Editörler : E.Kayı Han
14 Ekim 2008 01:51

Kürtçe de 100.000 e aşkın kelime mevcuttur

hint-avrupa dil grubunda bulunan KÜRTÇE mezopatamya bölgesinde konuşulan bir dildir. bunun dışında da bazı bölgelerde konuşulmakta ama azınlıktadır. KÜRTÇE de noktalı harfler mevcut değildir. 31 harften oluşmaktadır. bunun yanısıra phir (yaşlı kadın) yazılır ne p olarak okunur ne de b olarak. kürtçe yi bilenler bilir. bunun gibi khev (güvercin)çhav (göz)de mevcuttur.

xwendewan(öğrenci) buna benzer kullanımlarda yer alır

SAYGILARIMLA

eucly79
Yasaklı
14 Ekim 2008 01:56

öyle bir dilki kendi aralarında bile anlaşamıyorlar,hangi kürde bakarsan bak yarı Türkçe yarı kürtçe konuşuyor.benim gördüğüm bildiğim hiçbir millet kendi dilinde konuşurken her defasında başka bir dili kullanmaya ihtiyaç duymaz.bazıları 100000 kelimemiz var derler bazıları nüfusumuz 30000000 der.hani bir söz vardır sözüm meclisten dışarı yanlış anlaşılmasın ''ya sen saymayı bilmiyorsun ya da hiç dayak yememişsin''

14 Ekim 2008 02:06

BUNUN SEBEBİNİ BİRAZ KENDİNİZE SORUN. BİR DİL KULLANILMADIĞI ZAMAN DİĞER DİLLERDEN ETKİLENİR Kİ KULLANILAN BİR DİL BİLE DİĞER DİLLERDEN ETKİLENİR. ÖRNEĞİN türkçe de kullanılan

tırs tım nerden geliyo. bi bak bakalım. hele ki bu dil kaldırılmak isteniyorsa yine bu kadar yaşıyosa helal olsun bizlere

eucly79
Yasaklı
14 Ekim 2008 02:24

benim dediğim konuşmanın içinde Türkçe kelimelerin geçmesi değil.Kürtçe konuşurken 2-3 cümlede bir Türkçeye geçiyorlar.Sordum neden böyle yapıyorsunuz diye birbirlerinin konuştuklarından çoğu şeyi anlamıyorlarmış.Urfalılar başka Hakkarililer başka Bingöllüler başka konuşuyor.bir de merak ettim sağlık karnesine neden sağlık karnesi diyorlar,bunun kürtçede karşılığını yıllardır bulamadılar mı,o kadar kelime var ama 2 kelime hala bulunamamış.

saba,,
Kapalı
14 Ekim 2008 02:29

sanki heryerin türkçesi birbiriyle aynı da...

yaw,

onca kelime bilgime rağmen,şehrimden uzaklaştıkça sanki türkçeden uzaklaşıp,kiril alfabesine yaklaşıyorum...

14 Ekim 2008 02:37

işte söledim sebebini bir dil konuşulmadığı zaman diğerlerden etkilenir. urfada türkçe muşta arapça iran da farsça heryer bir dilden etkilendi ve anlamak zor oldu biraz ama isteyen öğreniyo ben herkesi anlıyom türkiye sınırlarında.

sağlık karnesi sonradan çıkan bir kelime olduğundan ve insanlar türkçe öğrenmek zorunda kaldıklarında sonradan çıkan bir şeye halk kelime bulamaz. anacak kürt dil kurumu olacak ki bulsun. bildiğim kadarıyla da karna tendurusti diye geçer.

eucly79
Yasaklı
14 Ekim 2008 02:40

Türkiye sınırları içinde Türkçe konuşupta birbirlerini anlamayanlar var mı

eucly79
Yasaklı
14 Ekim 2008 02:43

Neyse siz anlıyorsanız sorun yok.ama 100.000 kelime de yok.olan kelimelerin de yüzde 90 ı başka dillerden.''good night''

14 Ekim 2008 02:44

peki anlamasalar ayıp olmaz mı. günün 24 saati konuşulan bir dil eğitimi verilen bir bide anlamasınlar. o zaman yuh derler adama. bide kürtçe yi ele al. o gözle bak. kesinlikle yasak edilen ve son zamanlarda karışılmayan bir dili düşün. aynısını türkçe için düşün. eminim unutşlurdu türkçe için aynı şeyler yapılsaydı

mavisss_24
Aday Memur
14 Ekim 2008 03:22

kürtçede terörist ne demek acaba ?türkçeden anlamayanlara bide öyle seslenelimmm

filiz777
Yasaklı
14 Ekim 2008 07:08

bak

filiz777
Yasaklı
14 Ekim 2008 07:18

Nedir bu kürtlere karşı nefretınız?

amet kaya ingilizce sarkı soyluyorum deseyd sürgunlerde ölmezdi.

hanı kardestık hanı kürt türk kardestı?

yahu ıngılızce egitim bile verılıyor trt de ıngılızce sarkılar calıyordu biz kardeslerınız olarak bınlerce bedel ödedıkten sonra anca 30 dakıka yayın elde edebıldık.

bumu kardeslık*

önce kürtler türktür dediler,sonra krt krt sesınden olusmus bir kelimedir dediler.

kıro dediler sureklı asagıladılar bumu kardeslık?

nıye bu nefret kürt kelimesi duydugunuz yerde ınkar edıyorsunuz ne kürt resmi var ne sanatı ne hikayesi...

ama merak etmeyın siz boyle yapmakla inanın basınızı deve kusu kuma gommekten baska brşey yapmıs olmuyorsunuz.

sadece şunu yapıyorsunuz : sizin bu ınkarcı zıhnıyetınızı bu yoksayışlarınız sadece ve sadece dağa çıkan kürt sayısını arttırır baskada bi işe yaramaz.

mavis sormuz teroristın kürtçsi nedir diye.

ingilizcesini bile biirsin ama kardes dedigin kürtlerin ne dedigini bilmezsin.

ögren.

bu nefret bu kin bu inkar ediş inanın sadece kendnizi kandırmaktır. kürtler dilleriyle kültürleriyle size göre sayılmasada medenyetlerıyle varolmaya devam edecek.

forumu gezıyordum bu sayfayıda tesadufen okudum ınanın.

ama boyle inkarcıları yoksayıscıları gorunce dyanamadım yazdım.

unutmayın ınkarınız mıllıyetcılık dourur. mıllıyetcılık karsılıklıdır.

ya adam gibi bırbırımızın kulturune saygı duyacaz ya da

altınoluk ta yasanan olaylara hzırlıklı olucaz.

biz kart kurt sesiyiz kıroyuz .

bir turk dunyaya bedeldir :)) en iyisi sizsiniz.

türk halkını cok sevıorum. sözüm boyle şovenıstce düşünen aşırı mıllıyetcıleredir

anti-feodal
Kapalı
14 Ekim 2008 08:23

tamam da

türkçe bugün anadolu daki en yaygın ve ortak dil...

üstelik türkçe; arapça, farsça, batı, eski anadolu, kafkas, balkan dilleinden beslenmiştir...

rumca dan, ermeniceden, kürtçeden...

hepsinden...

ne yapmaya çalıştığınızı inanın anlamıyorum...

bu ne yarışı, neyi kanıtlama mücadelesi?

en yaygın ve ortak dil...

sahiplenirseniz türkçe sizin...

üstelik türkçe düşünüp türkçe konuşanların bile içindeki bu psikolojik eziklik nedir?

farklılıklarımız zenginliğimizdir...

ortak taraflarımız ise hepimizindir...

ortak taraflarımızı da öne çıkarıp emperyalizmin karşısında tek ve bütün de olmalıyız...

kürtçeyi öven bir arkadaş neden türkçeyi aşağılamak zorunda hissediyor kendini?

anti-feodal
Kapalı
14 Ekim 2008 08:26

bugün dünyada ingilizce de dahil hiçbir dil;

diğer dillerden bağımsız olarak 100 bin kelime hazinesine ulaşamaz...

ingilizce; kelime bilgisi olarak zenginliğini diğer dillere borçludur...

bütün dünya kültürü hepimizindir...

tüm kültürler birbirinden etkilenmiştir ve en gelişmiş kültürler diğer kültürleri de içinde barındırır...

14 Ekim 2008 09:18

Ahmet KAYA gİBİ bir köpek PKK bayrağı önünde şarkı söylemedimi?

Kürtçeyle ne alakası var.

pan_dora
Yasaklı
14 Ekim 2008 14:09

VAAAAY BEEEE AMAAA KAÇ TANE ROMAN HİKAYE DENEME VS VAR NE KADAR DERGİ ÇIKARILMIŞ TOPLAM KİTAP SAYISI VE TOPLAM YAZAR SAYISI KAÇ VS VS VS ......

anti-feodal
Kapalı
14 Ekim 2008 14:13

hiçbir dili küçümsemeyin...

kürtçe de türkçe de bizim...

ingilizce bugünkü zenginliğine hem ölmüş eski tarihi dillere, hem de birçok yerel dile borçludur...

her kültürün, dünya kültürüne katkısı olmuştur.

batının küçümsediği mezapotamya kültürü belki de dünya kültürünün temelidir...

Tengridem*
Müsteşar
14 Ekim 2008 14:18

Melez bir dili büyük dil diye mi yutturmaya çalışıyorsunuz:)

Bir dilin büyüklüğü vucüda getirdiği medeniyetle ölçülür. Var mı böyle bir medeniyet ya da o medeniyetin devam ettiricisi bir devlet.

Modern versiyonu Ahmet Türk'ün aşireti olan aşiret tipi yapılanmaları devlet diye yutturmaya kalkışmayın sakın; Şerefname'yi yeni hatmettim:))

anti-feodal
Kapalı
14 Ekim 2008 14:21

bir katkıda bulunayım o zaman:

barzani; abd ve israil desteği olmasa hayatda devlet kuramazdı...

(bizim kürtler üzerine alınmasın, onların da bizim de devletimiz TÜRKİYE CUMHURİYETİ...)

dedekorkunc
Memur
14 Ekim 2008 18:31

ezki kuzi

F_u_K_a_R_a
Yasaklı
14 Ekim 2008 19:08

Bütün diller günümüzde az yada çok melezdir. Türkçe denen dil, arapça farsça osmanlıca ve ingilizce sözcüklerle doludur.

Kültür denen şeyin kalın duvarları yoktur.

Yakın kültürlerden muhakkak etkilenir.

Toplam 324 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi