Editörler : Cüneyt Barışoglu
22 Eylül 2010 17:11   


OBSESİF..

Obsesif davranış bozuklugu olan bir kişiye nasıl davranılmalı..neler yapılmalı lütfen tedavisi nedir yazarsanız memnun olurum...

25 Eylül 2010 10:55

drgreat
Kapalı

obsesif kompulsif bozuklukta kisi kendini bir davranışı yapmaktan yada bir düşünceyi beyninden çıkarmaktan alamaz. çok sık ve uzun elini yıkıyor diyelim. mesela 5 dk yıkıyor. tedavide ilk davranış eğitimi ile bu süreyi azaltmak gerekir. mesela 4.5 dk ya indirilmeli. zamanla süre azaltılıarak normale getirme eğitimi yapılır. ilaçlarla destek sağlanır. çamaşu-ır suyu ile banyo yapma derecesinde ise hastanede yatırılabilir. çocuklarda bademcik enfeksiyonu sonrası bu hastalık çok nadiren olabilir. genelde erişkin hastalığıdır.

27 Aralık 2010 16:44

_ferhatça....
Kapalı

Arkadaşlar,OKB hakkında bir foruma yazdığım yazıyı burayada eklemek istiyorum.

****

Arkadaşlar hepinize merhabalar ve de hepinize geçmiş olsun.

Güzel bir haber duymayalı ne kadar oldu arkadaşlar?Sizin için güzel haberin ne olduğunu söyleyeyim.Bir zamanlar bu forumada yazmış bir arkadaşımızın şu an çok iyi durumda olduğu ve asıl güzel olan şu ki kalıcı tedavisinede bir adım uzakta olduğu.Sadece 4 seansı kaldı.4 seans sonra güle güle OKB ve hoşgeldin hayat diyecek inşallah.Hoş, şimdiden yaşadığı rahatlık bile inanılmaz.

Bu forumu bu arkadaşım için yaptığım araştırmalar sırasında okumuştum.Gözlerimin dolduğunu hatırlıyorum.Neler çektiğinizi anlayabiliyordum çünkü arkadaşımda gözlerimin önünde eriyordu.O da bir OKB hastasıydı ve durumu artık çok ciddileşmişti.

İnternette neredeyse girip çıkmadığım site,dinlemediğim uzman görüşü kalmadı.Bir psikoloğada gittik ama nafile...Herkesin söylediği o klasik cümleleri söyledi.İlaç + psikoterapi ve de uzun bir tedavi süreci falan...Zaten hastamızı ikinci defa götüremedik o doktora.Beni anlamıyor diyordu ve bence haklıydı.

Derken uzun zamandır kendi çapında hipnoz ile uğraşan bir arkadaşıma danışmaya karar verdim.Arkadaşımın bana ilk söylediği şey OKB'nin altında panik atağın yattığı ve önce bunun tedavi edilmesi gerektiği oldu.Bu bilgi benim tam bir şoktu...Hiçbir doktordan böyle bir yorum duymamıştım.Panik atağın tedavi edilmesiyle birlikte hastada yüzde 40 ile yüzde 60 oranları arasında değişen bir iyileşme sağlandığını daha sonrada OKB tedavisine geçildiğini belirtti.

Bu arkadaşımın bilgisine çok güveniyordum.Bana tavsiye ettiği kliniği aradık hemen.İlginçtir arkadaşım bana ne anlattıysa kelimesi kelimesine aynısını söylediler bizede.Hemen randevumuzu aldık tabi.Doktorumuzun internet adreside vardı ve hemen incelemeye koyulduk.Nevrotik(OKB,ankisiyete,sosyal fobi,panik atak,depresyon gibi) rahatsızlıklara yaklaşımı diğer doktorlardan farklıydı.Şöyle ki:

1)Bir kere doktor hanım,nevrotik rahatsızlıklarda antidepresan ilaçların kullanılmasına karşıydı ki benimde fikrim o yöndeydi.Tabi eğer kişi halihazırda antidepresan ilaçları kullanıyor ise bu ilaçların şak diye bırakılmasınada karşıydı.Hastalarımızı hem tedavi ediyoruz hemde bu ilaçları azaltarak kademeli olarak bırakmalarını sağlıyoruz diyordu.

2)Farkındalık terapisinin üstünde çok duruyordu.Farkındalık terapisi psikoterapi değildir arkadaşlar.Bu daha farklı.Hatta yurtdışında bırakın psikolojik rahatsızlıkları bedensel rahatsızlıklarda dahi mutlaka hastaya farkındalık terapisi uygulandığını belirtiyordu.Zaten doktorumuzun asıl psikoloji bilgilerini yurtdışında almış olması bizim için bir şans...

Farkındalık terapisi hem tedavinin olmazsa olmaz bir parçasıdır hemde buraya dikkat edin lütfen bu rahatsızlığın bir daha tekrarlamamasını sağlayan araçtır.

3)Doktorumuz aslında panik atak tedavisi ile ünlenmişti.İşin ilginci kendiside çok uzun yıllar panik atak rahatsızlığı çekmiş.(Buraya bir not düşelim.Kendiside nevrotik bir rahatsızlık yaşamış biri olduğu için OKB hastalarının hep şikayeti olan beni anlamıyorlar olayını yaşamıyorsunuz)Gitmedik doktor,akupunturdan bioenerjiye varana kadar denemediği tedavi yöntemi kalmamış ama nafile...Ne zaman ki Amerika 'da bir günde panik atağa son tedavi programı ile tanışmışlar işte o günden beri panik atak yaşamıyor.Ve bu yöntemi eşi ile beraber Türkiye'ye getirmeye karar vermişler.Dolayısı ile doktorumuz panik atak tedavisi ile ünlenmişti.Ama depresyon,OKB,ankisiyete bozukluğu,sosyal fobi hatta kekemelik gibi rahatsızlıklarada bakıyordu.

Panik atak hastalarının psikoloğa gittiklerinde ilk duydukları şeyin bunla yaşamayı öğrenmelisin olduğunu(OKB içinde aynı şeyi söylüyorlar değilmi),bunun hasta için zaten en baştan yıkım olduğunu ve de gerçeğin böyle olmadığını söylüyordu.Panik atak birgünlük farkındalık terapisi ve ardından 21 gün süre ile dinlenilecek olan hipnoterapi CD'leri tedavi ediliyor diyordu.(Bizim hastamızın panik atağı,yani o yaşadığınız kalp çarpıntıları,kolda uyuşmalar,ölecekmiş hissi,baş dönmesi,mide bulantısı,bulanık görme,boğazda yumru,nefessiz kalma, gibi şikayetleri bitti.Zaten bu şikayetler bitince hasta acaip rahatlıyor ve tedavi sürecine sımsıkı bağlanıyor)

4)Doktor hanımın tedavisinin belkemiğini üç şey oluşturuyordu.İlki hastanın detaylı bir muayenesi(psikolojik geçmişinin sorgulanması da diyebilirz),ikincisi farkındalık terapisi,üçüncüsü hipnoterapi(bunun bir kısmı CD ler ile bir kısmı bizzat doktor hanımın uygulamaları ile).Bu üçü belli bir sırayla hastaya uygulanıyordu.

İlk uygulama tanı ve teşhis için kullanılırken ikinci adım hastanın bilinçli zihnini eğitmeyi,üçüncü adım ise bilinçaltını eğitmeyi amaçlıyordu.Zaten doktor hanımın şu görüşünü çok önemsedim.Hastaların sadece bilinçli zihnine yönelik ya da sadece bilinçaltına yönelik yapılan tedavilerin başarı oranının düşük olduğunu söylüyordu.Doktor hanım bu sebeple hastalarının hem bilincini hem bilinçaltını eğitiyor ve tedavi ediyordu.

5)Doktor hanım,kliniğine gittiğinizde,arkadaşım gibi ciddi bir OKB hastasını bile hem rahatlatacak hem de tedavi ile ilgili sürece ikna edecek bilgiye ve yeteneğe sahipti.İnanın arkadaşımın şu an OKB'nin tamamen geçeceğine inanmasına ben bile inanamıyorum:-) Panik atak tedavisi bitince OKB için ilk seansımıza gittik.Hastamız yorgundu,uykusu gelmişti,OKB'si sıkıştırıyordu falan.Terapiye bir girdi çıktı dedim bu ne:))Yahu ben nasıl böyle rahatladım anlamadım dedi:))

Toparlarsak,arkadaşlar şu an bu doktorumuzu şiddetle tavsiye ediyorum herkese.Zaten internet sitesindeki videoları da izleyip fikir sahibi olabilirsiniz.Hatta ziyaretçi defterine sorununuzu yazarsanız,e-mail adresinize sorunuzun cevabını gönderiyorlar.Telefon açıp bilgide alabilirsiniz.Size tavsiyem o sitedeki videoları güzelce izleyin.Hani televizyonda doktorum programı var ya sanki onu izlermiş gibi izleyin.Hep panik atak konuşuluyormuş gibi görünsede doktor hanım arada OKB,depresyon,sosyal fobi,ankisiyete bozukluğunuda değiniyor.

Biz ve hastamız şu an hem çok mutluyuz hem de çok ama çok umutluyuz.(Allah sizlerede nasip etsin inşallah)İnşallah bu OKB arkadaşım için tarih olacak.Hem de artık antidepresan kullanmakta yok.Özgürlük işte bu olsa gerek:)

Evet, doktorumuzun adı Ofelya Cabral.İnternet sitesinin adresi ise www.ofelyathomas.com

Arkadaşlar,hepinize tekrar geçmiş olsun.Rabbim hepinize acil şifalar ihsan eylesin.

Hepiniz Allaha emanetsiniz.

29 Aralık 2010 15:28

n'oliyyyyy
Kapalı

Aslında bilinmez ama ruhsal hastalıklarda bedensel hastalıklar kadar ızdırap verici. Bende de obsesif bozukluk var. Hastalığımın adını tesadüfen izlediğim bir video ile koyabildim. Sonra dr'ların bu konuda yazdıklarını internette okudum. hastalığımın tam anlamı ile adı buydu. Obsesif Kompisif Bozukluk..

Bende bu rahatsızlık babamı kaybetmem ile başladı. Ozamanlar Psikoloğa gittim, bana antidepresan verdi. Sonraki gdişlerimde dozajı dahada artırdı. Bir faydasını göremedim, artık ne psikoloğa gidiyorum nede antidepresan kullanıyorum.

Kurtulmayı çok istiyorum. Kesinlikle bana yardımcı olacak birileri olmalı. Açıkçası bunun için ayıracak bir bütçemde yok. Ne yapacağımı bilmiyorum :(((

09 Ocak 2011 23:20

"buğu"
Kapalı

sayın ferhatça'nın bu açıklamasına buradaki doktorlardan hiç yorum yapılmamış.ilaçsız tedavi,gerçekten cazip!

10 Ocak 2011 23:13

"qualify as a doctor
Şef

obsesif olan bir hekim tanıyorum üstelik kalp ve damar cerrahı kendisi..hastayı muayene ettikten sonra uzun süre elini yıkar,hiç bir şeye dokunmaz filan :))

13 Ocak 2011 12:09

n'oliyyyyy
Kapalı

ferhatça arkadaşımıza çok teşekkür ederim. kendisi bu konuda özelden de bilgilendirme mesajı atmış. dr hanımın sitesine girip baktım. gayet başarılı sonuçlara imza atmış. Ancak benim bu konuda ayırabileceğim bir bütçemin olmadığını belirtmiştim. Neyse teşekkür ederim ilgilenen, cevap yazan herkese. Sağlıkla kalın. Rabbim dert verip derman aratmasın. Tüm hastalara acil şifalar dilerim.

13 Ocak 2011 14:21

_ferhatça....
Kapalı

Rica ederim kardeşim.

Bu bilgiler en azından umutlu olmanızı sağlar.İnşallah maddi olarakta kendinizi toparladığınız zaman tedavi olursunuz.

Geçmiş olsun.

Toplam 7 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;