Editörler : E.Kayı Han
10 Nisan 2012 11:27

2 yıllık ilahiyat bitirip meb de din kültürü dersi

arkadaşlar 2 yıllık ilahiyat bitirip okullarda din kültürü dersi verebilme imkanı varmı?

10 Nisan 2012 12:06

sevgili arkadaşım meb asla böyle bişey yapmaz çünkü böyle şeyler ancak diyanette olur.fakat en kısa zamanda ygs den ilahiyat bitirmenizi veya dgs ile ilitam okumanızı tavsiye ederim çünkü binlerce ilahiyat mezunu var ayrıca diyanette çalışan ilahiyat mezunlarıda mebe geçmek için çablarken önlisans imkansız

fuzuli06
Daire Başkanı
10 Nisan 2012 12:32

biliyorsanız cevap verin kardeşim. Tabi ki 2 yıllık önlisans mezunu olan kişi başvurduğu ilçe milli eğitimde kadrolu din kültürü öğretmeni açığı varsa ve ilçe milli eğitime müracaat eden ilahiyat dört yıllık mezun yoksa ya da yeterli ihtiyaca yetecek kadar değilse sırasıyla başvuran önlisans mezunlarından ücretli öğretmen olarak alıyorlar.

Ve bu eklde önlisans mezunu olarak meb de ücretli öğretmenlik yapan arkadaş ve tanıdıklarım var. Ve bunların çoğu istanbulda yapıyorlar.

karagöz hoca
Aday Memur
10 Nisan 2012 12:46

s.a.aöf.sosyal bilimler mezunuyum.1999 dan beri giriyorum.bu arada izmir merkezdeyim.arkadaşların çoğu girmek istemiyor.yani isteyen herkese var.

ibrahim oruç
Aday Memur
10 Nisan 2012 12:55

ilahiyat mezunları yeterli olmayabilir kanısındayım.

inş.önlisantan da alım olur.ilitam okuyoruz 3.Sınıftayız ama yine de önlisans olarak geçiyor bakalım hayırlısı

melihhoca
Aday Memur
10 Nisan 2012 12:56

biligilerinizden dolayı teşekkürler

talip66
Aday Memur
10 Nisan 2012 14:13

Önlisans mezunları ihtiyaç olduğu takdirde ek ders karşılığı derse girebiliyorlar. Fakat kesinlikle kadroya alınmazlar. O iş ancak DİYANET'te olur. Şartsız, şurtsuz, sınavsız... MEB'de 15 yıl önce yapmışlar ama daha sonra onlara LİSANS tamamlatmışlar. O şekilde bir alım olacağını sanmıyorum

seyyid235
Aday Memur
10 Nisan 2012 14:42

O tarz işler ancak diyanette olur yorumlarına katılıyorum.

http://www.fasiharabic.com/ilahiyat/item/319-atanamayan-ilahiyatcilar-geliyor.html

"İlitamla beraber 4 yıllık ilahiyat mezunu sayısı 12045. Bu sayı yeni ilahiyat fakülteleriyle birlikte çok yakında 15 bini bulacaktır. "

Şu anda mebin 10 bin ilahiyat mezununa ihtiyacı olduğundan bahsediliyor haberlerde ne kadar doğru yanlış tartışılır ama ilahiyatçı ihtiyacı olduğu kesin.. şu anda yıllık 12 bin mezun veren ilahiyatlarda bayan yoğunluğu olduğunu hatırlatayım %70 ile %80 dolaylarında. Bu ilahiyat öğrencileri normal olarak dkap öğretmenliği tercih etmiyorlardı. ihl öğretmenliği için uğraşıyorlardı. Şimdi onlar için bu iş daha kolay olacak. Ama onlar için de formasyon problemi var hala. Büyük ihtimalle bu ihtiyacı ilahiyatlar karşılayacaktır. ama ücretli öğretmenliklerde 4 yıllık ilahiyat mezunları başvurmazsa tabi ki önlisans mezunlarının istihdam edilmesi normal..

önlisans ilahiyat mezunlarının 4 yıllık mezunların girdiği lisans kpssesine ve eğitim bilimleri kpsssine katılmadığını hatırlamak gerek. Atamalar bu puanlar dikaate alınarak yapılıyor..

_cenkcan_
Aday Memur
10 Nisan 2012 19:26

seyyid 235 hocam 9 senelik gorevliyim bende geçiş yapmak istiyorum ama formasyonum yok başvurabilirmiyim yuksek lisans yapıyorum hangi kpss ye girmem lazım kaç almalıyım bilgilendirirmisiniz

korlukar
Memur
10 Nisan 2012 21:58

peki bu ücretli başvuruyu ilçe milli eğitime yapsak oluyor mu yolu yordamı nedir ben de şansım denemek istiyorum ayrıca köy okullarına da verebiliyor mu?

10 Nisan 2012 22:08

s.a ben şuanda görev yaptığım köyde derslere giriyorum yanlız haftada 8 saat sınırmalası var arkadaşlar yani 10 saat açık olsada 8 saatten fazla giremiyorsun

tewhid
Şef
10 Nisan 2012 22:43

şuan ki 2 yılllık önlisans eğitimi o kadar zayıf ki o eğitimle koyun çobanı bile olunmaz

talip66
Aday Memur
11 Nisan 2012 17:34

8 saat diye bir sınırlama yok diye biliyorum... Muhtemelen okuldaki idareci derse giriyordur ek ders için. İhtiyaç ne ise o kadar saat için onay alınır. Ona göre de ders verilir.

korlukar hocam:

İlçe veya il milli eğitimde Eylül ayı gibi duyuruya çıkarlar. Talepleri alırlar ihtiyacı olan okullara yönlendirirler. Bir de yıl içerisinde askere giden doğum iznine veya ücretsiz izne ayrılan öğretmenler oluyor. Dolayısıyla milli eğitimlerden takip edebilirsiniz.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi