Editörler : Cüneyt Barışoglusmtvs
14 Aralık 2010 16:45   


Yasaklı
Lisans mezunu olan bir kişinin KPSS ye lise düzeyinden girmiş olabilmesi mümkün mü?

Bildiğimiz gibi ÖSYM 2008 KPSS sınavında 1.500.000 kişiyi ilgilendiren çok büyük bir hataya imza atmıştı.

Ne yapmıştı hatırlayalım;

2008 de lisans KPSS B sınavına girenler aynı zamanda 3 ay sonraki lise düzeyi KPSS B ye de girmişlerdi. ÖSYM bunu farketti ve ne yaptıydı. Olması gerekeni yaptı. Hem Lisans KPSS ye hem de Lise KPSS ye girenlerin, Lisans KPSS puanlarını hesaplamadı aksine Lise KPSS puanlarını hesapladı. Vay be o gün bunu yaparken bu kararı kim verdi. Doğru olan bu muydu yani. Gerekeni yaptı dedim çünkü zekâ sı olan ÖSYM nin doğru yaptığını söyleyecektir. Ve ben de o zekâ sahiplerine accayip bi dalış yapacağım.

Böyle bir terbiyesizlik yapılıyor, bu durum bunu yapanların yanında kâr kalıyor. Oysa kılavuzda da belirtiyor ki Öğrenci, mezun olduğu en üst öğrenim e tabidir. Ama uygulaması kendi açıklamasına zıttttttt.

Sonra konu danıştaya dava oldu ama 1,5 yıl sonra ne işe yaradı ki.

Evet şimdi soruyorum. Başlıkta belirttiğim gibi sizce bu yıl KPSS ye Lisans veya Önlisans mezunu olan biri lise düzeyinden girmemiştir diyebilecekmisiniz.

Veya şöyle söyleyeyim; Lisans mezunu bir kişi KPSS sınavına lise düzeyinden başvurmuş olsa bu başvurusu geçerlimidir. Geçerliliğini engelleyecek bir sistem ÖSYM de mümkün mü veya buna dikkat etmişmidir.

NOT: KPSS Lise düzeyinden sınava başvuruda Lise diploması yoksa bile Mezun olduğu liseden lise diplomam kaybolmuştur gazete ilanı ile belge alınabiliyor.

ÖSYM ye nekadar güvenebiliriz.

14 Aralık 2010 17:31

HASAN SOYTURK
Yasaklı

bu başlığı açmamın sebebi; ÖSYM nin, Üst öğrenim dikkate alınır açıklamasına rağmen 2008 de alt öğrenimi geçerli kılmasıdır. Çok büyük bir hataydı. Bu hatayı farketmesi için danıştayın kararı gereklimiydi? ÖSYM kendi sistemini doğru uygulayamıyor Danıştay, ÖSYM nin verilerinden yola çıkarak bunu böyle söylüyor, böyle tanımlıyor ancak uygulamayı hatalı yapıyorsunuz uygulamanızı iptal ediyorum, uygulamanız işte sizin belirttiğiniz gibi de aşikârdır ki En üst Öğrenimi dikkate almalısınız diyor. Vay be ÖSYM, bu böyledir diyor ancak farklı uygulama gerçekleştiriyor danıştayda madem o öyle ozaman onu öyle uygula diye düzeltiyor. ÖSYM de tamam deyip kabulleniyor. ya arada ki milyonlarca emek verenler...

İşte bu nedenle tereddütdeyim.

Bu yıl bu konuda ne kadar hassas davranmıştır bilebilirmiyiz ki. KPSS ye Lisans mezunu olduğu halde lise düzeyinden lise çıkış belgesiyle başvuran bir kişi için sistemde "siz lisans mezunu olarak görünüyorsunuz başvurunuz geçersizdir" diye bir uyarı yapılmış mıdır? veya Başvuru esnasında böyle bir durum karşısında sistem buna karşı uyarılmışmıy dı.

Şöyle bir uyarı vardı ;

2010 KPSS ye Temmuz ayında Lisans düzeyinden başvuran bir kişi yine 2010 yılındaki Lise KPSS ye başvuramadı sistem bunu uyardı.

bunu biliyoruz.

Ancak konu başlığı ile bu farklı şey.

Acaba konu başlığı ile ilgili önlem alındı mı?

14 Aralık 2010 17:34

HASAN SOYTURK
Yasaklı

Aslında bunun cevabını biliyorum ama bundan sonra ki süreci merak ediyorum. Tanıdığım biri önlisans mezunu olduğu halde lise düzeyinden başvurmuştur. Sonradan ya iptal olursa diye ÖSYM ye başvurup sınav öncesi düzeltme yaptırma girişiminde bulundu. Bu demek oluyor ki konu başlığı neyazık ki pas geçilmiştir.

Bekleyip göreceğiz

14 Aralık 2010 18:45

KaPSaSa_kapsardı
Şef

vallahi önemli bir konu aslında bu.hiç fark edememiştik bu konuyu.

şimdi benim anladığım,temmuzdaki 2010 KPSS'ye lisans düzeyinde girmeyip bununla birlikte lisans mezunu olan birinin kasım 2010'daki ortaöğretim kpss sınavına girip girmediğini soruyorsun.önlisans mezunu birinin de başvurduğunu sonra değişikliğe gitmeye çalıştığından da bahsettin.

geçmişte yaşananları hepimiz bildiğimiz için ösym(kurum-u muhterem)

ne kadar içindeki adamları değiştirirlerse değiştirsinler, bu işi bilen bu işten anlayan ama yaptığı işin hakkını verebilecek adamları getirmezlerse gelecekte de bu tür vakaları daha çok şahit olacağımız kesin.

büyük bir ihtimalle olmuştur ama bunun sayısı tek tük müdür yoksa bizi rahatsız edecek sayıda mıdır bilmek; işin bizim için en zor tarafı,ösym içinse en kolay tarafı.gerçi tek tük olması dahi önemli.

çünkü açtıkları kadro sayıları tek tük.

hak aramaya gitsen desen ki "devlet denetleme kurumuna" : arkadaş bak böyle böyle anlatsan işte şöyle de bir durum söz konusu desen,

"hadi lan ordan,yapısını değiştirdik daha ne istiyorsunuz" dese:

biz de desek ki:"yapısını değiştirdin değitirmesine ama 2010 ortaöğretim KPSS başvuru süresince yine eski adamlar vardı,diyecez ama

bu işin eskisi de yenisi de olmadığı için, yine bi alavere dalavere yine bir ali cengiz oyunu yapmış olma ihtimalleri yüksektir galiba veyahutta vurdumduymazlık.

vur abalıya dedikleri gibi vur gitsin lise mezununa, lisans mezunu dururken lise mezununu mu alacaz deyip büyük bir ihtimalle lisans mezunlarını da sınava sokmuşlardır.

15 Aralık 2010 00:41

gulden_meral
Şef

bencede lise mezunlarına büyük haksızlık var sonuçda bu ortaöğretim sınavı

ama ne hikmetse önlisans da lisans olarak da bu sınava girenler var ama onlara değil kızgınlığım sonuçda bu düzeni kuranlara bu düzen bozukluğuna ee tabi işin ucunda birde sınav ücretlerini düşüncek olursak bu düzene bi çözüm koyamazlar tabiki

15 Aralık 2010 01:01

aIara
Kapalı

bende şahitim bizim dershanede önlisans mezunu bir bayan vardı lise olarak başvurdu ve lise olarak sınava girdi itiraz ettik neden dedik açıklaması lise daha kolaymış ne diyebilirim ki hakkımı helal etmiyorum yani anlam bile veremiyorum önlisans sorularının liseden farkı yok ki keşke önlisans olsaydım atanma şansım daha fazla olurdu onların puanları 90 lardan başlamıyor off off

15 Aralık 2010 10:04

HASAN SOYTURK
Yasaklı

günaydın arkadaşlar

yorumlarınızı okudum. İşte böyle yazışalım. Lisans mezunu veya Önlisans mezunu olduğu halde sınava Lise düzeyinden giren arkadaşlara hakaret etmeyelim. Onlar sistemdeki zaafiyetten yararlanmışlar. Burada kabahatli olan bu zaafiyeti mümkün kılan ÖSYM dir. Bu konuyu BİMER vasıtasıyla ulaşması gereken merciilere ulaştıracağım. Hiç olmazsa 2012 de bu durum dikkate alınır.

Bir yerdeki bir hatayı düzeltmek için illa böyle mi olması gerekiyor. Yetkililer sistemi oturtamayacak. Bizler kendilerini uyaracağız.

Şuanda başlıkta belirtmiş olduğum konudan kendileri haberdarlar. Nasıl mı haberdarlar. Başta söylemiştim ya siz arkadaşlarında şahit olduğu durum gibi benim arkadaş önlisans mezunu iken lise düzeyinden KPSS ye başvurdu. Sonra belki sorun yaşayabilirm endişesi ile ÖSYM yi aradı ve Önlisans mezunu olduğunu fakat lise düzeyinden başvurduğunu bu nedenle de başvuru kriterinin önlisans olarak değiştirlmesini talep etti. Bu durumu dinleyen ÖSYM yetkilisi hiç mi yahu biz ne yaptık demedi. Üst öğrenim mezunlarını sınava alt öğrenimden kabul ettik. Bu konuda hiç düzeltme yapmadılar. Veya sınav öncesi budurumda olan öğrenci adaylarını basın yoluyla bilgilendirip başvuru kriterlerini değiştirmeleri için uyarmadı.

Bu konu BİMER'e taşınmalıdır. Üstelik şuanki yazışmalarımız da açıklama detayında olacak şekilde yayınlanmalı. Hatta ve hatta editörlerimiz bu konuyu ana sayfaya taşımalıdırlar. Her şey için çok geç kalınmadan. Hiç olmazsa önümüzdeki yıllarda böyle bir durum yaşanmaması için.

Editör arkadaşlardan rica ediyorum . Lütfen bu konuyu ana sayfamıza taşıyalım. Önemli bir konudur.

Saygılarımla

15 Aralık 2010 10:50

mavişokyanus
Daire Başkanı

danıştay yeni kanun çıkarmadı mı , niye hala da lisans mezunu bizim sınava giriyor, oysa onların bölümünde puanlar daha düşük ve alımlar daha iyi

15 Aralık 2010 11:01

google123
Yasaklı

arkadaşım teknik olarak

yüksek öğretim gören son sınıf öğrencisi biri

2 farklı KPSS sınavına girebilir !

bu işin mantıklı nedeni ve gerekçesi

son sınıf yüksek öğretim öğrencisi

teknik olarak lise mezunu olduğu için sınava girebilir.

aynı zamanda son sınıf yüksek öğretim öğrencisi olduğu için

mezun olma ve aynı zamanda mezun olamama durumuda söz konusu olacağı için doğabilecek haklarında ötürü

her 2 KPSS sınavında girme hakkına sahiptirler.

ama her 2 kpss sınavından

sadece en son mezun olunulan okul statüsüne göre

O KPSS puanını kullanabilir !

15 Aralık 2010 11:32

HASAN SOYTURK
Yasaklı

google arkadaşım bilgi eksikliğin var 2004 den beri bu forumdayım. İlk zamanlar ben de yavaş yavaş öğrendim ancak şimdi çoğu konuya vakıfım.

benim bahsini ettiğim lisans veya önlisans diplomasını almış olan kişilerdir.

Senin bahsini ettiğin son sınıf veya 3. sınıf öğrencileridir. Üstelik senin bahsini ettiğin durum için yine sözünü ettiğin şekilde her 2 sınava birden girebilmek mümkün değildir veya şöyle söyleyeyim her 2 puanı birden alabilmek mümkün değildir. Bu durum KPSS B grubu sınavı için böyledir. YANİ 1 kişi (lisans son sınıf öğrencisi aynı anda hem KPSSP3 hem de KPSS94 puanına sahip olamaz. Her 2 side B grubu olduğu için sadece 1 ine sahip olabilir. İşte 2008 yılında yine senin bahsini ettiğin gibi hem lisans(KPSSP3) hem de lise(KPSS94) için sınava girenlerin, KPSSP3 puanları sıfır olarak sisteme işlenmiş ÖSYM de KPSS94 puanlarını geçerli kılmış. Bu durum ÖSYM nin en üst öğrenim düzeyi geçerlidir bilgisine ters düştüğü içinde TÜRKSAĞLIKSEN 'in başvurusuyla açılan danıştay davasında ÖSYM kural hatası işlemiş kararı alınıp 1,5 yıl sonra bu kişilerin KPSS94 puanları iptal olup yeniden KPSSP3 puanları hesaplanmıştır.

Meseleyi dağıtmayalım. Asıl konu mezun olanlar içindir. Son sınıf öğrencileri veya 3. sınıf öğrenciler KPSS ye lise düzeyinden girebilirler. 2. Lisans veya önlisans okuyan öğrenciler( 1 lisans veya önlisans bitirip) KPSS ye Lise düzeyinden giremezler. Ancak bu yıl bu konuda tedbir alınmamış. EDİTÖR lerimiz bu konuyu ana sayfaya taşıyalım lütfen

15 Aralık 2010 11:36

google123
Yasaklı

2 sınavada girerler

ancak en son mezun oldukları okula denk gelen

sınav sonuçu geçerli olur.

15 Aralık 2010 11:47

HASAN SOYTURK
Yasaklı

:))

google arkadaşım niye ısrar ediyorsun ki. KPSS B için tek sınava girebilirler.

Senin dediğin şu şekilde mümkündür;

2 yılda bir yapılan KPSS B ye lise düzeyinden girerler, her yıl yapılan KPSS a ya da lisans düzeyinden girebilirler.

Lütfen daha fazla ısrarcı olma, savunduğun şey mümkün değil. 2008 e kadar mümkündü Danıştaydan döndü bu nedenle de 2010 yılı KPSS B grubu başvuruları başvuru tarihleri itibariyle bu durumu engellemiş oldu. Yani 2010 yılında KPSS B ye hem lise hem de Lisans dan aynı anda girmek mümkün olamamıştır.

Ancak Lisans veya Önlisans mezunu olduğu halde lise düzeyinden başvurular mümkün kılınmıştır ve ben de bu konuya dikkatlerin çekilmesini ileriki yıllarda aynı durumun gerçekleşmemesi için EDİTÖR arkadaşlarımızın bu konuyu gündeme almalarını rica ediyorum

15 Aralık 2010 12:08

gulden_meral
Şef

çok detayını bilmiyordum ama baştan beri bildiğim bişey var ve çok sinirleniyorum neden benim hakkıma verilmiş bi sınava önlisan ve lisans okuyanlar girebiliyor benle onların bilgisi birmi gitsin okullarını bitirsin girsinler alan sınavlarına şimdi çıkar işsizlikten bahsederler mücedeleden elbette onları suçlamak değil amacım en başta düzen ama onlarda o kadar memnun ki bu durumdan niye şimdi lise düzeyi sınava girmesinler böyle bi hak verilmişse onlara benim hakkım verilmişse çok sinirleniyorum

15 Aralık 2010 13:41

HASAN SOYTURK
Yasaklı

EDİTÖR arkadaşlar;

bu konuyu ÖİMER'e şuan forundaki yazışmalarımızı içeriğiyle birlikte copy paste şeklinde gönderdim. Sizlerin de bu konuda sesimiz olmanızı rica ediyorum. Bu Vahim bir olaydır. Ne yazık ki bu durum 2010 KPSS yi yapan ÖSYM için zor sürecin başlaması demektir. Evet bunun farkındayım. Ancak gözümüzün içine baka baka böyle bir hataya mahal vermek affedilmez. Düzeltilecek formül için sesimiz olun.

Dersanede sınıf arkadaşım KPSS liseye hazırlanıyordu ve kendisi önlisans mezunu idi. Başvuruyu da Önlisansdan yapmıştı . ÖSYM yi arayıp sorun olur mu ne yapmalıyım diye bilgi aldı. Başvurusunun düzeltilmesi için dilekçe gönderdi. Bu herşeyin isbatıdır. Kim bilir sesini çıkarmayan daha kaç kişi daha vardı. Çünkü onların düşüncesi lise kolay. önce memurluğa adım atalım. Asalet onaylandıktan sonra da üst öğrenim diplomamızı verir bi şekilde kurum içi sınav ile yükseliriz.

ÖSYM yetkilisi bu dilekçeyi eline aldığında hiç mi kendi kendine sormaz. "ya kardeşim bunlar nasıl lise düzeyinden başvurdular. Daha kaç kişi bu durumdadır. ÖSYM bilgi işlem belleğinde herkesin öğrenim durumu mevcuttur bunlar kişilere uyarı edilmeliydi. Ancak O yetkili bu başvuruyu gayet rahat dinleyip, önlisansdan girmek istiyorsan dilekçe yaz sınav durumunu Önlisansa kaydıralım diye cevap veriyor. Vay be ne dümenler dönüyor.

EDİTÖR BEKA bey, size özelden mesaj gönderdim. Sağduyulu yaklaşımınızı bekliyoruz. Adalet için olayın üzerine gidilmesi gerektiğini vurguluyorum, Arkadaşlar sizlerde bu linkteki durumu copy, paste yapıp BİMER e gönderin. Bu başlık altındaki durum BİMER' e ne kadar fazla kişi ile gönderilirse o kadar dikkate alınızır.

İnşallah EDİTÖR arkadaşlarımız bu başlığı silmezler. Kimbilir aralarında bu durumda olanlar da olabilir mi?

15 Aralık 2010 13:50

HASAN SOYTURK
Yasaklı

EDİTÖR arkadaşlarımıza teşekkürler ediyorum.

Ben BİMER'e bu linki de vererek başvurumu yaptım. Sizlerde burada yazarken bir gün yorumunuzun üst merciilerce okunabileceğini göz önünde bulundurarak lütfen birbirinize saygılı olacak şekilde görüş belirtiniz.

15 Aralık 2010 13:54

chemist_
Memur

uzatmalı bir üniversite öğrencisiyim ege üniversitesi kimya bölümü 3.sınıf..üniversiteye 2005 yılında girdim halen okuyorum:)..ama ben teknik olarak lise mezuyum..liseyi bitirdikten sonra üniversitede okumak suç değil herhalde sizlerde kazanıp girseydiniz..ben bu sınava sizlerle birlikte girdim ve iyi bir net çıkardım diyebilirim..tercihlerimi yapıp sonuçları bekliycem neresi olursa olsun atadıkları yere gidip çalışıcam..bu arada ya kaydımı dondurma yoluna gidicem ya da bırakıcam..tabi izmirde bir yer kazanırdam her şey değişir..sonuç olarak ben bu durumda herhangi bir haksızlık görmüyorum arkadaşlar..sonuçta ben sayısal alanda öğrenim gören biriyim ama yaklaşık 5 ay boyunca tarih cografya ve anayasa konularına vakit ayırabildiğim kadar çalıştım..türkçe için çok kasmaya gerek yoktu zaten matematik temelim de vardı..bu kadar basit..

15 Aralık 2010 14:07

HASAN SOYTURK
Yasaklı

chemist arkadaşım senin durumun normal. sen lisanstan mezun değilsin.

Ancak 2. bir lisansı okuyorsan daha önceden herhangi bir lisansı bitirmişsen bu konuya dahilsin demektir.

Yazdıklarından anladığım kadarıyla lisanstan mezun olmamışsın. Bu durumda KPSS ye lise düzeyinden girmende zaten sakınca yoktur.

Lütfen meseleyi anlamak için konunu içeriğini daha detaylı okuyalım.

Bahsi geçen konu lisans veya önlisanstan mezun olup da lise düzeyinden başvuranları kapsamaktadır.

15 Aralık 2010 14:59

HASAN SOYTURK
Yasaklı

BAŞVURU KILAVUZUNDA AYNEN ŞÖYLE DER

2.8 BAŞVURULARIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

Fotoğraf, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmemişse,

bu Kılavuzda belirtilen özel durumlar dışında, Aday Bilgi Formu aday tarafından ÖSYM'ye

gönderilmişse,

başvurma koşullarından (Bk. 2.1) herhangi biri sağlanmamışsa

başvurular geçersiz sayılacaktır.

Aday Bilgi Formundaki bilgilerin gerçeğe uygun olmasından aday sorumludur. Eksik ya da

yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar

düzeltilmez. Adayın, yazdığı bilgilerdeki eksik ve yanlışlardan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları

dikkate alınmaz. Yanlış bilgi verildiğinin tespit edilmesi hâlinde, adayların sınav sonuçlarına ilişkin

bütün hakları geçersiz sayılır

Peki Üst öğrenimden(Lisans/Önlisans) mezun olan kişilerin LİSE KPSS başvurularını ÖSYM neden geçerli kıldı.

15 Aralık 2010 17:25

KaPSaSa_kapsardı
Şef

Abi, bu başlığını forumda sabitlemeleri çok iyi oldu.Saçma sapan başlıkların sabit kalıp bize faydası olmamasındansa; böyle ilerde işimize çok yarayacak önemli bir konuyu gündeme getirmen bizim yararımıza olmayacak da kiminkine olacak?

şimdi forumdakilerin bir kısmı ?bana ne lan,bu işten bi sonuç çıkmaz?,eğer bi sonuç da çıkmadığını farz etsek: biz size dememiş miydik? diyebilirler.bunu diyenler arasında lisans mezunu zat-ı muhteremler de olabilir.

suçlu meselesine gelince, şüphesiz suçun tamamı onlara ait değil,ösym'nin suçu çok çok daha büyük ama lisans mezunlarının da uyanık davranmaları söz konusu.tabiki böyle bir olay gerçekleşmişse diye söylüyorum bunu.şimdiye kadar olanları uç uca eklemeye kalkarsak burdan ösym'ye bir yol olacağı için o yolun kıyısında köşesinde belki de göbeğinde bunlar mutlaka yaşanmıştır.

şimdi bu sınava girmiş bir kişi dahi olsa ve ilerde yerleşme ihtimali olsa bu lisans mezunu kendi kendisine:

-bu ne lan,bu da nerden çıktı,-ne güzel işte girmiştik sınava ya,

-ya bu iş büyürse, -acaba tercihte bulunmasam mı- yok yok olmazsa tercih de bulunayım bu mesele o kadar da büyümez be ya, -peki bi de kadrolu olma fırsatını yakalayıp sonradan bizi fark ederlerse, deme ihtimalleri yüksek.

abi senin bu başlık, eğer böyle birileri sınava girmişse ve de bu konunun da memurlar nette gündeme gelip daha geniş kitlelerin bu konuyu görmelerine sebep olursa, adamları tercih yapmaktan dahi vazgeçirir.

sonuç alınabilecek sağlam bi konuyu gündeme getirmişsin...lisans mezunlarının içine kurdun düşmesi, buradaki editörlerin tutumuna ve tabi ki ilk başta da ana kumandaya bağlı.

15 Aralık 2010 18:55

google123
Yasaklı

arkadaşım öncelikle ben sadece lise mezunuyum

ve bazı evrensel kurallar vardır

örneğin evrensel hukuk kurallarına göre

yüksek öğretim gören ama mezun olmamış biri

her 2 sınavada girebilir.

ama en son mezun oldukları okula denk gelen

sınav sonuçu geçerli olur. !

15 Aralık 2010 19:17

HASAN SOYTURK
Yasaklı

google beni öyle bi güldürdün ki Allahta seni güldürsün kardeşim. :))

Sen ne için korkuya kapıldın ki. Lisans mezunu olmayıp sınava Lise düzeyinden girmişsin. Olabilir arkadaşım. Sen sınava başvuru son gününde Lisans mezunu olmadığın sürece Lise mezunu sayılırsın.

Ve senin için rahat olsun. Bu mevzuunun seninle ilgili hiç bir yanı yok

Toplam 44 mesaj
 
ANKET
Son iki ayda ÖSYM'nin çağrı merkezini aradınız mı? Memnuniyetiniz ne düzeyde?