Editörler : "eskiyara"Pangaea
18 Ekim 2006 16:49

SARI ZARF

Bir okul müdürü sözlü olarak uyarmadan direk sarı zarf verebilir mi?yani savunmasını istyeyebilir mi?acil cevaplanırsa sevinirim teşekkürler

yakamoz26
Kapalı
18 Ekim 2006 17:02

Devletin dili yazıdır sayın hocam.Elbette verir.Zaten sözlü uyarma diye bir ceza şekli yoktur.Sözlü uyarılanlar da yazılı olarak tuanak altına alınır.

hakmen274
Memur
18 Ekim 2006 17:09

teşekkürler hocam.Ama benim eşim maruz kaldı bu duruma.5 senelik öğretmen ve 1 tek sefer okula geç gitmişliği yoktur.ama dün ilk defa geç gitmiş ve müdür savunmasını istemiş.Bir kaç öğretmen geç kaldığı halde sadece bunu eşime yapmış.bunu savunmasında belirtmesi gerekir mi?veya savunma da böyle biduruma yer verilir mi?

Salih Şahin
Yasaklı
18 Ekim 2006 17:10

verir.7 gün içinde savunmanı ister .ister savunma yaz isterse yazma.kafasındaki cezayı 657/ 125e göre verecektir.

hakmen274
Memur
18 Ekim 2006 17:13

cezayı bi sefer daha yaparsa almıyor mu?bildiğim kadrıyla bu uyarı yerine geçiyo

narses
Genel Müdür
18 Ekim 2006 17:17

Siz de Müdürü kınayın hocam...Savunmanızı yazın verin hiçbir şey olmaz. Basit bir kazayı hoşgörüyle çözemeyen bir müdür kendi yaptığından utansın..........

İnsanlar yaptıklarıyla hatırlanır..esen kalınız.............

Salih Şahin
Yasaklı
18 Ekim 2006 17:18

657/125 de hangi suçlara hangi cezalar verileceği yazılı.öğretmen çocuk değil ki uyarılsın zaten cezanın birinin adıda uyarma,cezası.ondan sonra kınama,maaştan kesme diye devam ediyor.

savunmanı müdürün yeterli görüyorsa ceza vermdende dikkatli olmanı yazabilir.

İSTANBULLUHOCA
Yasaklı
18 Ekim 2006 17:20

Siz 39 yıl hiç geç kalmadan derse zamanında girin ve 40. yıl dersinize 15 dk geç kalın. Bu durumda bile sarı zarf alabilirsiniz.

18 Ekim 2006 17:33

sarı zarfımız meşhurdur... hocam siz de mavi zarf verin müdüre... sarı zarflarlar yöneticilik yapmaya çalışan zihniyetleri yönetici yapan anlayışı yargılamak gerekli burada...

İSTANBULLUHOCA
Yasaklı
18 Ekim 2006 17:36

Sayın Hakmen274,

Eğer eşiniz gibi geç kalan 3-5 öğretmen varsa ve piyango eşinize çıkmışsa eşiniz savunma vermeyi reddetsin. Bunu bir dilekçe vererek halledecek.Dilekçesinde kendisi gibi geç kalan öğretmenler olduğunu ve sadece kendisinin savunmasının istendiğini belirterek müdürün tarafsızlığından şüphe duyduğunu belirtecek ve tarafsız bir muhakkik tayin edilmesini isteyecek. Bu muhakkik de genelde müfettiş olur. Eğer müfettiş sizin eşiniz gibi geç kalan öğretmen olduğunu tespit edip de sadece sizin eşinizden savunma istendiğini tespit ederse o müdür nasıl kıvıracak çok merak ediyorum.

Bu arada böyle bir şey yapacaksanız dilekçeyi 7.günün sonunda verin ki diğer geç kalan öğretmenlerin de savunmasını istedim diyemesin.Vereceğiniz dilekçenin mutlaka kayda girmesini de unutmayın...

ars1347
Daire Başkanı
18 Ekim 2006 19:42

Kusura bakmayın ama bu olayda biraz mantıksızlık var. Ben müdür değilim ama bir müdürün ilk defa geç kalmış birisinden savunma istemesi bana tuhaf geliyor. Sonuçta 5 yıldır öğretmense kendi çizgisi idare tarafından biliniyordur. Bu durumda bir defalık olan bir olaya savunma istenmez. Burada iki ihtimal var YA EŞİNİZ DEDİĞİNİZ GİBİ İLK DEFA GEÇ KALMADI SÜREKLİ GEÇ KALMA GİBİ BİR ALIŞKANLIĞI VAR ya da OKUL MÜDÜRÜNDE BİR TUHAFLIK VAR.

Eğer dediğiniz gibi sadece eşinizden savunma istenmişse eşiniz diğer öğretmenlerinde geç kaldığını ve neden onlar hakkında işlem yapılmadığını savunmasına eklesin

Kumpiter
Müsteşar
18 Ekim 2006 19:53

İsstanbullu hocam doğru söylüyor. Savunma verme zorunluluğu yok, idareye bir dilekçe verirsin 7. gün sonunda, ifadelerini de almadığından diğerleri, alır başına belayı.

Savunmaya, başkaları da geç kalıyor, bir tek benim ifademi aldınız demesi bir şey ifade etmez. Dikkate alınmaz, malum, kötü örnek, örnek teşkil etmez diye ifade var hukukta. Bence başka problem var müdürle eşiniz arasında, bahane aramıştır. Herkes o gün nöbete geç indiği halde bir tek ben uyarı almıştım zamanında, üstelik bir gün önce hakkımı vermeyen müdürden zorla hakkımı aldıktan sonra. Yani, sen öyle yaparsan ben de böyle yaparım. Boşverin yapsın, uyarır, bir defa daha yapar kınar, daha da yukarı gidemez.

yılmazsakarya
Yasaklı
18 Ekim 2006 19:54

Eşinizin açığını kolluyormuş,diğer öğretmenlerde geç kalıyor falan diye ifade verirse belgesiz iş olmaz ,diğer öğretmenleride karşısına almış olur ..ifadesinde daha önce hiç geç kalmadığını belirtsin,,müdürler toplantısında devamlı şu hatırlatılır: Arkadaşlar öğretmenlerinizin ilk geç kaldığında hemen sarı zarfı uzatmayın diye ,,eğer davranış haline getirmisse caydırıcı olması için ceza yoluna gidilebilir diye,eşinize ceza veremez amacı göz dağı vermektir ,,eğer ceza verirse ,öğretmen 3 açık verirse en kral müdür 10 katı açığı vardır kesinlikle budur olayı ,ilk açığında hiç affetmesin,,örneğin dersine girmedimi ,nöbetçi öğretmenin nöbet defterine işleme yetkisi vardır dersine girmedi diye ,,tabi bu da bir göz dağıdır eşiniz tarafından iş resmiyete dökülse kırk yılda 1 girmiyorsa müdür bir şey çıkmaz ,ama buna benzer çok açık verirler

haliltur
Aday Memur
18 Ekim 2006 20:02

hocam bana 07-12-2001 tarihinde okul müdürüm konusu uyarı olan bir sarı zarf verdi fakat hiç savunmamı almadı,kendisine niye savunmamı almadan bunu verdin diye sorunca,bu sadece uyarı dedi ceza değil dedi,şu anda bu yazı okulda dosyamda duruyor,peki aradan 5 şene geçince bu uyarı dosyadan çıkartılıyormu,benim 07-12-2006 tarihinde dilekçe vermem gerekirmi bunun affı için.

yılmazsakarya
Yasaklı
18 Ekim 2006 20:05

savunmasız ceza kimse veremez ,sizinki ceza değil, sözlü uyarı

yılmazsakarya
Yasaklı
18 Ekim 2006 20:07

Hangi olaydan uyarı almışsanız ,tekrarı halinde ,falanca tarihde sözlü uyarıya rağmen diye bir yazı gelebilir dikkatli olun:) 5 seneye gerek yok çıkarıp atarlar

yılmazsakarya
Yasaklı
18 Ekim 2006 20:09

sicilinize işleyen bir durum yok yani özetle

bebekce
Aday Memur
18 Ekim 2006 20:12

zarf veriliyorsa ceza almak hemn hemen kaçınılmaz olabilir, bu durumda idare mahkemesine gidiniz, uyarma - kınama için mahkemeye gidilmez deniyorsa da idare mahkemeleri böyle cezalar için biz bu konularla ilgilenmiyoruz demeyip değerlendirmeye alıyorlar.

vesselam

yılmazsakarya
Yasaklı
18 Ekim 2006 20:19

Zarf verilince ceza anlamına gelmez,sözlü uyarı belgelendirilir ,sözlü belge olur mu ,iki şahit mi bulacaksın :) Örneğin günlük planlarınızı zaman zaman aksatmaktasınız ,bu konuda daha titiz olmanız ve görevinizi tam yapmanızı rica ediyorum ,görevinizde başarılar diliyorum diye bir yazı alsan ,bu cezamıdır vesselam

sibelb
Aday Memur
18 Ekim 2006 20:28

Savunma istenmesi demek ceza kesindir demek.Savunma size sarı zarfta "uyarı" olarak geri dönecektir.İstediğiniz kadar diğer geç gelen öğretmenleri falan yazın.Ama HİKAYEEE...

yılmazsakarya
Yasaklı
18 Ekim 2006 20:35

yAHU BEN BU İŞİ 4 SENE YAPTIM VE BİR KAÇ KEZ SARI ZARF VERDİM BİLMEDİĞİNİZ KONULARDA NİYE ATIP TUTULURKİ , SAVUNMA ALMAK CEZA ALMAK ANLAMINA GELMEZ,,SAVUNMANIZ YETERLİ MAKUL GÖRÜNMÜŞTÜR DİYE CEVAP VEREMEZ Mİ AMİR

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi