Editörler : Cüneyt Barışoglu
29 Ekim 2010 01:03   


Mesai ücreti alan varmı ?

Memurun fazla mesaisine 10 kuruş zam

27 Ekim 2010 10:30

--------------------------------------------------------------------------------

Devlet memurlarının fazla mesai ücretleri yeni yılda 10 kuruş artarak, 1 lira 25 kuruşa çıkacak. 1 Ocak'tan itibaren kamu görevlilerinin yurt içi gündelikleri yüzde 4,5 ile yüzde 6 arasında, Milli Eğitim Bakanlığının pansiyon ücretleri ise yüzde 7,9 oranında zamlanacak.

2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısına göre, memurların saat başı fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 8,7 oranında artacak. Halen 1 lira 15 kuruş olan fazla mesai ücreti, 1 Ocak 2011'den itibaren 1 lira 25 kuruş olarak ödenecek.

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam şoförlerine ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlere de yeni yılda ayda 60 saati aşmamak üzere 1,25 lira yerine, 1,33 lira fazla mesai ücreti verilecek.

Her bir makam için aylık toplam 450 saati geçmemek kaydıyla Kurul Başkanı,Genel Müdür ve daha üst birim yöneticileri, Strateji Geliştirme Başkanı, Vali, General ve Amiral rütbesine haiz olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki Daire Başkanı ve daha üst birim yöneticileri ile rektör ve il belediye başkanlarıyla çalışan personel de yine ayda 90 saatle sınırlı olmak üzere 1,33 lira fazla çalışma ücreti alacak.

-DİĞER FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ-

Kredi ve Yurtlar Kurumu, DSİ Genel Müdürlüğünün hidroelektrik santral projeleri, üniversitelere bağlı yurtlar ve Atatürk Orman Çiftliğinde fazla mesai karşılığı izin kullanamayanlara da ayda 90 saati aşmamak üzere yeni yılda 1,15 lira yerine 1,25 lira ek çalışma ücreti ödenecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatında çalışan ve fiilen yaptıkları fazla mesai karşılığında kendilerine izin verilmesi mümkün olmayanlara da her bir personel için ayda 60 saatle sınırlı olmak kaydıyla 1,25 lira ek çalışma ücreti verilecek. Yine aynı fazla mesai ücretine tabi olacak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünde görevli personel için de kişi limiti 110 olarak uygulanacak.

Açıköğretimde ek görev üstlenenlere ise öğrenci katkı paylarından ödenmek ve her bir personel için 60 saati aşmamak kaydıyla saat başına 2,10 lira yerine 2,22 lira ödeme yapılacak.

-AYLIK MAKTU FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ-

Orman muhafaza memurlarının bu yıl 22,8 lira olan aylık maktu fazla çalışma ücreti ise yeni yılda 24 liraya çıkacak.

Halen 74 lira olan edebi kurul ödeneği yeni yılda 79 liraya, Türk Kodeks Komisyonu toplantı ödeneği de 44,5 liradan 47,5 liraya yükselecek.

Tasarıya göre, Kamu Personeline Tayin Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun uyarınca ödenen tayin bedelinin aylık tutarı, 2100 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak miktarı geçemeyecek. Bu çerçevede, yeni yılda memurun aylık tayin bedelinde limit 129,8 lira olacak.

375 sayılı Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerine Memuriyet Taban Aylığı ve Kıdem Aylığı ile Ek Tazminat Ödenmesi Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname uyarınca ödenen ek tazminat tavanı da, yeni yılda 84,5 liradan 89,5 liraya çıkacak. Bakanlar Kurulu, bu miktarı yüzde 50'sine kadar artırmaya yetkili olacak.

-YURT İÇİ GÜNDELİKLER-

Harcırah Kanunu uyarınca verilecek gündelik ve tazminat tutarları da 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yüzde 4,5 ile yüzde 6 arasında zamlanacak.

Buna göre yeni yılda TBMM Başkanı ve Başbakana 43 lira yerine 45,5 lira yurt içi gündeliği ödenecek. Genelkurmay Başkanı ve milletvekillerinin yurt içi gündeliği de 39 liradan 41 liraya yükselecek. En alt kademedeki memura ise 25,50 lira ödenecek.

-PANSİYON ÜCRETLERİ-

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarının pansiyon ücretleri de yeni yılda yüzde 7,9 oranında artış görecek.

Pansiyon ücretleri ilköğretim ve ortaöğretim okulları, yetişkinler teknik eğitim merkezleri, çıraklık eğitim merkezleri ve pratik sanat okulları ile anadolu ve fen liselerinde 120 lira artacak. Artış miktarı, mesleki ve teknik ortaöğretim okulları ve mesleki ve teknik anadolu liselerinde ise 135 lira olacak.

.....................................................................

Arkadaşlar mesai ye kalmayan yada bırakılmayan yok gibi herkez belirli dönemlerde kalıyor

mesaiye kaldıktan sonra parasını alana kadarki aşamaları bilen uygulayanlar varsa sırası ile anlatırmısınız

1 mesai saatinin tespiti nasıl olacak

2 evrak nasıl hazırlanacak nereye verilecek

3 mutemete gidene kadar hangi aşamalardan geçecek

bunları bizi mesaiye bırakanlar bilmeli ama onlar çok yoğun olduğu için biz yapalım

29 Ekim 2010 13:22

_YETİK_
Aday Memur

mesai ücretimi...ozaman komutanlardan fazla maaş almamız gerekio bizim...biz mesai ücretimi alıyoruz yaaa...

29 Ekim 2010 18:02

harunçınar
Kapalı

bütün devlet memurları alırken TSK da çalışan devlet memurlarının mesai ücreti almaması eşitlik ilkesine aykırı...Atatürkçü bir ordu bu eşitlik ilkesini göz ardı etmez...TSK'lerinin Çağdaş İnsan Haklarına Dayalı Atatürkçü Komutanlarına Yöneticilerine kavuşması dileklerimle

30 Ekim 2010 12:46

balarest
Genel Müdür

bır kere mesaı ucretıdı degıl mesaı karsılıgı adıl olan ızın akkı mesaı saatı 1.5 tl ne yapacam

04 Kasım 2010 22:04

jangbogo
Şube Müdürü

Arkadaşlar mesai ye kalmayan yada bırakılmayan yok gibi herkez belirli dönemlerde kalıyor

mesaiye kaldıktan sonra parasını alana kadarki aşamaları bilen uygulayanlar varsa sırası ile anlatırmısınız

1 mesai saatinin tespiti nasıl olacak

2 evrak nasıl hazırlanacak nereye verilecek

3 mutemete gidene kadar hangi aşamalardan geçecek

bunları bizi mesaiye bırakanlar bilmeli ama onlar çok yoğun olduğu için biz yapalım

................................................................

bır kere mesaı ucretıdı degıl mesaı karsılıgı adıl olan ızın akkı mesaı saatı 1.5 tl ne yapacam

balarest

neden böyle düşünüyorsun

sabah okula giden çocuğuna bir tost parası bir çikolata parası veremeyen sivil memurlar oluyordur insanlık hali hepimizin başında bu sivil memuru işe çağırıyorlarsa ve gidiş dönüşünü kendi imkanları ile sağlıyorsa ki öylede oluyor

Enazından bunun yerine mesai ye gidiş dönüş servisi sağlansa kaç saat çalıştı ise yazılı olarak tespit edilip maaşı ile birlikte ödense daha adil olmazmı ? bunu niye talep etmiyoruz

22 Ocak 2011 01:06

burdurlum
Aday Memur

guncel arkadaşlar şu mesai işini halledelim.pazartesi salı kurum amirime çıkıyorum bakalım ne olacak

22 Ocak 2011 09:20

balarest
Genel Müdür

arkadsım saatı 1.5 lıra adam senı ıkı saat bıraksa akşam 5 ten sonra saat 7 eder. evıne vraman servıs dahı olsa 8 eder bunlara ılavaten hergun msıye kalsan ayda 60 tl eder.

bunlara karsılık gunluk 3 lıra kazanacasın saat 8 kadar açmı bekleyeceksın yemek parası ne olacak hergun evıne 3 saat gec varaaksın aılenle gunluk uc saat ayda 3 gun bırlıkte olamayacaksın. bunun yerıne mesaı karsılıgı ızın olsa sırf ogle yemegı 5 lıra buda ıkı gunluk mesaı parası.""klasık olacak ama o kadar fedakarlık yapacagınıza luksıyatınızdan fedakarlık yapın(kahve-sıgara-vs)""

bırgunluk sultanlık ıcın on yıllık vezırlık degısılmez.

memur ıle ıscı aynı ısı yapar ıscınn mesaı saatınebak bızmkıne bak

22 Ocak 2011 09:26

balarest
Genel Müdür

mesaı ucretı alamayacımız konusunda kanun var ama mesaı karsılıgı ızın konusnda kanun bızım yanımızda tsk rutbelı bunu ıstemıyro cunkı bızlerın kor-dılsız-sagır olması ıslerıne gelıyor.

bız kanunun uygulanmasını ıstedık hergun bıze mesaı uygulaması getırdı sırf yıldırmak ıcn mesaı 5 te bıtyorsa ek mesaı baslama saatnı 6:00 yaptı hergun ıkı saat devlete yazık degılmı egosunu tatmın etmek ıcın mesaıye bırakalarla calısıyoruz

24 Ocak 2011 20:33

burdurlum
Aday Memur

:( aynen öyle

mesaiden yakındım sürgünle tehtid edildim ne acı....

Toplam 8 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?