Editörler : crops35
02 Kasım 2010 21:45

arkadslar sadece ötv den muhaf benım bıldıgım en son bu kdv den muhaf olayı mahkemeye tasındı mahkeme red cevabı vardı yanı özurlu arkadaslar arac alırken sadece ötv muhaflar ayrıca motorlu tasıtlar vergısınden de muhaflar bu da senede 600 falan olması lagzım.

kocyigit68
Yasaklı
03 Kasım 2010 09:01

aksoy05 arkadasım

yıllık bandroller yok,

ama muayene var. bikac ay once ben 125 tl ye yaptirdim

isteyen arkadasa bu konudaki deneyimlerimi aktarabilirim.

amiira
Memur
03 Kasım 2010 12:10

Teknisyen6700 arkadaşım;

Audi'ye bak demişsin ben de baktım. Ve sen hala kendin ve benimle çeliştiğinin farkında değilsin.

Ne diyor listede bak şimdi;

A3 1.6 TDI S tronic Net Fiyat 19.424

ÖTV % 37 7.187

KDV % 18 3.496 (Bu oran Net fiyattan bulunmuştur)

Şimdi söyler misin sen bu arabayı kaça alacaksın?

19.424 + KDV mi

Yoksa 26.610 + KDV'ye mi?

Ben 19.424 + (% 18) 3.497 = 22.920'ye bu arabayı alırsın diyorum...

03 Kasım 2010 22:34

amira arkadasım celısen sensın gercekten evet 22,92 e gelıyor bu aracın fıyatı ama daha önceki arac satıs fıyatından hesaplaman yanlış arkadasım acık bır sekılde yazdım yazımda zaten saglamasınıdı yaptım hersey acık hesabın yanlış neden kabul etmıyorsun anlamısta degılım gercekten o yaptıgın daha öncekı hesapla hesapla bakalım arac anahtar teslım fıyatınıdan bulabılecekmısın 22,92 rakamını ben senın hesabınla yaptım bulamadım bılmıyorum artık.benım hesabımla bakalım bu araba fıyatına..lısteye göre yapıyorum arac vergısız fıyatı 19,424 + ötv 7,187 kdv 4,790 anahtar teslım fıyat:31,401 tl benım hasabıma gelelım 31,401/1,18/1,37*:22,900 tl benım hasabımın nerası yanlı guzel kardesım anlatırmısın...sen kendı gelıstırdıgın hesapla anahtar teslım fıyatından bır hesapla bakalım kac bulacaksın ben aynısını bulmadım ...bu arada bayıdekıyle senın kdv oranlarının tutmamasının nedenı bayi ötv yı ekledıkten sonra kdv oranını bulmus aracın.

lulati
Aday Memur
08 Kasım 2010 23:43

arkadaşlar benimde bi sorum olacak. babamın %100 raporu var ötv indirimli araç almak için bayiye başvurduk bi araca 50000 tl fiyat verdiler ötv yi indirince 36500 lira dediler şimdi bu hesaplama diğer arkadaşlarında yazdığı gibi 50000 / 1.18 / 1.37 * 1.18 = 36500 ama birde şöyle hesaplama var işte benimde kafam buraya takılıyor ilk önce arabanın fiyatından KDV sini çıkarıyoruz daha sonra o çıkan rakamdan ÖTV yi yani %37 yi çıkarıyoruz sonra çıkan rakamı satış fiyatından çıkarıyoruz ve sonucu buluyoruz bu da daha farklı bi sonuc veriyor. yani kısaca 50000 * 0.18 = 9000 burda KDV yi çıkarıyoruz daha sonra anaparadan KDV yi çıkarıyoruz 50000 - 9000 = 41000 kalıyor ve 41000 den %37 KDV yi düşüyoruz 41000 * 0.37 = 15170 daha sonra da ilk fiyattan bu fiyatı çıkarıyoruz gerçek rakamı buluyoruz 50000 - 15170 = 34830 yani bu hesaplamada oluyor hangisi doğru... arada 2000 tl fark var yani. yardımcı olursanız çok sevinirim.

09 Kasım 2010 00:11

lulati arkadasım senın yaptıgın çarpım işlemi bırım fıyatın üzerine vergı eklemek icin kullanılır.yanı senın fiyatının uzerınde zaten kdv ve ötv var sen böyle çarpım işlemi yaparak ayrıyetten birdaha ötv ve kdv lı olan fıyata yenıden ötv ve kdv eklıyorsun.aradaki fark ondan kaynaklanıyor ötv li kdv li birim fiyatın ötv sını ve kdv sını ana paradan cıkartmak ıcın bölme işlemi yapman gerekiyor.ıcını rahat tutman ıcın sunuda söylıyeyım eger aracının vergısız satış fiyatını(kdv_ötv) bayııden ögrenebılırsen bu rakamı 1,18 le carparsan yıne bulabılırsın aracın sana gelecek fıyatını.....konu dısı (0,18 le carparsan rakamın sadece kdv oranını bulur..ama 1,18 le carparsan ana paraya kdv eklıyerek gösterır)..

akeda
Aday Memur
09 Kasım 2010 09:11

Merhaba arkadaşlar,

Ben işitme engelliyim; özür yüzdem %52, H sınıfı ehliyet alabilir raporu verdiler. Bu durumda H sınıfı ehliyetim olduğu halde araç alımında ötv indiriminden yararlanamayacakmıyım? İşitme engelli olduğum için herhangi bir özel tertibat gerekmiyor ama bana otomatik vitesli araba ile direksiyon sınavına gireceğim söylendi. Otomatik vitesli arabalarda özel tertibatlı sayılıyormu? Benimle aynı durumu yaşayan arkadaşlar varsa bu konuda beni bilgilendirirlerse çok sevinirim.

Selamlar...

aksoyy05
Memur
09 Kasım 2010 13:20

göz problemi yaşayanlara ehliyetine gözlükle diye bir ibare konuluyor sizler için büyük ihtimalle işitme çihazı ile diye bir ibare konulabilir ama bu bilgi kesin değil tabi.

meopius
Şube Müdürü
09 Kasım 2010 13:36

İşitme engelliler ÖTV indiriminden Faydalanamaz.

ÖTV indiriminden faydalanacaksanız aracınızda özel ek donanım taktırılması gerekiyor. dolayısıyla işitme engelli ve tek göz görenler için öyle bir özel donanım gerekmeyeceğinden: ÖTV.siz araçtan faydalanamaz

akeda
Aday Memur
09 Kasım 2010 17:31

Teşekür ederim cevaplarınız için...

sabridikbas
Memur
12 Kasım 2010 11:37

selam arkadaşlar ben 2, ci el özürlü arabası almak istiyorum satmak isteyen yada öyle bir sitenin adresi varmı sizde

meopius
Şube Müdürü
12 Kasım 2010 12:10

engelliler.biz sitesinde bir arkadaş engelliler için galericilik yapıyor. istersen bir bak. yine de her halükarda dikkatlı ol.

gezegen_84
Aday Memur
22 Kasım 2010 00:47

arkadaşlar ben kızıma vekaleten bi araba alacaktım.%90 zihinsel engelli raporu var.bu raporda belirli bir ibare olması gerekiyormu.bana bu konuda uzman bir arkadaşın yardımcı olmasını çok isterim. bide tavsiye edebileciğiniz ekonomik bir araç varmı teşekkürler.....

22 Kasım 2010 22:36

gezegen_84 % 90 ve uzeri raporu olanlara hıçbir ibare olmasına gerek yok ötv indiriminden yararlanabilirsiniz..araba konusunda sitelerine gir ordan bakabilirsin fiyatlarına ama kesinlikle dizel tavsiye ederim..

filepalas
Genel Müdür
23 Kasım 2010 08:08

bildiğim kadarı ile ötv den yararlanan kişiler sadece sağ bacağı % 40 oranında özürlü olamsı yeterli kol dan özürlü olanlar, sol bacağı özürlü olanlar v.b diğer özüürlü adaylar yeni kanuna göre ötv den fayadalanamıyor.ama motor taşıt vergisisinden muaf lar ve çoçuğu % 90 engelli bir kişi ötv li araç almaya kalkarsa her yere engelli çoçuğu ile gitmek zorunda zaten arabanın amacı da çoçuğu engelli olduğu için devlet bu imkanı veriyor.ne varki bu tür istismarlar ülkemizde fazlasıyla yaşanmakta yeni trafik kanununa göre cezazı çok ağır sürücünün hapis cezası alma ihtimali bile var...

meopius
Şube Müdürü
23 Kasım 2010 09:35

Eskidendi; Sağ bacağı sakat olan alabiliyor sol bacağı sakat olan alamıyordu: Ancak düzenlemeler yapıldı 2 yıldır mağdur durumda kalanlar artık alabiliyor. sadece doktor raporunda detay yazılması önemli.

gezegen_84
Aday Memur
26 Kasım 2010 03:11

dacia'nı stepway modelini dşünüyorum. ama bayağı pahalı.aslında 2.el engelli arabası bulsam biraz ucuza onuda alabilirim.araşturıyoruz bakalım. indirimli hali bile ateş pahası.

sonunsonu
Şef
26 Kasım 2010 12:47

arkadaslar once sunu belirteyimki ben engelli arabas almndan anlamyorum.smd bende % 51 işitme engelliyim ve bu rapora iç hastalgmda eklenms durumda.bu durumda ben ehliyet almayi beklyorum.ve allah nasip edersede arabam almak istiyorum.bu durumda ben engellilere saglanan arac alinirken indirimden yararlanabilirmiyim. yada nasl olur.işitmede alnmyor diye duydum dogrumudur bilgisi olan varsa yantlayabilirmi.yoksa 0 araba alirken 30 binse 30 verip almak zorundami kaliyorum.yoksa indirimden yararlanabilirmiyim

eminmmm
Memur
14 Temmuz 2011 20:45

Sevgili arkadaşlar ben araba almak için rapor almaya gittim %34 vermişler ve kararda otomotik vites araç kullanması uygundur yazmışlar.Bununla araba alabilirmiyim?

Birde daha önce 2022sayılı yasadan yayarlanmak için Üniversite hastanesinde %42 aldığım raporun fotokopis var. Üniversite hastanesine gitsem eski rapora bakarak bana aynı raporu vere bilir mi?

eminmmm
Memur
14 Temmuz 2011 20:47

özrüm sol ayak ortopedidir. yardımlarınızı bekliyorum. ve aldığınız firmaların tl numaralaranıda özel mesajla göndermenizi bekliyorum...

Toplam 69 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi