Editörler : Lanet
12 Aralık 2010 11:59

Sosyal Bir Yara;Tahammülsüzlük

Altında yatan nedenler çeşitli.Ekonomik zorluklar,Sosyal aşağılanma şartlanmışlığı,Cinsel sorunlar velhasıl sebebi ne olursa olsun,bir tahammülsüzlük var.

Siyasal anlamda,temcit pilavı misali,durmadan önümüze konulan tahammülsüzlüğü bir nevi anlayabiliyorum.Birilerinin oyunudur,lakin sokakta,yolda,evde,işte birbirimizi yoketme derecesinde olan tahammülsüzlüğün,açıklaması nedir.

Neden bir hasta hekimine,kendine yardım eden sağlık personeline tahammülsüzdür,neden görev başındaki hekim,hasta ve hasta yakınlarına karşı acımasızdır.Sıraya girmesini bilmeyip,birbiriyle kavga eden başka toplum varmıdır.Trafikte sollama yaparken bir araba,bunu gururuna yediremeyip,gaza yüklenen,sağlı sollu atraksiyonlar yapan başka millet varmıdır.Nedir bu tahammülsüzlük.

elfx
Aday Memur
13 Aralık 2010 01:09

çağın hastalığı..

mdkr
Daire Başkanı
13 Aralık 2010 10:43

normal insanlar eskiden başkalarını şimdi ise kendilerini düşünüyorlar

belki yahudi birine bile müslüman çok güzel davranırken şimdi müslüman müslümana davranmıyor

kimse benden daha üstün olmasın telaşında millet

gamze7
Kapalı
13 Aralık 2010 10:56

"ben"lerimiz yüzünden...

biraz da sen demeyi öğrenirsek bir gün; empati yapar, en azından objektif bakabilirsek olaylara, kişilere, işte o gün "neden tahammül" sorusunu bilirkişi açıklar bize; o da vicdanımız.

mislina2
Kapalı
14 Aralık 2010 14:23

Ahh o 'ben'lerimiz... Onların elinden neler çekiyoruz neler...:))

''şimal''
Şef
25 Aralık 2010 10:53

İnsanların çoğu mutsuz bu yüzden tahammülsüz bence,mutsuz anne babaların çocukları daha da mutsuz oluyor ve etrafa mutsuzluk ve tahammülsüzlük saçıyorlar ne acıdr ki bu durum mutlu ve tahammül sahibi insanları yalnızlaştırıyor.

gözyaşı86
Aday Memur
26 Aralık 2010 14:17

yetinmeyi bilmemek de nedendir.

(*Efsane*)
Kapalı
27 Aralık 2010 09:44

empati kuramamamak yada empati kurmak istememek.

ben duygusu, bireyselleşmiş yaşam,hoşgörüsüzlük gibi birçok neden tahammülsüzlüğe yol açmaktadır.

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
03 Mart 2012 22:14

Herkesin herkese karşı bir tahammülsüzlüğü var maalesef. Müdürün öğretmene, öğretmenin öğrenciye, öğrencinin aileye...

Okurun yazara, yazarın diğer yazara, bir diğerinin yayınevine?

Aslını arasan neredeyse hiçbirinde bir asalet bulamazsın. Her biri bir başka ego çatışmasının yansımasıdır. Ve çoğu bir üstünlük kaygısıdır. Ve yine bu üstünlük taslayanların çoğu kendi gibi olamadığından, keklik gibi yürüme kaygısıyla kendi yürüyüşünden de olan, saksağan misalidir.

Her cümleye öge olmak, her mecaza icaz olmak gibi sosyal bir sorumluluk taşır bu özel insanlar.(!)

Tahammülsüzlüğün tespiti bir nevi bu sosyal yaranın teşhisidir. Ama tedavi edilmediği sürece yara kanamaya devam edecektir...

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi