Editörler : smtvs
10 Ekim 2010 23:29   


Bankacılık Finans Mezunuyum Hangi KPSS-A Kadrolara Başvurabilirim

Ben bankacılık finans mezunuyum. Bölümüm Ticari Bilimler Fakültesi içersinde geçiyor. KPSS A kadrolarda İİBF geçiyor fakat bizim bölüm yada Ticari bilimler geçmiyor yurtiçi ve dışı denk bölümler diyor sadece Siz benden önce bu yoldan geçmişsiniz size sormak istediğim Şudur ;

1) Bankacılık Finans mezunu olarak (bizim okulda Ticari Bilimlerde bölüm) ben hangi A kadro sınavlarına girebilirim ? Hesap uzmanlığı kaymakamlık Spk vb. İİBF ler ve denklerine açık olan sınavlara girebilirmiyim örneğin herhangi bir fikriniz varmı acaba ?

11 Ekim 2010 01:03

S3437
Aday Memur

Özellikle Hesap Uzmanlığı ve Açıldığında Başbakanlık Uzmanlığı içinde soruyorum arkadaşlar. Bunlara başvurabilmek için sadece Lisans Mezunu olmak yeterlimidir ? İİBF ile aynı dersleri alıyoruz olmaması saçma geliyor bana.

11 Ekim 2010 11:58

S3437
Aday Memur

Güncel

11 Ekim 2010 18:10

S3437
Aday Memur

Kimsenin konu hakkında fikri yokmu arkadaşlar ?

Bankacılık Finans Bölümü bizim üniversitede Ticari Bilimler Fakültesi İçerisinde geçerken, diğer birçok üniversitede İİBF içerisinde bulunuyor. Acaba bu üniversitedeki bankacılık başvurabilir bu üniversitedeki başvuramaz şeklinde bir ayrım olurmu ?

11 Ekim 2010 20:11

S3437
Aday Memur

Arkadaşlar ben Bankacılık Finans Bölümü Mezunuyum fakat Bölümüm bizim bölümde iktisadi idari bilimler fakültesi içerisinde yer almıyor Ticari Bilimler fakültesi içerisinde yer alıyor. (İşletme bölümüde aynı fakülte içerisinde yer alıyor. Birçok bölümdede bu durum böyle) Hesap uzmanlığı Sınavı vb. Uzmanlık Sınavlarında ise İİBF geçiyor fakat Ticari bilimler sınavı geçmiyor.

Arkadaşlar Ben bu uzmanlık sınavlarına girebilirmiyim özellikle Hesap Uzmanlığı Sınavına bunu öğrenmek istiyorum. Bu ay sonuna kadar duruma göre askerlik müracatı yapıcam internetten çok araştırmama rağmen tek satır bulamadım konuyla ilgili. Bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

12 Ekim 2010 11:25

_phaselis
Şube Müdürü

hesap umanlığı sınav ilanı ""Eğitim süresi en az dört yıl olan Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile aynı konularda eğitim veren ve bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul olunan benzeri yurtiçi ve yurtdışı fakülte veya yüksek okulların birinden mezun olmak,"" diyo,,yurtdışı ve yurt içinde denkliğe karar verecek yetkili makam "yök"tür,sizin yapacağınız ise yöke başvurmaktır,bölüm mezunlarından sizden önce denklik alan var mı araştırın,bence bu bölüm iibfyede denk bi bölümdür,diğer taraftan örneğin bilkentte iktisadi ve sosyal bilimler fakültesi var,bu fakülte mezunlarıda denkliği kabul edilmiş bir fakülte olacakki bilkent iktisat işletme mezunları hesap uzmanlığı sınavlarına girebiliyorlar...tüm söylediklerim bildiklerimin ışığında sadece benim yorumum,başarılar dilerim

12 Ekim 2010 14:15

teşrifatcı
Kapalı

@S3437

Arkadaşım ara Hesap Uzmanları Kurulunu sor, bi de sınav yönetmelikleri vardır onu incele eğer giremezsin derlerse ve girebileceğini düşünüyosan idari yargıya başvur büyük ihtimalle kazanırsın. Kolaylıklar..

12 Ekim 2010 14:17

keynesforever
Kapalı

üniversitede, hukuk maliye, yonetim, ekonomi dersleri gördünüz mü ?

bu sınavlarla en alakasız bölüm işletmedir. ama onda bile bir çok hukuk dersi,maliye ve ekonomi dersi mevcuttur. bence buyuk ihtimalle giremezsiniz.

12 Ekim 2010 19:02

S3437
Aday Memur

@Keynesforever

Hukuk, Maliye, Ekonomi makro-mikro, Para teorisi vs vs vs tabiki tüm bu dersleri gördüm. Muhasebenin zilyon türlüsünü gördüm. Yönetim muhasebesi dahil.

Açıkçası bizim fakültede işletmede Ticari Bilimler Fakiltesinin içerisinde bu mantıkla işletmede giremez o sınavlara ...

@_phaselis

Forum içerisinde İİBF'ye denklik aldığını söyleyen bir arkadaş vardı kendisine mailde attım fakat herhalde uzun zaman olmuş girmeyeli foruma. Denklik almak ile ilgili çok araştırdım netten ama YÖK sitesinde bile denklik deyince yurtdışı denklikten bahsediliyor sadece yurtiçinde denklik nasıl alabilirim acaba bir fikri olan varmı bu konuda ???

12 Ekim 2010 19:04

S3437
Aday Memur

@ teşrifatçı

HUK yönetmeliğinide inceledim ordada detay yok. Ama kurulla görüşmek gelmemişti aklıma onuda uygulayabilirim teşekkür ederim ...

12 Ekim 2010 23:16

S3437
Aday Memur

Başka fikri olan varmıdır arkadaşlar ? Özellikle yurtiçi bölümler arası denkliği fakültedenmi yöktenmi sormam lazım ? Nasıl alırım böyle bir belgeyi ? Forumda okuduğum kadar bir arkadaşımız İİBF olmayan Bankacılık Finans bölümünün İİBF BANFİ ye denkliğini almış ama nasıl aldığını anlatmamış. Belgeyi nasıl alabilirim ? Ankarayamı gitmem lazım ?

13 Ekim 2010 13:48

_phaselis
Şube Müdürü

madem ankara dışındasın yökü ara hocam,net bilgiye ulaşacağına inanıyorum

22 Aralık 2010 17:39

af_yok
Aday Memur

arkadaşım bende ban. ve fin mezunuyum uygulamalı bilimler y.o.( lisans)ben maliyenin açtığı a grubu kadro sınavları için bi dilekçe göndermiştim cevabı aşağıda.

''uygulamalı bilimler yüksekokulu bankacılık ve finans bölümü lisans mezunu olarak A grubu kadrolara atanacaklar için bakanlığımızca açılacak sınavlara katılığ katılamayacağınıza ilişkin ilgi dilekçeniz incelenmiştir.09/08/2006 tarih ve 26254 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren bakanlığımız personeli görevde yükselme ünvan değişikliği ve atama yönetmeliğinin tanımlar başlıklı 4. maddesinin k fıkrasındaki ''meslekte iligili yükseköğrenim: hukuk iktisat maliye muhasebe işletme uluslararası iliş. iş idaresi ve yönetim bilimi alanlarında ön lisans lisans veya lisansüstü eğitimi ifade eder'' hükmü gereğince A grubu kadrolar için bakanlığımızca açılacak sınavlara katılmanız mümkün görülmemektedir.''

Toplam 12 mesaj
 
ANKET
Spor giyimde en çok hangi markayı tercih ediyorsunuz?