Editörler : **sude**
«144145146147148149150151152153154155156
23 Ocak 2019 12:31

Çılgın bediş25
Kapalı

Şuan Finnegan ın Uyanışı isimli kitabı okuyorum biter bitmez ilk işim Ayşegül tatilde olacak. Daha önce hiç duymamıştım öneriniz için teşekkür ederim.


Ketçaplıkek, 9 ay önce - Alıntıya git

tobekı okuyosan

23 Ocak 2019 12:35

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Yıldırım Sesli Manasçı, Cengiz AYTMATOV

Evrensel dili kullanmayı başarabilen usta yazarın kısacık bir hikayesi. Manas Destanı'nı anlatıyor bi yerde. Fikirlerin ölümsüz olduğunu insanlar ölse bile arkalarında bırakabilecek miras olduğu ana fikrini veren bir kitap. O anneye hayran olmamak namünkün.

23 Ocak 2019 14:51

liebestraum
Memur

Genç Werther'in Acıları (Johann Wolfgang Göthe) okuyorum. Okurken kendi yaptığım benzer aptallıkları hatırladıkça fiziksel olarak ben de acı çekiyorum adeta.

24 Ocak 2019 09:17

Hariçten gazell
Daire Başkanı

Ararada -- tong fu-- sozlu dovus sanati..

25 Ocak 2019 13:20

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Yüzyüze , Cengiz AYTMATOV

60 sayfalık dolu dolu bir hikaye yine. Savaşın farklı bir yönünü anlatıyor bu kez yazarımız. Asker kaçağı olan kocası ile gerçekler ve vicdanı arasında kalan bebeği kucağında Seyde'nin öyküsü bu.

Açlık, sefalet, korku, savaş, soğuk, çocuklar, yetinmeme, aç gözlü davranma, kaçış, suçluluk hissi, yaşam mücadelesi, annelik, vatan sevgisi , yardım severlik, gibi duygu ve ögeleri içerisinde barındıran hikayemizin sonucu da şaşırtıcı.

07 Şubat 2019 22:58

volkan38
Şef

uçurtma avcısı

09 Şubat 2019 20:39

1789__ÖKK
Müsteşar Yardımcısı

Farabi

İdeal Devlet

19 Şubat 2019 17:04

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Cengiz Aytmatov

Bir babanın geleneklere göre oğlunu denize çıkarmasıyla başlayan hikaye bu deniz yolculuğunda başa gelebilecek en olumsuz olayların vuku bulmasıyla devam eder. Evlat nedir, nasıl korunur, nasıl kollanır, onun için neler yapılır inceden inceye veriliyor. Susuzluk ile mücadele çok güzel anlatılmış bir "Açlık" kadar iyiydi bu mücadeleyi veriş. Kırgız geleneklerinden esintiler oldukça fazla doğal olarak. Şiirler ve deniz kızı hikayesi etkileyici idi.

Kara ve denizin dünya var olduğundan beri savaşının işlenmesi de hoş bir ayrıntı.

Özlem duyulan, görülmek istenen sadece tek şey vardır. Deniz kıyısında koşan ala köpek silüetini görmek. Bunu gören tek bir kişi oluyor.

Hikaye beyaz perdeye de uyarlanmıştır.

28 Şubat 2019 13:32

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Beşpeşe (Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak , Celil Oker, Pınar Kür )

247 sayfa

Metis Yay.

Bir proje sonucu beş yazarın belli kurallar dahilinde oluşturduğu bir kitap Beşpeşe. Proje kurucu Bülent Erkmen. Teklif götürdüğü yazarların yazım sırasını da kendisi belirlemiş. Bülent Erkmen eserle ilgili olarak ; "Her yazar kendisi neyse o olsun. Kendisini kendisi yapan edebi özellikleri bu kez bu yapı içerisinde kursun istedim." demiş.

Yaklaşık her yazar elli sayfa kadar yazmış. Bu kitabı okumak istememin sebebi bu farklılığı görmekti. Bu bir ders niteliğinde bir roman bu bana göre.

Her yazar kendi benliğini katmış. Yazım tekniklerinden tutun da özel cinsel tercihlere kadar. Zaten yazarı okumak onu tanımak gibi bir şey her şeyiyle. Yazarın içini görmek. Yazan insan da kendi içini gösterir bundan kaçış yok. Çoğu hayal olsa da gerçeklerden kaçış olamaz.

Yaşama ve insana dair tespitler ve bir çok tahliller vardı kitapta bu net. Kurgu iyiydi, nasıl toparlanacak diye düşünürken Pınar Hanım güzel toparladı.

Bu süreci bir yolculuğa benzettim ben. Murathan Mungan oldukça hızlı bir giriş yapıyor. Diğer yazarları gözeterek yapıyor bunu, onlara bol bol malzeme verecek bir konuyu seçiyor. Sanat ile olaya girişi yine kendine has bir özellik. Faruk Ulay'da biraz duraklama söz konusu. Elif Şafak'ta ise keskin bir viraj hissi var. Ve yine konuşturuyor kalemini. Celil Oker ile bir ormanlık alan ya da tünel içi yolculuk. Daha açık ve saydam bir hava var. Pınar Kür'de ise toparlanın son durağa geldik havası var. En zor iş ilk ve son yazarın bana göre.

Bir de yamalı bohçaya benzettim. Yazarlar romanı diğerinin bitirdiği yerden alıyor gibi gözükse de hepsi ayrı bir roman yazıyor gibi olmuş. Bu da çok doğal tabi ki beş farklı üslup ve birikim var.

"Annemin hikayesini bilmeden kendi yolumu nasıl çizebilirim." Kitabın anahtar cümlesi Zehra'nın bu sözüydü bana göre.

Yine geçmişi merak. Sağlam bir gelecek kurmak için geçmişten pürüzlerin kalmaması gerekiyor.

Yazarlardan birer parça ile toparlayayım.

"Sanatı meslek edinecekseniz, yalanlarla yaşamayı öğrenmelisiniz. Sanatın kendinden başka gerçeği yoktur çünkü." (Fatin Bey , Murathan Mungan, sf:13)

"Laboratuvar gibi ülke burası. Gel, gözle, öğren, dön, düşün, acınacak duruma gül ve hiç olmazsa kendin paçayı kurtarabilmiş olduğun için babana teşekkür et." ( Fırat , Faruk Ulay ?,sf:70)

"Bir başkasına sadık kalmayı bir an bile aksatmadan, en mükemmel surette başaranlar, kendilerine ihanet edilmesinden ölesiye korkanlardır." (Anlatıcı , Elif Şafak ,sf:106)

"Hayatta hiçbir kurgu gerçeklerden daha gerçek olamaz. Bunu hala öğrenememiş olduğuna şaşırıyorum." ( Fırat, Celil Oker)

"Gerçek diye bir şey yok, Zehra. Gördüklerimiz, duyduklarımız, inandıklarımız var yalnızca. Bir de görmedikelrimiz, duymadıklarımız. Bildiklerimiz, bilmediklerimiz, unuttuklarımız, unutamadıklarımız, görmezden geldiklerimiz? Hayt bu!" ( Fatin Bey, Pınar Kür ?, sf:227)

05 Mart 2019 09:01

Hariçten gazell
Daire Başkanı

Talih ne kadar güleryüz gösterirse göstersin ömürlerinin son günü geçmeden insanlar mutlu saymamalı kendilerini ; çünkü insan hayatı kararsız ,değişkendir; ufacık bir eylem

yüzünden bir durumdan bambaşka bir duruma geçiverir.MONTAİGNE DENEMELER..

07 Mart 2019 02:29

diminished chord
Kapalı

2019 yılında okuduklarım:

Orwell - 1984 = Bu kitabı kendi kelimelerimle anlatamam. Paralel dünya ve düzen eleştirisi içeren kitapları seviyorsanız şu kadarını söyleyeyim; bu kitap doruk noktası.

Hariri: 21. yy için 21 ders = İlk iki kitabı okuyanlar sevecektir. Daha çok kavramların üzerine gitmiş. Çerez niyetine okunabilir.

H. Edip - Ateşten gömlek= benim için yeni bir tarz. Genel olarak güzel bir kitap.

Platon - devlet = bu yıl bu kitabı ikinci defa okudum Ama bu sefer farklı bir yayınevinden okumak istedim. İş bankası olandan şaşmayın. Mükemmel bir kitap. Platonun harika adalet ve demokrasi çıkarımları var. Siyaset felsefesi seven herkesin mutlaka bu kitabı da okumalı

Franz Kafka - Dönüşüm = Yalan yok. BKM express indirimi almak için bir kitap daha almam gerekiyordu. Bu sebeple aldım. Franz Kafka'nın dilini severim. Liseden beri Kafka okumamıştım. Bu kitabını da beğendim. Metaforları güzeldir. Eşsiz bir tarzı var.

Zaman bulabilirsem Camus'un yabancı kitabına başlamayı düşünüyorum.

13 Mart 2019 17:10

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Agatha Christie'e ait iki tane kitap okudum son zamanlarda. Yazarı ilk kez okuyorum bu arada.

"Örümcek Ağı" ve "Dersimiz Cinayet".

Her ikisini de çok beğendim. Özellikle "Dersimiz Cinayet" çok iyiydi.

Hep methini duymuşumdur, şiirlere bile konu olan Agatha.

Kıvrak zekası, özgün kurgusu ve olaya okuru çekişi mükemmel. Ummadığınız yerlerden umulmadık imgelerin çıkıp her şeyi değiştirmesi. Hayran olunası bir değer. Polisiyenin temel direği.Dedektif Hercue Pairot'un mimarı, sırlarla dolu bir kadın aynı zamanda.

Başka kitaplarını da yoğun okuma süreçlerimin arasına alacağım, iyi geliyor.

14 Mart 2019 18:26

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Hatice Meryem, Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun

Kitabın ismi kitaptaki bir anlatıdan geliyor.

Birinin karısı olmak nasıldır? Nasıl bir yaşantıdır, neler hissettirir, nasıl katlanılır, sefası nasıl sürülür, hayalleri nelerdir, nasıl paylaşılır gibi sorulara cevap bulmaya çalışmış yazarımız.

Tornacının, emeklinin,tüccarın,cücenin,garibanın,şairin,imamın,ilk aşkının, bir oburun, gardiyanın..vs...çeşitli insanların karısı olmak.

" Kuvvetli bir gerçeklikle, ama mizahla, ama sevgiyle kurulmuş " eş durumu" fantezileri... "Kadınlık durumlarındaki" ezilmişliği , yoksunlukları, ama onunla beraber direnç ve "ayakta kalma " stratejilerini de yansıtan, yaşama heyecanı taşıyan iştahlı bir anlatı...

Hatice Meryem'den "... karısı olma" hallerine dair bir kinizm şaheseri..."

diyor arka kapakta da.

Etrafımızda , ülkemizde, dünyada bol bol örneklerine rastlanabilecek halleri tutmuş önümüze sermiş yazar. Bir kadından okumak ise daha gerçekçi ve anlamlı.

23 Nisan 2019 00:06

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Lacivert Taşı, Sevinç ÇOKUM

Kapı Yay. 373 sayfa

Kitabı temin etmek zor oldu, piyasada baskısı yoktu. Yeni basımı yakında çıkacakmış ama yazarından aldık bu haberi.

Akıcı bir dil , anlaşılır bir üslup kullanılmış. Üç ayrı bölümden oluşuyor kitabımız. Üç ayrı anlatıcısı var. Kesinlikle en keyiflisi birinci bölümdü benim için.

Eserin konusu Osmanlı İmparatorluğunun çöküş yıllarında Siirt'te ve çevre yerleşim yerlerinde, bir kısmı İstanbul'da geçer. Balkan ve Trablusgarp Savaşlarının olduğu sancılı yıllar. Tabi ki bunu kitabın son bölümünde daha net görüyoruz. Kahramanımız Hicret Bey, etrafı tarafından sevilip sayılan, eğitime önem veren,aydın, hali vakti yerinde, kalabalık bir aileye sahip, Arap kökenli bir çerçidir. Yanında deve katarı ve kendine eşlik eden adamlarıyla sırtında heybesi, zaman zaman baskına uğranabilen zorlu yollarda korkmadan günlerce yürür. Ona göre "Yolculuk hayatın ve kaderin kendisidir."

Yollarda sahipsiz bir Kürt çocuğuna rastlar ve O'nu yanına alır. Son yolculuğuna çıktığında Eşi Telli Hanım'a emanet eder diğer çocukları gibi. Telli Ana kendinden olan ve olmayan tüm çocukları sahiplenir, onları sever güvende olduklarını hissettirir aynı vatan gibi.. "Sevginin bendi olur mu sevgi sudur,akar gider." mantığındadır.

Günler sonra evin devesi Humar'ın boynuna Telli Hanım'ın astığı ve kutsal saydığı lacivert taşının kaybolmasıyla olanlar olur. Ailede ve ülkede çözülmeler,yıkılmalar, kayıplar ve felaketler başlar. Yurdun dört bir yanından,Sarıkamış'tan kara haberler gelir. Lacivert Taşı adı verilen bu taş birlik ve beraberliği temsil etmektedir.

"Bak oğlum,biz bu memlekette işte böyle demetlerce yaşıyoruz. Renklerimiz birbirine pek uyar. Pek hoş durur. Sen Kürdi,ben Arap, Devranımın gönül verdiği Bahar Kız Türk'tür. Bunların hiçbiri birbirini küçümsemez ,bunların hiçbiri birbirine düşman değildir. İşte böylece kalmak gerek. Bunu bil."

Bu sözler ülkede kardeşçe yaşamak gerektiğinin kanıtıdır.

Eserde Türklere ait gelenekler, efsaneler ,inanışlar masalsı bir dille anlatılır. Çerçi dili denen aslında Türklere ait olan dile verilen örnekler esere ayrı bir zenginlik katar. İçten anlatımı, şiirsel dili sayesinde gurbet acısı yürekleri dağlar.

Lacivert Taşı'nın ana fikri açık ve nettir; Ülkede birlik bozulursa eserdeki hazin sonu yaşamak kaçınılmazdır. Geçmişten günümüze kalan ibretlik bir hayat hikayesidir Lacivert Taşı özünde.

23 Nisan 2019 12:01

Thoughtful man
Kapalı

Memurlar.net sitesinin değerli kitapsever üyeleri !

Aşk,doğa yaşamı, kız çocukların okula gönderilmemesi gibi konuların yer aldığı ''Bu Kitabın Adını Siz Koyun''

Tamamen yaşanmışlıkların ve gerçek duyguların anlatıldığı, her sayfasında günümüzde değeri kaybolan aşkı hissedeceğiniz ''Aşk ve Sarmaşık'' isimli eserlerim Google Play Store Kitaplar bölümünde siz değerli okuyucularını bekliyor. Şu ana kadar 3 kıtada toplam 12 ülkede okuyucuları ile buluşan eserlerimi beğeneceğinizi ümit ediyor, şimdiden hepinize teşekkür ediyorum...

24 Nisan 2019 13:39

vita brevis
Kapalı

Şermin Yaşar / Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu

.

Kitap yeni bitti sayılır.

Bittiğinde gece iki civarıydı. Mutfak masasındaydım. Bütün kitap boyunca kendimi tuttuğumdan mıdır, aylarca kendimi tuttuğumdan mıdır bilmem, son sayfa dalga dalga göz yaşı oldu.

Şermin Hanım'ın zaten bal gibi, çay gibi, su gibi şeker gibi bir üslubu var.

Kitap kısa öykülerinden oluşuyor.

Yazar her öyküde başka bir jargon kullanarak Türk diline ne kadar hâkim olduğunu göstermiş. Okurken mikrofonu bazen bir çocuk alıyor bazen bir eski zaman beyefendisi bazen ağzı bozuk bir üniversiteli.. ve siz hiç sıkılmadan hepsini dinliyorsunuz.

Ben çok beğendim.

Çok güldüm.

Çok ağladım.

Çok baktım uzaklara...

Kalemi daim olsun..

13 Haziran 2019 04:15

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Çocukluğun Soğuk Geceleri , Tezer ÖZLÜ

YKY - 36. baskı - 65 sayfa

Yazarın ilk romanı. Benim de okuduğum 65 sayfalık ilk kitabı. Amacım kırklı yaşlarda hayatını kaybeden, zorlu bir süreçten geçen yazarı tanımaktı. Çoğu insan bu kitapla başlamaya sıcak bakmıyor olabilir ama benim için tam da on ikiden vuran bir kitap.

Her şey çok çıplak, çok net, ortada. Dolambaçlı yollar yok anlatımında.

Çocukluktan gençliğe geçen süreçte bunalımları, yaşadığı olumsuzlukları; doğduğu evden, eğitimci ailesinden, ilk okul hayatından, ilk öpüşmesinden, cinselliğinden, erkeklere bakış açısından, sevgiyi hayatı nasıl yaşamak istediğinden, psikolojik rahatsızlık sebebiyle yattığı klinik ve klinikteki işkencelerden vs üzerinden anlatıyor.

Belirli bir zaman düzeni yok. Bir başa bir sona dönebiliyor. İntihar girişimlerini, hissettiği acıyı, devrimci yanını görüyoruz.

İyi bir çocukluk geçirmemesi yaşamını etkiliyor. Ebeveynler eğitimci diye düşünüyorsun bir yandan.

Genel bakış ile psikolojik sorunları sebebiyle karanlık bir kitap gibi algılansa da yazarı yansıtan net bir kitap.

Son kısımda anlattığı, okuru sokaklarında, boğazında gezdirdiği İstanbul ayrıntısı harikaydı.

Şu net ki; gerçekten zor şeyler yaşamış yazarımız.

Bazen ön yargılı baksam da içimdeki hüzün daha ağır basıyor bu yaşama.

15 Haziran 2019 23:54

öğretmenim33
Aday Memur

hermann hesse / hesse knulp

yaşadığın hayattan pişman değilsen yaşanılan her hayat güzeldir.

ne olursak olalım nasıl pişman olmayalım ömrümüzün sonunda kendimizle hesaplaşmamızda

yaşamımızda mutluluğada bir pencere açalım hayatta bizi mutlu eden şeylerde yapalım yaşamın yoğun temposunda kendimizi unutmayalım.

benim kitaptan çıkardığım dersler bunlar.

16 Haziran 2019 11:24

sasibakkal
Aday Memur

Sosyal Fobi. Kim Korkar Sosyal Fobiden!

Kaygı bozuklukları serisinin ikinci kitabı.

Yazar uzmzn psikoterapist Hasan Durna

16 Haziran 2019 11:25

sasibakkal
Aday Memur

Kim Korkar Panik Ataktan!

Kaygı bozuklukları serisinin ilk kitabı.

Yazar uzman psikoterapist Hasan Durna

Toplam 3119 mesaj
«144145146147148149150151152153154155156
 
ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?