek yoksa batı kwltürüyle yetişmiş biri gibimi?

genelde sorun cıkarmayacak itaatkar, kurallara uyan, standart, uzun saatler çalıştırılabilecek, efendi bi tip olmak mı gerekio?

fark yaratacak yaratıcı zekası yüksek, kuralları sallamayan, en sıkıştığı durumda istifasını basıp gidebilecek maddi imkana sahip, tipler işine yaramaz dimi bankaların

O.R.K.U.N
Aday Memur
19 Temmuz 2007 13:54

Güzel yazmışsın birader çok güzel...Haksız yönlerin yok değil...

menevişşş
Aday Memur
27 Temmuz 2007 08:24

bilemem inan çok süper bir alıntı olmuş,, işte bankacıların bilinmeyen herkesten saklanmayan ama güzel zannedilen pek cici mesleği....

benimde 2 yılım doldu içimddeki çocuk ne yazıkki yaşamıyor..

Dark_Horse
Aday Memur
27 Temmuz 2007 11:23

fidelcastro arkadaşımız:

"BU arada devlet bankaları ile özel bankalarıda kıyaslayabilirim.devlet bankalarında yaptığınız iş biraz daha kalıtelıdır.pazarlama olayı yok.:)performans olayı da yok.karıyer yolunuz daha açık ve sınavlarla oluyor sanırım.birde maaşlar daha yüksek.ama kendinizi ne kadar gelıştırırsınız onu bilemem."

demiş.

kamu bankasında çalışan birisi olarak yanlış bildiğini söylemeliyim kariyer yolu tamamen siyasi sınav falan değil işin kalitesi değişir maaşlar kötü ve de kendinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz (memur olduğunuzu unutursanız tabi)

Xander
Memur
27 Temmuz 2007 12:04

Bu yazı Ekşi Sözlük'ten alıntı.. Yazarı da "Depeyi". 2006'nın en beğenilen entryleri arasında yer almıştı.

33zero7art
Aday Memur
31 Temmuz 2007 09:28

Yazan arkadaşı kutluyorum ama bir gerçek var ki her yeni mezunun içinde bir yerde, belki de ruhunun derinliklerinde, o binlerce kişinin girdiği sınavı geçip, afili kıyafetlerini giyerek gösterişli plazalarda o MT eğitimini almak vardır.

Bu bir ait olma ruh halidir, o eğitime girince insan artık bu ülke tarafından kabul gördüğünü düşünür, sokaktaki yığınlardan farklı olcagını düşünür takii işe başlayana kadar. İşe başladıgındaysa aslında paranın sahibinin sokakta yüzüne bile bakmaktan imtina edecek kişiler oldugunu ve 4 yıllık üni + 6 aylık MT eğitimini bu insanlar kendisini ne kadar azarlasa da onlara güler yüz göstermek için aldıgını iliklerine kadar yaşayıp hissedecek ve hayalkırıklıklarının en derinine uğrayacaktır. İçindeki çocuga gelince, o çocuk o afili kıyafeti giymenin büyüsüne kapıldıgı anda ölmüştür zaten. Belki bir mucize onu geri getirebilir.

ekonomist9
Şef
31 Temmuz 2007 23:36

bayıldımmmmmmmmmmmmmmm

athena1007
Aday Memur
01 Ağustos 2007 14:27

öldüm gülmekten:)))

ben de bir zamanlar bankacıydım,mezun oldum bir heves girdim ama içimdeki çocuğun inleyen seslerine 9ay sonra duydum ve istifa ettim.

şimdi devlet memuruyum, 2yıl olacak. ama bu da beyin hücrelerimi öldürüyor günden güne.

veeee ben yeniden bankaya dönmek istiyorum, yakın zamanda bir bankanın mülakatına gireceğim, dilerim olur ama kazanırsam bu sefer herşey dozunda olacak.

bilemem dostum senin hikayen sevimli, mutlu olmalısın yine de... bak ben yine bakaya dönmeye uğraşıyorum.

ekosel
Memur
01 Ağustos 2007 18:27

Ben yeni mezunum.Okula girdigim ilk günden beri bankacı olmayı hayal ettim.Ama nedense bankacı tanıdıklarımdan hiçbiri bana''evet haklısın cok güzel meslek.Ben memnunum ''diyen olmadı.Hangi meslek cok kolaykı ya da bu ülkede kaç kişi kendine,kişiligine uygun bir meslekde çalışyor kı?Bence cok az...kafam cok karışık.Bir erkek bile(genel de bayanlara tavsiye edilmiyor zorluk anlamında)bu meslek de bu kadar zorlanıyorsa vay bayanların halıne diyorum....

keremim57
Kapalı
01 Ağustos 2007 20:25

offf

Toplam 84 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi