Editörler : Adversary
22 Eylül 2010 00:17   


İŞKUR İşletmecilik(Genel) Kurs türü: Girişimcilik

İŞKUR'un bu eğitimine katılan arkadaslar var mı? Ne gibi faydalarını gördünüz?

22 Eylül 2010 00:22

nedirnedeğildir
Genel Müdür

bu tür kurslar oyalama kursu..bu güne kadar -özelikle son 5 yılda- işkurdan eğitim alıp da kaç kişi iş sahibi olmuş? iş yerleribirbir kapanırken, kamuda çalışacak fabrika, kurum kalmazken, bu alınan kurslar katılan için zaman doldurma (çünkü işsizlik ve parasızlıktan gençliğiniz ööylesine gelip geçiyor) işniden başk bir işe yaramıyor bence. tabi siz bilirsiniz.

22 Eylül 2010 00:22

Ersenekon
Genel Müdür

Kurs sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olmamız halinde MEB onaylı Kurs Bitirme Belgesi verilecekmiş.

22 Eylül 2010 00:24

bbb_ddd
Kapalı

şu an kurs var mı

22 Eylül 2010 00:25

Ersenekon
Genel Müdür

nedirnedeğildir bende öyle düşünüyorum ama bu kursun adı girişimcilik

kursu,yani kendi işini yapmak isteyenler için hazırlanmış olmalı.

22 Eylül 2010 00:28

Ersenekon
Genel Müdür

bbb_ddd bulunduğun şehirde işkurun sitesinden arama yapabilirsin,

ne zaman ne kursu var bakabilirsin,ayrıca iş ilanlarıda mevcut.

22 Eylül 2010 00:28

atak kaya
Kapalı

kardeş ben girişimcilik kursuna katıldım ama işkurun değil,kosgeb in,eğitim güzel ama pratiğe 0 yansıyor söylim,biz okadar eğitim aldık proje için,yani 1 ay olustursan anlından öperler projenin,aradan bir ay geçti baktım arkadaşın babası yarım sayfa yazı yazıp ödenek almıs:DDD sistem aynı ensesi kalınlar memleketi burası

22 Eylül 2010 00:29

bbb_ddd
Kapalı

tmm sağol

22 Eylül 2010 00:38

Ersenekon
Genel Müdür

atak kaya bu kursa katılabilmem için projem mi olması gerekiyor?

Sizin orda eğitim ne kadar sürmüştü,1,2,3,4 ay ?? Ne gibi konular anlatılıyor,is kurma süreci(SGK, vergi, isyeri açma ile ilgili kanuni mevzuat) bu tür şeyler mi?

22 Eylül 2010 00:48

nedirnedeğildir
Genel Müdür

ersenekon, şu anda o kadar işyeri kapanırken, sence bu konuda cahil girişimcilerin piyasaya atılması ne işe yarar? ancak piyasada mal tedarik edeceğin bir kaç firmaya borçlanırsın. millet salak da mı işini kapatıyor. eğer ortam öyle yatırım yapacak şekilde olsa böyle destekleri işkur kanalıyla sıradan adamlara verirler mi? destek deyince öyle eline para sayacaklarını sanma, adamın yoksa her zorluk çıkartılır, varsa işin umut vaadetmese bile destek alabilirsin. bunlar benim düşüncem, yorumum. ama şu dönemde dediğim gibi işyerleri birbir kapandığı için, bunların telafisi maksadıyla(kamuoyu nezdinde), işler gelecek vaadetmese bile destek de verilebilir,yok şu kadar iş yeri açıldı demek için. sonradan işi kapatacak olsan bile, iş yeri açtı mı açtı olur onun adı. sadece dikkat etmen için yazıyorum.

22 Eylül 2010 01:02

Ersenekon
Genel Müdür

nedirnedeğildir her işyerinin kapanmasını piyasaya ekonomiye bağlama bence,işi bilmiyorsa kapatması daha hayırlı,mesela bi ara tekstil sektörü parladı,önüne gelen tekstil işine girmeye başladı,kazanmaya başladılar biraz zaman geçti krizde çoğu battı,ayakta kalanlar yıllardır bu işin içinde olanlar,bizde parası olan hemen o an iyi olan sektöre atlıyor,yıllar önce internet cafelerde yayıldı,baktılar bu işde para var her yere internet cafe açılmıştı şimdi çoğu yok oldu.

22 Eylül 2010 01:07

nedirnedeğildir
Genel Müdür

ersenekon, tekstil biz de neden bitti acaba? peki yerine ne ikame edildi bu sektörün? ikame edilebildi mi? bi de sence japonya neden yene müdahale edip parasının değerini düşürüyor? japonya bu işi gerizekalı olduğu için mi yapıyo? çin de aynı şekilde neden abd'nin o kadar baskısına rağmen parasının değerini gerçek değerinin 10'da 1'i seviyesinde tutuyor? biz de ise paramızın değeri olması gerkenin 2 katı değerde. bi düşün bakalım japonya-çin'in uygulamsı ile bizdeki uygulama arasındaki fark nelere sebep oluyor? kimlerin işine yarıyor?

22 Eylül 2010 01:14

Ersenekon
Genel Müdür

3-4 yılda birazda sıkıntı çeksinler,zamanında çoğu voleyi vurdu, sadece dövizin dalgasından dünyaları götürdüler,şimdi ağlıyorlar eski paraları kazanamıyoruz diye,ama baksan oturduğu eve,bindiği arabaya,yazlık kışlık evine,banka hesabındaki parasna dünyalıklarını yaptılar zaten boşver,olan vatandaşa bu sektörde çalışan insanlara oluyor patronlara değil,neyse konumuz bu değil.

Konumuz girişimlik kursu,boş zamanımızı nasıl değerlendirebiliriz,

bu tür eğitimleri görmek iyi olur.

22 Eylül 2010 01:19

nedirnedeğildir
Genel Müdür

ersenekon, sorduğum soruların cevabını araştırmadan, körükörüne, belli basma kalıp sözlerle cevap vermen, emin ol bu konularda ne kadar bilgisiz olduğunun kanıtı. bu yüzden girişimcilik yapacaksan, emin adım atabilmek için bu konulara da vakıf olman gerek. yoksa ''şu anda mükemmel yatırım fırsaı var'' diyen herkesin peşinden gider, ve çukura düşersin. bazen inandığın şeyler, maaşesef ki, gerçeklerden değil, sadece tuttuğun yolun empozelerinden ibarettir. emin ol bunları samimi duygularımla yazıyorum.

22 Eylül 2010 21:59

akdag_40
Kapalı

bende başladım bu kursa işkurun,pzt başladı birde salı günleri olacak, ilk 2 gün çok zor geçti :( bakalım diğer haftalarda nasıl geçecek..:(

22 Eylül 2010 22:25

ayselim8
Kapalı

para veriliyormu

22 Eylül 2010 23:34

Ersenekon
Genel Müdür

ayselim8 günlük 15 TL veriliyor,akdag_40 zor geçti derken?

22 Eylül 2010 23:40

Ersenekon
Genel Müdür

atak kaya

Bu kursa katılabilmem için projem mi olması gerekiyor? Sizin orda eğitim ne kadar sürmüştü,1,2,3,4 ay ?? Ne gibi konular anlatılıyor, is kurma süreci(SGK, vergi, isyeri açma ile ilgili kanuni mevzuat) bu tür eğitim sanırım.

23 Eylül 2010 00:00

Ersenekon
Genel Müdür

güncel

23 Eylül 2010 00:02

lambeys
Müsteşar

ersenekon kardeşim bende sırf para için yazıldım sertifika yada kurs falan düşünmüyorum açıkcası kursa gireyim de gerisi önemli değil yeri geliyor cebimizde inan kardeşim 1tl para olmuyor,,,,yokluk kötü birşey Allah kimseyi yoklukta bırakmasın ,,,yokluğu ancak yokluğu çekenler bilir,,,

23 Eylül 2010 00:09

Ersenekon
Genel Müdür

Amin kardeşim,boş durmaktansa birşeyler yapmalıyız şu süreçte,sertifikadan ziyade bu işler hakkında bilgi sahibi oluruz, bugün ufak işyeri açmak bile bir girişimcilik,bunun eğitimini almak iyi olur,hem de dediğin gibi 15 TL harçlık alırız.

Toplam 34 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?