Editörler : crops35

jezabel20
Aday Memur
30 Kasım 2010 09:08

arkadaşlar.. ben lisans mezunuyum.. anayasa notlarına göre cevap kesin 5 yıl.. soru da direk 2007 yazsa sorunun ayırt ediciliği kalmaz. su an yürürlülükteki anayasa 82. değişikliklerde mevcut. ve bir anayasa hala yürürlükteyse en son değişikliği baz almanız gerekli

atikbir
Şube Müdürü
30 Kasım 2010 09:25

o zaman git lisans platformunda takıl arkadaşım lisans mezunuyum dahamı iyi bilirim demek istiyosun nedir bu yaaa sizin sınav bile bizimkinden kolaydı o yüzden sınav soruları hakkında yoruma ihtiyacımız yok saolasın

jezabel20
Aday Memur
30 Kasım 2010 10:02

öncelikle, arkadaşım ortaöğretim sınavına katıldı onun için bilgi almak için bakıyorum buraya.. ayrıca bizim sınav hakkında kedi ulaşlamadığı ciğere mundar dermiş hesabı girmediğin sınavın kolaylığı hakkında yorum yapmamalısın.. ayrıca anayasa bizmde çalıştığımız ders gayet acık soru cevap 5 yıl.. kafası karısmıs olan arkadaslara bilgi vermek amacıyla yazılmış bir yazıya seviyeni belli eden bir mesaj yazmıssın tesekkürler...

atikbir
Şube Müdürü
30 Kasım 2010 10:15

oda güzelde arkadaşım ben lisans son sınıftayım :):) seviye derken insanlar okudukları okullamı seviye sahibi oluyorlar bak benim bütün yazdıklarıma okulumla ilgili bir bilgi varmı lisans sınavını biz deneme amacı ile çözdük 86-88 arası net yaptık o yüzden diyorum burda polemik yaratıp seviye falan konularına girmene gerek yok madem okumuşsun okuyanlarıda üstün gören zihniyettensin ben sana tek birşey derim okumakla olunmaz yaşamakla olunur

jezabel20
Aday Memur
30 Kasım 2010 10:28

lisans mezunlarında standart sapma anayasadan geliyor onun için daha fazla önem vererek çalıştıgımızı düşünüyorum.ayrıca seviye meselesi derken eğitim seviyenden bahsetmemiştim.. bilgi içerikli (hatta dogru oldugunu düşündüğüm)bir mesaja sataşarak, kendi kişiliğinizle ilgili bilgi sahibi olmamızı sağladığınız için teşekkür etmiştm...

kannascı
Müsteşar
30 Kasım 2010 10:31

Ben biraz sonra internet kafeye dilekçe yazmak için; "genel amaçlı dilekçe örneği" çıktısı almaya gideceğim. Öğleden sonra da bu sorunun itiraz dilekçesini göndedirim ÖSYM Başkanlığı'na...

atikbir
Şube Müdürü
30 Kasım 2010 10:44

kannasçı kardeş gönderme ile ilgili bilgileri paylaşabilirsen bende düşünüyorum dilekçe yollamayı

kannascı
Müsteşar
30 Kasım 2010 11:07

ÖSYM'nin sitesinden genel amaçlı dilekçe örneğinin çıktısını al ve yine aynı sitenin aday portal sisteminden evrak referanr numarasını al. Soruda ki eksikliği açıkça belirt ve HSYK'nın yapısı ile ilgili olan soruda 2010 değişikliğinin belirtildiğini bu soruda da aynı şekilde bir uyarı olması gerektiğini yaz ve postayla ÖSYM Başkanlığı'na gönder. Dilekçe göndermenizi öneririm çünkü ne kadar çok itiraz o kadar çok elimizi güçlendirir. 1 soru ile çok şeylerin değiştini de açıktan atama(belediye, bakanlıklar) sınavlarına katılan adaylar KPSS puanına göre sıralama yapılırken görmüşlerdir...

kannascı
Müsteşar
30 Kasım 2010 14:29

İtiraz dilekçemi gönderdim, başka gönderen arkadaşlar da var mı?

Ekremozo
Kapalı
30 Kasım 2010 14:45

valla ben 5 yaptım. cevap anahtarıda 5 dıyor. Bence tartışmayın dilekçe yazın... inşallah 7 yazanlarda yanlışlıkla 5i cevap anahtarında işaretlemişlerdir..

rabbim hayırlısını versin

düzlisemagduru
Aday Memur
30 Kasım 2010 14:48

doğru cevap 7 olacak arkadaslar bende soruyu dikkatli okudum soru biraz tehlikeli hazırlanmıs

muraTrade
Daire Başkanı
02 Aralık 2010 14:28

Arkadaşlar tereddüte düşmekte haklılar. Bir anayasa 16 kere değişikliğe uğrarsa bu duruma düşülmesi normaldir.

Ben de nacizane bilgimle sizlere yadımcı olmaya çalışayım.

1982 Anayasasının İLK HALİNDE! Cumhurbaşkanı 7 yıl için seçilir denilmekteydi. Bu durum ta ki 2007 yılına kadar devam etti 2007 Anayasa değişikliği sonucu Cumhurbaşkanı görev süresi 5 yıla düşürülürken bir kimsenin EN FAZLA 2 KERE Cumhurbaşkanı seçilmesine de olanak tanındı.

Şimdi ÖSYM soruları genelde "1982 Anayasasına göre" diye başlar, burada baz alınması gereken Anayasamız halen yürürlükte olan 2010 yılındaki tüm değişiklikleri geçirmiş Anayasadır. Ha eğer 1982 Anayasasının İLK HALİNDE veya 1982 Anayasasının 2007 Değişkliğinden önceki haline göre deseydi o zaman cevap 7 yıldı ancak mevcut soruda klasik bir anayasa değişikliği sorusudur. Doğru cevabı 5 yıldır.

Sizere kaynak olarak ise www.agrubu.net sitesinde bulunan Anayasa Değişiklikleri başlığını gösterebilirim. herkese başarılar...

Peritosu
Kapalı
02 Aralık 2010 14:29

kesinlikle elbette beş. 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5

*selo*
Aday Memur
06 Aralık 2010 12:38

herkez 5 diyor ve şimdiki değşikliğe göre evaplandırılır diyorlar .. pekala nede başka sorulara 2010 değişikliğindeki gibi sorularda vardı sınavda. böyle saçmma soru olamazzz.

06 Aralık 2010 13:41

5 mi 7 mi dye tartışmaya gerek yok bence cvp 5 olcakdı ösym soruların cvp açıkladı ben itirazlarında sonuç vereceğini zannetmiyorum. Bugerçektende gündem yaratan soru olmuş ne kadar çok başlık var bunla ilgili sonuçlar açıklansada herkes takkesini önüne alsa herkes için hayırlısı

06 Aralık 2010 13:44

bu arada lisans mezunu arkadaşlar bence siz okulunuzu bitirip alanınızda bi yere yerleşmeye çalışın burda zoraki kendi imkanları sebebiyle üniversteyi okuyamayan dersaneye bile gidemeyen umudunu bu sınava bağlamış insanlarında hakkını kullanmayın lütfen

awnilster
Şef
06 Aralık 2010 16:02

gulden_meral

size kendimden örnek vereyim seneye elektronik öğretemnliğini bitirdikten sonra atanma şansım hiç yok gibi 20 yada 30 kişi ataması oluyor elektronik öğretmenliğinin birçok arkadaşım okulu bittiği halde alttan ders bırakarak 2010 kpss ye girdi lisans mezunu oldukarı anda ortaöğretimden girebildikleri yerlerede girme haklarını kaybediyorlar.Gönül isterki herkes kendi işni yapsın ama burası türkiye

Peritosu
Kapalı
06 Aralık 2010 16:08

muvazaa nickli arkadaş sorunun yanıtını vermiş birinci sayfada fazla söze gerek yok...... 5555555555:)

06 Aralık 2010 16:10

Hala 5 mi 7 mi ?

Alın bu da cumhurbaşkanlığı açılımı.

Açılın, açıyorum.

82 Anayasası + 2007 değişikliği / 2 =

(5 + 7) / 2 = 6 --> sonuç altı.altı işte kabullenin bunu.

Altı'nın altıda değil,altı'nın üstü de değil cevap 6.

soruyu 6 yapanın standart sapmasındaki puan değişikliği yaklaşık 10 puan.

Keşke 5 değil de 6 yapsaydım.Belli mi olur belki ösym denen kurum-u muhterem orta bir yola karar verir de bütün sonuçlar alt üst olur.

Arz ederim.

Peritosu
Kapalı
06 Aralık 2010 16:11

10 puan mı hahah:D

Toplam 83 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi