Editörler : asaygincihan27
05 Kasım 2010 18:35   


boş geçen derse öncelikle hangi öğretmenler girer biri bana yardım etsin

selam arkadaşlar boş geçen derslere öncelikle nöbetçi öğretmen mi? 4 ve 5 sınıf öğretmenlerimi girer nedeni ve ilgili genelgeyi bilen varsa yardım lütfen.Genelgeyi bilen varsa yazsın lütfen tşk

05 Kasım 2010 23:15

nkarak
Kapalı

genelgeyi bulamadım simdi ama genel yürütme şu şekilde;

eğer sınıf ögretmeni de nöbetci öğretmende boşsa sınıf ögretmeni girer cünkü sınıf ogretmenlerin brans dersleri dolduruluyor bu arada sınıfcılar boslukta idari görev yapmakla yükümlü.bu sınıfa girmekte bu idari görevler arasında sayılıyor eger genelgeyi bulursam yollarım burdan size.

06 Kasım 2010 19:58

mvlnsm
Şef

aslında mantıken ve hakçası sınıf öğretmeninin derse girmesi, çünkü branşçıların sınıf öğretmeninin dersine girdiği saatlerde sınıf öğretmeni boştur ama ekdersini alır; ama branşçı nöbet gününde girdiği ders için ekders almaz ;nöbet görevi maaş karşılığı tutulur her iki öğretmen de maaşını eşit olarak alır.

07 Kasım 2010 22:04

yenilendi
Yasaklı

=)ST2000,

Bu konuda iki tane kaynağa başvurmanız gerekiyor. Bir tanesi MEB Nöbetçi Öğretmenin görevleri hakkındaki Genelge, diğeri ise Ders ve Ek ders saati Yönetmeliği...

Nöbetçi öğretmenin görevleri arasında, öğretmeni olmayan sınıflara girmek vardır. Yani bir ders boş geçiyorsa ve nöbetçi öğretmenin de o saati boşsa o sınıfa girmelidir.

Ek ders yönetmeliğine göre de sınıf öğretmeleri, sınıflarına branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde " yönetimin verdiği görevleri" yapmaları halinde o derslerin de ücretini alır. Eğer yönetim, o gün sınıf öğretmenini dersi boş geçen sınıflara girmekle görevlendirmişse, sınıf öğretmeni ders ücretini almak için bu görevi yerine getirir.

Sanırım sizin sorunuz şu yönde, aynı anda nöbetçi öğretmenin de dersi olmasa sınıf öğretmenin de sınıfında branş öğretmeni olsa, ve okulda bir sınıfın dersi boş geçse kim girmelidir? Bunu tamamen okul yönetimi belirleyecektir. Eğer sınıf öğretmenine idari işlerle ilgili bir görev verdiyse ve sınıf öğretmeni doluysa, nöbetçi öğretmenin girmesi doğru olandır. Öte yandan idare sınıf öğretmenine o gün için herhangi bir görev vermediyse, dersi boş olan sınıflara girme görevi verip nöbetçi öğretmenin yükünü hafifletmelidir.

28 Kasım 2010 16:40

ikaya_03
Kapalı

doğru uygulama aynı anda sınıf öğretmeni ve nobetçi öğüretmen boş ise idarenin başka bir tasarrufu yoksa boşta kalan sınıf öğretmeninin derse girmesidir ki yenilendi niki ile giren arkadaş durumu gayet iyi özetlemiş..

19 Ocak 2011 00:26

ersindila
Şef

boş geçen derslere vicdan girer...

sınıfçı boş boş oturup hatta çarşı pazar yaparken ek ders alacak, nöbetçi de hem tenefüs sıkıntısı çekecek hem de para almadığı derse girmek zorunda bırakılacak.

kesinlikle sözüm tüm sınıfçılara değil. ancak mevzuatlar bu konuda açık ve net değil ve insiyatif idareye bırakılıyor.

o zaman derslere vicdan girer...

(bu arada 8. sınıflara sınıf öğretmeni girince başedemiyormuş... çocukları sbs ye hazırlamıycak sonuçta, başında duracak bu da mazeret değil!!!)

19 Ocak 2011 09:44

fatih8001
Müsteşar Yardımcısı

hocam sınıf öğretmeni boştaysa idare görev altında girdirebilinir ben şahsen öyle yapıyorum öğretmenler odasında oturup hiçbi iş yapmayıp ekders alması etki değil

19 Ocak 2011 15:41

nurebrunur
Aday Memur

boş gecen derse branşı sınıf öğretmeni ise idarecilerden biri girer. yönetmeliğe göre böyle

20 Ocak 2011 10:18

yomadafaka69
Aday Memur

boş geçen ders hangisi hocam?

23 Ocak 2011 14:15

tarih34
Genel Müdür

Bence kimse girmemelidir.Bu genelgeninde iptali gerekir.ısrar,diren ama girme.Mahkemeler sendikalar neden başvurmaz yada vurduysa haberimiz mi olmadı

23 Ocak 2011 21:30

vahh
Genel Müdür

bence idare gırsın derse nobetcı öğretmen ya da sınıf öğretmenı de onun yerıne ıdare de bos bos otursun:))) ha idari bir iş varsa sınıf öğretmenı ya da brans öğretmenı de yapabilir.Ama idarecinin derse girmesi konusunda ısrarcıyım:)

24 Ocak 2011 21:09

nemetu
Aday Memur

ben 4. sınıf öğretmeiniyim.bizim okulda sevkli veya raporlu bir arkadaş olduğunda derslere biz giriyoruz.yani 4 ve 5. sınıf öğrt.bencede mantıklısı bu çünkü ben o saatin ek dersini alıyorum.

28 Ocak 2011 23:17

arven80
Memur

sınıf öğretmenlerine idari görevlerini resmi yazıyla verip imzalatmadıklarına göre,mantıken nöbetçi öğretmen girer.neden?çünkü o gün resmi olarak nöbetçi olduğunuzdan imza atarak o sorumluluğu siz alıyorsunuz..bu nöbetler ücretli olsa emin olun kıdemsiz öğretmenlere nöbet dahi gelmez.neden ?onlar daha kıdemsiz denir.sınıf öğretmeni o saatlerde bedavadan ücretini alır.sizde bedavadan nöbet tutarsınız.adalet bunun neresinde diyorsanız ,bizi savunamayan ,haklarımızı aramayan sendikalarımıza seslenmek gerekiyor.nöbet ücretli olmalı ve resmi olarak görevli olan öğretmen boş saatlerinde ücret almalıdır.saygılar.

Toplam 12 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?