Editörler : Pangaea
20 Eylül 2012 17:50

Ücretli Öğretmenlerin Yapmakta Zorunlu Olmadığı Eğitim Öğretim Görevleri

Çalıştığınız okullarda yapmak zorunda olmadığınız bir çok görev üzerinize iş yükü olarak yıkılmaktadır. Hâlbuki sizler hem sınava hazırlanan hem de para kazanmaya çalışan zorunlu işçiler gibisiniz(yanlış anlamayın zorunluluk kelimesini, üzüldüğüm için söylüyorum).

Arkadaşlar; okullar size gerçekten mecbur ve sizi kolay kolay işten çıkaramazlar. Siz okula başladıktan sonra, yeni bir ücretli öğretmen bulmak gerçekten zor. O yüzden size verilen ek yükleri yapmak zorunda değilsiniz. Sizler maksimum 30 saat ders aldığınızda alacağınız ücret 800-900 küsur iken kadrolu öğretmenlerin çıplak taban maaşları 1700 liradan başlamakta, ek ders ile bu maaşları 2000 lirayı geçmektedir. Geçmeyen de var çünkü her öğretmen ek ders alamamaktadır. Kadrolu öğretmenlerin yapması gereken birçok zorunlu iş sizlere ücret alamadığınız halde yaptırılmaktadır. Lütfen cesaretiniz varsa aşağıda yazacağım görevleri yapmak zorunda olmadığınızı bilin. Sadece dersinize girip çıkarak, öğrencilere en iyi şekilde dersinizi anlatıp ve kişilik olarak olumlu modeller olarak(sizin tek göreviniz budur) görevinizi gerçekleştirin. Çünkü sizin herkesten çok fazla enerjiye ihtiyacınız var(ders çalışmak zorundasınız.).

MEB Personel Genel Müdürlüğü?nün bazı yazıları incelendiğinde;

Ücretli öğretmene verilemeyecek görevler

* Kulüp danışmanlığı görevi verilemez.

(Zor bir iştir. Hiç bir kadrolu öğretmenin yapmak istemediği ama ek ders aldığı için katlandığı bir görevdir. Toplantısı, dosyası, çalışmaları vs vardır sizi yorar. Ne zaman ki kadroya atanırsanız o zaman gönülden yapmaya çalışın, lütfen kadrolu olunca içinizdeki ateşi kaybetmeyin)

* Ücretli öğretmenlere şube rehber öğretmenliği görevi verilmez.

(Zor bir iştir. Raporu vardır, dokümanı vardır, testi vardır, veli toplantısı vardır vs vs. Ne zaman ki kadroya atanırsınız bir öğretmen olarak yapmanız gereken en önemli iştir. Çünkü her öğrenci değerlidir ve onları çok iyi tanımanız gerekir.)

* Ücretli öğretmenlere belleticilik görevi verilmez.

(yatılı okulda ücretli öğretmenlik yapan arkadaşımız varsa bilgisi olsun.).

1 gün belleticiliğin karşılığı 4 saat ek derstir eğer yetersiz öğretmen durumunda size rica ile de olsa böyle bir görev verilirse ücret verilebileceğini sanmıyorum.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Pansiyonları Yönetmeliğinin 3 maddesinde; Belleticilik; ilköğretim ve orta öğretim kurumlarında okuyan parasız ve paralı yatılı öğrencilerin, ders saatleri dışında pansiyonlarda eğitim ve gözetimi ile bu Yönetmelikte belirtilen diğer idarî hususları yürütmekle görevli kişileri ifade eder" şeklinde tanımlanmıştır.

* Ücretli öğretmene nöbet görevi verilemez.

Öğretmenin önemli ve zor görevlerinden biridir. Gün boyu ayakta olmak demektir. Büyük sorumluluktur. Nöbetçi öğretmen görevli olduğu gün ders başlamadan 30 dk önce gelir ve dersler bittikten 30 dk sonra gider.(okula göre değişebilir). 40 dk dersten sonra hemen görev yerine gitmek zorundadır çünkü nöbet yerinde olabilecek olumsuz durumların hepsinden nöbetçi öğretmen zorunludur. Düşünün bir çay almaya gitse ve o anda o koridorda kavga ettikleri için ya da koşturup düştüğü için öğrencinin birine kötü bir şey olsa sorumlusu nöbetçi öğretmendir. Çünkü nöbetçi öğretmen orada olsa olumsuz durumların gerçekleşmesini engelleyebilir ya da engellenebilmesi için idareye haber verebilir. Tüm bunların hepsi kadrolu olarak atanan öğretmenin görevidir. Gün boyu yorulduktan,ücretini bile alamadıktan sonra, sen eve gidip nasıl sınava hazırlanacaksın ücretli öğretmenim.

* Ücretli öğretmenlere derse hazırlık ve planlama görevi karşılığı ders ücreti ödenmez.

Sende derse hazırlık ve plan yapıyorsun fakat kadrolu öğretmen gibi her 10 saat için 1 saat ek ders ücreti almıyorsun.

* Ücretli öğretmenin sigortası tam yatmaz.

Sen 30 saat derse girersin sigortan aylık maksimum 19 gün üzerinden yatar. Kadrolu öğretmen 15 saat maaş karşılığı bile derse girse sigortası tam yatar.

DAHA BİR ÇOK GÖREV VAR VERİLEMEYECEK....

BİR OKULDA ÇALIŞABİLİRSİN, GÜZEL ÖĞRENCİLERE GÜZEL BİLGİLER AKTARABİLİRSİN. AMA SORUMLUMLUĞUN VE ZORUNLULUĞUN OLMAYAN GÖREVLERİ YAPMA, YAPMAK ZORUNDA DEĞİLSİN.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE BU GÖREVLER VERİLİYOR İSE ONLAR İÇİNDE ŞARTLARIN İYİLEŞTİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

zuhal karadağ
Kapalı
20 Eylül 2012 17:59

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET EŞİT HAK

KADROLU ÖĞRETMENİN YANINDA ASGARİ ÜCRETLE 8 AY ÖĞRETMEN ÇALIŞTIRMAK SONRA KAPININ ÖNÜNE KOYMAK SOSYAL DEVLET İLKELERİNE AYKIRI DEĞİL MİDİR

O ZAMAN BÜTÜN MESLEKLER ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞTIRILSIN

NEDEN TASARRUF SADECE BİZİM MESLEK GRUBU ÜZERİNDEN YAPILIYOR

EĞİTİM ÇOK MU DEĞERSİZ

DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ HOCAM

jack skellington
Şube Müdürü
20 Eylül 2012 18:03

bu dediklerin yalan oldu cedsed

çünkü artık iş sözleşmesi imzalanırken ücretlilik için bu maddeler konuluyor ve ona göre imzalatılıyor ya

kabul etmeyip imzalamayacaksın ve çalışmayacaksın yada kabul ediceksin ücretlilik yapacaksın

zuhal karadağ
Kapalı
20 Eylül 2012 18:03

HA BRE TV KANALLARINDA BİR ÖĞRETMENİN DEVLETE MALİYETİ GÖSTERİŞ İÇN HESAPLANIYOR BU ONURUNU KIRICI BİR DAVRANIŞ DEĞİL MİDİR ?

O ZAMAN BÜTÜN MESLEK LERİN TEK TEK MALİYETİ HESAPLANSIN AÇIKLANSIN TV KERDE

BU ÖĞRETMENLERİ DIŞLAMA KÜÇÜLTME POLİTİKASININ AMACI NEDİR

b-shimmer
Müsteşar Yardımcısı
20 Eylül 2012 18:06

ÜCRETLİYİ KABUL EDİYORSAN BUNLARI DA YAPMAK ZORUNDASIN!

cedsed
Aday Memur
20 Eylül 2012 18:19

jack skellington hocam hangi şehirdesiniz. çok yakın arkadaşlarım ücretli öğretmenlik yapmakta ve böyle bir iş sözleşmesi imzaladıklarını söylemektedirler. sizin bulunduğunuz şehir de böyle bir uygulamamı var?

Diyelim ki var, o zaman neden 10 saate 1 saat alamıyor?

diyelim ki var, o zaman neden rehberlik veya sosyal kulüpten 2 saat ek ders alamıyor?

LÜTFEN KÖLELİĞE RAZI OLMUŞ GİBİ DAVRANMAYIN...

cedsed
Aday Memur
20 Eylül 2012 18:38

Bunlar yapılmak zorunda değil, yapıyorsanız ücreti verilmek zorunda. Bir çok kadrolu öğretmen ücretli öğretmene stajyer gibi davranıp bu işleri onun üzerine yıkıyor.

Ha bir okulda ücretli olarak çalışıyorken kalkıpta bunları okul müdürüne, müdür başyardımcısına ya da müdür yardımcısına söylemenin kolay olmadığını biliyorum ama keşke ücretli öğretmenler ağız birliği yapıp böyle bir davranış sergilese. Müdür kalkıpta bırak işi git o zaman diyemez. Sadece lafı dolandırır ve bir şekilde o işi size yaptırır.

Müdürler şu an çok zor durumda ve sürekli ücretli öğretmen arayışı içerisindeler bilginize...

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi