Editörler : muhtesem32
31 Aralık 2010 10:00   


şehit yakınlarına iş imkanı.....

Şehit yakınları ve gazilerle iş olanağı sunulacak.30 Aralık 2010 / 12:39

GÖZE ÇARPANLAR

İlhan Cihaner haklı çıktı !Gökçek'in hedefi yine İzmir !Ankara'da ulaşıma zamAysel Tuğluk'a 10 ay hapisBenzin zammına açıklama geldiGerginlik ABD ilişkilerine yansıyor

Anayasa'da şehit yakınları ve gazilerle ilgili pozitif ayrımcılığa yer verilmesiyle, iki şehit yakınına iş imkanı, aylık bağlanmasında malullük ve muhtaçlık şartının kaldırılması, erbaş ve erlerin maaşlarının yükseltilmesi gibi iyileştirmelere yönelik yasa çıkarılması için çalışma başlatıldı.

Anayasa'nın eşitlik ilkesini düzenleyen 10. maddesine, ''Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz'' hükmünü içeren ''pozitif ayrımcılığın'' eklenmesiyle bir süredir hazırlıkları devam eden şehit yakınları ve gazilerin haklarını iyileştirecek yasa taslağının kapsamı da netleşmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şehit ve gazilerle ilgili danışman atamasının ardından Cumhurbaşkanlığı'nın öncülüğünde ilgili kurumların katılımıyla geçen Mayıs ayında bir toplantı düzenlenmişti. Toplantıdan sonra, şehit aileleri ve gazi derneklerinden de maddi, manevi ve sosyal haklarına ilişkin toplanan talepler, İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan Şehitler ve Gaziler İle Toplum Hizmetleri Daire Başkanlığı'na iletildi.

Şehit yakınlarından gazilere, terör mağdurlarından Kıbrıs ve Kore gazilerine her kesimin daha fazla hak beklentisi içinde olduğu tespit edildi.

Taslak, öncelikle şehit yakını ve gazilerin en fazla talepte bulunduğu 30 başlıktaki beklentileri karşılayacak. İyileştirme yapılacak konular arasında, şehit eşinin yanı sıra anne ya da babasını da kapsayacak şekilde 2 şehit yakınına iş imkanı sağlanması, aylık bağlanmasında ''malullük ve muhtaçlık'' şartının kaldırılması, terör saldırısında gazi olan erbaş ve erlerin maaşlarının yükseltilmesi, terör saldırılarında yaralananlara işe girmede öncelik tanınması, belediye sınırları içinde ücretsiz seyahat hakkının genişletilmesi, köy korucularının mağduriyetinin giderilmesi, terör mağdurlarıyla Kıbrıs ve Kore gazilerine daha geniş haklar verilmesi yer alacak.

Yetkililer, başta ikinci şehit yakınına iş imkanı olmak üzere diğer maddi haklardaki iyileştirmelerin devletin imkanları dahilinde yapılacağını, yasa taslağı çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Taslak tamamlandıktan sonra Başbakanlık'a gönderilecek ve Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak, buradan da TBMM'ye sevk edilecek.

Yetkililer, yasalara göre şehit ve gazi sayılmayan, ancak devlet görevi sırasında terör saldırısı sonucu şehit ya da gazi olan kişileri de kapsama alacak yasa çıkarılmasının ise daha sonra söz konusu olacağını ifade etti.

01 Ocak 2011 10:21

she_rin
Şef

metal4 arkadaşım çok teşekkürler. Peki Kıbrıs muharip gazilerine de aynı imkanlar sunulacak mı acaba çok merak ediyorum... Onlar da yara almasalar bile oradaki vatandaşlarımızın güvenliği ve barış için çarpıştılar; fakat malül muharip şeklinde ayrıma tabi tutuluyor nedense )): Bu ayrımın pozitif ayrımcılık yönünde kullanılması ve arkadaşı kucağında şehit düşen, aylarca yiyecek, yıkanma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve her türlü fedakarlığı yapan TÜM GAZİLERİMİZİN pozitif ayrımcılık kapsamına alınması dileğiyle tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum...

01 Ocak 2011 10:26

she_rin
Şef

Ben şehit ya da gazi yakını değilim fakat bu konu çok dikkatimi çekiyor geçen yıldan beri. İnsanlarımız hiç araştırmıyorlar hiçbirşeyden haberimiz olmuyor taa ki kendimiz mağdur olana kadar. Lütfen bu yazıları okuyan arkadaşlar duyarsız kalmayın ve destek verin ve kendilerine minnettar olduğumuz Gazi ve Şehitlerimize, ailelerine sahip çıkalım.

06 Ocak 2011 21:01

metal4
Aday Memur

yeni çıkrılacak kanunla bu imknları genişleteckler daha tasarı halin de anayasa değişkliğin den geln pozotif ayrmcılık umarım gazileride dahil edecekler

21 Mart 2011 15:05

gaesay
Memur

18 martta bir gelişme bekleniyordu bu konuyla alakalı ama bir ses yok. Bilgisi olan var mı?

12 Nisan 2011 20:11

she_rin
Şef

arkadaşlar evet gelişmeler beklenirken her konuyla ilgili adım atılırken bu konuyla ilgili çıt çıkmıyor bir bilgisi olan var mı neler yapılacak acaba?

13 Nisan 2011 09:32

elek-trik-chi
Şef

arkadasım bişey sornak istiyorum belki bilgisi olan vardır. benim babam şehit polis ve bende üniversiteyi yeni bitirdim ancak özellestirmelerden dolayı bir kamu kurumunda geçici personel olarak yani 4/c li olarak calısmaktayım. POMEM e basvurularda bizlere hak tanınıyormu... 2 yıllık polis okullasına gidenlerde en yuksek ÖSS puanı alan kişinin 3 te 1 inin 1 fazlası kadar puan alanlar (sehit yakınlarını kapsıyor) polis adayı olabiliyorlar. POMEM'e basvuracak adaylarda böyle birsey varmıdır???? yardımcı olursanız sevinirim...

16 Nisan 2011 22:30

she_rin
Şef

pomem i bilmiyorum ama polis olurken zaten gazi ve şehit çocuklarına öncelik tanınıyor diye biliyorum elektrikchi hocam..

17 Nisan 2011 12:54

elek-trik-chi
Şef

TESEKKUR EDERİM SHERİNE. BEN ARASTIRDIM POMEMDE HERHAMGİ BİR SEY YOK. SADECE SINAWI YAPAN KİŞİLER KALMIS... UNİV BİTİRİPTE ASKERLİĞİNİ YAPAN VE 30 YASINI GECMEMİŞ KİŞİLER POLİSLİĞE BASVURABİLİYOR.

04 Ağustos 2011 14:31

playful35
Memur

Sayın Bakanım Şehit Ailelerinin kamuda istihdamıyla ilgili ve şehit kardeşine iş bulmanın devletin görevi olduğunu belirten 08.06.2011 tarihinde basına yansıyan aşağıdaki açıklamalarınız olmuştur.Şehit aileleri aşağıdaki açıklamalarınızın bir an önce gerçekleşmesini ve Devletimizin şehit ailesindeki muhtaç durumdaki fertlerinin sahiplenmesini beklemektedir.Saygılarımla arz ederim.

Sayın Bakanın 08.06.2011 tarihindeki İzmir şehit aileleri derneğinin ziyaretindeki açıklamaları.

?Ziyaretin amacı seçim değil, verilen sözü yerine getirmek?

Kültür ve Turizm Bakanı, Ak parti İzmir milletvekili adayı Ertuğrul Günay, İzmir şehit aileleri yardımlaşma derneğini ziyaret etti. Günay ziyaretin seçim ile ilgisi olmadığını vurgulayarak, daha önceden verilmiş bir sözü yerine getirdiğini söyledi. Bakan Günay, "Şehit yakınlarına yakışır hizmeti, itibarı göstermek boynumuzun borcudur" dedi.

Kültür ve turizm bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneğini ziyaret etti. İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın da bulunduğu ziyarette şehit yakınları ile görüşen Bakan Günay, uzun süredir derneğe gelme sözü olduğunu, ziyaretin seçim çalışmaları çerçevesinde değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Günay, şehit kardeşine iş bulmanın devletin görevi olduğunu anlatarak "Referandum Eylül'de yapıldı, Meclis Ekim'de açıldı. Referandumdan sonra Meclis 3 ay görev yaptı, acil işleri çıkardı, bütçe görüşmeleri oldu. Millete taahhüdümüz var, bu düzenlemeleri yapacağız. Şehit yakınlarına, eşi çocukları, kardeşine, ailesine, geride kalanına, bizim oğlumuz, evladımız, babamız, kardeşimiz bu vatan için, bu millet için canını verdi ama bu millet değerini biliyor dedirtmek, bunun düzenlemesini yapmak boynumuzun borcudur" dedi.

Devletin, şehit yakınlarına her türlü desteği sağlama gücünün olduğunu belirten Bakan Günay, "Şehit yakınlarının istekleri çok makul, devletimiz bu ailelere borçludur? diye konuştu.

04 Ağustos 2011 17:16

candela
Kapalı

zaten iş imkanı vardı fakat bilinmiyordu yanılıyormuyum:S

tanıdığım insanlar işe alınmıştı sehit yakını olması nedeniyle..

06 Ağustos 2011 11:18

playful35
Memur

Biz yetkililerin verdiği sözlerden bahsediyoruz.VErilen sözlere ne oldu?

25 Ağustos 2011 14:45

playful35
Memur

Bu konuyla ilgili herkes sus pus hiç kimseden ses çıkmıyor.Böyle bir çalışma varmı yokmu bilen yok.Soruyoruz bilgi veren yok.Şehit Aileleri olarak nereye başvuracağız şaşırdık.Kendi bakanlıklarına bağlandığımız Aile ve Sosyal Politikalar bakanımız bir gün dahi şehit aileleri ile açıklama yapmadılar.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şehit Ailelerine Sosyal olarak ne katkıda blunacak bilmiyoruz?Neyiz,kimiz,nerdeyiz kime gideriz bilemiyoruz.Allahım sen yol göster bize.

13 Eylül 2011 22:58

Poenaa
Aday Memur

2009 yılında Sayın Cemil Çiçek şehit yakınlarıyla ilgili çalışmalarının olduğunu, şehit yakınlarına kamuda ikinci iş hakkı verileceğini söyledi.

2011 yılında Sayın Bülent Arınç Manisa?da bir şehit yakının evini

ziyaret etti ve ziyaretinde torba yasasına eklenen bir hükümle şehit yakınlarına ikinci iş hakkı verileceğini söyledi.

Torba yasa görüşüldü, meclisten geçti ve yasalaştı.

Şehit yakınlarını ilgilendiren bir kanun mecliste görüşülmedi.

Sayın Beşir Atalay Kanal 7?de Basın Kulisi adlı programda canlı yayın konuğuydu.Kendisine mail yoluyla ?Şehit yakınları için bir çalışmanız var mı?

İkinci iş hakkı ile ilgili çalışmanız ne durumda?? diye sorduldu.

Sayın Atalay ikinci iş hakkı için adım atılmadığını bunun

gerçekleşmesinin şimdilik mümkün olmadığını söyledi.

Biz şehit yakınları bu durumdan dolayı üzgünüz.

İki yıldan beri bu konunun takipçisiyiz..

26 Eylül 2011 15:38

playful35
Memur

Yeni Şafak Gazatesi yazarı Sayın Resul Tosun'un 24 Eylül 2011 tarihli köşe yazısı..

"Şehit ailelerinin feryadı

Her gün şehit haberleri gelmeye başladı. Toplum belki kanıksar hale geldi ama bu acıyı şehit aileleri unutmuyorlar unutamıyorlar. Düşünsenize hayatının baharında nice gençler terör kurbanı oluyorlar. Geride yetimler, dullar, acılı anlara babalar kardeşler bırakıyorlar. Bugün sütunumu bir şehit kardeşi olan Cengiz Akdağ'a bırakıyorum: "

"SAYIN ;RESUL TOSUN

RESUL BEY ÖNCELİKLE SİZLERE SELAM VE SAYGILARIMI SUNUYOR,İŞ HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM.

RESUL BEY BEN ŞEHİT KARDEŞİYİM. BİZLER ŞEHİT AİLESİ OLARAK BU ÜLKE İÇİN CANIMIZI ,CİĞERİMİZİ VERDİK ,ACI ÇEKTİK VE BU GÜNLERE GELDİK.

KALABALIK VE FAKİR AİLELER OLMAMIZA RAĞMEN KİMSELERE EL AÇMADIK ,KİMSELERDEN YARDIM DİLENMEDİK. ZAMAN ZAMAN İÇİMİZDEN VOLKANLAR PATLADI AMA HİÇ BİR ZAMAN BUNU İSYANA DÖNÜŞTÜRMEDİK.

3 SENEDİR DEVLET BÜYÜKLERİMİZ ŞEHİT AİLELERİNİN KALABALIK OLMASI VE İHTİYAÇLARININ OLMASI NEDENİYLE, ŞEHİT ÇOCUKLARINI VEYA ŞEHİT KARDEŞLERİNİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE EN AZ 2 FERDİNE KAMUDA İŞ İMKANI VERECEKELERİNİ VE ŞEHİT AİLELERİNİN SOSYAL HAKLARINI İYİLEŞTİRECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR. DAHA DOĞRUSU YETKİLİ AĞIZLARDAN SÖZLER VERİYORLAR AMA NEDENSE HEP BİR ŞEYLER OLUYOR UNUTULUYORUZ.

BİZLER ŞEHİT AİLESİ OLARAK BİR AN ÖNCE ŞEHİDİMİZ EVLİ İSE TÜM ÇOCUKLARINA, EĞER ŞEHİDİMİZ BEKARSA TÜM KARDEŞLERİNE DEVLETİMİZİN İŞ VERMESİNİ İSTİYORUZ. EĞER TÜM FERTLERİN İŞ SAHİBİ YAPILMASI ÜLKEMİZİN BÜTÇESİNE YÜK GETİRECEKSE HİÇ OLMAZSSA ŞEHİT AİLESİNDEN EN AZ 2 FERDİNE KAMUDA İŞ VERİLMELİDİR

BİZLER ŞEHİDİMİZE KARŞILIK BİZE YARDIM EDİN DEMİYORUZ, ASLADA DEMEYİZ.. AÇ ÖLÜRÜZ ŞEHİDİMİZE KARŞILIK ASLA BİR ŞEY İSTEMEYİZ.BİZLER ŞEHİDİMİZİN ACISINDAN VE ÜZÜNTÜSÜNDEN KENDİMİZİ TOPARLAYAMADIĞIMIZ VE ZAMAN İÇERİSİNDE BOZULAN İŞLERİMİZ VE PSİKOLOJİMİZ İÇİN DEVLETİMİZİN BİZLERİ SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUZ.

BİZ DEVLETİN KAPISINDAN BAŞKA YERE GİTMEYİZ, ÇÜNKÜ KAMERALAR VE BASIN KARŞISINDA "ŞEHİTLERİMİZİN EMANETLERİNİN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VAR, ONLARA HER TÜRLÜ YARDIMI YAPMAYA HAZIRIZ" DİYE AÇIKLAMA YAPAN İŞADAMI VE SİVİL TOPLUM KURULUŞU VE BAZI SİYASİ PARTİLERİN ASLINDA GERÇEKTE ÖYLE OLMADIKLARINI, BIRAKIN ŞEHİT AİLELERİNE SAHİP ÇIKMAYI, ŞEHİT AİLELERİNİN YÜZLERİNE DAHİ BAKMADIKLARINI BİLİYORUZ.

BU NEDENLE BİZE DEVLETİMİZİN SAHİP ÇIKMASINI BEKLİYORUZ.GERÇEKTEN ŞEHİT AİLELERİNİN DESTEĞE VE SAHİPLENİLMEYE İHTİYACI VAR.ŞEHİT AİLELERİ ŞEHİDİNİN ACISI VE ÜZÜNTÜSÜNÜN YANINDA EKNOMİK YOKLUKLARLADA MÜCADELE ETMEYE ÇALIŞMAKTADIR.BİR AN ÖNCE DEVLET BÜYÜKLERİMİZ TARAFINDAN VERİLEN SÖZLER GERÇEKLEŞMELİ.

ŞEHİT AİLELERİNE İŞ VE SOSYAL HAK VERMEYİ YILLARDIR DÜŞÜNENLER ,ŞEHİT AİLELERİNİN BU ÜLKE İÇİN HİÇ DÜŞÜNMEDEN VERDİKLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER .

RESUL BEY LÜTFEN BU KONULARDA SİZLER BİZE YARDIM EDİN BİZE SES VERİN ,KULAK VERİN .SÖZ VERENLERE SÖZLERİNİ HATIRLATIN.BİZ BU ÜLKE İÇİN ÇOK ŞEY VERDİK,ACI ÇEKTİK.BİRAZ OLSUN YÜZÜMÜZÜN GÜLMESİ KİMİ RAHATSIZ EDERKİ.

DEVLET VE MİLLET ŞEHİTLERİN EMANETLLERİNE SAHİP ÇIKMALI..YOKSA AKITILAN KAN VE GÖZYAŞLARI HELAL OLMAZ VE ÜZERİNDE YAŞAYANLAR DA HELALEŞEMEZ.LÜTFEN BU KONUDA BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYINIZ VE ŞEHİT AİLELERİNE DESTEK OLUNUZ

SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

20 Ekim 2011 22:58

Poenaa
Aday Memur

-NUH GÖNÜLTAŞ-

Önceki gün bu sütunda kalleş PKK saldırıları, alçak pusuları, hain suikastları sebebiyle artık binlerle, belki de on binlerle ifade edilen şehit babalarından birisinin yolladığı mektubu yayınladım.

Şehidimizin babasının hükümetten son derece yerinde ve mütevazı talepleri vardı.

Mektubun bir yerinde şehit ve gazilerle ilgili Bakan Fatma Şahin için ?Bu konularda hiç konuşmuyor, hiçbir beyanı yok? diyerek bakanın şehit ailelerine ilgisiz olduğunu ima ediliyordu.

Şehit ve gazilerle ilgili konular bir süreden beri Aile ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Bakan Fatma Şahin?in uhdesine verildi.

Gerçekten de kabinede ülkenin en nazik sorunlarından sorumlu bakan olan Fatma Şahin?den şehit ve gazilerle ilgili beklentilere cevap verecek bir söz işitmedik. Ama bu durum Bakan?ın bu konularda hiçbir şey yapmadığı anlamına gelmiyor, tabii ki.

Kaldı ki Fatma Şahin?i tanıyanlar çok çalışkan ve tuttuğunu koparan bir yapıya sahip olduğunu bilirler.

Şimdi?

çalışılıyor olması.

Bir de şehitlerimizle ilgili birden çok bakanlık var. Mesela Milli Savunma Bakanlığı, mesela İçişleri Bakanlığı?

Bu bakanlıkların yetkililerinden oluşturulan komisyon, bir süreden beri şehit yakınlarının durumlarının iyileştirilmesi, şehit yakınlarına kamuda ikinci iş ve şehitlerin geride bıraktığı dul ve yetimlere veya ana babalarına ödenen maaşın artırılması gibi konularda çalışıyor.

Peki çalışmalar neden uzuyor?

Çünkü şehitlerimizle ilgili bilgilere tek elden ulaşmak mümkün değil. Bu bilgiler çeşitli bakanlıklarda dağınık vaziyette.

Ayrıca kim şehit kim değil, kimler şehit sayılır kimler sayılmaz gibi net olmayan konular var bu yüzden mağdur olan aileler var.

Yasal olarak şehitliğin sınırı çok net değil.

Dolayısıyla önce bu konu belirlenmeye çalışılıyor. Fatma Şahin?in verdiği bilgiye göre şehitlik konusu, tartışmaya yer vermeyecek şekilde yasalarda belirlenecek ve şehit sayılmanın çerçevesi genişletilecek.

Ayrıca şehit ailelerine verilen maaş ve sosyal yardım miktarlarında iyileştirme yapılacağını da söyleyelim.

Bakan Fatma Şahin şehitlerimizin geride bıraktığı aileleriyle ilgili konuların çok nazik ve hassas konular olduğunu, o yüzden bir netice elde etmeden bu konuda açıklama yapamadıklarını söyledi ve ?10 ya da 15 gün içinde çalışmalarımızı sonuçlandıracağız ve hükümetimizin, şehitlerimizin geride bıraktığı yakınları için neler yapacağını açıklayacağız? dedi.

Aslında bu şehitlik konusu dini bir konu ve tabii ki inançlarla ilgili. Kimin şehit sayılıp kimin şehit sayılmayacağına yasalar karar vermez.

Fakat devlet ve hükümetin geride kalanlara yardım edebilmesi için şehitlik konusunun çerçevesinin belli olması gerekiyor.

Kimin şehit kabul edilip, kimlerin edilmeyeceğinin net bir şekilde belli olması lazım ki bu konuda ailelerle devlet arasında tartışma olmasın.

Sayın Bakan Fatma Şahin?den edindiğim izlenim, yeni düzenlemeyle bu türlü tartışmaların bitirilmesi hedefleniyor. Çünkü yasal olarak kimlerin ?şehit? sayılabileceğine dair çerçeve genişletiliyor.

Elbette çocuğunu, babasını, eşini kaybetmiş insanlara verilebilecek maddi hiçbir şey onların acısını dindiremez. Ama maaşlarının artırılması, iş bulmalarına yardımcı olunması, çocuklarının eğitimlerine yardım edilmesi vb. konular geride kalanların sadece hayatlarını kolaylaştırmaya yardım eder. Bu da zaten devletin, hükümetin görevi.

Kimse kimseye bir lütufta bulunuyor havasında değil zaten. Devlet ve hükümet görevini daha iyi yapmak çalışıyor.

Şimdilik şu kadarını söyleyeyim:

10-15 gün içinde şehit aileleri Bakan Fatma Şahin?inden müjdeli güzel haberler alacak?

04 Kasım 2011 17:06

she_rin
Şef

Muharip gazilerin de haklarında iyileştirmeler yapılmalı. Muharip gazilerimiz şu an malüllük şartı aranmasının mağduriyetini yaşıyorlar onların ve ailelerinin hakları iyileştirilebilir...

04 Kasım 2011 19:07

biyoloji2000
Yasaklı

bu gidişle zaten şehitler dışında kimse iş sahibi olamayacak, bu hızla gidersek her aileden bir tane kayıp vercez.

04 Kasım 2011 19:09

biyoloji2000
Yasaklı

"şehit yakını"

04 Kasım 2011 20:21

r o j d a
Şube Müdürü

o halde her ölen kamu görevlisinin yakınlarına iş versin devlet !!!

malum o da "görevini" yaparken ölebilir....

04 Kasım 2011 21:18

Poenaa
Aday Memur

biyoloji2000

arkadaşım merak etme bu gidişle şehit yakınlarınada iş hakkı verilmeyecek yani her aileden bir tane kayıp vermenize gerek yok.

ayrıca şehit yakınlarının iş hakkı istediğide yoktu.hükümet tarafından söylenen bi söz vardı.biz bu sözün tutulmasını bekledik, hepsi bu. 'umut' fakirin ekmeğidir hesabı..

Toplam 22 mesaj
 
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?