Editörler : supporters.
27 Ağustos 2009 06:07

idari mahkemelerdeki davalar ne kadar sürede sonuçlanır?

sayın hukukçu arkadaşlarım.eş durumuyla ilgili dava açmak istiyorum idari mahkemeye.nasıl açmalıyım?ne kadar sürede sonuçlanır?teşekkürler

umutsuzkişi
Daire Başkanı
27 Ağustos 2009 08:49

İstanbulda bir tanıdığımızın avukatı olarak açmış olduğum idari işlemin iptali davası tam 1 yılda sonuçlandı. Ayrıca bunda yd yada duruşma talebi de yoktu. Buna göre fikir sahibi olabilirsin.

by14
Şef
27 Ağustos 2009 10:02

bilen yok mu?yardımcı olur musunuz lütfen

Dear_
Müsteşar Yardımcısı
11 Mart 2011 11:31

Ben de beayiş için idare mahkemesine daca açacağım sendika avukatıyla.

Dava NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR ?

öteki_
Yasaklı
11 Mart 2011 11:52

Davaya göre değişir. Ortalama aşağı yukarı bir yıl ancak temyiz edilir ve Danıştay bozarsa çarpı iki.

maserati87
Aday Memur
12 Mart 2011 14:13

1-3 YIL ARASI

nmkayan
Aday Memur
14 Mart 2011 13:40

duruma göre değişir yürütmenin durdurulmasını istersen ve y.d şarları oluşmuşsa 2-3 ay içinde sonuç alırsın. yoksa dava en fazla 1 yıl sürer. kaldıki çok karşık omayan eş durumu tayinlerinde daha erken bile neticelenir sana tavsiyem küçük şehirlerede dava açma imkanın varsa(görev kuralları dahilinde) orda aç daha çobuk sonuçlanır.

öteki_
Yasaklı
14 Mart 2011 13:48

Görev kuralları dahilinde küçük şehir? Yetki demek istedin sanırım.

İdari davadan bahsediyor.İdare Mahkemesi görevli elbette. Yetkili mahkeme ise bellidir. İmkanla alakası yok ki.

Ayrıca davalar n fazla 1 yıl sürer de yanlış bir ifade olmuş. Zira 2006'dan beri süregelen iki davam var.

yaşarcık
Genel Müdür
27 Temmuz 2012 18:54

arkadaşlar il içi yer değiştirmeye başvurdum.başvurumun onaylanması gerekirken il milli eğitim tarafından reddedilmiş.il milli eğitime gittim.gözümüzden kaçmış,başvuru hakkınız varmış dediler.dava açabilirsiniz dediler.acaba ne kadar sürede sonuçlanır?

--bUrCu---
Genel Müdür
28 Temmuz 2012 22:09

YAŞARCIK hocam Yürütmeyi Durdurma talepli ve Duruşma İstemli açın.

2-3 ayda Yürütmesi Durur (işlem gerçekten hukuka aykırı ise), Yürütmeyi Durdurma kararı çıktığı andan itibaren, MEB 30 gün içinde Mahkeme kararını uygulamak zorunda. (Davanın sonuçlanması beklenmez, bekleyemezler, 30 gün içinde Yürütmeyi Durdurma gereğince sizinle ilgili yeniden işlem tesis etmezlerse, MEB yetkilileri suç işler. Savcılığa dava açarsanız, haklarında ceza davası açılır. bunu bildiklerinden, mutlaka uygularlar.)

Yalnız davayı açarken, hem MEB i hem İl Valiliğini Davalı gösterin. bu durumda hangisi davalı olur tam kestiremedim. siz her ikisini birden Davalı gösterin, İdare Mahkemesi zaten asıl davalıyı kendiliğinden belirler ve dava dilkçesini yollar.

Birde mutlaka, adli tatilin sona ermesinden 10 gün kadar sonra Mahkemeye gidin, mahkeme kaleminden davanızın heyetteki hangi hakime düştüğünü öğrenin ve hakimle gidip konuşun, durumunuzu anlatın, hızlanması konusunda faydası olur.

yaşarcık
Genel Müdür
28 Temmuz 2012 23:26

burcu hanım çok teşekkür ederim bilgileriniz için.

--bUrCu---
Genel Müdür
29 Temmuz 2012 00:13

İnşallah buna gerek kalmadan sorun çözülür hocam. İdare işlemi resen iptal eder belki.

bu arada savcılığa dava açarsanız yazmışım, savcılığa dava açılmaz, suç duyurusunda bulunulur..:)

adalet loading
Kapalı
08 Ağustos 2012 23:30

Burcu,, meb"in tüzelkişiliği olmadığı için ayrıca devlet tüzelkişiliğini de temsil etmediği için davada taraf olamaz. davada hasım devlet tüzelkişisi olduğu için, dava da bunu temsil etmeye yetkili bir sujeye karşı açılır. ilde devlet tüzelkişiliğini sadece vali temsil eder, kaymakam sadece hükümeti temsil eder. bkz.2010 idari yargı sorusu..

adalet loading
Kapalı
08 Ağustos 2012 23:34

121. ve 122. soruları aşağıdaki bilgilere göre

cevaplayınız.

Ankara?da bir lisede öğrenci olan A, girdiği matematik

dersi sınavından beklediğinin altında bir not almış;

velisi B, öğretmenle eskiden kalan bir husumeti

olduğunu, çocuğunun düşük not almasının da bu

husumetten kaynaklanan bir kin gütme sonucu

olduğunu düşünmüş ve dava açmaya karar vermiştir.

121. Buna göre B, kime karşı hangi yargı kolunda dava

açabilir?

A) Lise Müdürlüğüne karşı idari yargıda

B) Lise Müdürlüğüne karşı adli yargıda

C) Ders Öğretmenine karşı adli yargıda

D) Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğüne karşı idari

yargıda

E) Ankara Valiliğine karşı idari yargıda

--bUrCu---
Genel Müdür
09 Ağustos 2012 00:12

@adalet loading

evet haklısın bakanlıklar devlet tüzel kişiliğini temsil ediyordu. bende öyle hatırlıyorum, gerçi uzun zaman oldu ama.

Belki söylediğin teoride doğrudur ama fiilen MEB baya baya davada taraf oluyor. Bir sürü Mahkeme kararında MEB Davalı veya Davacı sıfatına sahip. bunuda yaşayarak öğrendim.

örnek mahkeme kararı için:

http://www.danistay.gov.tr/10d_2012_335.pdf

--bUrCu---
Genel Müdür
09 Ağustos 2012 00:17

@adalet loading

Yukarıdaki sorunun cevabı, E şıkkı.

piyizci35
Aday Memur
03 Eylül 2015 15:26

Selam arkadaslar ben %50 engelli polis memuruyum son cikan engelli yasasina istinaden bir sefere mahsus tayin istedm Aydin iline herkes benim tayini garanti olarak gorurken tayinimi yapmadilar ankaraya goruse gittim 2016 yapalim dediler aspirin verdiler yani emniyet genel mdlgu yonetmeigini cikartmamis engellilerle ilgili hicbirsey yazmiyor Aydinda izmire gidip geliyorum zaten kalp rahatsizligim var ne yapmaliyim bilmiyorum acil yol gosteren olursa cok sevinirim

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi