Editörler : Cüneyt Barışoglu
23 Eylül 2010 11:56   


Hakkımda disiplin soruşturması başlatıldı acil yardım istiyorum

olay şu ben bayram tatilini ankarada geçirdim. Ancak giderken ankarada geçireceğime dair bi dilekçe vermeyi unuttum ancak müdürüme sözlü olarak daha önceden haber vermiştim.

Ankarada izindeyken ayın 12 sinde rahatsızlandım ve 12/09/2010 tarihinden başlamak üzere 7 gün rapor aldım.

Raporum 19/09/2010 tarihinde bitiyordu pazar günü yani.

Bayram öncesinde izinleri ayarlarken ayın 20 sinden geçerli olmak üzere izin dilekçesi vermiştim müdürüme. Müdürümde izin dilekçesini işleme koymuş. Ancak izin dilekçem kabul edilmemiş icra hakimi tarafından. Gerekçesi ise izne ayrılmasına icra hakiminin izin vermemesi.

Bugün gelerek göreve başladım ortalık allak bullak olunca.

İcra hakimimiz müdür beye izinsiz olarak il dışına cıktığım icin raporun geçerli olmayacağını belirtmiş sözlü olarak. Bugünde benden 3-9 gün arası göreve gelmemek suçundan soruşturma acıldığına dair savunma istendiğine dair bir yazı tebliğ ettiler.

yazı içeriği söyle

Şimdi benim anlamadığım rapor kabul edilmezse 10 gün izinsiz göreve gelmeme suçu oluşuyor. Bunun anlamı memuriyetten çekilme. Ama 3-9 arası gelmeme yazıyor tebliğ edilen yazıda.

Şimdi hem disiplin soruşturması hem de ayrıyeten memuriyetten çekilmemi uygulanır anlayamadım. Lütfen yardım edermisiniz

1.İcra müdür yrd. Kemal Torun 12/09/2010 tarihinde B.Evler tıp merkezinin 12/09/2010 gün ve 864 protokol nolu raporu ile 7 gün istirahat raporu faksladığını bildirerek rapor faksının fotokopisini mahkememize sunarak görevde olmadığını bildirmesi üzerine yapılan araştırmada 13/09/2010 tarihinden iş bu yazının tanzim edildiği 23/09/2010 tarihine kadar görevde olmadığınız anlaşılmakla 657 SY.nin 125/D-b maddesi uyarınca özürsüz ve kesintisiz 3-9 gün göreve gelmemek ve izinsiz olarak görev yerini terketmek suçlarından hakkınızda disiplin soruşturması başlatılmıştır.

Ve 10 gün içinde savunma yapmamı istemişler

Disiplin dosyasındada Komisyona yazı yazılmış. yazı örneği mevcut dosyada. Hem disiplin soruşturması yapıp hemde memuriyetten çekilme mi uygulayacaklar acaba. Raporu geçersiz saydıklarına dairde birşey yazmıyor dosyada.

23 Eylül 2010 12:55

goldenglow
Kapalı

daha önce disiplin cezası almamış isen kanunda öngörülen cezanın bi düşük olanını verirler disiplin soruşturması yapıldığı zaman Adalet Bakanlığı Disiplin yönetmeliğine göre komisyona bilgi verilmesi gerekiyor

23 Eylül 2010 13:21

ktorun06
Şube Müdürü

komisyona bilgi verilmiş zaten. Ben icra müdür yrd. sı olduğum için komisyonla bi işim yok normalde zaten.

23 Eylül 2010 13:26

İnsan Olmak Snattır
Yasaklı

ktorun isabet olmuş zira yakın zamanda yazdıklarını hatırlayınca böbürlenmenin ve kibirlenmenin doğal sonuçları ile karşı karşıya kalmışsın..isabet olmuş disiplin soruşturması şahsına.

23 Eylül 2010 14:05

ktorun06
Şube Müdürü

o senin bahsettiğin daha önce yazdıklarımda pek çok icra müdürünün düşüncelerini dile getirmiştim. Böbürlenmedim ayrıca orda. Neyse şimdi işim çok bu meseleden dolayı. Uzun uzun yazmaya vaktim yok.

Sende sevin bu arada ben uğraşırken, başıma gelenlerden dolayı.

23 Eylül 2010 15:54

beyzax2006
Aday Memur

panik yapma bence, bi arkadaşım işe başka bi ilden gidip geliyodu, yaşadığı ilden rapor alıp yollamış ildışına izinsiz çıkıp rapor almaktan disiplin cezası aldı rapor baz alınıyo sebepsiz işe gelmeme gibi bişey olmuyo bu durumda ve aylıktan kesme verdiler ve de geçmişteki sicil notlarının iyi olması nedeniyle kınama ya çevirdiler

altından farklı şeyler çıkar bunun bence komploya kurban gitmişsin kanaatindeyim bunlar bu kadar duyulmuşta müdürün neden seni aramamış bu proğramlı senin hata yapman beklenmiş diye düşünüyorum hata avcıları diyoruz biz bunlara, bu kadar kolay değil işten etmek insanları çok ileri boyutta bişey olursa iyi bir idare avukatına danışı ona göre hareket edersin.

23 Eylül 2010 16:47

goldenglow
Kapalı

icra müdür yardımcısı olman farketmiyo Adalet bakanlığı disiplin yönetmeliğine göre soruşturma açıldığında ve soruşturma sonucunda ceza verilip verilmediği hakkında komisyona bilgi veriliyo şuanda memurun izin almadan çalıştığın yerin sınırlarını terketmesi yasak olduğu için sen izinli olmadığın sürece raporu ancak çalıştığın yerdeki sağlık kuruluşundan alabilirsin başka bir ilde rapor aldığında bu şekilde sıkıntı yaşanıyor

23 Eylül 2010 16:52

goldenglow
Kapalı

savunmanı yazarken ilk önce memurluk geçmişinden ve daha önce disiplin cezası almadığını belirterek savunmanı yazarsın bu şekilde yazman senin için iyi olur.

23 Eylül 2010 18:32

ktorun06
Şube Müdürü

internetten araştırdım ama raporun geçersiz sayıldığına dair bir şey bulamadım. Bilgisi olan veya nerede bulabileceğimi bilen varmı

23 Eylül 2010 18:50

selma08
Memur

geçmiş olsun arkadaşım keşke müdüre rapordan önce seni izne ayırsalarda böyle olmazdı benimde başıma geldi ben bayramdan önce izne ayrıldım daha sonra bayramdan sonra rahatsızlanınca rapor almak zorunda kaldım ama benim bayramda tatilinde de iznimden kullandım bir sorun olmadı çünkü il dışında bayramda da olsan izinli olmadığın için rapor almam mümkün değil o nedenle sorun olmuş eğer bayram tatilini izininden saydırsaydın bu sorunu yaşamazdın uyarma veya kınama cezası kesin olmamakla birlikte tahminen verilir sende itiraz edersin eğer verilen cezayı komisyon uygun görürse bu sefer idari mahkemeye dava açarsın

24 Eylül 2010 11:56

ktorun06
Şube Müdürü

peki izin konusunda icra müdür yrd. sının izin amiri kimdir. Benim bildiğim ve bi kaynakta gördüğüm kadarıyla 1.sicil amiri icra müdür yrd.sının icra müdürü, icra müdürününde icra hakimi. Bu durumda 1.sicil amirinden izin almak yeterli deilmidir.

24 Eylül 2010 12:27

juriste
Müsteşar

Rapor iptali diye birşey olmaz, izinsiz gitmek yarı rapor olayı ayrı, velevki kişi işten kasti olarak izinsiz gidip baska bir yerdede hastalanabilir.

Müdürüm geçmiş olsun en fazla en kötü ihtimalle bayramdan önceki izinsiz gitmen soruşturma konusu olur, rapora hiç bir şey olmaz sıkma canını.

Ayrıca yukardaki arkadasın dediği gibi komplo fikri de olabilir, bu olaydan bişey cıkmaz ama bundan sonra dikkatli olmanız gerekir.

Geçmiş olsun

24 Eylül 2010 13:52

ktorun06
Şube Müdürü

müdürüm peki birde şu var.

benim raporumun bitiş tarihi 18 i cumartesine denk geliyor pazar günüde normalde işe başlamam lazım ama hafta sonu olduğu için başlamam mümkün deil.

pazartesi gününe izin dilekçem zaten mevcut. rapor bitişi hafta sonuna denk geldiği için hafta sonu başlamam mümkün deil zaten. Hiç başlayış yapılmadan pazartesi itibariyle direk izne ayrılış yapılabilirmi acaba

24 Eylül 2010 16:16

İnsan Olmak Snattır
Yasaklı

Ktorun;boşuna dememişler düşmek kalkmaz bir Allah diye.Önce saygılı olmalısın insanlara ki saygı göresin,sırf insanların bulunduğu yer ile alakalı bir durum değildir bu geneli kapsar...sözlerini hal ve hareketlerini sorgulamalısın!!insanlar bazen farkında olmadan bir takım şeylerin bedelini öderler,suçsuz bile olsalar yapılan edimler onun canını sıkmaya yetecektir....

24 Eylül 2010 22:03

hb1976
Aday Memur

gecmiş olsun. bildiğim kadarıylabaşbakanlığım tatıllerın ıl dısında gecırılmesıne ılıskın bır genelgesı var ama su anda hatırlamıyorum zaten yenı 657 de de buna ılıskın bır duzenleme var. muhtemelen uyarı alırsın rapora bısey olmaz ama uyarı cezası alırsanda ıtıraz et kaldırılması kuvvetle muhtemel. canını sıkma olur boyle seyler ama genede dıkkat etmekte fayda var

25 Eylül 2010 12:00

arzumutlu
Kapalı

Bunca yillik is hayatimda gordum ki insanlara haksizlik yapanlar altlarindakileri ezenler ya da buyuk konusanlar eninde sonunda bu yukun altinda ezilecek bir hadise yasarlar.Ben bu forumdaki arkadaslari tanimam Soz meclisten disari ama yasadiklarim tecrbelerim bunu bana soyletti.Alma mazlumun ahini cikar aheste aheste

29 Eylül 2010 23:05

isyan45
Şube Müdürü

arkadaşım raporunu geçersiz sayamazlar, sonuçta hasta olmuşsun rapor almışın..

30 Eylül 2010 00:11

KasabaIı
Şube Müdürü

Okuduğuma göre hakkında açılan disiplin soruşturması sonucunda sana ceza vermeye bile kalksalar itirazın sonucu bu ceza ortadan kalkacaktır.

Bir de izinsiz il dışına çıkma konusunu memurlar.net içerisinde ve diğer sitelerde araştır öyyle bir iznin kalktığına yada kalkması konusunda hazırlanan bir kanuna rastlayacaksın. Şu an izindeyim izinde olmasam dairede kayıtlıydı bende herhalde sana gönderirdim.

Amirin doktor raporunu hiçe sayma hakkı ve yetkisi yoktur. Ayrıca bir üstün olan müdüre de izine ayrıldığına dair dilekçeni de vermişsin.

Bence hiç kasma tam aksi rahat ol, ceza vermeye kalkarlarsa da billiyosun yapılan değişikliğe göre itiraz edebilirsin artık. İtirazın sonucunda da hiç bir şey olmaz seninle uğraşmak isteyen şeyinin üstüne oturur.

Bu kurumda böyle salak salak uğraşılardan tiksinti geldi artık.

Amma çok padişah var adliyelerde ...

01 Ekim 2010 13:52

JiPP
Şef

"ktorun06" merhabalar..

Benim yorumlamam farklı.Öncelikle suçu 2'ye ayırmalıyız. Bir: İzinsiz şehir dışına çıkma 2-) 9 gün işe gelmeme.

İzinsiz şehir dışına çıkmanız "657 Sy. DMK'nın İkamet Mecburiyeti kanununa uymamanız anlamına gelir.Buna karşılık uygulanacak ceza ayrıdır. Ama bu kanuna uymayıp orada rahatsızlanıp 'Resmi' bir kurumdan rapor almışsanız idarenin bunu tanımama/kabul etmeme gibi bir durumu yok. Yani 2. suçtan ceza yemezsiniz.

Bunun dışında savunmanızda, işinizin aciliyetine binaen şifahi olarak kurumunuz müdürüne durumu bildirdiğinizi, istenildiği takdirde müdürün de bu yöndeki ifadesinin alınmasını talep edersiniz. Bunun dışında gelmediğiniz her gün tutanak tutulup tutulmadığını araştırın. Yani kısaca biraz püf noktası bulmaya çalışın. ~JiPP~

02 Ekim 2010 15:55

emirsalih
Şef

Size hiçbirşey olmaz hiç korkmayın sizinle uğraşanlar bir şey elde edemezler gibi gerçeklerden uzak ifadeler kullanmayacağım.Benim anladığım kadarıyla sizin sorununuz ne izinsiz olarak bayram tatilini Ankara da geçirmeniz nede orada rapor almanızdır.Sizin sorununuz izne ayrılacağınız tarihi İcra Hakimiyle konuşmamanız ve onu konudan haberdar etmemenizdir.Normal şartlarda nöbet gereken görevlerde dahi heleki bayram günlerinde memurların memleketlerine gitmesi çok fazla sorun olmazken sizinki gibi nöbet gerektirmeyen bir işte amirleriniz bayram tatili konusunda kendilerine bilgi vermenizi beklemez fakat maalesef görüyorum ki sizin yanlışınız bayram tatiline giderken izin dilekçesini ayın 20 sinden geçerli olmak üzere bırakmanızdır yani Ankarada bulunduğunuz süre içerisinde hastalanıp bir hafta rapor alacağınızı peşinen kabullenip ve söyleyip gitmenizdir.Eğerki bayram dönüşü yani 13 ünden itibaren izne ayrılacağınıza dair bir dilekçe bıraksaydınız bukadar sorun olmazdı fakat onu dahi icra hakimine bildirmeniz gerekirdi sizin izne ayrıldığınızı Hakimin İcra müdüründen öğrenmesi kendisine bilgi vermemenizdir sorunun kaynağı.Şimdi normal şartlarda aranmayan ama bu konu artık karıştığı için il dışına izinsiz çıkma yasağı konusunda başınız biraz ağrıyacaktır oda niçin ağrıyacaktır biliyomusunuz hakime izin vermeden bayram tatilini il dışında geçirdiğiniz için değil izin dilekçesinin başlama tarihi yüzünden yoksa hakim neden bana söylemeden gittin bayram iznine demezdi size.Ama arkadaşların dediği gibi bu konu ayrı rapor konusu ayrıdır.Raporun geçerli sayılmaması söz konusu değildir.Eğer geçersiz bir rapor idiyse aldığınız rapor, bunu faksladığınız gün size bildirmeleri gerekirdi bu konuda kendinizi savunabilirsiniz.İkamet ettiği ilin hudutlarını izinsiz terketmek,aylıktan kesme cezası ile cezalandırılır ama siciliniz temizse daha hafif maddeler uygulanabilir, bundan dolayı en fazla kınama cezası alabilirsınız.Bir memur olarak sizin işin içinden hiçbir ceza almadan çıkmanızı isterdim fakat şu izin dilekçenizin tarihi şartları zorluyo açıkçası.

04 Ekim 2010 16:39

KasabaIı
Şube Müdürü

30 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazetede önemli bir Başbakanlık Genelgesinin 9. Maddesinde;

?9 - İletişim teknolojisindeki gelişmeler ve ulaşım kolaylıkları göz önüne alınarak hizmetine ihtiyaç duyularak kendisine bildirilenler dışında kalan memurların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 20 nci maddesi uygulaması açısından, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ikamet etmekte oldukları il hudutlarını terk edebilmeleri konusunda gerekli uygulama kolaylıkları sağlanacaktır.?

Toplam 23 mesaj
 
ANKET
Kot markası olarak en beğendiğiniz marka hangisi?