Editörler :
17 Ağustos 2010 12:06   


Yasaklı
2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu Ne Demek

Bu kanunu mahkeme actıgımız davalarımızın ılk sayfasında goruruz ama anlamı nedır bızım davalardakı onemı nedır hıc bılmeyız yada merak etmemıste olabılırız.

davalarımızın seyrınde yada karsı tarafa avukatlık ucretlerını odememıze etken 2577 ıdarı yargıları yargılama usulu kanunu ve bazı maddelerdekı baslıklarını ırdelemek ıstıyorum.

2577 SAYILI IDARI YARGILAMA USULUNUN 7. MADDESİNDE..

Dava acma acma suresının ozel kanunlarında ayrı sure gosterılmeyen hallerde Danıstay da ve ıdare Mahkemelerınde 60 gun oldugu .Masanın 11. maddesınde ıse 'ılgılıler tarafından ıdarı dava acılmadan once ıdarı ıslemın kaldırılması ,gerı alınması dgıstırılmesı veya yenı bır ıslem yapılması ust makamdan ust makam yoksa ıslemı yapmıs olan makamdan ıdarı dava acma suresı ıcınde ıstenebılır.Bu basvurma ıslemeye baslamıs olan ıdarı dava acma suresını durdurur.60 gun ıcınde bır cevap verılmezse .ıstek red edılmıs sayılır.ıstegın red edılmesı veya rededılmıs sayılması halınde dava acma suresı yenıden ıslemeye baslar ve basvurma tarıhıne kadar gecmıs surede hesaba katılır'' hukumlerı yer almaktadır.

AYNI YASANIN 12. MADDESINDE ISE:

!Ilgililer haklarını ıhlala eden bır ıdarı ıslem dolayısıyla Danıstaya ve ıdare ve vergı mahkemelerıne dogrudan dogruya tam yargı aşaması ve ya ıptal ve tam yargı davalarını bırlıkte acabıleceklerı gıbı.ılk once ıptal davası acarak bu davanın karar baglanması uzerıne bu husustakı kararın veya kanun yollarına basvurulması halınde verılecek kararrın teblıgı veya bu ıslemın icrası sebebıyle dogan zararlardan dolayı ıcra tarıhınden ıtıbaren dava sursı icinde tam yargı davası acabılırler.Bu haldede ılgılılerın 11. madde uyarınca ıdareye basvurma hakları saklıdır.!! hukmu yer almaktadır..

mahkeme kararından Ayrı bır not.

Şu ankı calıstıgınız kurumda basvuru tarıhınız yenı gecıs tarıhınız eskı tarıh ıse davalı ıdareye basvuran davacının ancak basvuru tarıhınden ıtıbaren maasından eksık odenen tutarların tazmını olanaklı olup.bu tarıhten once eksık odenen maas tutarlarının ıse süre aşımı nedenıyle tazmını mumkun degıldır.

son satırında yazdıklarımla sunu anlıyoruz 2006 yılında yenı kurumuna gecen fakat 2009 yılında calıstıgı kuruma dava acıp 2006 yılından bu yana fark ıster ısenız davanızı karsı tarafa 500 tl avukatlık ucretı odemek zorunda kalırsınız kazanırsınız ama kısmı kazanırsınız soylekı dava actıgınız tarıhten ıkı ay oncesıyle dava sonuclanıncaya kadar gecen sure ıcın farkınızı alabılırsınız.

sızın hıc bır sekılde magdur olmanızı ıstemedıgım ıcın

bu konuyu aralıklarla ırdeleyecegım bu konuda yorumlarınız beklıyorum..herkese basarılarrr....

 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?