Editörler : "eskiyara"Pangaea
07 Ekim 2012 14:26

Alan değişikliğinden pişman olanlar - Tek Başlık

15 yıl sonucunda çok severek yaptığım sınıf öğretmenliği alanını bırakarak norm fazlası olduğum için alan değiştirdim.allah canımı alsada dağ köyüne vereceklerini bilsemde alanımı değiştirmeseydim.Allah rızası için birisi sendika yetkili kimse bunu bakana mebe anlatsın en azından istemeyenleri tekrar eski alanlarına göndersin.benden zaten yeni alanımda kimseye hayır gelmez.birileri belki geçmeseydin diyecek ama herkesin başına gelmiştir.insanlar ufacık bir eşya satın alırken bile almasaydım diye pişmanlığı olmuştur.alan değiştiren arkadaşlar duygularını burada paylaşırsa belki birbirimize manende destek oluruz

alejandro01
Aday Memur
07 Ekim 2012 14:29

hangi alana geçtin hocam.

mansur10
Memur
07 Ekim 2012 14:30

sosyal bilgiler

mansur10
Memur
07 Ekim 2012 14:33

ama allah canımı alsada geçmeseydim.insan vicdan azabı çekiyor..ha salla başı al maaşı da yaparım sorun değil ama ne bileyim bana çok ağır geldi.o kadar eğitim almış çalışan sosyalcilere dışarıda atama bekleyen gençlere..insan en azından bir iptal şansı verir.malesef mutsuz öğretmenler topluluğu ile bu toplum hiç bir yere gidemez..

83perim
Şube Müdürü
07 Ekim 2012 14:41

allah korusun hayatınız çok kıymetli hocam, bocalama dönemi şuan yaşadığınız.binlerce insanı mutsuz eden bir isim var , bu adam bu kadar beddua ile fazla yaşamaz. yada çok yaşayıp sürünür

mansur10
Memur
07 Ekim 2012 14:44

benim merak ettiğim bakanın yanında yıllarca eğitimci olarak çalışmış insan var kendisi eğitimci olmasada ..buna o yanındakiler bakanım böyle birşey olabilirmi bu nasıl iş diyedemi sormuyorlar...sosyal neysede ingilizcenin i sini matematiğin m sini bilmeyen pek çok arkadaşım norm fazlalığı konumuyla branşa geçti..yazık ama gerçekten yazık..

mansur10
Memur
07 Ekim 2012 14:47

ve bu saçmalığa sendikaların hiç biriside dava açmıyoryaa helal olsun türkiyedeki eğiitim camiasının alayınaa.

Biyoloji 2000
Yasaklı
07 Ekim 2012 15:05

hocam sendikalardan toplu iptal davası açmalarını beklemek yanlış olur. çünkü her yıl yapılan alan değişikliği bu, sadece bu yıl kapsamı genişletildi, bu yıl hakkı olup da normal alan değiştirenler mağdur olacak ozaman da onların davaları gündeme gelecek, eğer bu yıl toplu iptal olursa eski yıllarda yapılan tüm alan değişiklikleri de iptal olmalıdır. fizik mezunu sınıf öğretmeni yıllardır lise fiziğe alan değiştiriyor bu yılda değiştirdi, bunun iptallik bir durumu yok. ha yan alandan geçişler eskiden var mıydı bilmiyorum, ama tekno. tasarım ve zihinsel engelliler bu yıl icat edildi, iptale söz konusu olabilecek tek uygulama zihinsel engelliler bölümüne geçişlerdir, diğerlerinin hiçbirinde sıkıntı yok.

sizin diplomada yan alan sosyal bilgiler yazıyorsa, hukuken geçmenizde hiçbir sakınca yok. kimse sizin üniv. de kaç saat sosyal bilgiler aldığınıza bakmaz, diploma önemlidir sadece. öğretmenliğe atanırken bizde transkrip istemediler değil mi?

kişisel pişmanlığınız sizi bağlar kısacası, dilekçe yazın red cevabına kişisel dava açın ama kazanma şansınızı yüksek bulmuyorum yine de.

andan44
Şef
07 Ekim 2012 16:08

Biyoloji:

"tekno. tasarım ve zihinsel engelliler bu yıl icat edildi, iptale söz konusu olabilecek tek uygulama zihinsel engelliler bölümüne geçişlerdir, diğerlerinin hiçbirinde sıkıntı yok" derken yanılıyorsun.

Sanırım Biyoloji'den Fen ve teknolojiye alan değiştirdiniz.TTB'nin 97 ve 80 sayılı kararına göre fizik, kimya ve biyoloji mezunlarına Fen teknolojiye geçiş yapma hakkı verildi.Ama son anda meşhur,akla mantığa aykırı 5110 sayılı mütalaa ile bu hak FKB mezunu sınıf öğretmenlerinin elinden alındı.Bu durum pek çok branşta var.Şimdi size göre bunda sıkıntı yokmu?Aynı diplomaya sahip kişilerden birine geç birine dur.Bunu ilmi bilimsel bir açıklaması olamaz.Bu deli dumrul olayına benziyor.

bagimsiz-degisken
Daire Başkanı
07 Ekim 2012 17:34

zihin engelliler sorundur diyen arkadaşım.bunun örneğini bilmediğinizden olabilir mi? çünkü benim ilk atama yılımda bile açılmıştı bana.arayıp okulu sordum."evet başvurabiliyorsunuz ve biz atandıktan sonra sizi eğitime yolluyoruz" dediler.

hem zaten sınıf öğretmenliği mezunlarına kurs verip özel eğitime aldılar.bu ilk değil ki.kaldı ki bunu ilk atamada çokça yaptılar.onlara sesini yükseltmeyen; yıllardaır öğretmenlik yapmış, sınıfında kaynaştırma öğrencisi barındırmış (down sendromlu öğrencim vardı benim) bir öğretmenin zihin engellilere geçmesine söyleyecek pek bir şey olduğunu düşünmüyorum. su-i istimal edenler-edecekler müstesna!

Biyoloji 2000
Yasaklı
07 Ekim 2012 17:51

valla hocam zihinsel engellilere geçişi daha önce bilmiyordum öğrenmiş oldum, tabiki sınıfında kaynaştırma öğrencisi varsa daha tecrübeli olursun, ama bu sefer geçenlere hiçbir ön eğitim verilmeden sınıfa sokuldular, geçenlerde vardı birkaç hocamız burada ne yapacağız diye isyan eden, en az birkaç aylık eğitim verilmesi gerekiyordu hiçbir tecrübesi olmayanlara bana göre.

gelelim fkb ye, sanırım alanınızda çalışmadığınız için öyle bir uygulamaya gidildi, daha önceki alan değişikliklerinde öyle bir başvuru hakkınız var mıydı? yoksa sadece kendi alanınıza mı başvuru hakkı tanınıyordu? zaten dava açılmış söylenenlere göre, varsa bir haksızlık orada çıkacaktır. benim demem toplu iptal bekleyenlere idi açıkçası.

bagimsiz-degisken
Daire Başkanı
07 Ekim 2012 17:57

ben de zihin engellilere geçtim.4 yıl önce ilk atamada yazmadığım bölüme geçtim şimdi.tabii ki eğitim verilmesi gerekir.ama biliyorsunuz.ülkemizde bazı konularda "sanığın idamına, delillerin sonradan toplanmasına" karar veriliyor.

ama mutlaka eğitime alacaklardır.

mansur10
Memur
07 Ekim 2012 18:03

demekki alan değişikliğinden herkes memnun..yan alanı olayı tamamen saçmalıktır..hiç bir eğitim almayıp eğitimini sınıf öğretmenliği üzerine yapan bir kişi 15 yıllık sınıftan sonra nasıl ingilizceye girer.sizin mantığınız alıyormu.yada siz çocuğunuzu böyle bir öğretmene vermek istermisiniz..ziraatçi işletmeci iktisatçı kanatlı hayvan yetiştiricileri sınıf öğretmeni olalı en az 15 yıl oldu ve hala konuşuluyor..bu yan alan saçmalığıda en az bu olay kadar konuşulacak..artık idealist davranan kalmamış.herkes işinin görüldüğüne bakıyor en baştada ömer dinçer..tarih bu adamı türk değil dünya eğitim sistemine kara bir leke olarak düşecektir mutlaka..

Biyoloji 2000
Yasaklı
07 Ekim 2012 18:10

mansur hocam, bakış açısı şu: bakanın dediğine göre 33 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olarak boşta duruyor, ve de bunlara maaş ödüyoruz, yıllık maliyetleri 1,1 milyar tl demişti, ( tv de canlı izledim) şimdi orta kısımda açık var, yeni öğretmen almaktansa 4+4+4 sistemi yüzünden fazla olanları buraya kaydırsak ve devletin kaynaklarını korumuş olsak mantığı ile yapıldı. olayın maddi boyutu bu.

gelelim olayın eğitim kısmına, "eğitimde kar amacı güzülmez", ama bu bizim gibi ülkelerde pek uygulanmayan bir sözdür.

işin ilginç yanı, norm fazlaları değilde ( çünkü norm fazlalarının puanları düşüktür) 15-20 yıllık öğretmenler alan değiştirdi. zaten milletin isyanı daha çok buna, yüksek puanlılar önümüze geçti olayı kısacası.

mansur10
Memur
07 Ekim 2012 18:17

okulu orta okul olan herkes norm fazlası oldu hocam.benim okulum ortaokul oldu 15 yıllık öğretmenim.seneye il içi yer değiştirecektim okulum ortaokul olduğu için.ve kimbilir nereye vereceklerdi..ben sırf bu yüzden geçtim ama şuanki pişmanlığımı anlatamam ve benim gibi yüzlerce pişmanlık duyan biliyorum forumlarda okuyorum..

muammer45
Aday Memur
07 Ekim 2012 18:34

Ben de Beden Eğitimine geçtim ve pişmanım.Pişmanlık boyutum açıkçası ek ders alımıyacak olmam.Eğitim boyutu ise yetebileceğimi düşünüyorum ama bu haksızlık mı derseniz,bu işin eğitimini almış Beden Eğitimi mezunu arkadaşlara haksızlık elbette.Zamanında bizden önce bizim yerimize Ziraatçileri,Su Ürünleri mezunlarını Sınıf Öğretmeni olarak atadıkları gibi.İptal edilirse sevinirim de.Ne de olsa 15 yıllık bir alışkanlık var.Asıl sorun bu nesil bu alan değiştiren öğretmenler sayesinde yeterli eğitimi alabilecek mi.Bir eğitimci olarak sanmıyorum.Şimdi çocuğumun sınıfına alan değiştiren bir matematikçi veya ingilizceciyi kesinlikle istemem.Eğitimin kalitesi böyle yükselmez.Umarım bu atamaları iptal ederler.

andan44
Şef
07 Ekim 2012 18:38

Alanımda çalışmadığımdan böylebir uygulamaya gidilemez.

1.Yan alanı fen bilgisi olan sınıfçı bu alanda ne kadar çalışmışki onun başvurusu kabul ediliyor.

2.Esas olan daima mezun olduğun alandır.

3.FKB lere sadece mezun olduğun alana geçiş verilmekteydi.Fakat bu yıl TTB kararları ile FKB mezunlarına Fen ve teknolojiye geçiş hakkı tanındı.

Her zaman herkes eğitimini aldığı alanda çalışmalıdır.Esas alanına geçmek isteyene bu hak verilmelidir.Sırf 33 bin norm fazlası var diye böyle saçma sapan geçişler olmamalıydı.

Arkadaşımın okulunda yan alanı matematik olan sınıf öğretmeni matematiğe alanına geçti.Aynı okulda matematik mezunu sınıf öğretmeni istediği halde esas alanına geçemedi.

elce2005
Kapalı
07 Ekim 2012 18:45

eş özüründen samsuna kimyaya gelme şansım yoktu..mecburen alan değiştirdim..pişmanlığımı anlatacak kelime bulamıyorum..yıllarca lisede çalıştıktan sonra 5,6,7,8. sınıflarda olmuyor..beceremiyorum..çocuklarada yazık banada yazık..beceremiyorum derken kitaptan anlat çocuk anlamıyor bile ama ben yapamıyorum..isteyene geri dönme hakkı verilsin..

mansur10
Memur
07 Ekim 2012 18:48

Bu allahın emrimi ya..ya ne kadar saçma sapan bir ülkede yaşıyoruz.okulun ortaokul olsun nereye gönderecekleri belli değil ve bizde bu korku ile alan değiştirdik..keşke dağ başınada gönderselerde alan değiştirmeseydim..yokmu bunun bir çözümü arkadaşlar..

kimyacı1972
Yasaklı
07 Ekim 2012 18:49

elce2005 hocam hangi lisede çalışıyordunuz bilmiyorum ama lisedeki öğrenciler farklı değil.Sadece daha düşük yaş grubu olduğu için alışma dönemi geçireceksiniz.Bence zamanla alışırsınız,daha da seversiniz

2000murat
Memur
07 Ekim 2012 18:55

ben kimyacı 1972 ye katılıyorum...bende geçtim liseye göre iyi sadece gürültü fazla......

Toplam 432 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi