Editörler : E.Kayı Han
08 Ağustos 2010 00:04

Acil Soru?Adak kurbanı kaç parçaya ayrılır?Kaç yaşında olacak?

Adak kurbanı kac yaşında olacak ve kaç parcaya ayrılacak?

Ber-ing
Şube Müdürü
08 Ağustos 2010 00:14

lütfen bilmeyenler cevap yazmasın.işinin ehli olan biri cevap yazarsa sevinirim

sefalab
Daire Başkanı
08 Ağustos 2010 11:29

normal kurban ın hükümlerini taşımalı yani koyun ve keçi ise 1 yaşında olmalı veya 1 yaşında gibi gösterişli olup en az 6 aylık olmalı hiç bir özrü de olmamalı kulağı kesik veya bir yeri kırık olmamalı gözü kör olmamalı

sığır cinsi ise kesinlikle 2 yaşında olmalı

parça konusunda 60 parça diye bir duyum aldım ama emin değilim etini sahibi yiyemez bundan dolayı bir hayır kurumuna veya fakire verilmeli

rb2344
Memur
08 Ağustos 2010 11:35

Adak kurbanı da vacip kurbanı gibidir. Vacip kurbanda aranan şartlar adak kurbanı için de geçerlidir.

Kurban şu üç cins hayvandan olur:

1 - Koyun ve keçi.

2 - Sığır. Mandalar da sığır cinsinden sayılır.

3 - Deve. Bunlar dışında kalan hayvanlardan kurban olmaz. Bu üç cins hayvanın hem dişisinden, hem de erkeğinden kurban olur. Fakat koyun ve keçinin erkeği daha efdaldir. Koyun ve keçi bir yaşını, sığır iki yaşını, deve ise 5 yaşını doldurmadan kesilmemelidir. Ancak koyun 6 aylık olduğu halde bir yaşındaki gibi cüsseli ve gösterişli ise, kurban edilmesi câizdir. Keçinin ise bir yaşını doldurması şarttır. Kurbanlık hayvanın toplu, gösterişli ve semiz olması da şarttır. Bir koyun ve keçi yalnız bir kişi adına kurban edilebilir. Sığır cinsinden bir hayvanı veya bir deveyi, bir kişi kurban edebileceği gibi, 7`ye kadar (yedi de dahil) kişi de ortaklaşa kurban edebilirler. Bu yedi kişinin de Allah rızası için kurban kesmek niyetinde olmaları şarttır. İçlerinden biri kurbana niyet etmeksizin sırf et almak için iştirâk etse, hiçbirinin kurbanı sahih olmaz. Katılanların sayısının tek veya çift olması mühim değildir. Ortaklar kurbandan hisselerini tartarak ayırmalıdırlar. Götürü usûlü ile taksim câiz olmaz.

sefalab
Daire Başkanı
08 Ağustos 2010 11:52

adak kurbanı nı sorduğun için söyleyeyim diğer ortaklar da adağa niyet etmeli eğer sığır ve deve cinsinden ise

yani adak kurbanı genelde bir kişi keser ve ortama göre koyun veta keçi olur makbul olanı koç tur

Ber-ing
Şube Müdürü
08 Ağustos 2010 15:37

peki kaç parcaya ayrılacak?

candela
Yasaklı
08 Ağustos 2010 15:45

ne 60 arkadaşım ne diosunuz siz yahu devemi kesiyorsunuz:))

bir bütün olarak ta vakıfa bırakabilirsiniz yada parçalara bölerek çevrenizdeki ihtiyacı olan insanlara eşit büyüklükte dağıtın

candela
Yasaklı
08 Ağustos 2010 15:48

tek parçaya ayır kurbanın büyüklüğüne göre birer kiloda dağıtırsın yarım kiloda ama mümkünse eşit dağıt

sefalab
Daire Başkanı
08 Ağustos 2010 17:29

en iyisi bütün olarak bir hayır kurumuna ver ama adak kurbanı olduğunu söyle

60 arça olayı farklı anlaşıldı ben de zaten emin değilim dedim

kml83
Başbakan Müsteşarı
08 Ağustos 2010 17:53

normal kurban nasıl kesiliyorsa adak da öyle kesilir.

zaten adak kurbanından aile fertleri yiyemez.yani fitre kimlere düşmüyorsa, onlar yiyemez.

yemek isterseler eğer, örneğin 3 kg alırlar o etten yerler, 3kg etin parasını fakirlere verirler.

bulunulan yerde kaç fakir varsa onlara dağıtılır.ama eve en yakın olanlara vermek gerekir.bir keçiyi zaten ancak 15-20 eve versen normal olur.bir yenek yapacak kadar düşer herkese.ama bir kişiye de verilir 5 kişiye de.kişiye kalmış.

am en güzeli, mahalledeki 5-10 fakir gözetiilmeli.

ben geçen hafta kestim bir tane.bir yaşından büyük bir keçiydi.20kg dan fazla eti çıktı.anama söyledim, mahalledeki 15 tane eve dağıt diye.insan akrabasına da verebilir.ama kendisi yiyemez.

Ber-ing
Şube Müdürü
08 Ağustos 2010 22:38

saolun hocalarım

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi