Editörler : Cüneyt Barışoglu
04 Kasım 2010 18:41   


Yurt dışı görevi ve sicil

sayın komutanlarım çok değerli abilerim

ben kara kuvvetlerinde görevli astsubayım. yurt dışı daimi göreve seçilmek istiyorum.dil notlarım gayet iyi fakat sicil durumumun önümde engel teşkil edeceğınden endişelim.geçen senelerde meslek hayatımda hiç bir savunma yada ceza almamış olmama rağmen sicil notum düştü.daha açık izah etmem gerekirse sicil sıralamasında en önlerdeyken en sonlara geriledim.bu durumum yurt dışı daimi göreve seçilmeme engel teşkil eder mi? bilgi sahibi olanların paylaşmalarını rica ederim. şimdiden teşekkürler...

04 Kasım 2010 19:09

malign_boy
Şef

Kimin neye göre yurtdışı (geçici veya daimi) göreve seçildiğine ilişkin somut bir veri var mı elimizde?Kimin hangi vasfına istinaden yurtdışı göreve seçildiğine ilişkin bir doküman yayımlanıyor mu?İstenen kriterler somut mu?

06 Kasım 2010 18:51

redhill2010
Aday Memur

sakaryafirat TSK Yurt Dışı Sürekli Görevler yönergesini iyi okumalısın bence.Onun haricinde de burada yorum yapanlara inanmamalısın.Devrenin sonlarında olman değil sicil ortalamada 90 nın altına düşmemen önemli aday olman için.Branşın ve çalıştığın dil.Gayet iyi derken KPDS ve Genel dil notlar ortalaman 85-90 civarı mı örneğin.Kadroları takip ediyormusun.Bunlar önemli.

kimin neye göre seçildiği için söylediğim yönergeyi iyi incele.Aradığın cevapları orada bulacaksın.

08 Kasım 2010 17:49

sakaryafirat
Aday Memur

redhill2010 cevabın için tskkr ederim.kpds ve dinleme sınavı ortalamam 90 civarında fakat sicil notum nedir bilemiyorum.bekliyoruz bakalım hayırlısı...

12 Kasım 2010 21:17

dreaming22
Daire Başkanı

İlgili yönergeye göre Daimi görev için..dil notun+sicil ortalaman+takdir puanun toplanıp sıralamaya konursun ona göre sıra gelirse gidersin..sicil sıralamasında gerilemen sadece bir madde yüzündendir belki..bende daimi görev için çalışan birisi olarak basıma gelmesinden korktugum bir durum acıkcası..ama 90 ın altına düşmediyse yukarıda verdiğim örneğe istinaden korkacak bişey yok en fazla 2 soru ya bakar.ben y.dısı kursa gittim sondan 23ncü sıradaydım hemde sicil sıralamasında..ayrıntılı bilgi için özelden bana ulaşabilirsiniz

bu arada 90 ın altında KPDS ve Genel dil ortalaman varsa zaten gidemezsin..çıta git gide yükseliyo malumun..redhill2010 in dediklerne katılıyorum..talimnameyi defalarca okumsu birisi olarak yardımcı olmaya calısırım..

14 Kasım 2010 15:39

sare-hore
Yasaklı

Benim dil notum bile yok ama afganistana gittim.

24 Kasım 2010 19:19

sakaryafirat
Aday Memur

gncll

26 Aralık 2010 19:32

sakaryafirat
Aday Memur

gncll

01 Ocak 2011 13:02

dreaming22
Daire Başkanı

sara-hore..dil notu olmadan zaten gitmek zorda değil..ama ya gidersin bi sürü zimmet alırsın yada Türkiyede ki görevinden farksız calısırsın..önemli olan NATO karargahı görevlerinde tertemiz yerlerde calısmak..Y.dısına kurslara gitmek ve en önemliside daimi göreve gidip aylık bilmam kac bin euro almak..geldiğin zamanda nato yada büyük karargahlarda calısmak..sizin dediğiniz sicille gitmek onada zaten sırası gelen gidiyo

27 Ocak 2011 07:00

htcyns
Kapalı

dil mil sicil hikaye, mesleğin sonuna gelmiş uzman çavuş bosnaya gitti...

27 Ocak 2011 09:47

alize05
Şube Müdürü

arkadaşlar, ben kpds notuyla, afganistan kabil bölge imar ekibi irtibat subaylığına gidiyorum. bu birlik türk birliği mi nato birliği mi? giden görev var mı? d/k 7/2. ne kadar maaş verildiğini bilen var mı? teşekkürler.

28 Ocak 2011 22:05

dreaming22
Daire Başkanı

htcyns..sicil ve dil karakuvvetlerinde subay astsubay lar için yurt dısı görevler asamasında cok önemlidir..uzman cavuslardan dil ile giden görmedim ama gidenler sicille gidiyo sanırım..yani dil hikaye değil..Konu zaten daimi görev olarak yazılmıs..gecici göreve gitmek eğer diliniz varsa sıradan bir olay..abartılacak bi tarafıda yok ..önemli olan daimi görevlerdir

alize05 irtibat subayıysanız nato birliğidir..derece kademenize bağlı olarak..(4-1 den düşükse yani 5-3 ..63 vb.)48 dolar günlük alırsınız.4-1 den yüksekse 70 dolar diye biliyorum..

29 Ocak 2011 16:51

master_lieutenant
Yasaklı

dreaming 22

söylediğiniz günlük 48-70 dolar durumu normal maaşın üzerine eklenen miktar mı? Yani yurt dışı görevine giden bir subay normal maaşını alıp üzerine günlük bu miktarları mı alıyor?

ikinci sorum yurtdışı daimi görevlere gidebilmek için kpds den kaç almak gerekıyor

29 Ocak 2011 21:07

dreaming22
Daire Başkanı

Master_lieutenant;

Evet..Türkiyedeki maaşınız devam edecektir siz orada iken..

Daimi göreve gidebilmek için subaylarda çıta epey yukarlarda..Genel dil notu ve KPDS ortalamanız 95 ve üzeri olması gerekir.bu durum astsubaylarda 90 üstü.yani KPDS tek basına bir kriter değil daimi görev için..sınıfını ve rütbenizin uygunluguda önemli ama bildiğim kadarıyla binbası en alt rütbedir bu durum için..

29 Ocak 2011 21:43

master_lieutenant
Yasaklı

nasıl yani binbaşı'dan alt rütbeli subay yurtdısı gorevıne gıdemıyor mu?

29 Ocak 2011 21:56

dreaming22
Daire Başkanı

Gecici göreve gider ama ben hiç daimi göreve giden üsteğmen duymadım

29 Ocak 2011 23:06

alize05
Şube Müdürü

dreaming, söylediklerine göre dereceme göre 48 dolar alacağım. afganistanda görev yapmış biriyle görüştüm. Türk birliklerinde görev yapanlar 48 alıyorlar, vardak bölgesel imar ekibindekiler nato birliği olduğu için 90 alıyorlar demişti. ben kabile gidiyorum. arada neredeyse iki kat fark var. ona istinaden sormuştum. kafamı o karıştırdı.

benim kpds notum 96. sicilim hiç bozulmadı o nedenle meslekte 3ncü yıl bittiğinde geçici göreve gönderildim. umarım iyi bir deneyim olur.

daimi görev için kıdemli üsteğmen veya üstçavuş olmak gerekiyor deniyor ama özellikle subaylarda kurmay olanlar ve dediğiniz gibi üstsubaylar gidiyorlar. önceki görev yerimde kkkdan gelen şerit rozetler arasında daimi görev şerit rozetler alan astsubay arkadaşlara kurumsaldan baktığımda, o arkadaşların 80 civarı puanla belçika italya gibi yerlere gidebildiklerini gördüm. ancak dil notuna ilavaten sicil ve amirin vereceği nitelik notu da önem arz ediyor. saygılar.

30 Ocak 2011 00:06

dreaming22
Daire Başkanı

çalıştıgınız yere göre değiştiğini bilmiyorum..öğrendiğim iyi oldu:)

Sicil bu işin olmazsa olmazı..benim son notumda 85..daha önce almanyaya gitmiştim kurs için..iyi bir deneyim oldugu kesin..Konusma dinleme konsuunda iyi değerlendiriseniz ileride gireceğiniz genel dil dinlemede meyvelerini toplarsınız.

Kurmaylar daha cok gidiyo haklısnız..astsubaylarda 2006 dan bu yana notlarda müthiş derecede artış var..90 dan asagısı nın pek sansı yok gibi bu senelerde..ama subaylarda cok yüksek..

değerlendir sicillin taktir puanının ve genel dil ile kpds nin aritmetik ortalamasının toplanmasıyla bulunuyo..bilginize

30 Ocak 2011 00:15

alize05
Şube Müdürü

öğrendiğim iyi oldu demişsin ama net bir bilgi değil. oradaki arkadaşın ifadesine dayandırarak söyledim. mayıs sonunda afganistandan net bilgi yazarım :)

30 Ocak 2011 00:24

paraşütçünün-ruhu
Yasaklı

her kes bır seyler yazmıs hatta konudan sapılmaya baslanmıs gıbı geldı bana..

sımdı sakarya fırat dıl otunu yuksek tutarsan gıdersın. onun bır hesabı var işte sıcıl notu artık takdır puanı eksı ceza puanı artı dıl puanı gıbı.

dıl notun yuksek olursa gıdersın de.

merak ettıgım su. madem cezan yok madem kıdem sıra cızelgesınde en ustlerden en gerılere gıttın neden sıcıl ıptal davası acmıyorsun ??

neden hakkını aramıyorsun ? bılıyorsunkı ayim e bu konuda dava acmak zor bır sey degıl...

30 Ocak 2011 00:51

master_lieutenant
Yasaklı

peki sicili ve kpds notu yuksek olan sozlesmelı bır subay yurtdısı gorevıne gıdebılır mı?

Toplam 24 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?