Editörler : "eskiyara"Pangaea
04 Mayıs 2010 14:01

okulda idareci olarak görev yapanların maaş ve ekdersleri değiştirilmeli

Yeni başlyan bir öğretmnein maaşı 1300tl ekdersle birlikte,1700 küsür olmaktadır fakat bu ekdersle 1700 oaln maaş emekli olunduğunda 1300 tl üzerinden hesaplanmakta buna mukabil emekli maaşlarında düşüş olmaktadır,Ekders ücretinden ziyade öncelikle maaşlar iyileştirilmelidir.

Okullara yönetici seçilirken belli bir hizmet süresi istenirken,kurum müdürü olacaklarda A,B,C tipi kurumlarda belli bir süre çalışma gerekliliği,sınav ve ek 1,ek 2 gibi kıstaslar koduktan sonra atamaları gerçekleştirilen yöneticilerin,görevden alınmalarıda çok kolay olmaktadır.Görev ve sorumluluğu fazla,angarya işleride bitmeyen yöneticilerin maaşlarında artış oluyor mu?Hayır ekderslerinde yarım gün görev yapan öğretmenden 80-100 tl fazla,ekzersiz yapan öğretmenden ise azdır.İkili okullarda göev yapan idarecinin görevi sabah 07:00 den akşam 18:00 akadar sürmektedir.Günde 11 saat görev başında olan idareci olan öğretmeni hakkını kim savunacaktır

04 Mayıs 2010 15:53

Yönetici atamam vet yer değiştirme yönetmeliği ile bir nebze rayına oturan yöneticiliğin artık özlük sorunlarıda bir an önce iyileştirmesi vakti gelmiştir.Diğer mesleklerde olduğu gibi görevde yükselenin ekonomik olarak durumunda da değişme olmalıdır.

Bakanlığın bu konuda hiç bir çalışması olmadığı gibi sendiklarında sanırım pek bu konuyla ilgili talepleri de yok.İlginç olan Uzman ve baş öğretmen olan öğretmen ekstra ödenti alırken (gerçi alın bu ödenti cuzi miktardadır),yönetici olanlar ise hiç birşey alamamaktadır.

04 Mayıs 2010 16:22

ortada büyük bir haksızlık var ikili eğitimde çalışan idareci ayda 40 saat fazla mesai yapıyor ve bunun karşılığı yok

gülistanım
Aday Memur
04 Mayıs 2010 16:43

Aynn katılıyorum arkadaş.Bir yönetici öğretmeninden fazla almalıdır.

04 Mayıs 2010 16:48

idareci arkadaşlar nerdesiniz

04 Mayıs 2010 18:23

idareci olan arkadaşlar memnun sanırım bu durumdan,biz böyle olursak TİF işlerinde olduğu gibi iş yaptırıp üstüne para da verirsin,pazar günü gel okulu beklede derler,Temizlikçi,boyacı,marangozu,camcısı,ben seni tanırım paramı senden alırım der eğer iş yaptırcaksan, velisi gelir ayrı söylenir okulun temizliği güvenliği,kamera sistemi ........neden yok,ilçesi ayrı kızar neden bişey yok diye... öğretmeni neden bunlar yapılmıyor,ben mi yapcam,ben dersime girerim gerisi beni ilgilendirmez,idarenin görevi der....herkes birşeyler ister ama kimse bunun kayanğını sormaz nerden getireceksin diye ama sorumluluğu ve hesabını senden sorarlar,bul yap ,yapamazsan istifa et diye söylenip dururlarrr

Herkes birşeyler söyler ama nedense idareci 2 satır yazmaz,kendi hakkını savunmak için

ezberbozucu
Yasaklı
04 Mayıs 2010 20:47

ya kardeşim akşama kadar oturuyorsunuz.bide zam istiyosunuz.el insaf be. okadar zor da madem neden öğretmenlik yapmıyorsunuz.okulda asıl unsur öğretmenler ve öğrencilerdir.yani öğretenler ve öğrenenler.idarecinin görevi bu eğitim ortamınını yan işlerini yapmaktır.yani düz iş.idareciye ekders ücreti ödenmesi yanlıştır.derse girmeden ekders ücreti mi alınır.

HATTA VE HATTA İDARECİLERE YARIM MAAŞ VERİLMELİKİ ÖĞRETMENLİKTEN İDARECİLİĞE KAÇMAYA ÇALIŞILMASIN.İDELİST OLANLAR YAPSIN İDARECİLİĞİ.

05 Mayıs 2010 07:40

ezberbozucu sen insanların hak aramasından,bu başlığı açmasından neden bu kadar rahatsız oldun.madem biz yatıyoruz madem bu kadar idarecilik rahat sen de idareci ol.nedir sıkıntın?

fasfakirim
Yasaklı
05 Mayıs 2010 08:46

idareciye bak ekzersiz yazmış ( Egzersiz) öğretmenlikten kaçmak idareci olmak için sendika kapılarını aşındıranlar memnun değilseniz dönün öğretmenliğe bana sınavı kazandım teraneleri okumayın yağdanlıktan aldığınız takdir teşekkür maaşla ödüllendirme ( bizim okulda 1. sınıf öğretmeni 40 öğrencinin 11 ini okumaya geçiremedi sendika farkından dolayı takdir aldı ) çıkarın öyle idareci olun bakalım kaç puanınız kalacak

05 Mayıs 2010 10:55

yazık sana birilerinin idareci olması sana bu kadar koyduysa sen de olsaydın.nazar etme ne olur çalış senin de olur :)

gülistanım
Aday Memur
05 Mayıs 2010 11:09

syn ezberbozucu idarecilik nedir , ne iş yapar biliyormusun ? Sorumlulukları nedir biliyor musun ?İdareci olmasın senin gibiler derse dahi girmezler.Haksız mıyım arkadaşlar ????????

05 Mayıs 2010 12:24

Haklısın hocam haklısın.bize burda ahlak dersi verenleri öğretmenler odasından derse gönderene kadar canımız çıkıyor.

05 Mayıs 2010 13:30

Ezberbozucu arkadaş; sen 40 kişiden sorumlusun biz okul ve sizden de sorumluyuz.Yan gelip yatma meselesine gelince,sizin iki katı okulda kalıyoruz,tam gün nöbet tutuyoruz ,idari işleri yapıyoruz de yapıyoruz,6 saat dersimize de giriyor yetmiyor boş geçen derslerede giriyoruz.Sınıfta baş edemediğiniz öğrencileride yanımıza gönderiyorsunuz,saymakla bitmez idarecinin işini.Kaldı ki siz kendi okulunuzda olumsuz bir örneğinizi tüm idarecilere mal edemezsiniz.

Ama bir konuda haklısınız idarecilere ek ders yerine maaşın içinde olmalı ekders + görev tazminatı.

Okul müdürünün görev tazminatı en az 500 tl ,mdr baş yrd 450, mdr yrd 400 tl olmalı.(Neden bu kadar olmalı sorusunun cevabı; egzersiz yapan yapan bir öğretmenin ekders+egzersizi)diye düşünüyorum.

İdareci arkadaşların bu konudaki fikirlerini ve önerilerini bekliyorum

fatih8001
Kapalı
05 Mayıs 2010 13:59

sonuna kadar katılıyorum hocam yöneticilikte ekders yerine görev tazminatı verilmelidir bence görev tazmitanıda okul müdür yardımcısına 400 tl müdürbaşyardımcısı için 500 tl okul müdürü içi 600 tl il ve ilçe şube müdür için 700tl il müdür yardımcı ile ilçe milli eğitim müdürleri için 800 tl il müdür içinde 1000 tl görev tazminatı verilmelidiğr vede maaşları öğretmeninkinden en az 300 tl fazla olmalıdır

afraezgi55
Aday Memur
05 Mayıs 2010 14:22

kesinlikle katılıyorum öğretmenden farklı bir parayı hak etmiyorlar. okulda ki tüm işleyişi öğretmenler yapsın müdür ve yardımcıları keyfine baksın.... nasıl böyle bir beklentide olursunuz.?? tenefüslerde koltuğunda kalkan işleri rehber öğretmene yıkan, öğretmenleri gözlemek en büyük işleri olan bir kesim .hayır eskiden maaş filan yaparlardı şimdi oda yok... bu işteğin anlaşılır bir yönü yok. öğretmenlerin maaşını arttırmalı idarecilerinki aynı kalmalı...

Koray29
Kapalı
05 Mayıs 2010 14:31

Valla bizim okuldakilerin bir şey yaptığı yok geneli dew öyle sanırım. Derste boğazı patlatan biziz, öğrenciye uğraşan biziz zaten oturdugunuz yerden 18 saat haftada ekders alıyorsunuz. Çok zorsa geçin öğretmenliğe hocam sizi tutan yok. Hem gözünüze batan ekzersizi! de alırsınız işte fena mı...

ezberbozucu
Yasaklı
05 Mayıs 2010 16:52

bi tana memur 10 tane idarecinin yaptığı işi yapıyor zaten.memur oldunuz diye öğretmenlere dil uzatmayın.

bakın kardeşim okullara birer müdür birer tanede öğrenci işler memuru yeterlidir.öğretmenler de kendi işlerini yapmalıdır .

şu an türkiyede binlerce kişi idareci asdı altında bedavadan maaş alıyor .yazık bu milletin emeğine...

05 Mayıs 2010 20:30

Benim muhatabım öğretmen değil Bakanlık yetkilileridir,çözüm mercii ast olamaz,Kişisel düşünceleriniz geneli kapsayamaz,olumsuz örnek vererek genel emsal olarak göstermek,doğruyu yansıtmadığı gibi kişisel husumet,kin güderek yazılmış olarak kabul görür.

Binlerce bedavadan maaş aldığınız dediğiniz kişiler,belli bir aşamadan geçtikten sonra o makama gelmektedir fakat en küçük bir hatadan dolayıda hakları elinden alınmaktadır.Hepsinden önemlisi iş yükü bakımından ağırlığı ile ücret arasındaki dengesizlik sorun teşkil etmektedir.

(Amacım öğretmen-idareci çekişmesi değil idarecilerin mağdur olduğu durumdur,ama arkadaşlar olumusuz örnekleri geneli kapsayacak şekilde veriyorlar.Öğretmenlik mesleği dışındaki kişide arkdaşlar gibi yazsa "öğretmende ne yapıyor ki?ohh Ne

güzel tatili bol.Bedavadan maaş alıyorsunuz sizin yaptığınızı ücretlide yapıyor..Yarım gün okul,toplamda 240 dakika okul, onunda yarısı sus ,oturla geçiyor demesi ne kadar doğruysa öğretmenlerinde idareci için sarf edilen sözleride o kadar doğrudur.Hariçten kimse gazel okumasın.Egzersiz örneğine gelince bizimde elimizde sertifika var ama egzersiz yapamıyoruz,sadece emsal olsun diye yazdım uğranılan haksızlık boyutu)

Emsal alınan diğer mesleklerde görevde yükselmelere paralel olarak maaş artışıdır.

Bazı arkadaşlar idarecilerinin ekdersi olmamalı diyorlar bende bu konuda katılıyorum.İdareci olanlar eğitim öğretim hizmetleri alanından genel idare hizmetleri sınıfına geçmelidir.

Maaş içersinde ekders ücreti olurken ,bu görevle ilgili görev tazminatı konarak çalısanda motive edilmelidir.Bakanlık yöneticilerin özlük haklarını düzenleyen,yönetmeliği bir an önce çıkarmalıdır.

muallimimecnun
Kapalı
05 Mayıs 2010 23:09

Milli eğitimde esas olan Öğretmenliktir; bu yüzden eğitimin diğer birimlerinde görev yapan arkadaşlara öğretmenlerden daha yüksek ücret verilmesi uygun değildir.

06 Mayıs 2010 10:55

GÜNCELL

gülistanım
Aday Memur
07 Mayıs 2010 17:11

Bu başlıkta başka yorumları da bekliyorum.

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi