Editörler : Cüneyt Barışoglu
28 Eylül 2010 18:51   


Ehliyet İle İlgili

Arkadaşlar 10 yıllık memurum o zamanlar engel derecem %25 olarak belirlenmişti ama güç kaybı var bacağımda farkındayım.Ehliyet almaya karar verdim (cesaret desek daha doğru).Arabamızda yok henüz.Eşim sağlıklı bir sorunu yok şükür.Ben ehliyet alınca araba almak isteyeceğim merak ettiği şu.Benim aldığım arabanın otomatik vites olması lazım biliyorum başka değşiklik istemez kullandım çünkü otomatik vites.Ayrıca plakada engelli işareti olacak.Bu arabaya eşim süremezmi.Yada normal plakalı otomatik vites aldım bu arabayıda benmi süremem.Nasıl olacak bu iş bir bilen varmı?

28 Eylül 2010 19:21

bylunatic
Genel Müdür

arkadaşım zaten engelli plakalı araç satın alman için %40 veya üzerinde bir rapora sahip olman gerek. ayrıca raporda özel tertibatlı araç kullanabilir ve h ehliyeti alabilir ibarelerininde bulunması gerekir. böyle olursa aracı eşin kullanamaz. Eşin veya başka bir yakınının kullanabilmesi için rapor oranının %90 üstü olması gerekiyor.

Normal plakalı araş oldığın zaman ister otomatik ister düz vitesli bir araba alırsın. İkinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Buna bir engel yok.

Bir kişinin engelli sayılabilmesi için en az %40 rapora sahip olması gerekiyor. Sen bu statüye girmiyorsun.

28 Eylül 2010 19:21

emissario
Genel Müdür

Öncelikle merhabalar.

Arabayı her şekilde siz ve eşiniz kullanabilirsiniz. Engelli plakası olursa eşinizin kullanmasında hiç mahsur yok. Ya da normal plaka alırsınız ve eğer sizin için sorun olmayacaksa siz de kullanabilirsiniz. Şu da var; ehliyetinizi H alırsanız ve plakanız engelli plakası olursa ciddi bir vergi indirimi hakkınız olur.

Kısacası B sınıfı ehliyet alırsanız normal plakalı arabayı kullanmanızda sakınca yok. Yeter ki siz kendinize güvenin. Şayet engelli plakalı araba alırsanız eşiniz de kullanabilir.

Hayırlısı olur inşallah ve eşinizle keyifli haftasonu gezintileri yaparsınız aracınızla...

28 Eylül 2010 20:31

bylunatic
Genel Müdür

Arkadaşım yanlış bilgi verme bilmiyorsan bilmiyorum de!

H sınıfı sürücü belgesine sahip kişi üzerine kayıtlı özel donanımlı otomobili kendisinden başka hiç hiç hiç kimse kullanamaz.

Not: Sadece, kendisi ile aynı sakatlığa ve sürücü belgesine saihip 1. derece yakınlar aynı arabayı kullanabilir.

28 Eylül 2010 23:26

çiçek015
Aday Memur

bylunatic asıl sen bilip bilmeden konuşma yada konuşmanı düzelt sonuçta arkadaş bildiğini söylüyor senin yaptığın gibi. benimde bildiğm 1. derece yakının senin aracını kullanabilir bende düşünüyorum araştırdım.

29 Eylül 2010 08:07

argentus
Genel Müdür

benim merak ettiğim, H ehliyeti alıp özel tertibatlı araç aldım diyelim. plakada engelli işareti olmak zorunda mı?

29 Eylül 2010 09:29

sükoo
Aday Memur

engelliler H sınıfı ehliyet alabilir buda engel durumuna göre düzellenir başka kimse kullanamaz pılakada engelli işareti olac bu zorunludur canlarım sizin isteginize göre degil

29 Eylül 2010 11:27

Gültenn
Aday Memur

Ya çok özür dilerim ama anlamadığım için sormam gerekiyor. %40 rapor varsa bunun ne gibi avantajları var araba alanlar için?ötv indirimi için %90 olması gerekiyor diye biliyorum ama %40 olunca yararlanılabilecek herhangi bir fayda var mı?

29 Eylül 2010 11:49

tugbakir
Aday Memur

peki arkadaşlar %20 özrü olan kişi normal ehliyet alabilir mi ?

29 Eylül 2010 15:03

sametkaan
Aday Memur

anaokuluyöneticisi arkadaşımız ilk etapta ÖTV muafiyetli bir araçmı yada normal bir araçmı almak istiyor ve engellini tam anlamıyla belirtmesi gerekiyor ona göre farklı prosedürler işler ve ehliyet için yeni rapor gerekli tam teşekküllü bir devlet hastanesindenden (ÖTV den muaf olarak araç almak istiyorsa) aksi taktirde alınan raporun tam teşekküllü bir hastaneden alınmasına gerek yok ve araç alımında aracı kişi kullanacaksa şayet raporun oransal anlamda bir hükmü yok yani oran belirtmesede olur kişi kullanacaksa.Kısa lafın özü bu soruları arkadaşın bir cevaplaması gerek yani eksik bir soru sayın anaokuluyöneticisi arkadaşım.

29 Eylül 2010 15:50

ener özgür
Kapalı

ENGELLİLERE ARAÇ ALIMINDA SAĞLANAN VERGİ İNDİRİMİ

http://www.alomaliye.com/levent_gencyurek_engelli_arac.htm

Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1079&uid=OYrzVXWwzCmWL0mQ&type=sirkuler

29 Eylül 2010 15:58

hudeyy
Memur

arkadaşlar bende bişey sormak istiyorum. benim %55 raporum var. ama raporumda özel donanımlı araç kullanabilir diye bir ifade yok. ve B sınıfı ehliyetim var. ÖTV indirimli araç almamda bi sakınca varmı? var ise ne gibi bi işlem yapmalıyım?

29 Eylül 2010 16:47

sametkaan
Aday Memur

hudey ÖTV muafiyetli araç alabilmen için raporunda özel tertibatlı veya otomatik vites (sol bacak engellliler için) li araç kullanır ibaresi yeterli rapor oranının hiç bir hükmü yok şayet ama şayet aracı sen kullanacaksan dolayısıyla böyle bir raporun ve H sınıfı ehliyetin varsa ÖTV muafiyetli araç alırsın. senin yapman gereken ehliyetini B den H a çevirmek ve ÖTV muafiyetli araç almak için tek bir raporda Hsınıfı ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanır ibaresini içeren bir raporla hem ehliyetini h çevirirsin hemde muafiyetli araç alabilirsin tekrar söylüyorum aracı sen kullanacaksan oranın bir hükmü yok.

29 Eylül 2010 19:37

anaokuluyöneticisi55
Aday Memur

Ben vegi muafiyeti nedeniyle sormadım sadece merak ettiğim eşim sağlıklı arabayı ben üstüme aldığımda engelden dolayı plakada işaret olacak o zaman eşim kullanamazmı yada eşim aldı arabayı ama otomatik vites olmalı o zaman ben kullandım diyelim bir denetimde indim araçtan engelim olduğunu polis bey görecek sen neden engelli işareti olmayan araca bindin demezmi bunun yasal prosedürünü merak etmiştim.

29 Eylül 2010 22:46

bylunatic
Genel Müdür

Arkadaşım ben bildiğimi değil olanı söylüyorum.

Özürlü plakalı bir aracı ruhsat üzerinde ismi ya da yakınlığı belirtilenler dışında başka kişilerin kullandığı tespit edilirse cezai işlem uygulanır ve araç bağlanır.

Başka birisinin kullanabilmesi için en az %90 üzerinde raporun olması gerekiyor. Araştırmış olabilirsin. Engelli plakalı aracın var mı? Bu bilgiyi nereden aldın?

Ben hala dediğimin arkasındayım. Emin olmak isteyen gelir idaresi başkanlığını arayarak veya bilgi edinmeye yazarak benim yazdığım yazının aynısını cevap olarak öğrenebilir..

29 Eylül 2010 22:49

bylunatic
Genel Müdür

Arkadaşım sen %40 üzerinde bir engele sahip değilsen zaten engelli değilsin. % 39 raporun bile olmuş olsa sana kimse neden sen normal plakalı bir araç kullanıyorsun diyemez!

Olduki %40 üzerinde bir raporun olsa dahi özel tertibatlı araç kullanabilir yazılı raporun yoksa gene kimse bişey diyemez. Senin normal plakalı araç kullanmanda bir aksaklık olmaz yani.

30 Eylül 2010 22:00

anaokuluyöneticisi55
Aday Memur

Teşekkür ederim sonunda anladım:))

Toplam 16 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?