Editörler : E.Kayı Han

abbas aydın
Aday Memur
27 Ağustos 2011 13:14

Ben bu başlığı açarken benim inancıma yapılan haksızlığı, asimile çabasını paylaşmak istedim, bu işe kalkışanları taraflı tarafsız herkesin kınayacağını düşünüyordum. bu kadar sevinen olaçağını tahmin etmezdim, hele bu duruma destek verenlerin bazılarınında öğretmen olması işin en vahim kısmı.

şuan iş mezhep tartışmasına döndü, aklı olan mezhep tartışmasına girmez!!! bu konuda kuranda yazanlar ortada.

kader115
Şube Müdürü
29 Ağustos 2011 22:44

akıllı tahta öncelikle size çok teşekkür ederim ne demek istedğimi anlayıp düzgün tenkit ettiğiniz için..

söylediklerinize kesinlikle katılıyorum katılmadığım nokta her sünni mi ne diyorsunuz ya belli şahıs ve cemaatlerin peşiden gitmelerini onaylamıyorum mutlaka yanlış olanlar var.ama sizin islamdan bi haber olduğunuzu yazdım hiçbir cevap yazmadınız..ilim konusuna gelince müslüman din kardeşlerimizi bu kadar pasif görüpte bir çırpıda harcamanız ne kadar doğru?

itikadi mezhep fıkhi mezhep nedir bilmez demişsin dalga geçmişsin önceki yorumlarını silip atmışsın yazık üzüldüm..

abbas aydın kardeşim size gelincede herkes kendi bildiğini okur misali sevindiğimz falan yok yaşadığım olayı anlattım araştırmalarımı anlattım üzüntülerimi paylaştım ama sizden düzgün bir cevap olumlu olumsuz alamadım sıradan kısa cümlelerle geçiştirdiniz ne demek istediğimi dahi anlamadınız..islamiyet ağaç misali kök bir dallar ayrı özümüz var bizim öncelikle eleştiriye açık olun size tavsiyem..

cümleten hayırlı bayramlar..

akıllı tahta
Yasaklı
29 Ağustos 2011 22:54

islamdan ben mi bihaberim:)

itikadi mezheplerden ilk bahseden biri olarak kendimle gurur duyuyorum:)

şu ana kadar 4 hak meshep(aslı mezhep olacak ama islamdan çok haberliler meshep yazarr:)) deyip hep fıkhi mezhepleri saydınız.

fıkıh mezhebi nedir ya uygulamadır.

asıl itikadi mezhebi sorgulayacaksın.

itikat yanlışsa amel doğru olsa ne yazar:)

eşari imamı muteziledir.sonradan ayrılır eşariliği kurar.

ama imam maturidi ile bir dünya uyuşmayan şeyleri var bi zahmet

bayramda şeker yemekten zamanınız artarsa kitap karıştırın derim:)

imam rabbani nin nasıl 289.mektubunda asıl eşariliği nasıl cebriyelerle bir tutuyor ve imam caferi sadık nasıl bu dakik ve ince konularda imama azama ders veriyor öğren bi zamhemt:)

o mektuptan bir alıntı:

"Ehl-i sünnetin reîsi olan imâm-ı a'zam Ebû Hanîfe (rahmetullahi aleyh), imâm-ı Ca'fer-i Sâdıkdan (radıyallahü anh) sordu:

- Allahü teâlâ, insanların istekli işlerini, onların arzûsuna bırakmış mıdır?

- Allahü teâlâ, rübûbiyyetini, âciz kullarına bırakmaz, buyurdu.

- Kullarına, işleri zor ile mi yapdırıyor?

- Allahü teâlâ âdildir. Kullarına zor ile günâh işletip, sonra Cehenneme sokmak, Onun adâletine yakışmaz, buyurdu.

- O hâlde, insanların, istekli hareketi, kimin arzûsu ile oluyor, kim yapıyor?

- İşleri insanların arzûsuna bırakmamış ve kimseyi cebr etmemişdir. İkisi arası olagelmekdedir. Yaratmağı kullarına bırakmadığı gibi, zor ile de yapdırma.."

mektubun tamamı burda:

http://www.biriz.biz/mektubat/mkp289.htm

okuyalım öğrenelim.

caferi sadık hazretlerinin devrinde yaşasaydım ve keşke onunla 1 saniye bile olsa tanışma şerefine nail olsaydım:))..

akıllı tahta
Yasaklı
29 Ağustos 2011 22:58

bana laf atılmasına tahammül ederim ancak en az benim kadar bilene saygı duyarım:))

benden fazla bilene tabii daha fazla saygı duyarım orası ayrı:))

ezo53
Daire Başkanı
05 Eylül 2011 17:47

Bu ülkede Aleviler kadar özüne sadık,kendini muhafaza etmek için çabalamış,yolundan sapmamıs,insana değer veren bir mezhep görmedim..

Alevi değilim ama onların inançları kadar hakikat de görmedim..

Bütün Alevi ozanlarımıza,sanatçılarımıza sonsuz sevgilerimi iletiyorum..

Aramızdan ayrılanlarıda unutmadık,zalimce yakılanlarıda unutmadık,unutturmayacağız...

Koyun beni hak aşkına yanayım

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan

Yolumdan dönüp mahrum mu kalayım

Benim pirim gayet ulu kişidir

Yediler ulusu, kırklar eşidir

Oniki imamın server başıdır

Kadılar, Müftüler fetva yazarsa

İşte kemend, işte boynum asarsa

İşte hançer, işte kellem keserse