Editörler : E.Kayı Han
30 Mayıs 2008 17:36

Tarihe Yön Vermiş Kişiler ve Etkileri

Türk ve dünya tarihinde yön vermiş, belli bir döneme damgasını vurmuş kişiler vardır.

Arkdaşlar bu konuda neler yazarlar?

Öncelikle ben başlayayım: Mustafa Kemal Atatürk.Bir milletin var olma savaşında en önde olmuştur.Yenilmez armadaya haddini bildirmiştir.

Modern Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.

limonum:)
Daire Başkanı
31 Mayıs 2008 01:03

Gelibolu'da kefensiz yatan, kanıyla vatanı vatan yapan yüz bine yakın çanakkale şehidini saygıyla anıyorum tarihimize yön veren kahramanlar...

mustaffa
Genel Müdür
31 Mayıs 2008 07:10

Türk ve Dünya tarihde 600 yıldan fazla etkili olmuş Osmanlı Devleti'ni kuran: Osman Bey...

..truth..
Kapalı
31 Mayıs 2008 11:03

Tarih sayfalarına mücadeleleriyle/zaferleriyle adını yazdıran kişileri, birçok arkadaşımız belirtecektir lakin tarihin mevcut/olası çizgileriyle oynayan ve istedikleri projeleri gerçekleştirmek isteyen güçlü / gücü farklı boyutlarda kanatların olduğunu düşünürsek sanırım tarihe adını yazdıran asıl bu gizli güçlerdir kesiniyatını yerleştirmek mümkün?

dilŞAD2
Kapalı
31 Mayıs 2008 11:28

Türk Tarihine yön veren şahıslar genel olarah uhreviyatı olan insanlar.Osmanlının kurulması,İstanbul'un fethi,Anadolu'nun Türkleşmesi,..vs. gibi...İslamdan öncesine bakılınca da şamanların,ak sakallı ihtiyarların,ulu kocaların etkisi apaçık görülmektedir.Boy boylar soy soylar Dedem Korkut işaret işaret eder gidilmesi gereken yeri...Hakan atlanır, pusatlanır çıkar meydana...İşaret edilen yere otağ kurulur,tuğ dikilir....:)

Afşın
Kapalı
01 Haziran 2008 13:56

Hep bizden (Türkler) örnekler verilmiş form da ben bizim dışımızda yabancılardan en beğendiğim askerlerden Amiral Nelson diyorum Fransızları denizlerden silen İngiltereyi güneş batmaz İmparatorluk haline getiren göğsünde Sultan III. Selim Hanın verdiği nişanı taşıyan adam...

Londra?daki Trafalgar Meydanını duymayan yok gibidir. Meydanının adı, tarihimize de bir vesileyle hizmeti geçmiş olan İngilizlerin efsanevî Amirali Horatio Nelson?un (ölümü: 1805) Napolyon?u tarihten silen zaferin hatırasını taşır.

İşte Nelson?un daha önce 1798 yılında kazandığı Aboukir (Ebu Hur) deniz zaferi de, İngiltere?nin dünya denizlerine egemen olduğunu perçinleyen, Avrupa ve dünya tarihinin dönüm noktalarından birisi olmuştur.

Amiral Nelson, 1798 yılında yine Fransızlara karşı yaptığı bir deniz savaşında sağ kolunu kaybetmiş ve İngiltere?de bir süre tedavi görüp iyileştikten sonra tekrar görevinin başına dönmüştü. Savaş bütün şiddetiyle devam ediyordu. Çekilen Fransız donanması şimdi Akdeniz?deydi ve nereye yöneleceği İngilizlerin meçhulüydü. Bir türlü doğru dürüst haber alınamıyordu. Oysa Fransız gemileri, Napolyon Bonapart?ın hiç beklenmedik kararıyla Mısır?a çevirmişti rotalarını.

Akdeniz?de ateşli bir arama ve kovalamaca başlamıştı. Nelson, tam 2 ay boyunca Fransız donanmasının izini aradı Akdeniz?in tuzlu sularında. Geçerken Malta adasını zapt eden Fransız filosunun, Mısır?ın İskenderiye şehrine yöneldiği haberi gelmişti nihayet. Nelson büyüklüğünü burada da gösterdi ve derhal filosuna emir verdi: İskenderiye?ye Napolyon?dan önce varacaklardı. Nitekim filo, düşmanlarından 2 gün önce İskenderiye?ye varmıştı.

İyi ama nerdeydi bu Fransızlar? Acaba istihbaratları yanlış mı çıkmıştı?

Endişeli bekleyiş, sonunda geri dönüp Fransız gemilerini arama emrine yol verdi. Halbuki biraz daha sabredip bekleselerdi, ne Napolyon?un Mısır?a çıkması imkânı vardı, ne de İngilizlerin yenilmez armadasının elinden kurtulması.

Ancak tam bu noktada tarihte nadir görülen bir olay meydana geldi. İskenderiye limanında Fransızları göremeyen Nelson, geriye dönmüş, fakat 60 mil mesafeden limana doğru ilerleyen Fransız donanmasını görememiş, filolar birbirinden habersiz bir şekilde ters yönde geçip gitmişlerdi. İki ezelî rakipten Napolyon İskenderiye?ye yollanırken, Nelson oradan ayrılıyordu. İşte Napolyon?a Mısır?ın kapılarını açan, bu yıldızın parladığı andı.

Şimdi Fransızları ellerinden kaçırmışlardı ve bir daha onlardan haberdar olabilmek, bir aylarını alacaktı.

Dönüp dolaşan ve İskenderiye limanına geri gelen İngiliz filosu, 1 Ağustos 1798?de, gün batımına yakın bir saatte nihayet Fransız gemilerini gördü. Nelson hep yaptığı gibi vakit kaybetmeden hücum emrini verdi. Baskına uğrayan Fransız gemileri büyük bir şaşkınlık içindeydi.

5 Fransız gemisine, 8 İngiliz gemisi ateş açıyordu. Saatler gece yarısını gösterirken, Napolyon?un, sayesinde Mısır?a çıkarma yaptığı filosu darmadağın olmuş, çoğu batmış veya esir alınmıştı. Bu arada Amiral Nelson da başından ağır surette yaralanmıştı. Ancak o sırada Nelson, yaralarına değil de, elinden kaçırdığı 2 Fransız gemisine yanıyordu!

Mısır?a çıkıp Doğu seferini başarıyla gerçekleştiren fakat orada mahsur kalan Napolyon, o moral bozukluğuyla ve can havliyle Akka kalesine saldırmışsa da Cezzar Ahmed Paşa?nın kuvvetleri karşısında yenilmiş, nihayet 1799 yılında bir fırkateyne atlayarak Mısır?dan Fransa?ya kaçmak zorunda kalmıştı. Ardında bıraktığı Fransız ordusunun İngilizlere teslim olması, sürpriz olmamıştır tabiatıyla.

İşte bu zafer sonrasında Osmanlı Sultanı III. Selim, Amiral Nelson?u, ?bilvesile? Osmanlı?ya yardımlarından dolayı tebrik etmiş ve ?daima hafifçe titreyip pırıldayan? pırlanta sorgucu ve apoletin püsküllerinin hemen bitişiğindeki ortası beyaz ay-yıldızlı ?murassâ nişanı? göndermişti.

Diğer Osmanlı hediyelerinin altın kılıflı bir kılıç, bir altın kaplama zarf ve kahve fincanı takımı olduğunu öğreniyoruz. III. Selim?in bu değerli hediyeleri, halen Londra civarında, İngiliz Deniz Harp Okulu?nun bulunduğu Greenwich?deki İngiliz Deniz Müzesi?nde teşhir edilmektedir.

Zaferiyle Osmanlı Devleti?ne dolaylı olarak yardımda bulunan Nelson, Padişah?tan aldığı pırlantalı sorgucu önemli törenlerde taktığı gibi, murassa nişanı da göğsünden hiç eksik etmemiştir. Hatta 1805 yılında yapılan ünlü Trafalgar savaşında Napolyon?un ipini çektikten sonra, savaşta aldığı yaralardan dolayı sancak gemisinin ambarlarından birinde son nefesini verirken, üniformasındaki 3 nişandan birisi, bu ay-yıldızlı zarif Osmanlı nişanıydı.

Şimdi Greenwich?deki İngiliz Deniz Müzesi?ne gidenler, Nelson?un bir tutam saçıyla birlikte murassa Osmanlı nişanını ve (yanda resmi görülen) ?çelenk? adı verilen pırlanta sorgucunu, kılıç ve kahve takımıyla birlikte görerek şu savaşların nelere kadir olduğunu düşüneceklerdir muhtemelen.

Velhasıl Osmanlı Devleti, herkesin çöktü çökecek dediği yaralı bir döneminde dahi yabancı generallerin göğsüne bir nişan taktığı zaman bu, dünya tarihine geçen bir hadise oluyordu. ?Ya bugün?? demeye dilim varmıyor...

mustaffa
Genel Müdür
01 Haziran 2008 22:55

Milyonlarca insanın hayatına mal olan, 2.Dünya Savaşı'nın çıkmasına sebeb olan: Adolf Hitler...

meyyafarikin
Yasaklı
01 Haziran 2008 23:08

cengiz han ve timur..

mustaffa
Genel Müdür
02 Haziran 2008 12:41

Osmanlı'nın en zayıf döneminde; bu devlet hala ölmedi diyen, Balkanlarda üstün Rus ordusuna karşı kahramanca çarpışan,Plenve geçilmez diyen; Gazi Osman Paşa...

dede ali
Kapalı
02 Haziran 2008 15:11

Hz.Muhammed Mustafa s.a.v

etkileri; alemin yaratılış sebebi.

Afşın
Kapalı
07 Haziran 2008 17:41

Dede Ali gardaş öyle bir isim verdinki (S.A.V) daha bu formun devamı gelirmi aklımda yazacak bir kaç isim daha vardı ama Resulullahın isminin yanında esameleri bile olmaz bende sustum.

mustaffa
Genel Müdür
07 Haziran 2008 23:00

Evet peygamberimiz yüzyıllara damgasını vurmuştur.

Bunun yanında çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmet....

dilŞAD2
Kapalı
04 Eylül 2008 12:38

Peki şimdilerde yada Atatürk'ten sonra tarihimize yön vermiş en birincil şahsiyet kimdir...?Ben bulamadım...

erarslan38
Kapalı
04 Eylül 2008 13:02

belirleyici bir lider bulunmaktamıydı??

her ne kadar Başbug sayılan bir lider olsa da , dünya bunu kabul ediyordu ama, bizdeki bölünme sonucu Onu bile kabul edemedik.

dilŞAD2
Kapalı
04 Eylül 2008 13:16

Şimdi top ABD de...sıra bize geldiğinde umarım gol fırsatı yakalarız...:)

erarslan38
Kapalı
04 Eylül 2008 19:01

"Şimdi top ABD de...sıra bize geldiğinde umarım gol fırsatı yakalarız...:)"

burdan ne çıkarmamız gerekiyor, sayın bayan.eger biz böyle uyumaya devam edersek, bırakın gol atmayı, topu bile onlardan alamayız.

"gelen gideni aratır " diye bizde bir söz vardı,ve her gelen yönetici sınıfımız bir birinden kötü çıkmaya başladı, ne devletin onuru bırakıldı,- ne milletin şeref-şan-din-imanı bırakıldı-, ne de şehit kanlarıyla sulanmış bu vatan üstünde bir Türk devletinin toprakları kaldı ;satıla satıla.

dilŞAD2
Kapalı
04 Eylül 2008 19:54

eraslan ben sayın bayan olarak ümitvarım...Üstelik senin dediğin gibi de bir uyku durumu söz konusu değil diye düşünüyorum.

Anız altında öyle bir nesil var ki gün ışığına çıktığında dünyanın kaderi değişecektir emin olunuz...

erarslan38
Kapalı
04 Eylül 2008 21:06

kusura bakmayın ;sayın bayan için ,o inancı ben de taşımasam buraya yazacak ümidim elbette olmayacak.

"şu istikbali inkılap içinde en yüksek gür seda İslamın sedası olacaktır". B.S.N.

"İNANIYORSANIZ, EN ÜSTÜN SİZSİNİZ"

bununda bilincindeyim. AKİF'İN " ASIM NESLİ" VAR ELBETTTE, ama ne zaman kendini gösterecek,iş işten geçtikten sonra mı?

dilŞAD2
Kapalı
04 Eylül 2008 22:30

Kalp gözünüzü açınız sayın eraslan...Şöyle bir bakın etrafınıza...Asımın nesli heran heryerde farkedilmek hevesiyle bakmakta gözlerimize...:)

erarslan38
Kapalı
05 Eylül 2008 00:32

benim gözleim fazlasıyla açık dilşad hanım; kimin ne oldugunu,Asım neslinin de kimler oldugunu çok iyi bilmekteyim...

velakin , o neslin iş başına getirilmesi görev yapmaları hep engelleerle olacak, ama"silkinip de kendine geldiğinde ASIM NESLİ" önünde hiç bir engel duramıyacaktır.

Allaha emanet olunuz.

11 Şubat 2012 13:04

Benim için MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TEK adamdır!

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi