Editörler : Lanet
«101112131415161718192021»

yetmez ama evet
Aday Memur
13 Şubat 2011 17:24

Şeflik sınavına girmek bile hayal, denetmenlik olayını da kapattılar. Yani kısaca başınızın çaresine mi bakın diyorlar anlamadım?

yetmez ama evet
Aday Memur
13 Şubat 2011 21:11

Memurlar torbada boğulurken işçiler sendikalarının gücünü kullanmayı gene bildiler. Yandaş-yandaş olmayan tüm sendikalara ithaf olunur. Ama bilhassa hükümete teşekkür etmekten başka bir politika üretemeyen, memurlar torbada boğulurken cılız ses çıkarmaktan öteye gidemeyen, gücünü sadece liyakat gözetilmeksizin yapılan atamalarda gösterenlere... Haber şöyle;

Hükümetin emekli maaş zamlarını içeren yasal düzenlemesinin içine sıkıştırılan ?geçici istihdam? düzenlemesi sendikaların bariyerine takıldı.

Hükümet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül?ün veto ettiği ?özel istihdam büroları?nı tekrar hayata geçirmek için bir tasarı düzenleyerek TBMM?ye sevk etmişti. Ancak düzenleme işçi sendikalarının, ?Bu kölelik düzeni tasarıdan çıkmazsa alanlara iner, eylemler yaparız? tepkisiyle kısa bir süreliğine rafa kaldırdı.

Tasarı dün görüşüldü

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu?nda dün ?Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı? görüşüldü. Torba kanun olarak adlandırılan söz konusu tasarıya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer açıklamalarda bulundu.

Dinçer, söz konusu tasarının içinde ?geçici işçi? çalıştırmayı düzenleyen maddenin sendikalarla görüşüldüğünü ve düzenlemenin sendikalarla ayrıca ele alınması gerektiğine karar verdiklerini söyleyerek, Komisyondan söz konusu düzenlemenin tasarıdan çıkarılmasını teklif etti.

Meclis komisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer?in talebi doğrultusunda düzenlemeyi tasarıdan çıkardı. Bakan Ömer Dinçer, önceki gün işçi ve işveren sendikalarıyla, uzun bir süredir Türkiye Büyük Millet Meclisi?nde görüşülmesi beklenen Sendikalar Kanunu Tasarısı ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldi.

Bakan Dinçer?e şok

Ancak sendika temsilcileri sendikal örgütlenmeye ilişkin kanun tasarısıyla ilgili görüşlerini sunduktan sonra, Meclis?e sevk edilen ?Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı?nda yer alan özel istihdam bürolarıyla ilgili şikâyetlerini dile getirdiler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer?e söz konusu torba kanuna kendilerine danışılmadan kölelik düzenini getirmeyi içeren ?geçici istihdam? düzenlemesini yerleştirmeleri nedeniyle sendika temsilcileri sert eleştirilerde bulunduğu öğrenildi.

Sendika temsilcilerinin, ?Cumhurbaşkanı bu düzenlemeyi daha önce bizim tepkilerimiz nedeniyle veto etti. Bu tasarıdan o maddeyi çıkarmazsanız, biz daha önce ortaya koyduğumuz kampanyaları daha da sertleştireceğiz? diye tepki gösterdikleri belirtildi.

Çıkarılan madde neydi?

Tasarının ?özel istihdam büroları?na ilişkin düzenlemesinde özel istihdam bürolarına devredeceği işciyle iş sözleşmesini ve işçinin devredileceği işverenle geçici iş ilişkisi sözleşmesini yazılı olarak yapacağı öngörülüyordu.

Ayrıca geçici işçi sayısı işyerinde çalışıtırılan işçi sayısının beşte birini geçemeyeceği ve bu kapsamda çalıştırılacak işçi sayısının tespitinde kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma süreleri dikkate alınarak tam süreli çalışmaya dönüştürülebileceği yer alıyordu.

18 ayı geçemeyecek

Tasarının çıkarılan maddesinde, ?Özel istihdam büroları her ne ad altında olursa olsun bu işlemlerden işçilerden ücret alamayacak. Ücret, iş sağlığı ve güvenliğiyle işyerinde yapılacak mesleki eğitim ve diğer istihdam koşulları açısından geçici iş ilişkisine göre çalışan işçiyle aynı veya eşit değerdeki iş için işyerine yeni alınan işçi arasında ayrım yapılamayacak. Aynı işçi için, aynı işverenle yapılacak geçici iş ilişkisi sözleşmelerinin toplam süresi 18 ayı geçemeyecek. 18 ayı geçmesine rağmen eğer sözleşme yenilenmezse ilk sözleşme geçerli olacak? denilmişti.

görengöz
Memur
19 Şubat 2011 14:41

Ne olucak bu SGK çalışanlarının hali. Ankara'da sorun çözmekten yoksun köşe kapmaca oynayan idari kesim, Taşrada siyasetin kucağına düşmüş yöneticilerle kurumun geleceğini hiç içaçıcı bulmuyorum. Kurumun bir an önce personel reformunu gündememine alması ve çalışanla çalışmayını ayırdedici objektif kriterleri olan performansa dayalı ücret sistemine geçmesi gerekiyor. Bu arada mevcut performans sistemi yalaka üretmekten başka bir amaca hizmet etmemekte ve çalışan personelin de azmini kırmaktadır.

sgk123
Kapalı
19 Şubat 2011 21:09

görengöz hep destek tam destek sloganıyla

yalaka takımına ve fındık bıyıklılara yüksek sicil notu veren idarecileri kınıyorum. çalışan yoğun iş yükü altında çalışan memura neden düşük not veriliyor. sabahtan akşama kadar pencere kenarına oturupta bir işe el atmayan yalaka takımına 95 puan veren idareciler sağ olsun(!) Akşama kadar suyu çıkan memura da sırf inad olsun diye de 89 veriyor. ya arkadaş 90 verse canı mı çıkar bu müdürün. Tek diyeceğim bu müdür çocuğundan hayır görmesin

19 Şubat 2011 21:36

merhaba

öncelikle size bir sorum olucak cevap verirseniz gercekten cok mutlu olucam kafamdaki sorulara bir nebze cevap bulmus olucam.

ben memur adayıyım ve kurumlar hakkında bilgi sahibi olmak için bütün kurumları inceliyorum ama giridğin her sayfada karsıma hep olumsuz seyler memnuyetsiz insanlar cıkıyor her okuduğum yazıda sasırıyorum ve üzülüyorum...

belediyedekiler sakın gelmeyin

tapudakiler sakın hayatınız berbat etmeyin

sgk dalkiler hayatınızın hatasını yaparsınız

maliye bak. calısanlarına hiç değer verilmiyor cok kötü bir kurum diiyor

vss uzuyor gidiyor...

evet hepsinin kendine göre zorlukları var hiç bir işte kusursuz olmaz bunu biliyorum ve kusursuzu aramıyorum normal standart bir iş istiyorum aslında.ama inanın bu yazdığım kurumların hiçbirini istemiyorum gibi hissetmeye basladım

uzun süredir işssizim ve artık iş aramak bile iiçimden gelmiyor mayıs ayında maliye sgk yazmayı düşünüyordum ve içimden gelerek yazıcaktım bu kurumları ama şimdi allak bullak oldum lütfen

bu iki kurum hakkında hiç mi iyi birsey yok bunu söyeyin bana

biraz artılarından bahsederseniz kendimi biraz daha iyi hissedecim

simdiden tesekkürler.

mavilaci43
Şube Müdürü
20 Şubat 2011 00:53

biliyorsunuz eşit işe eşit ücret politikası çerçevesinde artık diğer memurlarla eşit maaş alıyoruz (iş yükü 10 kat daha fazla olmasına rağmen)

bir de sayıştayın bir yazısına istinaden ilçelerdeki(merkez müdürlüklerinde) personelin öğlen yemekleri kaldırıldı

lokantalarla anlaşmak yasakmış

ne güzel il müdürlüğü personeli 20 tl ye bir ay boyunca 3 çeşit yemek yesin biz simite talim edelim

Ekinoks4455
Aday Memur
20 Şubat 2011 16:08

Aynı sorunu bizde yaşıyoruz. Yazışma yapılıyor ama sonuç hep aynı elde var sıfır. Sosyal Güvenlik Merkezi açtılar istemediğimiz halde zorunlu geçici görev diye gönderdiler ama haklarımızı alamıyoruz. SGK kadar büyük ama aciz bir kurum var mıdır diye merak ediyorum?

mucibe
Kapalı
20 Şubat 2011 17:28

idarecilerinin tamamına yakınını AÖFE mezunlarından seçen bir kurumdan ne beklenebilir ki

görengöz
Memur
20 Şubat 2011 20:13

'Güneşin olsun' Kardeş SGK'da memursan memur olarak kalırsın. Yükselebileceğin tek bir basamak dahi kalmadı. Çalışma şartları çok ağır, Memurların çoğu vasıfsız, İş yapmaya çalışırsan bir bakmışsın on kişilik serviste işin %50 si sana yıkılmış gerisi laylaylom. İdarecilerin yeterli idari vasıflara sahip olmamasından dolayı çalışana değer verilmez. Yalakalar hep söz sahibidir. Hem iş yapmazlar hem de iş yapacak kişinin çalışma şevkini kırarlar. Kısacası iş yoğunluğu, Yükselme ve çalışma şartları açısından SGK'yı öncelikli tercihlerin arasına alma. Ben özeldeki işimi bırakıp geldiğim için pişmanım ama geri de dönemiyorum. Saygılarımla...

21 Şubat 2011 16:24

görengöz cok tesekkür ederim cevabınız için

bir zamnlar istediğim kurumlardandı sgk ve maliye

ama burdaki arkadsların sıkıntılarını okuyunca cok üzüldüm bu kurumları bu hale getirenler utanmalı!!!

su an için hala bir kurum secemedim keske a grubundan hazırlansaydım diyorum ama bundan sonrası kısmet

hepinize kolay gelsin

unherr
Şef
21 Şubat 2011 18:29

6 aydır sgk da çalışıyorum. hizmeti vatandaşın ayağına götürüyoruz sloganı ile ilçelere açılan sosyal güvenlik merkezlerinin birine geçici görevlendirme ile verildim.

10 yıllık bilgisayarları ve yazıcıları kullanıyoruz.

binamızda kalorifer sistemi sürekli arıza veriyor.

1 gün çalışsa 3 gün çalışmıyor. ilgilenen yok.

soğuk damga isteye 4 ay oldu hala gelmedi.

soğuk damga için vatandaşı tekrar şehir merkezine gönderiyoruz.

güvenlik görevlisi yok.

öğle yemeği yok.

tuvalet ve labavo`dan bir gün hastalık kapacağım korkusu ile gitmeye çekiniyorum.

daha sayamadığım bir sürü sorun.

elbetteki bu bir istisnadir. yada ben öyle düşünmek istiyorum.

6 ay da devletimin nekadar aciz olduğunu anladım.

60 yaşında yönetici olmaz.

unherr
Şef
21 Şubat 2011 19:30

mevzu idarecinin nerden mezun olduğu değil.

mevzu idarecinin kaç yaşında olduğu. 60 yaşında idareci olmaz.

mevzu idarecinin yapılan işin mevzuatını iyi bilmesi bunun yanında memurunun hakkını savunması. sıkıntılarını dinlemesi ve çözüm üretmesidir.

il müdürlüğünden zımba teli isteyemeyen yönetici istemiyoruz.

yazı yazdık cevap bekliyoruz. sorunlar halledilecek.

korkmaz69
Aday Memur
21 Şubat 2011 20:09

güneşin olsun arkadaşım,

durumun nedir bilmiyorum, bizim kurum son zamanlarda büro personeli adı altında sözleşmeli memur alımı yapmakta. ben ankarada görev yapıyorum, işe başlayan arkadaşlar kurumun en ağır en sorunlu servislerinde göreve alıyorlar. buda geldikleri gibi giderler durumu oluşturmakta. sana tavsiyem tercih yapmadan önce bir sosyal güvenlik merkezini gezerek ordaki manzaralardan kurumun içler açısı durumunu kendi gözünle görmendir. hakkında hayırlısını dilerim...

görengöz ve unherr in söylediklerine katılmaktayım. yazdıkları az bile...

mohac
Memur
21 Şubat 2011 20:31

Bir maliye çalışanı olarak, 10 dakikadır sizin forumu okuyorum da; içler acısı. Anlaşılan hükümet sizleri de bizleri de gözden çıkardı.

21 Şubat 2011 21:17

unherr ve korkmaz69 tesekkür ederim umarım sgk gibi büyük ve önemli olan bu kurum kendi içindeki bu olumsuzlukları biranönce düzeltir.

yoksa doldur bosalt yapmaya devam ettikce hem kendisi hem de calısanları bu durumdan zarar görücektir.

görengöz
Memur
21 Şubat 2011 22:45

SGK'da isim değişikliğinden önce zihniyet değişikliğine gidilmeliydi. Kurumlar birleşeli bu kadar süre olmasına rağmen tekrar kurumların ayrılacağını, işlerin bu şekilde ğitmeyeceğini düşünen zihniyeetle kurumun varacağı yer Mübarek'in Mısırı ya da Gaddafini Libya'sıdır. Onların da durumu ortada...

7.his
Müsteşar
22 Şubat 2011 09:29

sgk çözüm değil, çözümsüzlük üretir bu idarecilerle,bürokratlarla, hatta onları atayanlarla...Önemli olan ne kadar cemaate bağlı olduğundur ne kadar onların çıkarlarına hizmet ettiğindir, yoksa hiçkimse sana gereken değeri vermez, seni kollamaz, korumaz...

konserwatif
Müsteşar
22 Şubat 2011 10:43

Arkadaşlar bu başlık siz SGK personeli için açılan başlıkların birleştirildiği bir başlık olup bu başlık dışında sizin kurumunuzu ilgilendiren size dair içeriği olan extrem konular olmadıkca başka bir SGK başlıgı acmayınız..

Bunu defatkez söyledim uyarı olarak günlerce sabit başlık altında tuttum..yineleyerek söylüyorum bu başlık dısında acılan başlıklar bu başlık altında birleştirilecek ve acanlara ceza verilecektir..bilgilerinize

ozan4747
Aday Memur
22 Şubat 2011 11:42

herkese selamlar.

bende yaklaşık 2 senedir bu kurumdayım. ve malesef memur için gittikçe artan bir iş gücü ve giderekte sıkan ve memuru bunaltan bir merkezi yönetim. vatandaş odaklı hizmet diyorlarda kurumda çalışanlar vatandaş degilmi. ben bu kurumu severek seçtim her şeye ramende suan için ayrılmayı düşünmüyorum ama öyle devam ederse galiba herkes bu kurumdan kurtulmanın yolunu arayacak. bu güne kadar memurru sevindirecek yada kuruma sıcak bakması nı sağlayacak tek bir adım görmedim. allah hepimizin yardımcısı olsun.

Toplam 3513 mesaj
«101112131415161718192021»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi