Editörler : oto-danisman-expert
19 Ocak 2010 21:18

Ara gazı ne demek ya?

bilen söylesin yeni öğreniyorum böyle şeyleri.

19 Ocak 2010 21:32

Vites değişiminde gaz vermektir.Vites kücültürken ve yükseltirken vites boştayken gaz vermek olayı bildiğim kadarıyla.

tatlıfındık
Kapalı
19 Ocak 2010 21:35

ama vites boştayken gaz verince motordan güçlü bi ses geliyo.zarar vermez mi?

19 Ocak 2010 21:52

kamyoncu tabırıdır...

ara gazı vermek ıcın ya kamyon un olacak ya cok guclu bır araban yada arabanın egzosu patlak olacak yoksa komık olur..

motora zarar vermez genelde hızlanma sırasında 1 den 2 ye yada ıkıdın uce gecerken ara gazı verılır motor bagırtılır oradan gecerken dıkkat cekmek ıstenen kısının dıkkatı cekılır.

sonra yas ılerler bunlar komık gelmeye baslar :)

*Peter*
Yasaklı
19 Ocak 2010 22:08

Nelere takar olduk yaa :D:D

By_Onder
Genel Müdür
19 Ocak 2010 22:51

Yeni nesil bunu genelde egsoz sesi için yapar ama bazı karburotörlü araçlardada vites değişirken motor soğuk olduğunda araç stop etmesin diye yapılır boştayken gaz vermek tabi bizimm insanımız bunu bile gelişi güzel bırakmamış bi ritim katmayıda ihmmal etmemişdir 2 kısa 1 uzun

fakat bu varoluş noktasında gerksiz bi hareket değildir kamyoncu tabiridir teknik açıklamasını yapmayacağım burda kara şanzuman olarak tabir edilen araçlarda vites değiştirirken motor devrinin düşmemesi amacıyla gaaz verilir

uglykidjoe
Müsteşar
20 Ocak 2010 09:23

Eski model kamyonlarda kara şanzuman tabir edilen vites kutularında bazı viteslerin kolay geçmesi için motor devrini yükselltmek için verilen gazdır.biz bunu yapmıyoruz tabi...

İkinci anlamı ise birini yapmaması gereken bir işi daha iyi yapması için verilen teşviktir.

Örnek :'' Hocam sen neymişsin ya...'' '' Müdür bey , ne kadar güzel idare ediyorsunuz...'' gibi...

tatlıfındık
Kapalı
20 Ocak 2010 21:54

UYGLYCİM

çok iyi aydınlandım valla arabaya yağ mı çekmiş oluyorum şimdi...he he heeee

uglykidjoe
Müsteşar
20 Ocak 2010 22:22

Yok yok finduk araba için değil kişiler içindir.

"Sen şimdi bu dolabı beşinci kata çıkaramazsın.."

"Yok ya çıkartır. Adamdaki kalıba bak"

Duydun mu gaz sesini?

Hikmet__84
Aday Memur
20 Ocak 2010 22:32

uglykidjoe çok güzel anlatmış ben de bi ekleme yapayım sadece ara gazı değil aslında ara gazı çift debriyaj olarak geçer.kara sanzımanlı araçlarda örneğin vitesi ikiden üçe almak için önce debriyaja basılır, vites boşa alınır, ayak debriyajdan çekilir ve ara gazı verilir, sonra tekrar debriyaja basılarak vites üçe alınır:):)özellikle eski ford kamyoncuların vazgeçilmezidir bayılırlar o sese habire vites değiştirirler 1 takviye,1, 2 takviye,2,3 takviye,3.....:):)

DjLaNeT
Aday Memur
21 Ocak 2010 10:32

Buyuk Araclarda ve Traktorlerde Vites Kucultmek icin Yapilir,Traktorlerde ozellikle cok ise yarar :))

elif teacher
Kapalı
22 Ocak 2010 20:23

mesela bir arkadaşın filan seni birisine karşı doldurunca buna aragazı denir :)) yani ben bu kadarını biliyorum :))

tatlıfındık
Kapalı
24 Ocak 2010 16:59

süpppppeerrr anladım daaa..

phantom25
Müsteşar
25 Ocak 2010 03:43

AS 900 veya 950 kamyondan daha kral aragaz bilmem:))

usecer
Aday Memur
29 Ocak 2010 09:26

Araçlar için aragazı vermek olgusunu arkadaslar gayet iyi anlatmış.

İnsanlar için aragazı vermek ise tam bir komedidir herkez yer bu aragazlarını kimisi daha sonra uyanır ama olan olmustur:)))))

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi