Editörler : oto-danisman-expert
25 Eylül 2017 00:57

bu gün sıfır araç alacak olsanız vites tercihiniz ne olurdu?
arkadaşlar bu gün araç alacak olsanız düz vites mi otomatik vites araç mı tercih edersiniz?

Bu ankete 30 günde, 39 kişi oy kullandı ve 25/10/2017 00:57 tarihinde sona erdi.

cengaver44
Kapalı
25 Eylül 2017 09:37

arızayla özdeşleşmiş dsg hariç hepsi olabilir.

er-form
Müsteşar
25 Eylül 2017 20:03

mmt i shift ve easytronic dsgden çok çok daha sorunlu şanzımanlardır

Toyota mmt den, honda i shiftten, opel easytronicten vazgeçiyor yeni araçlarına tam otomatik ya da cvt koymaya başladılar

dsg denilen çift kavrama şanzımanlar bir çok markada kullanılıyor tabi isimleri değişik ama nedense dsg hariç hepsini alırım diye bir genellemeye gidebiliyorsun, çift kavramayı kullanan diğer markalar da halen sorunlu powershift, edc vs.

yakıt tüketimi, konfor ve performans olarak onun üzerinde şanzıman yok şuan

dsgnin de çeşit çeşiti var kuru ıslak vs.

audinin manuel vitesi yok neredeyse hepsi de dsgnin yatırılmış hali olan çift kavramayı kullanıyor cvt a4 ler dahi dsgye geçti

düşük hacimli motorlarda cvt tarzı şanzımanlar kullanılabiliyor ama performanslı araçlarda geliştirilmiş tam otomatik ya da çift kavrama almak lazım diğerleri yüksek torka ve performanslı kullanıma uygun değil

opelin at6 dediği tork konvertörlü tam otomatiği çok iyi bir şanzıman 136 beygir ve 320 torka dayanabilen bir şanzıman gayet de performanslı

Mercedes ve BMW de kullanılan tam otomatikler de çok iyi

yoksa düşük hacimli bir araç alacak olsak cvt yeter 150 torkluk araçta da bunu başarmak iş değil zaten

Konad35
Memur
25 Eylül 2017 20:16

Sıfır araç almak mı hayal hayallll

cengaver44
Kapalı
25 Eylül 2017 22:32

mmt-i ve i shift dsg'den daha mı sorunlu??? karşılaştırmak bile abes. mmt-i ve i shift vites geçişlerini hissettiriyor deseniz daha doğru olur. arızada dsg ile kimse yarışamaz. arızada açık ara öndedir dsg.

er-form
Müsteşar
25 Eylül 2017 22:56

mmt den dumanlar, yanık kokuları çıkıp İstanbul trafiğinde yerinden kalkmadığını yaşamış bir insanım

sokaklarda mmt dediğinden 3 tane dsg dediğinden 30 bin tane var satış rakamları ve sokaklar ortada

ezbere konuşmayı bırak artık cengaver

cengaver44
Kapalı
25 Eylül 2017 23:06

satış ölçü ise dünyanın en çok, türkiye'nin ise c sınıfında en çok satılan araçlarından biri corolladır. ben otomatik şanzumanda toyota ve honda'nın sabıkasını duymadım. ama dsg şanzuman arızalarıyla ilgili daha önce kanıt ve belge vermekten yorulduğumu ben biliyorum. çin'de 384 bin aracın sadece çin'de toplatıldığı haberini vermiştim. üstelik çoğu vw forumlarındaydı hatta bir dsg mağduru da açtığı davayı kazanıp sıfır araç almıştı. dünyanın en sorunsuz ve sağlam şanzumanlarını japonlar üretiyor. mesela chevrolet bile toyota'nın kullandığı aisin şanzuman kullanıyor.

er-form, 7 yıl önce

mmt den dumanlar, yanık kokuları çıkıp İstanbul trafiğinde yerinden kalkmadığını yaşamış bir insanım

sokaklarda mmt dediğinden 3 tane dsg dediğinden 30 bin tane var satış rakamları ve sokaklar ortada

ezbere konuşmayı bırak artık cengaver

er-form
Müsteşar
25 Eylül 2017 23:12

onun için herkes passat almak için sırada

milyonlarca dsg araç var bir kişi mahkeme kazanmış sıfır araç almış

ilahi cengaver

er-form
Müsteşar
25 Eylül 2017 23:16

doğru ama Toyota toplatıp hatasını düzeltmez

manuel kullanın vitesi geçirin der

haznede 1 litre yağ kalır yağ ekler 10 bin bakımına kadar idare eder der geri gönderir

cengaver44
Kapalı
25 Eylül 2017 23:21

yağ yakma sorunu 99-2003 arası corollalarda vardı. yani 15 sene önce. onun masrafı da dsg gibi 7-8 bin tl değildi, çok çok serviste 1 litre yağ eklersin. 50-100 tl'ye patlar. üstelik. corolla'nın karşılığı passat değil jetta. o da satışta diplerde sürünüyor. sen corolla ile passat'ı karşılaştırıyorsan demek ki sen de itiraf etmişsin corolla passat ayarında bir araba

er-form, 7 yıl önce

doğru ama Toyota toplatıp hatasını düzeltmez

manuel kullanın vitesi geçirin der

haznede 1 litre yağ kalır yağ ekler 10 bin bakımına kadar idare eder der geri gönderir

er-form
Müsteşar
25 Eylül 2017 23:32

2010 model dizel corollanın yağ yaktığını görmüşlüğüm var

99-2003 arası dediğin Corollalar toyotanın çıkardığı kasalardan bir tanesi, halen bagajlarında yağ bidonu ile geziyorlar, keşke 300 bin tanesini toplayıp da önlemini alsalardı, o kasa efsane kasa denilen kasadan daha modern daha yakışıklı bir kasaydı, tutulmadı denildi geçildi, halen satamıyor çoğu kişi ellerinde kaldı

sıfır araç alacam da 10 binde olan bakımına yağı yetişmeyecek 50-100 tl ekle ekle nereye kadar

beğenmediğin opel, vw 15 binde bir bakıma çağırıyor sıfır araç yağ mı yakarmış

passat ile corollayı karşılaştırıp da aynı ayarda demeyecek kadar araçlar hakkında bilgi sahibiyim

senden başka bunu diyebilecek bir insan olduğunu da sanmıyorum

dsg dediğin seat, vw, skoda, audi markalarının 15-20 tane farklı modelinde kullanılıyor hepsini mi sayaydım ilk aklıma gelen passatı örnek gösterdim, yoksa passat kim Corolla kim

er-form
Müsteşar
25 Eylül 2017 23:37

alıp yeni motor koymaları gerekirdi bak bakalım 7-8 bin lira masraf çıkar mıydı çıkmaz mıydı?

sözde garanti veriyor ve sıfır araç satıyorlar

otomatik araç satmış araç yerinden kalkmıyor baskı balata yanığı kokusu, dumanı çıkıyor elinle kaktır bire tak sıkışık trafikte bunların kafası karışıyor manuel kullan diye adamı başından savıyor

2010 model dizel sıfır araç satmış araç 6 binde yağın yarısı kalmamış bir şişe yağ katayım nasıl olsa 4 bin sonra bakıma gelecen paranla yağ değiştirecen diyor

diğer tarafta adam üretimdeki kusurunu kabul etmiş müşterisini çağırıyor aracı toplatıyor araç toplattı diye adı çıkıyor:)

99-2003 dediği bir kasanın üretimi zamanında o da çağırsaymış da motor değiştirseymiş 7-8 bin masraf çıkarmıymış çıkmaz mıymış görürdük o zaman

er-form
Müsteşar
25 Eylül 2017 23:38

adam manuel kullanacak olsa manuel vites alır di mi ama cengaver?

cengaver44
Kapalı
25 Eylül 2017 23:42

bu konularda daha önce de çok tartıştık. kişiye veya bakış açısına göre değişir. ben en az 7-8 bin dsg arıza masrafı yerine bakıma erken gider senede çok çok 50-100 tl fazla veririm. sen dsg riskini göz önüne alabilirsin. sonuçta ben memurum gelirim belli riskli araç almam 2 yıl garantili ne zaman arızalanacağı belli olmayan dsg yerine corolla veya 6 yıl garantili civic alır, gönül rahatlığıyla binerim. düz vites tercih edenlere de vw almayın demedim zaten. düz viteste isteyen istediğini alsın. en azında arıza olsa bile otomatik gibi masrafı çok değil.

er-form, 7 yıl önce

2010 model dizel corollanın yağ yaktığını görmüşlüğüm var

99-2003 arası dediğin Corollalar toyotanın çıkardığı kasalardan bir tanesi, halen bagajlarında yağ bidonu ile geziyorlar, keşke 300 bin tanesini toplayıp da önlemini alsalardı, o kasa efsane kasa denilen kasadan daha modern daha yakışıklı bir kasaydı, tutulmadı denildi geçildi, halen satamıyor çoğu kişi ellerinde kaldı

sıfır araç alacam da 10 binde olan bakımına yağı yetişmeyecek 50-100 tl ekle ekle nereye kadar

beğenmediğin opel, vw 15 binde bir bakıma çağırıyor sıfır araç yağ mı yakarmış

passat ile corollayı karşılaştırıp da aynı ayarda demeyecek kadar araçlar hakkında bilgi sahibiyim

senden başka bunu diyebilecek bir insan olduğunu da sanmıyorum

dsg dediğin seat, vw, skoda, audi markalarının 15-20 tane farklı modelinde kullanılıyor hepsini mi sayaydım ilk aklıma gelen passatı örnek gösterdim, yoksa passat kim Corolla kim

er-form
Müsteşar
25 Eylül 2017 23:53

evet tercih meselesi

yerinden kalkmayan, yanık kokuları, dumanlar içinde kalan ve sözde uzun yıllar garanti verip de bu modeller böyle size otomatik sattık ama manuel kullanma zevkini de tattırmak istiyoruz şehir içinde manuel kullanın diyen

uzuuuuuuun yıllar garanti verip de 10 binde bir gelin arada da gelin yağ katalım deyip yağ yakan araç satan aracı alıp almamak tercihe kalmış

bu şekil garanti oluyorsa 85 sene bile garanti verebilirim

öteki övdüğün aracın da frenleri tutmuyormuş kızaklıyormuş frene basınca yakın takip etmeyin diyorlar hemi de kendi kullanıcıları servis kronik arıza diyormuş, bu modeller böyle geldi diyormuş

yok yok araç üretip 95 sene bile garanti verebilirim ben

6 sene dediğin ne ki

cengaver44
Kapalı
26 Eylül 2017 00:04

dsg ve turbonun masrafı yanında toyota'nın yağ yakma masrafı devede kulak kalır. otomatik şanzumana gelince ben burada otomatik vites tavsiyesi isteyenlerden toyota ve honda'nın cvt veya tam otomatiğini tercih etmelerini mmt-i ve i shift'ten uzak durmalarını söyledim bunu arıza yüzünden değil vites geçişlerini hissettirdiği için söyledim. peki sen objektif vw temsilicisi bir kere dsg'den uzak durun, turbosuna dikkat edin dedin mi? amerika ve çin'e neden 10, türkiye'ye neden 2 yıl garanti veriyor diye eleştirdin mi, emisyon skandalı nedeniyle müsterisini ve dünyayı aldatan vw'e hiç laf söyledin mi?

er-form, 7 yıl önce

evet tercih meselesi

yerinden kalkmayan, yanık kokuları, dumanlar içinde kalan ve sözde uzun yıllar garanti verip de bu modeller böyle size otomatik sattık ama manuel kullanma zevkini de tattırmak istiyoruz şehir içinde manuel kullanın diyen

uzuuuuuuun yıllar garanti verip de 10 binde bir gelin arada da gelin yağ katalım deyip yağ yakan araç satan aracı alıp almamak tercihe kalmış

bu şekil garanti oluyorsa 85 sene bile garanti verebilirim

öteki övdüğün aracın da frenleri tutmuyormuş kızaklıyormuş frene basınca yakın takip etmeyin diyorlar hemi de kendi kullanıcıları servis kronik arıza diyormuş, bu modeller böyle geldi diyormuş

yok yok araç üretip 95 sene bile garanti verebilirim ben

6 sene dediğin ne ki

er-form
Müsteşar
26 Eylül 2017 00:14

vw ye laf söylediğimi gösterirsem bu forumu terk edecek misin?

(çine meksikaya uzanmadan, kıvırmadan evet ya da hayır diye bir cevap bekliyorum)

brera-2
Müsteşar Yardımcısı
26 Eylül 2017 22:02

Anket sanki biraz yanlış olmuş gibi

yarı otomatik zaten otomatikleştirilmiş manüel şanzumandır.

dsg ,edc,dct çift kavramalı otomatikleştirilmiş manüel şanzımandır

mmt ,esaytronic tek kavramalı otomatikleştirilmiş manüel şanzımandır

tam otomatik tork konvartörlü şanzımandır.

cvt sonsuz dişli oranın sahip şanzumandır...

Tercihime gelirnce 1. sırada edc gelir sonra 6 ileri olan dsg

m@earsln
Şef
28 Eylül 2017 16:33

valla arkadaşlar şu anki tercihim opel insignia 1.6 cdtı grandsport du herhalde alırdım. tam otomatik şanzman var kendilerinde. sınıfının en güçlü dizeli var kendilerinde. yol tutuşu çok çok iyidir kendilerinin. fiyatı da uygundur arkadışımın..

arabayı alacağım bütün koşullar tamam(nşa) tek bir eksiğim kaldı o da PARA.....

Okantrkc
Memur
23 Ekim 2017 00:44

Çift kavramadan uzak durup tam otomatik tork konvartörlü alırdım.

Hukuk10
Genel Müdür
23 Ekim 2017 10:08

otomatik fiyatları böyle yüksek olursa manuel takılmaktan başka çare yok

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi