Editörler : asaygincihan27
11 Ekim 2010 20:37   


Tarih Öğretmenleri

Saygıdeğer Hocalarım size bir sorum olacaktı

9-10-11-12.sınıfların müfredatını içeren YGS veya LYS kitaplarından hangisini önerirsiniz(konu anlatımı)

12 Ekim 2010 19:56

bahtsizbedevi82
Şef

sınav dergisi güzel bize örnekleri geldi..

12 Ekim 2010 21:21

senaizi
Memur

Teşekkürler hocam

12 Ekim 2010 21:52

senaizi
Memur

Edebiyat dersine yönelik altın anahtar yayınevi güzel bir kitap çıkarmış aynı yayınevinin tarihe yönelik yayını var mı diye araştırdım yok galiba tarihe yönelik bunun gibi bir kitap bulmak isterim öneri almak istedim başka önerebileceğiniz yayınevi varsa sevinirim

15 Ekim 2010 18:32

hacıahmet
Aday Memur

sayın arkadaş lise 1 tarih kitabı ve lise 2 ölçme değerlendirme sorularının cevaplarını gönderebilirmisin

15 Ekim 2010 18:36

atahoca
Daire Başkanı

11. sınıf Seçmeli Tarih ve 12. sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitaplarını eğitim öğretim açısından değerlendirir misiniz?

15 Ekim 2010 19:19

senaizi
Memur

11.sınıf seçmeli tarih dersinin müfredatı 9.ve 10.sınıflarda siyasi tarihleri işledikten sonra işlenebilirdi diğer taraftan sözel sınıfta olmayan öğrenciler kültür tarihi görmeden sadece siyasi tarih görerek mezun oluyorlar

12.sınıf Ç.T.D.T dersinde bence müfredat çok geniş gereksiz çok bilgi var LYS de ise bu dersle ilgili %40 a yakın soru çıkmış ve bazı sorularda çok detay sorulmuş o yüzden kitabı en ince detayına kadar işlemek zorunda kalıyoruz

15 Ekim 2010 20:11

bahtsizbedevi82
Şef

konularda eksiklikler var mesela aklıma gelen 10.sınıf tarih kitabında II.Beyazıt dönemi gelişmeleri yok...

birde her padişaha değinmemiş belki doğru ama karıştırıyorlar öğrenciler...

en muzdarip olduğumuz durum en sonda kalan XX.yy osmanlı tarihi son konu olduğundan (yıl sonu 19 mayıs çalışmaları vs.)güme gidiyor inkılap da ise üstün körü ele almış...

16 Ekim 2010 00:44

atahoca
Daire Başkanı

11. sınıf kitabındaki alıntılar güzel. Bununla beraber metin kısmı ve başlıklar maalesef göze hitap etmiyor, sayfa tasarımları güzel değil. Başlıklar kaybolmuş gibi duruyor. Metin ise maalesef başarılı değil. Özellikle öğrenciler anlayamamaktan şikayet ediyorlar. Derste de çok fazla kavram geçince korkuları artıyor.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi ise cidden ayrıntılı. Keşke bazı konular daha basit tarzda yazılsaydı. Ayrıntıya girmeden genel politikalar sunulsaydı, başka bir şekilde ifade edersek laf çok dolaştırılmadan anlatım yapılsa daha güzel olurdu. Gene sarı sayfalar güzel olmamış, başlıklar ve metinler bazen çok yoğun olmuş.

11. sınıf Seçmeli Tarih kitabı ile alakalı yardımcı, özet bilgiler sunan güzel bir kitap diyeceğim ama şu anda tek kitap mevcut değil. Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitapları arasında da tüm konuları ele almış ve anlaşılır diyeceğim kitap yok. Kimisi tüm konuları almamış, kiminin de ders kitabından farkı yok. 9 ve 10. sınıflar için ise ünite sonlarını beklemeden konulardan sonra soru soran kitapları tercih ederim.

Belki kitap yazımlarında şu soru sorulmalıdır: insanlar niçin konu anlatımında hazırlık kitaplarını tercih ediyorlar? Tabii Milli Eğitim'in temel amacı sınava hazırlık değil, ama bu soru gene de sorulmalıdır. Bu arada öğretmenler için ayrı ve çok geniş kitaplar hazırlanmalı. Bunlarda geniş anlatımlar, hikayeler vb. anektodların yanında özet, soru vb. yardımcı argümanlarda olmalı.

16 Ekim 2010 16:59

senaizi
Memur

çok haklısınız

17 Ekim 2010 21:11

senaizi
Memur

Günlük Plan zorunlumu hazırlıyor musunuz

29 Ekim 2010 16:41

atahoca
Daire Başkanı

Kılavuz kitabı olmayan dersler de teftiş geçirirken plan bulundurulmalı. Diğer zamanlarda ise elde kısa notlar olması faydalı olabilir.

11. Sınıf Tarih hazırlık kitabı piyasada hiç yok. 12. sınıfta ise sadece Güvender'in kitabı herhalde tüm konuları incelemiş. Anlatım güzel olsa da; bana biraz uzun geldi. Maddeli olarak hazırlanan kitaplardan FEM Dergisi Yayınları (Çağdaş Türk Dünyası tam alınmamış) hoşuma gitti. 9 ve 10. sınıflar için ise Zambak ve Coşku fena değil gibi.. KPSS'de ise İhtiyaç Yayınları hoşuma gitti.

Bununla birlikte müfredat değiştikten sonra maalesef hazırlık kitaplarında ayarı oturtamadılar. Ders kitaplarında ise anlatım karışık, kronolojik sıraya riayet edilse belki daha güzel olabilirdi.

Bu arada başta 11 ve 12. sınıf olmak üzere çok güzel ders notları, soruları, etkinlikleri bulan varsa linklerini gönderirse faydalanırız.

Toplam 11 mesaj
 
ANKET
Size göre, Türkiye'de erken bir yerel veya genel seçime ihtiyaç var mı?