Editörler : Cüneyt Barışoglu
24 Eylül 2010 00:16   


Yasaklı
Engellilerin Acil Sorunları ve Çözüm Önerileri

ENGELLİLERİN ACİL VE KRONİK SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1-İŞSİZLİK: Kapitalist sistem özüne insan için ekonomi değil ekonomi için insan esasına dayandığından sermayeyi emeğin önüne geçirerek insanı limon gibi sıkılıp kullanılıp atılan bir nesne durumuna indirgenmiştir.

Sermaye sahipleri karlarını çalışanları ile paylaşmaya yanaşmadıklarından düşük ücret politikası ile fason üretim yolunu tercih ederler. Tabi bu düşük ücretin var olması için toplum hayatında önemli ölçüde işsiz insan var olmalıdır. İşsizlik sermaye sahiplerinin düşük ücret ödemek için gösterdiği en önemli somut gerekçedir. Böylelikle çalışanlara ölümü gösterip sıtmaya razı olmayı önererek asgari ücret ve askeri rejim yöntemi ile vahşi kapitalizmin çarklarının dönmesini sağlamaktadırlar.

Mevcut AKP hükümeti zaten yapmak zorunda olduğu kamuda engelli istihdamını abartarak büyük bir iş yapmış gibi halka anlatırken 8 yıldın beri 38 bin engelli kadrosunun neden doldurulamadığını, gerek normal vatandaşlar için gerek engellilere için işsizlik sorunu neden çözemediğin bir türlü halka açıklayamamaktadır

Türkiye İstatistik Kurumu?nun 2009 yılı verilerine göre ülkemizde bir kişiye istihdam imkanı oluşturmanın maliyeti ortalama olarak yıllık 271 bin 291 TL harcanması gerekmektir. .( http://haber.mynet.com/detay/finans/bir-kisiye-istihdam-maliyeti-271-bin-291-tl/468811 )

Devlet kamuda ve özel sektörde yatırımları teşvik ederek en kısa zamanda tüm işsiz engellilere istihdam imkanı sağlamalı istihdam edemediklerini EVDEN ÇALIŞMA-FAİZSİZ GİRİŞİMCİ PROJELERİ YOLUYLA İŞ SAHİBİ YAPMALIDIR. Bu arada EV KADINLIĞI İŞİ MESLEK OLARAK TESCİL EDİLEREK EVLİ EV KADINLARINA EV KADINLIĞI MAAŞI DEVLET TARAFINDAN ÖDENMELİDİR.

Tarım sektöründe ABD VE AB de olduğu gibi verimlilik ve ihracat sözleşmeli tarım üreticileri devlet imkanları ile desteklenerek bu üreticilerin ürünlerini internet üzerinden toptan ve perakende olarak satmaları teşvik edilmelidir.

2-İŞYERİNDE AYRIMCILIK VE KÖTÜ MUAMELE(MOBBİNG): Gerek özel sektörde gerek ise kamuda eğitimine ve niteliğine bakılmaksızın amirlerine yağcılık ve yalakalık yapamayan tüm engelliler işyerinde ilerleme ve iyi çalışma koşulları (maaş artışı,eğitim,nitelikli kadro,?) gibi olanaklardan mahrum bırakılmaktadır.

Hatta hakkını arayan engelliler dışlanarak bir süre sonra işlerine son verilmektedir. Konuyla ilgili yasalar çıkmasına rağmen gerek engellileri gerek normal çalışanları; işyerinde psikolojik taciz uygulamalarından koruyacak etkili bir devlet mekanizması geliştirilmemiştir. Bu amaçla tüm SGK il ve ilçe birimlerinde işyerinde psikolojik taciz destek birimleri oluşturulmalıdır.

3-ÇEŞİTLİ RAPORLAR İÇİN AYRI AYRI RAPOR ENGELİ: Mevcut işleyişte işe girmek, vergi indirimi, maluliyet, ağır özürlülük için ayrı ayrı rapor yerine tek bir raporda maluliyet, ağır özürlülük gibi özel durumlar ayrı ayrı belirtilir. Ayrıca getirilecek bir muafiyet ile ek bir rapor düzenlenmeden tüm engelliler gelir vergisi indirimimden faydalandırılmalıdır. Yıllardan beri kayıt dışı ekonomiye, vergi kayıplarına, büyük firmaların büyük vergi borçlarını uzlaşma adı altında kuşa çevrilmesine göz yuman devletin engellilerden gelir vergisi alma hakkı olamaz ve olmamalıdır.

4-Mevcut yönetmelikte özür oranı genel vücut fonksiyonlarındaki etkisi oranlanarak yapılıyor. Bu durumda çoğu kişi özürlü olduğu halde %40 lık oranı aşamadığı için engellilerin haklarından faydalanamıyorlar.

Oysa burada esas olan kişinin fonksiyon kaybının iş hayatındaki ve sosyal hayattaki fonksiyon kaybına etkisi esas alınmalıdır. Mevcut Özürlülük Oranı Tespit Yönetmeliği Türkiye şartlarına uyarlanarak özürlülük oranı %30 a indirilmelidir.

5-GERİYE DÖNÜK HİZMET BORÇLANMA İMKANI YOK: Bağ-Kur, Yurtdışında çalışma da iki çalışma dönemi arası bir yıllık işsizlik süresi, milletvekillerinin önceki yıllara ait boşluklarını tamamlamaları gibi istisnalar ile bazı kesimlere geriye dönük hizmet yılları prim ödenmesi imkanı sağlanmıştır.

Oysa işsizliğin oldukça yoğun yaşandığı ülkemizde engelliler normal insanlara göre daha fazla işsizlikten etkileniyorken engellilere geriye dönük hizmet borçlanma imkanı verilmemesi büyük bir ayrımcılık ve insan hakları ihlalidir.

6-ENGELLİ EMEKLİLİĞİNDE VERGİ İNDİRİMİ ENGELİ: Bir engelli çalışmaya başladığında işyerinde kendisinden kesilecek olan gelir vergisinden engellilik oranından muaf olabilmek için tekrardan sağlık kuruluna çıkmak zorunda bırakılır.

Kayıt dışı ekonomiye göz yuman maliye bürokratları kendilerini doktor yerine koyarak engelli vatandaşın vergi muafiyetinden faydalanıp faydanalamayacağına kafalarına ve keyiflerine göre karar verirler. Genellikle bu durumda oran düşürülerek bazen yüzde kırkın altına bile inilir. Bu durumda engelli olan kişinin aslında engelli olmadığı ve devleti kandırmaya çalıştığı iftirası bile atılır. Bu durum yavuz hırsız ev sahibini bastırır sözünü hatırlatıyor.

Devletin ağır vergi yükü çalışanların ve küçük esnafın sırtına yüklenmişken sermaye sahiplerinin katrilyonluk vergi borçlarını bir kalemde milyarlara indirip kuşa çeviren maliye bürokratları; gariban engelliler karşısında aslan kesilerek son derece acımasız ve gaddar bir şekilde engellilerin üç kuruşluk parasını gasp etmektedirler. Bu durum; sanki doğru ve yapılması gerekliymiş gibi yıllardan beri sessizce ve acımasızca devem etmektedir.

Geçen sene Maliye-SGK-Sağlık bakanlığı bürokratları engelli emekliliğinde vergi indirimi şartını kaldırıp engelli raporu olan bir kişisin normal hizmet süresini doldurduğunda dosyası Ankaraya gelmeden bulunduğu il ve ilçedeki SGK üzerinden doğrudan emeklilik işlemi yaptırma sözünü verdiler fakat bu söz yazıya dökülüp Resmi Gazete de yayınlanmadığı için hayata geçirilmemiştir.

Devlet burada da kıvırta kıvırta gösterip bir türlü vermemektedir. Gösterip de vermeyenlerle tüm engelliler bir araya gelerek seçim sandığında gereken dersi vereceğiz inşallah.

7-TELEFON VE İNTERNET HİZMETLERİNDE ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ ENGELİ: Telefon ve internet hizmetlerinde engellilerden özel iletişim vergisi alınmaktıdır. Engellilerin çoğu zaten işsizdir. Bu insanlar hayatlarını çok zor şartlar altında idame ettirirken bir sosyal destek unsuru olan telefon, cep telefonu ve internet hizmetlerinden alının özel iletişim vergisi tüm vatandaşlar için olduğu kadar hatta daha da fazla engelliler üzerinde büyük bir yüktür.

Ayrıca özel iletişim vergisi sabit telefonda %15 cep telefonlarında %25 olarak uygulanarak sektörde haksız rekabete bile bile sebebiyet verilmektedir. Zira en büyük sabit telefon operatörü olan Türk Telekom da siyasilerin ve bürokratların hisseleri mevcuttur. Onlar tatlı karlarının azalmasını asla istemezler.

Yapılacak olan işlem özel iletişim vergisini önce engelliler üzerinden derhal kaldırmaktır. Daha sonra verginin oranı kademeli olarak azaltılarak tüm vatandaşlardan kaldırılmalıdır.

8-FAİZSİZ GİRİŞİMCİ KREDİSİNDE KEFİL VE ÜRETİM ŞARTI ENGELİ: Kamuda ve özelde istihdam edilemeyen engelliler YEREL GİRİŞİMCİ PROJESİ kapsamında FAİZSİZ İLK İKİ YIL ÖDEMEZSİZ VE 8 YILDA ÖDENEN PROJELERDEN kefil bulmadıkları için ve proje üretimle ilgili bulunmadığı için faydalanamamaktadırlar. Hatta bu sebeple ilgili bakanlar ve bürokratlar tarafından YA BUNLARA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ SAĞLIYORUZ. ONU DA BEĞENİP İŞ KURMUYORLAR. ALIŞMIŞLAR DEVLETİN SIRTINDAN GEÇİNMEYE iftirasının mağduru oluyorlar.

Ben de diyorum ki bugün bankalar bile kefilsiz kredi verirken, devlet batık bankaların parası üzerine bir yudum soğuk su içmişken utanmıyor musunuz gariban vatandaşın gariban engellinin hayata tutunmasını sağlayacak üç kuruşluk proje için kefil istemeye?

Bankaların; kredi kartı ve tüketici kredisi yoluyla milleti soymasına, icralar yüzünden intihalar, aile içi katliamlar, boşanmalar yaşanmasına seyirci kalan siyasiler ve bürokratlar, hangi yüzle gariban vatandaşlardan kefil istemektedir. Kardeşim adrese kayıt sistemi yok mu? Cep telefonlarının sinyal takibi yok mu? Devletin polisi ve istihbaratı yok mu?

Girişimci projelerinden kefil ve üretim ile ilgili olma şartını kaldırsanız midenize kramp mı girer, kriz mi geçirirsiniz. Sanki babanızın parasını veriyorsun da hayır işliyorsunuz Allah?tan korkun, milleten utanın YA HU. Adam ürettiğini satamazsa ne olacak. Hani danışmanlık hizmeti desteği? Adam uzun yıllar işsiz kalıp psikolojisi bozulmuş hani bu girişimciye kişisel gelişim hizmetleri ve psikolojik destek uygulamaları. Kâğıt üzerinde sorun çözme oyununu bırakıp hayatın acı gerçekleri ile yüz yüze gelmeniz için galiba sizlerin de işsiz ve engelli olmanız gerekiyor.

ÖNEMLİ AÇIKLAMA:

Değerli engelli arkadaşlarım ve sayın vatandaşlar belki biraz üslubum ağır kaçtı ama kendime bir engelli olarak engellilerin yaşadığı sorunların en önemlilerini ana başlıklar halinde yukarıda sıraladım. Olabildiğince çözüm de üretmeye çalıştım.

Allah rızası için bu yazım tüm ilgili kişi ve kuruluşlara iletiniz.

Hasan Başar Zonguldak www.haberlerinefendisi.net

24 Eylül 2010 02:46

YENO73
Şube Müdürü

BRAVO HASAN BEY

24 Eylül 2010 02:56

YENO73
Şube Müdürü

BU TEŞEBBÜSÜNÜZ DAHA HAYIRLI OLDU

24 Eylül 2010 10:20

hbasar1453
Yasaklı

Değerli arkadaşlar eksik kalan hususları da siz ekleyin.Ben bunlara ilaveler yapıp inşallah bugün bimere vereceğim.Benim bimere verdiğim şekliyle sizler de bimere iletin.Toplu imzalı dilekçe gibi olsun.O zaman yalnız olmadığımızı anlarlar ve yaklaşan seçimle bağlantılı bir şeyler yapma ihtiyacı hissederler inşallah.

24 Eylül 2010 10:50

hbasar1453
Yasaklı

GÜNCELLEŞTİRİLİP BİMERE GÖNDERİLMİŞ YENİ YAZIM AŞAĞIDADIR.Lütfen siz de gönderip takipçisi olunuz:

ENGELLİLERİN ACİL VE KRONİK SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

BİMER Başvuru Tarihi: 24.09.2010 /

BİMER Başvuru Sayısı:419024

1-İŞSİZLİK: Kapitalist sistem özüne insan için ekonomi değil ekonomi için insan esasına dayandığından sermayeyi emeğin önüne geçirerek insanı limon gibi sıkılıp kullanılıp atılan bir nesne durumuna indirgenmiştir.

Sermaye sahipleri karlarını çalışanları ile paylaşmaya yanaşmadıklarından düşük ücret politikası ile fason üretim yolunu tercih ederler. Tabi bu düşük ücretin var olması için toplum hayatında önemli ölçüde işsiz insan var olmalıdır. İşsizlik sermaye sahiplerinin düşük ücret ödemek için gösterdiği en önemli somut gerekçedir. Böylelikle çalışanlara ölümü gösterip sıtmaya razı olmayı önererek asgari ücret ve askeri rejim yöntemi ile vahşi kapitalizmin çarklarının dönmesini sağlamaktadırlar.

Mevcut AKP hükümeti zaten yapmak zorunda olduğu kamuda engelli istihdamını abartarak büyük bir iş yapmış gibi halka anlatırken 8 yıldın beri 38 bin engelli kadrosunun neden doldurulamadığını, gerek normal vatandaşlar için gerek engellilere için işsizlik sorunu neden çözemediğin bir türlü halka açıklayamamaktadır

Türkiye İstatistik Kurumu?nun 2009 yılı verilerine göre ülkemizde bir kişiye istihdam imkanı oluşturmanın maliyeti ortalama olarak yıllık 271 bin 291 TL harcanması gerekmektir. .( http://haber.mynet.com/detay/finans/bir-kisiye-istihdam-maliyeti?271-bin-291-tl/468811 )

Devlet kamuda ve özel sektörde yatırımları teşvik ederek en kısa zamanda tüm işsiz engellilere istihdam imkanı sağlamalı istihdam edemediklerini EVDEN ÇALIŞMA-FAİZSİZ GİRİŞİMCİ PROJELERİ YOLUYLA İŞ SAHİBİ YAPMALIDIR. Bu arada EV KADINLIĞI İŞİ MESLEK OLARAK TESCİL EDİLEREK EVLİ EV KADINLARINA EV KADINLIĞI MAAŞI DEVLET TARAFINDAN ÖDENMELİDİR.

Tarım sektöründe ABD VE AB de olduğu gibi verimlilik ve ihracat sözleşmeli tarım üreticileri devlet imkanları ile desteklenerek bu üreticilerin ürünlerini internet üzerinden toptan ve perakende olarak satmaları teşvik edilmelidir.

2-İŞYERİNDE AYRIMCILIK VE KÖTÜ MUAMELE(MOBBİNG): Gerek özel sektörde gerek ise kamuda eğitimine ve niteliğine bakılmaksızın amirlerine yağcılık ve yalakalık yapamayan tüm engelliler işyerinde ilerleme ve iyi çalışma koşulları (maaş artışı,eğitim,nitelikli kadro,?) gibi olanaklardan mahrum bırakılmaktadır.

Hatta hakkını arayan engelliler dışlanarak bir süre sonra işlerine son verilmektedir. Konuyla ilgili yasalar çıkmasına rağmen gerek engellileri gerek normal çalışanları; işyerinde psikolojik taciz uygulamalarından koruyacak etkili bir devlet mekanizması geliştirilmemiştir. Bu amaçla tüm SGK il ve ilçe birimlerinde işyerinde psikolojik taciz destek birimleri oluşturulmalıdır.

3-ÇEŞİTLİ RAPORLAR İÇİN AYRI AYRI RAPOR ENGELİ: Mevcut işleyişte işe girmek, vergi indirimi, maluliyet, ağır özürlülük için ayrı ayrı rapor yerine tek bir raporda maluliyet, ağır özürlülük gibi özel durumlar ayrı ayrı belirtilir. Ayrıca getirilecek bir muafiyet ile ek bir rapor düzenlenmeden tüm engelliler gelir vergisi indirimimden faydalandırılmalıdır. Yıllardan beri kayıt dışı ekonomiye, vergi kayıplarına, büyük firmaların büyük vergi borçlarını uzlaşma adı altında kuşa çevrilmesine göz yuman devletin engellilerden gelir vergisi alma hakkı olamaz ve olmamalıdır.

4-Mevcut yönetmelikte özür oranı genel vücut fonksiyonlarındaki etkisi oranlanarak yapılıyor. Bu durumda çoğu kişi özürlü olduğu halde %40 lık oranı aşamadığı için engellilerin haklarından faydalanamıyorlar.

Oysa burada esas olan kişinin fonksiyon kaybının iş hayatındaki ve sosyal hayattaki fonksiyon kaybına etkisi esas alınmalıdır. Mevcut Özürlülük Oranı Tespit Yönetmeliği Türkiye şartlarına uyarlanarak özürlülük oranı %30 a indirilmelidir.

5-GERİYE DÖNÜK HİZMET BORÇLANMA İMKANI YOK: Bağ-Kur, Yurtdışında çalışma da iki çalışma dönemi arası bir yıllık işsizlik süresi, milletvekillerinin önceki yıllara ait boşluklarını tamamlamaları gibi istisnalar ile bazı kesimlere geriye dönük hizmet yılları prim ödenmesi imkanı sağlanmıştır.

Oysa işsizliğin oldukça yoğun yaşandığı ülkemizde engelliler normal insanlara göre daha fazla işsizlikten etkileniyorken engellilere geriye dönük hizmet borçlanma imkanı verilmemesi büyük bir ayrımcılık ve insan hakları ihlalidir.

6-ENGELLİ EMEKLİLİĞİNDE VERGİ İNDİRİMİ ENGELİ: Bir engelli çalışmaya başladığında işyerinde kendisinden kesilecek olan gelir vergisinden engellilik oranından muaf olabilmek için tekrardan sağlık kuruluna çıkmak zorunda bırakılır.

Kayıt dışı ekonomiye göz yuman maliye bürokratları kendilerini doktor yerine koyarak engelli vatandaşın vergi muafiyetinden faydalanıp faydanalamayacağına kafalarına ve keyiflerine göre karar verirler. Genellikle bu durumda oran düşürülerek bazen yüzde kırkın altına bile inilir. Bu durumda engelli olan kişinin aslında engelli olmadığı ve devleti kandırmaya çalıştığı iftirası bile atılır. Bu durum yavuz hırsız ev sahibini bastırır sözünü hatırlatıyor.

Devletin ağır vergi yükü çalışanların ve küçük esnafın sırtına yüklenmişken sermaye sahiplerinin katrilyonluk vergi borçlarını bir kalemde milyarlara indirip kuşa çeviren maliye bürokratları; gariban engelliler karşısında aslan kesilerek son derece acımasız ve gaddar bir şekilde engellilerin üç kuruşluk parasını gasp etmektedirler. Bu durum; sanki doğru ve yapılması gerekliymiş gibi yıllardan beri sessizce ve acımasızca devem etmektedir.

Geçen sene Maliye-SGK-Sağlık bakanlığı bürokratları engelli emekliliğinde vergi indirimi şartını kaldırıp engelli raporu olan bir kişisin normal hizmet süresini doldurduğunda dosyası Ankaraya gelmeden bulunduğu il ve ilçedeki SGK üzerinden doğrudan emeklilik işlemi yaptırma sözünü verdiler fakat bu söz yazıya dökülüp Resmi Gazete de yayınlanmadığı için hayata geçirilmemiştir.

Devlet burada da kıvırta kıvırta gösterip bir türlü vermemektedir. Gösterip de vermeyenlerle tüm engelliler bir araya gelerek seçim sandığında gereken dersi vereceğiz inşallah.

7-TELEFON VE İNTERNET HİZMETLERİNDE ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ ENGELİ: Telefon ve internet hizmetlerinde engellilerden özel iletişim vergisi alınmaktıdır. Engellilerin çoğu zaten işsizdir. Bu insanlar hayatlarını çok zor şartlar altında idame ettirirken bir sosyal destek unsuru olan telefon, cep telefonu ve internet hizmetlerinden alının özel iletişim vergisi tüm vatandaşlar için olduğu kadar hatta daha da fazla engelliler üzerinde büyük bir yüktür.

Ayrıca özel iletişim vergisi sabit telefonda %15 cep telefonlarında %25 olarak uygulanarak sektörde haksız rekabete bile bile sebebiyet verilmektedir. Zira en büyük sabit telefon operatörü olan Türk Telekom da siyasilerin ve bürokratların hisseleri mevcuttur. Onlar tatlı karlarının azalmasını asla istemezler.

Yapılacak olan işlem özel iletişim vergisini önce engelliler üzerinden derhal kaldırmaktır. Daha sonra verginin oranı kademeli olarak azaltılarak tüm vatandaşlardan kaldırılmalıdır.

8-FAİZSİZ GİRİŞİMCİ KREDİSİNDE KEFİL VE ÜRETİM ŞARTI ENGELİ: Kamuda ve özelde istihdam edilemeyen engelliler YEREL GİRİŞİMCİ PROJESİ kapsamında FAİZSİZ İLK İKİ YIL ÖDEMEZSİZ VE 8 YILDA ÖDENEN PROJELERDEN kefil bulmadıkları için ve proje üretimle ilgili bulunmadığı için faydalanamamaktadırlar. Hatta bu sebeple ilgili bakanlar ve bürokratlar tarafından YA BUNLARA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ SAĞLIYORUZ. ONU DA BEĞENİP İŞ KURMUYORLAR. ALIŞMIŞLAR DEVLETİN SIRTINDAN GEÇİNMEYE iftirasının mağduru oluyorlar.

Ben de diyorum ki bugün bankalar bile kefilsiz kredi verirken, devlet batık bankaların parası üzerine bir yudum soğuk su içmişken utanmıyor musunuz gariban vatandaşın gariban engellinin hayata tutunmasını sağlayacak üç kuruşluk proje için kefil istemeye?

Bankaların; kredi kartı ve tüketici kredisi yoluyla milleti soymasına, icralar yüzünden intihalar, aile içi katliamlar, boşanmalar yaşanmasına seyirci kalan siyasiler ve bürokratlar, hangi yüzle gariban vatandaşlardan kefil istemektedir. Kardeşim adrese kayıt sistemi yok mu? Cep telefonlarının sinyal takibi yok mu? Devletin polisi ve istihbaratı yok mu?

Girişimci projelerinden kefil ve üretim ile ilgili olma şartını kaldırsanız midenize kramp mı girer, kriz mi geçirirsiniz. Sanki babanızın parasını veriyorsun da hayır işliyorsunuz Allah?tan korkun, milleten utanın YA HU. Adam ürettiğini satamazsa ne olacak. Hani danışmanlık hizmeti desteği? Adam uzun yıllar işsiz kalıp psikolojisi bozulmuş hani bu girişimciye kişisel gelişim hizmetleri ve psikolojik destek uygulamaları. Kâğıt üzerinde sorun çözme oyununu bırakıp hayatın acı gerçekleri ile yüz yüze gelmeniz için galiba sizlerin de işsiz ve engelli olmanız gerekiyor.

9-AĞIR ÖZÜRLÜ RAPORU ENGELİ: Ağır özürlülerle yönelik bakım parası raporu alınması hususunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.Ağır özürlülüğü neredeyse sadece yatalak engellilerin faydalanması gereken bir hak gibi sınırlandırmışlar.Oysa bir engelli sosyal yaşamda örneğin alışverişte, hızlı işleyen trafikte birisinin desteğine ihtiyacı varsa o ağır özürlüdür.Bu durum sadece doktor raporu ile anlaşılamaz.

Bu sorunu aşmak için ilgili yönetmelikte değişiklik yaparak A-Hareketsiz ağır engelli B-Hareketli ağır engelli şeklinde iki ayrı ağır engelli sınıfı oluşturulmalıdır. Burada hareketsiz ağır engelli ile mevcut raporda tarif edilen yatalak hasta konumundaki eğer engelliler tanımlanmış olur. Hareketli ağır engelli tarifi ise görme, işitme, bedensel, zihinsel ve psikolojik engelli olup ta günlük yaşamlarında alışverişte, sınavda, mahkemede, eğitim merkezinde,..vb sosyal alanlarda kendini ifade ederken veya bir ihtiyacını karşılarken yanında kendisini ve durumun bilen birisinin yardımına ihtiyacı olan engelli anlaşılmalıdır.Mevcut yönetmelikte bu tanım olduğu takdire onbinlerce engelli arkadaşımız engelli bakım parasından faydalanabilecektir.

Burada uygulamada hareketli engelliye hareketsiz engelliye göre göreceli %30 daha az ödeme yapılarak adalet sağlanmış olur.

10-EVLİLİK ENGELİ: Normal çalışan insanların bile evlenmeleri önünde büyük maddi engeller mevcutken çalışıyor dahi olsalar engellilerin evlenmeleri ve ev sahibi olmaları çok zor gözükmektedir.

Madem sayın başbakanımız her aile üç çocuk sahibi olsun diyorsa evlenmeleri teşvik için öncelikle engellilerin, gazilerin, açlık sınırı altında ücret alan fakir çalışanların 5 000 TL ye kadar evlenme, 100 000 TL ye kadar ev kredilerini faizsiz ve kefilsiz olarak kullanmaların yönelik mevzuat düzenlenmelidir. Buradaki bankaya dönek faiz ödemesi devlet bütçesinden veya fakir fukara fonundan karşılanmalıdır.

ÖNEMLİ AÇIKLAMA:

Değerli engelli arkadaşlarım ve sayın vatandaşlar belki biraz üslubum ağır kaçtı ama kendime bir engelli olarak engellilerin yaşadığı sorunların en önemlilerini ana başlıklar halinde yukarıda sıraladım. Olabildiğince çözüm de üretmeye çalıştım.

Allah rızası için bu yazım tüm ilgili kişi ve kuruluşlara iletiniz.

Hasan Başar Zonguldak www.haberlerinefendisi.net

24 Eylül 2010 11:55

hbasar1453
Yasaklı

Sayın editör mümküse konuyu sabitlerseniz daha çok arkadaşa ulaşmış oluruz.

04 Nisan 2011 19:33

hbasar1453
Yasaklı

Başlık güncel destek olalım lütfen.

04 Nisan 2011 21:19

google123
Yasaklı

sayın hasan bey

bazı tespitleriniz çok iyi olsa da maalesef bunlar için öncelik sıralamanız

ve bunları insanların anlayacağı dilde anlatım beceriniz maalesef yeterli değil özellikle sistem eleştirileriyle başlayan söylemleriniz yerine insanların kafalarında daha iyi ve olması gereken doğrular üzerine referans niteliğinde artı değerler oluşturacak en basit temel değerlerden bahsetmeniz gerekirken

? Kapitalist sistem ..? gibi sosyo-ekonomik daha doğrusu personel alım sınavlarının %85 i lise mezunu ve bir çoğuda Açık öğretim lisesiden mezun olmuş kişiler ki senden bu noktada sosyo-ekonomik açıdan farklı sosyo-idari sistemlerden falan bahsediyorsun ki bunlar zaten üniversitelerde bilir kişilerin bile hala daha bunların bilimsel tanımlarını tanımlama için bile çeşitli akademisyenler tarafında tartışıla gelen şeyeler ki ?Kapitalist sistem..? ne olup ne olmadığını bilen birine zaten sen ?Kapitalist sistem..? lafıyla konuya başlaman çok büyük ve ciddi bir konuya giriş hatası !

Engellinin 1. sorunu işsizlik değil ! Engelli iş beyenmiyor arkadaşım !

Engelli evimde oturur devlet bobadan 200 lira maaşımı alırım yeşil kartımla muayenemi olurum diyor engelli iş-kur?un işe yolladığı iş yerinde 630 liraya yani zaten devlet boba bana 200 lira maaş veriyorsa neden 430 lira fark için özel sektörde sürüneyimki diyor !

Kusura bakma ama gerçek bu engellilerin büyük bir kısmı asgari ücrete çalışmam diyor.

Engellilerin en büyük sorunu eğitim sorunu nitelikli eğitimi olmayan engelliyi kim neden direk masa başı iş versin ki ! Engellinin eğitimi önemlidir. ! Engelliye iş değil engelliye eğitim verilmesi gereklidir. ! Dahası ! Geçenlerde facebook?ta bir AÇIK ÖĞRETİM ENGELLİLERE ÜCRETSİZ OLSUN etkinlik daveti geldi dahası hasan bey bu sizede öneri şeklinde daveti olarak sizede yolladım ! Ama şu an bu grubun internet adresine girdim ve baktım ki ! http://www.facebook.com/event.php?eid=198350503523798 hala siz bu etkinliğe katılmamışsınız !

Bakın buna gerçekten çok üzüldüm

Belki yaşınız ilerlemiş olabilir benimde yaşım 31 ? 32 oldu neredeyse bu yıl üniversite sınavına da girdim dahası o kadar çok engelli personel özlük haklarıyla ilgilendim ki !

Şu an tv de bir sosyal güvenlik uzmanlı bir konuda açıklama yapacak olsa %99u bildiğim şeyler olduğu için bu yıl kısmetse açık öğretim fakültesinde insan kaynakları bölümü okuyacağım.

Okumanın yaşı yok okul sadece bildiklerimizi belgelemek için bir noktada amaçtır.

Dahası 1. konu başlığında iktidar partisinin artı ve eksilerine deyinmişsiniz !

Açıkçası ister şu anki iktidar partisi destekçisi olun veya muhalefeti olun fark etmez !

En son üniversite sınavı cevap formülü haberleri hiç bir partinin iktidar partisini sözde ve lafta karalayamayacağı kadar malzemeyi su üzerine çıkardı !

Engellileri merkezi sınava alsan ne yazar tüm engellileri memur olsa ne yazar

2010 sağlık bakanlığı sınavında 40bin engelli katıldı bunu engelli ailelerin oyu ile 4x yapsan bile !

ÖSYM nin sınavına giren sayısının yanında bir hiç misali çünkü sınava

1.5 milyon öğrenci ve bunların aileleri de var ki 4x yaparsan

isterse tüm engellilerin oy desteğini bile alsa bu parti bu saatten sonra üniversite sınavı gerçekten adil ve eşit şartlarda yapılmış olsa bile ! Fark etmez insanlar her zaman kendi hataları için misali biri zaten gerçekten üniversite sınavını kazanamadı veya çocuğu sınavı kazanamadı bize inanmak için bir şey lazım ki biz kendimizi bununla avutalım misali artık bu saatten sonra iktidar partisi insan psikolojinin garip bir huyu yüzünden artık günah keçisi olmuştur. Bile !

Burada her açığınız konu başlığı tek başın A4 sayfasıyla 10 sayfa rapor niteliği olan konular ve siz bunları basit bir dille özetlemek yerini öyle cımbızla konunun içinden almışsınızki !

Bu sadece bu konularda belli bir düşüncesi olan tabi bir şeyi düşünmek için o konuda bilgi sahibi olmak lazımdırki ! Sizin yazdığınız buradaki tüm konuların artı ve eksileriyle tüm durumların farkında tek kişi benim sanırım !

Ama Maalesef konu girişleri lambur lumbur direk hadi yapalım hemen yapalım gibi !

İyide bu konudaki resmi ve nitelikli muhatabın kim olduğunu bile göstermiyor

engelliye engellinin sorunlarını anlatmayın engelliye gidilecek yol haritasını çizin gösterin

bir yol haritanız bile tam ve net bir şekilde oluşmamış !

Dahası güncel tıp bilimi ilerlerken bir çok hastalığın tedavisi ve hastalığın durumuna göre nitelenmesi varken bir çok kişi eski sistem açıklarıyla genel tanı altında %40 ile engelli statüsünde gözüken yıllar önce alının sağlık raporlarıyla engelli statüsünde memur bile oluyor ama kurumda engelli statüsünde görünüyor ama vergi indirimden yararlanamıyor kısacası normal statüde emeklilik koşulların göre emekli olmak zorunda olan biri bir kurmda 30 yıl çalışıyor bu yüzden

engelli statüsünde yer işgal edip neredeyse 2 kuşak engellinin istihtamını engelliyor !

Bu konuda bir önerge oluşturdum !

çalışabilir durumda olanlara her 10 yılda bir rapor güncelleme şartı içeren bir teklifim var

bununlar kamudaki bu açıktan yararlananların işine son verilmeyecek ama kamudaki engelli statüsünde gözüken ama engelli statüsünün haklarından vergi indirimi alamadığı için yararlanamayanlar zaten normal statüde değerlendirildikleri için kamuda engelli statüsünde değilde normal statüde memurluğa geçecek ler bu şekilde hem kamuya girmek isteyen hemde kamuda çalışan ve sistemin açıkları sayesinde daha önce engelli statüsünde değerlendirilen ama günce sağlık cetvelindeki % değerine göre gerçek hakkı neyse onu alacaklar!

Kısacası hak ve adaletin dağıtılması gerçekten zor bir iş olsada bir şekilde bu yapılacak !

Hasan bey aynı şeyleri düşünüyor aynı amaçla çalışıyor olsak bile uslup tarzımız biraz farklı

Maalesef yazılarınızda özellikle resmi nitelikli arz talep yazılarınızda çok fazla duygusal ifade ve aynı zamanda nitelikli olmayan referansların örneğin 2 farklı kurumun öngörüsünün birbiriyle karşılaştırılması yerine en temel anayasanın ilgili hükümlerine göre konularınıza referanslar oluştursanız ! İnanın yazılarınızın kalitesi çok ciddi bir şekilde yükselir.

Şu anki haliyle ilk başta okuyupta destek verenler bile bu tarz bir noktada kısır döngüye dönebilecek ve geri çevirilecek yazıların copy paste ederek oraya buraya yollaması

inanın iyi bir şeyler olabileceğine inanan ve buna destek veren insanların umutlarını Maalesef kötü etkiler ! Onun için sağlam argümanlarla doğru zamanda doğru şekilde eş zamanlı toplu mail fax ve posta gönderisi yapılır ise işte o zaman dişe dokunur sonuçlara ulaşılması olası !

Bu arada size önerim şudur engellilerin sorunları 1 değil 1000 değil !

Lütfen tam anlamıyla araştırmadığınız sadece kısmı olarak kulağınıza hoş gelen hakları 2 ? 3 satırda özetlemeyiniz bunları hakkında ciddi kaynakları bulunuz ! Ve bunları sağlam kaynaklarla destekleyiniz

yoksa yazacaklarınız insanlara yol göstermek yerine

kuvvetli bir rüzgarla değişmiş yanlış yolu gösteren yön tabelasında farkı olmaz !

Şu an burada yazdıklarım 3 sayfa A4 yazısıdır.

Ve son olarak zaten iş-kur kosgep işbirliği ile projesi olan herkeze 27 binliralık geri ödemesiz devlet desteği dağıtılmaktadır.

İnsanlar fantezilerini yazmak yerine etrafa bir baksa !

Hayallerin gerçek olduğunu görürlerdi ! :)

05 Nisan 2011 20:24

google123
Yasaklı

bu arada referans olarak işte çok güzel bir yazı lütfen buradaki açık ve anlaşılır dil ve anlatım uslubuna dikkat ediniz !

http://www.tsd.org.tr/ozurluluk-olcutu-yonetmeligine-iliskin-gorus-ve-oneriler-6128

06 Nisan 2011 18:17

hbasar1453
Yasaklı

google arkadaşım,üslup konusundaki eleştirilerine katılıyorum.

Tabi ne yapsam eleştirileceğim o yüzden eleştirilerin de bir yere kadar görmezden gelmem lazım.

Sonuçta bunları buraya yazmam yetmiyor.İlgi olması lazım,destek olması lazım.

Bakıyorum facede olsun burada olsun birçok konum sahipsiz kalıyor.Veya çok ağır eleştirilere muhattap oluyorum.

Bu durumda ara olabildiğince kısa cümleler ve açık ifadelerle konu üretmeye çalışıyorum.

Elimden gelen bu kadar.

24 Ağustos 2011 13:53

hbasar1453
Yasaklı

bu yazıyı kendi ilavelerinizle berber fatma şahine göndermeliyiz.

24 Ağustos 2011 14:56

E79ist
Yasaklı

sayın hbasar1453 bir birinden önemli

ama engelliler için çok çok önemli bir çok konuya deyinmişsiniz !

yazınızı beyenmiş olsamda ! malesef bir yerlere gelenler sizi bizi bizler kadar ince ve aynrıntılı düşünemeyecekleri ortada bu açıdan

karşınızdakinin bir devlet memuru misali

bizlerin ilgililerden beklentimizi

kendileri bir şeyler yapmıyacaklar ise

kaşe mühür imza misali bizlerin dilekçe taleplerini onaylayıp ilgili

kanun maddesi komisyonların yazının sevkini yapmalarını sağlamak adına

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_engelli_haklar%C4%B1#TBMM_.C3.B6neri_teklifleri_listesi_.3B

şu listede yer alan kanun maddesi yazı taslağı gibi olası yazı modellerini kalıp olarak almanızı

buradan sonrası ilgili yetkilinin kaşe mühür imza atıp ilgili kurumların ilgili komisyonlarına bu konularla ilgili yazıların sevk olunmasını sağlayın !

onlar düşünmesin bizler düşünelim ama onlar imza kaşe mühür basıp ilgili komisyonlara yollasınlar !

anlatabiliyormuyum

çünkü bizi bizden başkası düşünmez !

memur olmuş engelliler sadece kendi kişisel özlük haklarını düşünür

görmüyormusunuz bayram tatili 9 gün olacak yazısını kaç kişi okuyor.

24 Ağustos 2011 14:59

E79ist
Yasaklı

kısacası karşınızdakinin ismi cismi önemli değil

engelliler için yapacağı en iyi şey

bir engellinin kanun teklifi gibi yazacağı resmi bir yazıyı olduğu gibi alıp üzerine kaşe mühür imza yapıp ilgili kuruma sevk etmesi misali ! karşınızdakinin sizin kadar ince düşünmesini beklerseniz

daha çok incilirsiniz !

karşınızda bir kaşe mühür imza memur varmış gibi düşünün

ve buna göre düşünün ve artık anlayın artık

24 Ağustos 2011 15:35

club_life
Müsteşar Yardımcısı

derneklere üye olan arkadaşlar sınav konusunda hükemete baskı yapmaları için biraz çalışmalarını söyleyin

06 Eylül 2011 17:39

hbasar1453
Yasaklı

Sayın engelli derneklerinin yöneticileri Bakan Fatma şahine sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi ne zaman ileteceksiniz.

27 Ağustos 2012 19:35

Özel Sektör Engelli
Yasaklı

en büyük engel, özel sektörde

kamudaki %3 engelli açığı 20,000 kişiye denk geliyor, daha sı bu %3 tam anlamıyla dolsa bile

ÖMSSınavına 60,000 okul mezunu

ve bir o kadarda ilkokul mezunu başvurduğu hesaplanırsa

şaka maka 40,000 ile 100,000 engelli kamuya giremeceği gerçeği maalesef ortada !

dahası engelliler ister istemez önyargılar yüzünden 2 ye bölünmüş olduğu gerçeği var

buna göre

1. tür; dış görünüş olarak ve sağlık açısında durumu iyi olanlar, engel durumunu sadece vergi indirimi için kullanıyor

2. tür; dış görünüş olarak ve sağlık açısında durumu kötü olanlar ise, sağlık raporuyla işe zor zar işe giriyorlar.

dahası işyerlerinde engelli engelsiz diye bir ayrımı yok,

sanki bir ütopik eşitlik varmış gibi herkez eşit çalıştırılma saatlerine tabi !

işte bu noktada zaten mağdur bir şekilde işe girenlerin karşısına 2 engel daha çıkıyor

bunlardan 1.si tam zamanlı ciddi efor isteyen işler ve mesleki niteliğinize uygun olmayan işler

1. engellilere part-time çalışma kolaylığı getirilsin !

zaten engelliyi iş yeri 2000 TL ceza gelmesin diye alıyor ise

iş yeri engelli aldım bu adamın bana maliyeti 1200 TL diyerekten engelliyi diğerleri gibi çalıştırmasının anlamı nedir !?

engellilere part-time çalışma hakkı verilmelidir.

2. bir önemli konu ise engellinin hangi işlerde istihtam edileceği !

engelli = temizlikçi

engelli = ofisboy, ofisin dışı işler

engelli = çağrı merkez müşteri temsilcisi

bu ülkede okul okumuş 40 bine engelli var ve mesleki niteliklerin uygun olmayan işlerde çalıştırılıyor.

bu durum engellilere yapılan bir ayrımcılıktır.

%3 engelli açığı iş yerinde yapılan iştede %3 engelli çalıştırılmalı bu bir noktada nitelikli engelli alımının önünü açmalıdır.

Toplam 15 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?