Editörler : **sude**
22 Ağustos 2010 15:23   

Muhasebe Yardım Lütfen

Arkadaslar ben O.Sevilengulun genel muh kıtabını bıtırdım ve sımdı de ERcan Bayazıtlının cozumlu sorularını cozuyorum..Ama bu ıkı kıtap arasında bazı kalemlerın kaydedılmesınde farklılıklar var..hangısı dogru..hangı hocanın yaptıgı dogru..İkisi de piyasanın en ıyı kıtapları..kafam cokk karıstıı..lutfen bu sorularıma bırı cevap versın.

1) O.Sevılengulde Tahsıle gonderılen senetler ıcın bankanın kestıgı komısyon, genel yon.gideri olarak kaydedılmış ama ercan bayazıtlı bunu komısyon gıderı olarak almıs

2)Orhan sevılnegulde maddı bir suran varlık ornegın 253-tesis makıne ve cıhazlar kredılı olarak alınınca, 336 diğger çesitlı borclara,,Ercan Bayazıtlı ise diğer ticari borclara kaydetmıs..Aynı sekılde satılınca da Orhan sevılengul diger cesitli alacaklara, Bayazıtlı ise diger ticari alacaklara kaydetmıs..Sımdı bunlar cesıtlı ye mı gırıyor yoksa tıcarıye mı.

3)O.sevılengulde tahsılı ımkansız hale gelen bır alacak ıcın 659-dıger olagan gıder ve zararlar hesabı borclanırılımıs..Oysa ercan bayazıtlı da ıse 689- dıger olagandısı gıder ve zararlar..

Bu farklılıklar nereden kaynaklanıyorr..nıye boyle ya da hangısı dogru..sızın hıc dıkkatınızı cekmedımı..bana Orhan hocanınkıler daha mantıklı geldı ama Ercan hoca da cok bılınen ve kıtabı tavsıye edılenn bırı..

Lutfenn yardımm edın

22 Ağustos 2010 15:54

memure2010
Memur

AnkSiy, muhasebeci bir arkadaşa sorduğumda muhasebenin tek doğrusu yoktur, kendine ait sistematiği takip ettiğinde(yani herhangi türden gider ve gelirleri kayıtlarında hep aynı hesabı kullanarak takip ettiğinde yine aynı sonuç çıkar demişti( elde edilen kar vs açısından) o yüzden komisyon gideri gyg arasındaki farkı çok kafana takma fakat senedin tahsil edilmesi banka aracılığıyla yapılmak zorunda olduğu için kanımca gyg kaydedilmesi daha doğru

ikinci durumda ticari borçlar daha çok emtia, ticari mal alım satımından doğduğu için makine alımının diğer çeşitli borçların kullanılması daha doğru

tahsili imkansız hale gelen alacak ticari hayatın doğal riski olduğu, herhangi bir olağanüstü hal sonucu doğan(sel yangın gibi) bir zarar doğmadığı için diğer olağan gider ve zararların kullanılması daha doğru

tabi bunlar benim görüşüm:)

22 Ağustos 2010 16:07

AnkSiy
Aday Memur

tesekkur ederım memure2010,

soyledıklerın kafama yattı..Orhan hocada senın dedıklerın gıbı yapmıs..ama ıste ben yıne de tedırgın oldum..kurum sınavlarında hangı kalemı dogru sayarlar dıyee.

22 Ağustos 2010 17:18

qwerty0
Aday Memur

@anksiy

1) tahsile gönderilen senetler işletmenin gelirleriyle alakalı olduğundan ve gerek işletme biliminin saçma sapan teorileri gerekse de muhasebenin temel ilkeleri açısından işletme gelirlerinin yönetimin temel görevlerinden biri olması sebebiyle tahsile gönderilen senetler için ödenen komisyonun genel yönetim gideri olarak muhasebeleştirilmesi uygundur.

2) işletmenin esas faaliyet konusu maddi duran varlık satışı değilse eğer, ki anladığım kadarıyla ticari işletmeden bahsediyor, maddi duran varlık alışları duruma göre ya yapılmakta olan yatırımlar karşılığı olarak ya da doğrudan duran varlık hesabına alınması karşılığında ticari borç grubunda bulunmayan kaynak hesabına alınır. ticari olmaz yani.

3) bu konuda memure'nin dediğine katılıyorum.

iyi çalışmalar...

22 Ağustos 2010 17:21

qwerty0
Aday Memur

1.soru için duzeltme;

işletme gelirlerinin takip ve tahsil edilmesi yönetimin temel görevleri arasında, demek istemişim.

11 Eylül 2010 00:12

tahayusuf
Genel Müdür

.............

13 Eylül 2010 02:21

fabioc
Memur

tabiki bu işin piri orhan hocadır ayrıca şu 689 kalkmış heralde..bütün beklenmeyen giderler olağan yazılck heralde..

Toplam 6 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?