Editörler : supporters.

ug34
Aday Memur
10 Şubat 2011 20:31

blackeagle06_ arkadaşımzn aynn dedği gibi uzun dönemde avantajlar getiren bir birikim sistemidir.Ancak aynı zmnda ideal bir emeklilik planıdır çünkü ciddi anlamda birikim yapan kişiler çok güzel emeklilik maaşları elde edebiliyor emekli olduğnzda SGK'dan her ay 1000 TL alsanız BES'ten de 600 TL alsanız fena mı olur ya da birikimnzi toplu olarak alsanız bir eve yatırsanız her ay alcağnz ort 400 TL kira sizi rahatlatmaz mı...Burada önemli olan sisteme inanmak yatırdğnz parayı yok sayabilmktr.Bu sistemin içinde olan biri olarak yazdıklarıma dikkat ederseniz hem artılarını hem de eksilerini tarafsz olarak yazıyorm çünkü benm işim satmktan çok bir danışmanlk yapmaktır Hangi şirkette olursanz olun bu sistemden yarar sağlamk istiyorsanız lütfen yapılan kesintiler ile getirileri iyi analiz edin... Örnek veriyorum X şirketi aylık getirisi çok iidir ama aylık kesintisi %8'dir.. Getiri götürü analizi çok önemli fon dağılımı çok önemli bunu unutmayalım...

ug34
Aday Memur
10 Şubat 2011 20:40

klm8480; faizssz BES planları tamamı ile kar payı üzerine inşa edilmiştir hazine müsteşarlğnın onayı ile sisteme girmştir. biliyorsnz ki devlet hemen hemen zar eden çoğu şirketi özelleştirmştr. kar eden şirketlerin ise ki bunlar KİT'lerdr bunkarın kar paylarını da planlara dahil edilmiştir. yani elde edilen kardan değişik miktarda oranlar dağıtılır. güzel yanı risksz olması yani eksiye düşme gibi bir ihtimal yoktur hisse senetlernde oldğu gibi... ama bi hisse senedinn getirisini getirme ihtimali yoktur.

historianizm
Genel Müdür
11 Şubat 2011 00:27

4 arkadas birlikte açtırmıstık ve hepimiz binlerce kez pişmanız.tekrar etmekte ve gündemde tutmakta fayda görüyorum kesinlikle ve kesinlikle uzak durulması gereken bir sistem.tabiki öznel bir düşünce.

Serkan @
Daire Başkanı
11 Şubat 2011 16:47

Merhaba uzman kişiler yardımcı olabilir mi?

benim birikim planım en az 10 yıllık ve bu süre içinde yatıracağım ücret yaklaşık 30 bin tl olacak. fonlardan anlamadığım için ilk üyelik tarihimdeki fon emri ile alınıyor. gelir gidere göre fon değişimi yapmıyorum.

fon gider kesintilerini, çıkınca ne kadar kesinti olacağını biliyorum.

öğrenmek istediğim 30 bin tl nin 10 yıl sonunda ne kadar bir ücret olabileceği. bana 60, 70 bin olur demeyin. inanmam.

fonları kendim de seçebilirim ama bunun için neyi düşünerek seçim yapmam lazım.

ayrıca vergi yükümlüsü olduğum için vergi indiriminden yararlanıyorum. bunun dışında yararlanabildiğim bir şey var mı?

bir de banka üyelik kartı veriyor mu bana vermediler...

amanhem
Memur
19 Şubat 2011 01:05

bu BES işi - bir bankacı olarak söylüyorum- oldukça saçma birşey !

Neden mi ?

şu an itibari ile sisteme giriş yapmak isterseniz ortalama 100 TL ile giriş yapmanız gerekiyor. Bu tutar her yıl yıllık enflasyon oranı kadar artırılır. Örnegin 2010 şubat ayında giriş yapan birisi 2011 şubat ayında 1 yıllık enflasyon oranı kadar artış ile aidatını ödemeye devam eder. Şu an yıllık enflasyon yüzde 7 lerde. Peki ya 3-5 yıl sonrası ? Soru işareti dimi ! Unutmayınız, bu ülkede yıllık yüzde 70 enflasyonları yaşadı. Peki geliriniz aynı oranda arttı mı? Hayır, bu şartlarda olası bir enflasyonda aşırı yükselme sizi zorlayabilir. Aynı zamanda bu enflasyonist ortama maruz kalan ve yılların birikimi olan ANA paranız pula dönüşebilir !

Birikimleriniz fonlarda değerlendirilmeye 'çalışılıyor' ve bu çaba amacına ulaşırda size getir olarak geri dönüyor. Tabi bu arada yatırmış oludğunuz ana paradan yönetim gideri adı altında para kesintileri devam ediyor.

BES bana göre şuna benzetilebilir; ben sisteme üye olarak "al kardeşim ben sana aylık 100 tl veriyorum, benim gibi binlerce kişide sana bu paraları veriyor, birde bu paralardan 5-6 lira olarakta sana maaş verelim, sen kendi maaşını al, benim paramada iyi bak, çalıştır" Bunu yapmak yerine anlamıyor olsanız bile hisse senedi alın. Daha karlı olacaksınız.

Bunu size yaşamış olduğum bir örnekle anlatayım;

çalışmış olduğum bankada bir abimiz bundan 15 yıl kadar önce bu gün borsada değeri 250 tl civarında olan bir hisseden 100 payı öylesine alıyor, o zaman için ödediği para 200 bin lira. Bu tutar yaklaşık olarak maaşının 1/3 üne denk geliyor. ve şu an hisse 250 tl. 250 X 100 = 25.000 tl lik hisseye sahip. O zaman maaşının 1/3 üne satın alıp unutmuş olduğu hisse senedi şu an maaşının yaklaşık 10 katı ediyor. Bu durumda besmi mantıklı hisse senedi alıp unutmakmı mantıklı ? Hesabı size bırakıyorum.

Son olarak kendime 2009 kasım ayında 800 tl lik hisse senedi aldım ve çok fazla takip etmememe rağmen şu an hisse senedi porföyüm 920 TL. 120 / 800 = 0,15 yani yüzde 15 getirisi olmuş. 15 ay gibi kısa bir sürede iyi bir getiri.

OlimPhosun_Prensi
Aday Memur
19 Şubat 2011 08:56

uzak duruuunnnn

tonyukhuk
Daire Başkanı
19 Şubat 2011 11:07

uzaak duramaaaaaaam

girdiğim için artık çıkamıyoruuuuuummmm :)))

ama ben 2.5 yılda 3600 mü ne yatırmışım kalığda4200 müne olmtu ama tam eminn değilim

f1979
Müsteşar Yardımcısı
27 Şubat 2011 20:23

bes üyeliğim var inş. iyi olcakk

tonyukhuk
Daire Başkanı
08 Mart 2011 16:17

eski şirketime mart 2010 kadar 29 ay da toplam 2900 lira yatırmışım şuan 4042 liram olmuş mart 2010 da başka şirkete geçtim 1 yılda 1160 lira yatırmışım birkimim de 1167 lira olmuş 2 .şirket beni ayakta uyuduyo bende farkında değilmişim ya

Derinmavili
Aday Memur
10 Mart 2011 16:21

Herkese merhaba,

Anlaşılan herkesin kafası karışık.

Ben de Anadolu Hayat sigortaya 4 yıllık üyeyim.

Bireysel Emeklilik sürem de 3 sene oldu.

Etrafta gezen şehir efsanelerine bakacak olursak şu tür haberler var;

"Komşum sabahtan kalktı.Hazırlandı.Hayırdır nereye diye sordum.Bankadan emekliliğimi çekmeye dedi.

Ne kadar alıyorsun dedim.3 aylık 30 tl dedi."

"Arkadaşlar 10 sene yatırdım karşıma çıkan çok komik bir meblağ"

Bu kişiler yarım yamalak bilgierle bizleri de etkiliyorlar.

Ne kadar istikrarlı ödeme yaparsan fon yönetimini ne kadar akıllıca yaparsan alacağın miktar ona göre değişir.

Bu bir ticaret arkadaşlar.

Faiz hepimizin hassas noktası Bireysel emeklilikte Alternatif kazanç fonu var.Faizsiz çalışıyormuş.

Kendi adıma ben Dengeli fon-Atak fon( Yüksek riskli) ve alternatif kazanç şeklinde sepet yaptım.

Geçen sene yüzde yüz bono aldım.

Senede bir dilekçe verip fon değiştiriyorum.

7 sene sonra artık ana paradan değilde kardan elde ettiğim ile zekat verirsem tabiri caizse paranın kirinden kurtulurum diyorum.

Tabi bu benim küçük hesaplı temizlenme hesaplarım Allahcc turbo kapitalizmin şerrinden korusun.

Selamlar..

Serkan @
Daire Başkanı
30 Mart 2011 19:31

merhabalar ben bes in fon yönetim giderinden rahatsızım. aylık katkı payımdan %6 oranında kesinti oluyor. Bu yüzden yönetim gider kesintisi %1 olan vakıf emekliliğe üye oldum. diğer bankandaki hesabımı dondurdum. banka elemanıyla da görüştüm. merkeze mail atıp kesintiyi düşürmelerini talep edecekti. haber bekliyorum. tavsiyeniz nedir acaba.

YAT.UZMANI
Aday Memur
03 Nisan 2011 00:32

arkadaşlar merhaba:ben emeklilik şirketinde çalışıyorum.bes anlattıgınız gıbı kötü bir yatırım aracı değil.Kısa vadede olaya bakmayacaksiniz.Uzun vadeli yatırım aracidir.bes e girerken dikkat etmeniz gereken 1-yönetim gider kesintisinin düşük olmasi 2-giriş aidatinin olmamasi vede 3-fon işletim giderinin düşük olmasidir.bu temel kesintiler her emeklilik şirketinde vardir.birdr yatırdıgınız tahsilatlari mutemedınıze vermenız vergi avantajından yararlanmanızdir.bes te takıp olayıda önemlidir.yılda 6 kez fon dagılımınızı kontrol etmenız degişen ekonomık şartlar altında size yarar saglayacaktir.muhtemel getırıolarakda katılımcılarımızın hakkını gözeten emeklilik gözetim merkezi adı altında bır birim var.www.egm.com.tr(emniyet müdürlünün web sitesi değildir). bu adresten muhtemel getirilere bakabilirsiniz.bilği almak isteyenler burada bakabilirler..Unutmayın KÜÇÜK BİRİKİMLER YARINI BELİRLER.....

-Festival-
Kapalı
05 Nisan 2011 11:50

gncel

hayatt01
Aday Memur
05 Nisan 2011 15:48

ayda 100 tl kenara koysanız 10 yıl sonra ne olur

- e koyabilirmisiniz çok zor bu emeklilik fonları 7-8 yıl sonra güzel karlar getirir ben garanti bankasına üyeyim ve bekleyecem hayata 3-4 koldan tutunabilirsek zor anlarımız da bu kolların birini feda ederek toparlanabiliriz bu emeklilik fonları bu kollardan birisi ben hiç pişman değilim ileriye dönük güzelbi yatırım aracı

-Festival-
Kapalı
07 Nisan 2011 17:41

.......

Serkan @
Daire Başkanı
07 Nisan 2011 22:02

ben bankayla konuştum yönetim gider kesintimi sıfırladı. içim rahat. iyi bir fon dağılımıyla 10 sen sonunda iyi para sahibi olacam inşallah...

-Festival-
Kapalı
11 Nisan 2011 14:59

iyi fon dağılımı derken? hangısı seçtınız?

YAT.UZMANI
Aday Memur
11 Nisan 2011 23:32

serkan arkadaşima diğer şirketin yönetim gider kesintisini düşürecegine pek inanmiyorum.zorlamaniz gerek.fon işletim gider kesintisininde düşük olmasina bakın.

YAT.UZMANI
Aday Memur
11 Nisan 2011 23:37

festival arkadaşima .şü anda kamu:%25 esnek:%45 hisse:25 ve türk eurobonda:%5 şeklinde en az bir yıl bekletebilirsiniz.ayrıca yardım almak isteyen arkadaşlar 05337782309 nolu cepten aarayabilirler.severek yardımcı olurum.

Serkan @
Daire Başkanı
12 Nisan 2011 01:05

ben emeklilik planımı değiştirdim. fon yönetim gider kesintisi %0 oldu. normalde hesapta 25 bin tl olanlardan kesinti yapmıyodular. ben danışmanımla konuşarak 2500 tl daha hesaba göndererek kesintiyi sıfırlattım. kıyak yaptılar yani. siz de deneyin yapabilirler belki.

Toplam 236 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi