Editörler : asaygincihan27
25 Ekim 2010 15:31   


Yasaklı
Anadolu Lisesine Dönüştürülen Okullarda Ek Ders Sorunu

Anadolu lisesine dönüştürülen okullarda sorunlar bir türlü bitmek bilmiyor. Bu sorunlardan bir tanesi de bu okullarda idarecilik yapanların ek dersleridir.

Milli Eğitim Bakanlığı?nın Ortaöğretimde okul çeşitliliği yerine program çeşitliğini esas alan bir yapıya geçilmesi çalışmaları kapsamında 06.05.2010 tarih ve 3669 sayılı genelge ile yürürlüğe konulan ve 2010 ? 2011 Eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanmaya başlayan bu düz liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi çalışmaları neticesinde birçok sıkıntı ortaya çıkmıştır.

Bu sorunların bazıları

-Öğretmen ve idareci norm kadro sorunu

-Ders programı sorunu

-Bu okullardaki idarecilerin ek ders saati sayısı

-Bu okullara öğretmen alımlarındaki kriterler.

-Atama ve tayinlerde bu okulların açık gösterilip gösterilmemesi ?.. gibi birçok sıkıntı yaşanmaktadır.

Düz Liseden Anadolu lisesine dönüştürülen okullarda idarecilerin ek dersleri nasıl olmalıdır?

16.12.2006 tarih ve 26378 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın Ekli Çizelgesinde

Lise ve Dengi Okullarda okul müdür ve müdür başyardımcısı 20 saat ders niteliğinde yönetim görevi karşılığında en az 20 en fazla 26 saate kadar ek ders; Müdür yardımcısı ise 18 saat ders niteliğinde yönetim görevi olarak en az 18 en fazla 24 saate kadar ek ders alabilirken;

Anadolu Liselerinde ise okul müdür ve müdür başyardımcısı okul müdür ve müdür başyardımcısı 25 saat ders niteliğinde yönetim görevi karşılığında en az 25 en fazla 31 saate kadar ek ders; Müdür yardımcısı ise 20 saat ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı olarak en az 20 en fazla 26 saat ek ders alabilmektedir.

Birçok ilde Anadolu lisesine dönüştürülen bu okullarda idarecilerin ek ders hesaplaması farklı yapılmaktadır. Bazı okullarda düz lise statüsüne göre bazılarında ise Anadolu Lisesi statüsüne göre hesaplama yapılmaktadır. Bu durumda düz lisede görev yapıyor şeklinde değerlendirilen bir müdür ve müdür başyardımcısı haftada 5 saat, müdür yardımcısı ise 2 saat ek ders kaybına uğramaktadır. Dolayısıyla bu okullarımızdaki idarecilerimize haksızlık yapılmış olmaktadır.

Bu yanlışlığın düzeltilmesi ve kademeli olarak Anadolu Lisesine dönüştürülen bu okullarımızdaki idarecilerimize de Anadolu-Fen-Sosyal Bilimler-Spor liselerindeki idarecilere verilen ek dersin aynısı verilmesi gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı bu okullardaki öğrencilerle ilgili birçok konuda açıklama yapmasına rağmen öğretmenlerle ilgili kafa karışıklıklarını giderecek geniş ve net bir açıklama henüz yapmamıştır. Bu konuda sorunların daha fazla büyümemesi için en kısa zamanda yeni bir genelge yayınlanarak bu konulara açıklık getirilmesi gerekmektedir.

Yetkililere duyurulur.

Saygılarımla

..............

Çizelge için linke bakınız.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/zip/karar26378_0ek1.zip

25 Ekim 2010 18:28

kıloldumabi
Yasaklı

bu konuda ek dersleri anadolu statüsüne göre yapılan lisede görev yapan arkdaşlar varsa özelime mesaj atabilirler.

Mailimi verip ek ders bordrosunu yollayabilirse sevinirim.

25 Ekim 2010 19:38

math_74
Aday Memur

Öğretmenler içinde benzer bir problem söz konusu.Yeni anadolu olmuş bir okulda toplam 16 saat ders var. fakat anadolu ve normal olmak üzere iki matematik öğretmeni var.Bu yanlış bir an önce düzeltilmeli.

26 Ekim 2010 00:27

kıloldumabi
Yasaklı

evet bu konuda haberin sonunda yazıyor zaten öğrencilerle ilgili yeteri kadar açıklama yapan bakanlık öğretmenlerle ilgili olarka da açıklama yapmalıdır.

Toplam 3 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?